Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Süreç yine Hükümetlerin istediği biçimde sonuçlanacaktır.

03 Ağustos 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Süreç yine Hükümetlerin istediği biçimde sonuçlanacaktır.
Süreç yine Hükümetlerin istediği biçimde sonuçlanacaktır.

 Ulaşım-İş Sendikası Genel örgütlenme Sekreteri Cihad KORAY   “Toplu sözleşme görüşmeleri 01.08.2017 tarihi itibari ile başlamış bulunuyor.  Bu süreçte masada  Memur-Sen 13 kişi ile, diğer iki sendika Genel Başkan düzeyinde sadece 1’er kişi ile masada oturacaklardır. Toplu sözleşme öncesi her ne kadar diğer sendikaların talepleri Devlet Personel Başkanlığına iletilmiş olsa da bunlar masada gündeme dahi gelmeyecektir. Memur-Sen ile hükümet arasında birkaç popülist talep üzerinden yapılan danışıklı döğüş sonrası hükümetin arzu ve isteği yönünde hazırlanmış teklif ve talepler Memur-Sen eliyle masaya getirilecek sözde pazarlık yapılıyor görüntüsü verilerek  toplu sözleşme metni  imzalanacaktır.

Toplu Sözleşme süreci, senaryosu hükümet tarafından yazılmış iki perdelik bir tiyatro oyunundan ibarettir. Oyunun esas aktörü Bakandır. Genel Yetkili sendikanın Genel Başkanı ise yardımcı aktörüdür. Diğer Genel Başkanlar figüran rolündedirler. Sessizce yerlerinde otururlar. Çünkü süreci yönlendirecek, yönetecek etkileri ve yetkileri yoktur. İmzalanan sözleşme metnine İtiraz ve karşı koyma veya yüksek hakem kuruluna götürme gibi yetkileri de yoktur. Eylem kararı alamazlar. Masada söz hakları bile Bakanın inisiyatifinde dilek ve temenni düzeyindedir. Bunlara rağmen o masada neden konu mankeni gibi otururlar anlaşılır gibi değildir.

Oyunun ilk perdesi  Genel Yetkili Sendika ve Bakanın bulunduğu sahne ile açılır, ikinci perde İş kollarında yetkili olan federasyonlar ile hükümet heyeti ile havanda su döğme sahnesidir. Final sahnesi ise Genel Yetkili sendika ve Hükümet heyeti ile bu  süreçte konu mankeni olarak yer alan diğer iki sendikanın Genel Başkanlarının da yer aldığı  toplu resim çektirme töreniyle yapılır. Masada yetkili sendika sıfatı ile Memur Sen değil de bir başka Konfederasyon  otursaydı bizim için olumlu bir yansıması olur muydu? Hayır hiç bir şey değiştirmezdi. Süreç yine Hükümetlerin istediği biçimde sonuçlanacaktır. Çünkü kanun yapıcı öyle tasarlamıştır. Yetkili Sendikanın elinden gelen tek şey, Toplu sözleşme metninin altına imza atmayarak  Yüksek Hakem kuruluna götürmektir.  Yüksek Hakem Kurulu, 11 kişiden oluşan ve 6 üyesinin Hükümet tarafından belirlendiği kuruldur. Sanırım ne demek istediğimiz anlaşılmıştır. Bu yüzden 4688 sayılı Sendika kanunu ile arzu edilen ve beklentilerimizi karşılayacak  sendikal mücadele verilemeyeceğini  söylüyoruz. Bu yüzden aynı kişilerden farklı şeyler beklemek boşunadır diyoruz. Bu yüzden temsilde adaletsizliği getiren “YETKİLİ SENDİKA MADDESİ KANUNDAN ÇIKARILMALIDIR” Diyoruz.

2012 öncesi yani Toplu Görüşme süreçleri  geride kaldı. O dönemlerde Sendikalar yetkili sendika ile hükümet arasında imzalanan metni diğer sendikalar kabul etmek zorunda değildi. Gerektiğinde iş bırakma eylemlerine varan tepkileri ortaya koyabiliyorlardı. 2010 Yılında yapılan referandum ile “YETMEZ AMA EVET” diyenlerin katkısıyla  sendikal yapıda bir çok şey değişti. Artık toplu sözleşme metni kanun niteliği taşıyor. Karşı gelmek; Yok. Bu sözleşmeyi tanımıyorum demek; Yok. İtiraz edilecek merci yok. Bir işe yaramayan tabanın gazını almak için cılız  basın açıklamaları haricinde iş bırakma gibi etkili eylem kararı almak; Yok. Alınacak eylemler kanunsuz sayılacağı için kurumların maddi kayıpları çalışanlara rücu edileceği gibi ağır cezalar ile karşı karşıya kalınacaktır. Sözün kısası; 4688 Sayılı Sendika yasası ile MEMUR SENDİKALARI en etkili olduğu yer olan  alanlardan kurallarını hükümetin belirlediği kanun ile kurulan masaya oturtulmuş, 2012 yılında yapılan son düzenlemeler ile Toplu sözleşme masasının mahkumu haline dönüşmüşlerdir.  Aynı kişilerden farklı şeyler beklemek boşuna umutlanmaktır. Bu toplu sözleşme süreci diğerleri gibi Kamu çalışanlarını tatmin edecek şekilde sonuçlanmayacaktır.                                          

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar