Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sütçüler’de doğanın katledilişini durdurun!

05 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sütçüler’de doğanın katledilişini durdurun!
Sütçüler’de doğanın katledilişini durdurun!

İsparta Sütçüler’de doğanın katledilişini durdurun!

11 bin nüfuslu ilçemize tam 112 tane mermer ocağı kurulmak isteniyor. Eşsiz doğal güzellikleri, endemik türleri ve St.Paul yürüyüş yolu boyunca rastlanan binlerce yıllık tarihi mirasıyla ünlü Sütçüler, dönüşü olmayan bir yolun eşiğinde. Toz kirliliğiyle akarsuların dengesini bozup balıkları zehirleyen, bitkilerde fotosentezi engelleyen, toplu arı ölümlerine ve solunum yolu hastalıklarına sebep olan mermer ocakları, aynı zamanda Antalya’nın içme suyu havzasındaki yeraltı sularını derinlere kaçırarak su kıtlığına sebep olacak. Batı Toroslar’ın bu el değmemiş vadileri için çok geç olmadan harekete geçmeliyiz! Her bir projeye ayrı dava açma şansı olmayan vatandaşlarımızın çağrısına kulak verin ve lütfen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden işleri Genel Müdürlüğü’nün verilmiş tüm ruhsatları iptal etmesi için dilekçemizi imzalayıp dostlarınızla paylaşın, bu cennet vadinin bozulmadan gelecek kuşaklara kalmasına katkıda bulunun.

Bu kampanyanın teslim edileceği kurum:
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
  • Isparta Valiliği
  • Sütçüler Kaymakamlığı
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı
  • Orman ve Su İşleri Bakanlığı
  • Doğa Derneği
  • Çevre Hukuku Derneği
  • Isparta Belediyesi

SUTLUCE Tarihçe

Sütçüler İlçesinin kuruluşunun M.Ö. 200 yıllarına kadar dayandığı bilinmektedir. Ada’da olarak adlandırılan bu antik kent Pisidya bölgesinde; Piyisdya Pamphiline bölgeleri arasında yer almaktadır. Bu eski yerleşim yeri Helenistlik döneminden parlak yıllarını yaşamış, bugün halen ayakta kalabilen tapınaklar, meclis binaları, anfi tiyatrolar yapılmıştır.Adada’dan Alanya’ya kadar uzanan kral yolu bugünde konumunu muhafaza etmektedir.Arkeoloji Literatüründe Adada olarak geçen kentin adının Pavlu olabileceği iddialar arasındadır. Yörenin Türklerin eline geçmesinden sonra Pavlu ismi uzun süre kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Pavlu Pavlika adları ile anılan yöre, 1071 Malazgirt Zaferinden sonraki yıllarda zaman zaman Türklerin eline geçmişse de kesin olarak Türklere geçiş tarihi 1224 Alaaddin Keykubat zamanına rastlar. Bu dönemde Atabey başta olmak üzere Isparta Eğirdir Selçukluların elindedir. 1300 yıllarında Hamitoğulları Beyliği Eğirdir’de kurulana kadar Sütçüler Selçukluların elinde kalmıştır. Bu 70-80 yıllık dönemden günümüze Selçuklu eseri olarak Seferağa Camii kalmıştır. Daha sonra Hamitoğlu Beyliğinin bütün toprakları ile birlikte Osmanlı egemenliğine girer. Osmanlılar zamanında bir süre Kara Bavlu olarak da anılmıştır. Türklerin Anadolu’ya gelmelerinden sonra Batı Akdeniz Yöresini yurt edinen göçer hayatı sürdürmüşlerdir. Horasan’dan gelen Kayı Boyu Türkmen aşiretlerinden biri de Alanya-Manavgat yöresini yurt edinmiş, Sütçüler ve havalisindeki geniş otlakları da kendilerine yazlık olarak seçmişlerdir. Konargöçerlerden bir bölümü ormanları, otlakları ve serin sularıyla beğendikleri yöreye sürekli yerleşmişlerdir. Yıva (Pavlu ) 1478-1501 tahrir kayıtlarında nahiye (zeamet ) 1522 ve 1568 tahrir kayıtlarında kaza, Katip ÇELEBİ’nin Cihannümasında ise kaza olarak görülmektedir. Bavullu şekline dönüşen isim, Cumhuriyet döneminde 1926 yılına kadar sürmüş bu tarih de dağlık anlamına gelen CEBEL ismi verilmiştir. Cebel Bucağının teklifi ve il daimi encümeninin kararı ile, halkın İstanbul, Ankara ve benzeri büyük kentlerimizde süt ve süt ürünleri pazarlamacılığı yapmasından dolayı SÜTÇÜLER olarak değiştirilmiştir. Bucak merkezinin teklifi ile 28.05.1938 tarih ve 3919 sayılı resmi gazete de yayımlanan 3393 sayılı kanunla Eğirdir İlçesinden ayrılarak 3 mahalle 25 köyden müteşekkil Isparta’ya bağlı müstakil bir ilçe olmuştur. 

Coğrafi Bilgileri

Sütçüler İlçesi 37,5 Kuzey enlemi, 31 Doğu boylamı üzerinde, Isparta ilinin güneyinde yer almaktadır. Doğusunda Konya iline bağlı Beyşehir, Derebucak ve kuzey batısında Eğirdir, Güneyinde Antalya iline bağlı Serik ve Manavgat ilçeleri yer almaktadır. Güney batısında Burdur Bucak’la komşu olan ilçemiz kuzeydoğusunda da Isparta ilinin Aksu ilçesiyle komşudur. Batı Torosların kollarının kesiştiği göller bölgesinde yer alan ilçemizi Beyşehir sınırından Dedegöl- yöresel adıyla (Dippoyraz) dağı, Kuzeyde Eğirdir’den Anamas Dağı, Yılanlı Ovası (Yayla) ve Kovada Gölü sınır oluşturur. Güneyde Bucak ilçesinden Aksu (Isparta Çayı) Güneyde Serik’ten ise Sanlı Yaylamız ayırır. Batı Torosların; Güneybatı, Kuzeydoğu ve Güneydoğu doğrultusunda sıkışarak birbiri içine girmesinden meydana gelen üçgen arasında yer alması Sütçüler’e tamamen dağlık bir yapı kazandırır. Bu dağlar Alp sistemindeki genç dağlardır. III. Zaman oligosen de meydana gelmişlerdir. Miosen de penepleşmişlerdir. (Değişime Uğramışlardır) Bu penepleşme sırasında üzerinde deniz menşeli kalkerler depo edilmiştir. Aligosen ve Pileistondaki tektonik olaylar sonunda yükselmişler ve gençleşmişlerdir. Bu dönemden sonra iğne yapraklılar gelişme ortamı bularak bölgeyi ormanlarla kaplamışlardır. Tamamen engebeli bir arazide yer alan ilçemizde geniş düzlükler çok azdır. Dağlar arasında kalan küçük düzlükler yayla görünümünde olup; kullanılabilir arazi tüm ilçe yüzölçümünün %20 sini geçmez. İlçe iklimi Akdeniz iklimidir. 

YORUMLAR

İlgili Terimler :