Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Su Hayattır Candır Olmazsa Olmazlardandır

03 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Su Hayattır Candır Olmazsa Olmazlardandır
Su Hayattır Candır Olmazsa Olmazlardandır

Su   Hayattır,Candır,Olmassa Olmazlardandır.

  Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu “Canlıların yaşamını sürdürebilmesi için birinci derece OKSİJEN, ikinci derece SU, diğer ihtiyaçlar sonra gelir.

Bu kadar elzem olan ihtiyacı önemsiz gibi bakmak bilgisizlikten kaynaklanır.

Küresel ısınmadan dolayı yağmur yağışlarında anormellikler oluşmaktadır.ani  ve yoğun yağışlar doğamızı tehdit etmektedir.

Bunun için dünya su günü diye bir gün belirlendi.

Tüm gaye mevcut su kaynaklarını korumak,insanlık susuz kalmasın diye. 2007 yılında Almanya Berlin Hudlonk üniversitesinde Prof Dr.Habil Frederic tarafından yapılan çalışmalarda Türkiye’nin Ankara-Ege arası bölgesinin içme suyu açısından 30 yıl içinde su sıkıntısı çekeceği bildirilmektedir.

handi

8 yıl geçti Burdur,Beyşehir göllerinde kurumalar baş gösterdi,Sapanca gölü 2014 yılı içinde su seviyesi görülmedik düzeydeydi.

Allahtan yağan yağmurlar gölü doldurdu. Uzmanlar kuraklığın süreceğini söylüyorlar. Gölün taşması bizi yanıltmasın,tedbirlerin alımına devam etmelidir.mevcut kaynaklar tekrardan gözden geçirilmeli ileriye dönük projeler yapılmalıdır.

En büyük su kaynağımız Sakarya Nehridir.

  SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş beyin dediği gibi ^suyu korumak tüm insanlığın görevidir^yerinde bir söz kendisini kutlarım.

  Geçenlerde Ergene havzasını gezdik,plansız yapılan sanayileşmenin sonuçları çok vahim ,doğayı katletmişler,ondan sonrada orman ve su bakanlığının yüksek paralar harcıyarak geri kazanım için çalışmalar başlatmışlar.

ergene

Zamanın  doğaya vermiş olduğu zarar da çabası Aynı olaylar Sakarya nehri içinde yapılmaktadır.

En büyük su kaynağımız kirlenmektedir.

Gittikçede uygunsuz ve düzensiz yapılan sanayileşme bizi olumsuz etkilemektedir.

En son örneği kurulmak istenen kağıt fabrikasıdır.

Bu fabrikanın bir örneğini Ergene’de görmekteyiz.

Dejarz kanalının nasıl aktığı resimlerle anlatılmaya çalışılmıştır.

Bu  hurda kağıttan ürün   elde edilirken çıkacak metan gazının  su ile  birleşmesi ile oluşacak reaksiyon sonucu oluşan H2S (hidrojensülfür) ten oluşacak kokunun önlenmesinin mümkün olmadığını gördük.

Buradan anlaşılmaktadır ki Sakarya Pamukova’dan itibaren ahır gibi kokacaktır.

Kağıt elyafından suyun üzerinde oluşacak katman sayesinde suyu oksijensiz bırakıp altında hiçbir canlı yaşamayacaktır,dolayısıyla nehirde bitkisel ve hayvansal plankton kalmayacaktır.

Bu olumsuzluklardan sonra buradan tarım sulaması  imkansızlaşır,buranın  dünyada mersin balığı üretim yeri olmalısı , aynı zamanda denize dökülmeden  önce İstanbul’a içme suyu alınmasının sakınca doğuracağıdır.

Bu kadar olumsuzluklar yaşamak istemiyoruz.

Bazılarına göre kifayetsiz STK başkanı olarak!

 İlgililere duyurulur.

sakaryanehri_11sakaryanehri_12sakaryanehri_14sakaryanehri_13sakaryanehri_11sakaryanehri_9sakaryanehri_10SAKARYA NEHRİ İFLAS ETTİ sakaryanehri17

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar