Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11112 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Üstün,Soylu, Kurtulmuş ,Çiçek aut Şaban Dişli İn

22 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Üstün,Soylu, Kurtulmuş ,Çiçek aut Şaban Dişli İn
Üstün,Soylu, Kurtulmuş ,Çiçek  aut Şaban Dişli İn

Binali Yıldırım’ın MKYK listesinde Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş ve Cemil Çiçek’in yer almadığı görüldü.

AKP’nin yeni genel başkanı olacak Binali Yıldırım’ın MKYK listesi açıklanmadan önce basına sızdı. Yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) listesinde Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu ve Cemil Çiçek’in olmadığı görülüyor.

Listede, Ayhan Sefer Üstün, Bülent Gedikli, Faruk Çelik, Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş, Cemil Çiçek, Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Özhaseki, Naci Ağbal, Ömer Çelik, Recep Akdağ ve Yalçın Akdoğan yer almıyor.

TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve AKP Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, resmi twitter hesabından listeyi doğruladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından gidilen kongre sürecinde tek aday olarak gösterilen Binali Yıldırım, kısılan sesine rağmen, “Yeni anayasayı, başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?” dedi.​

basbakan

AKP’nin tek genel başkan adayı Binali Yıldırım, kongrede yaptığı konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adıyla başladı, “Liderimiz Erdoğan’ın yolu yolumuzdur” dedi. Konuşmasında sık sık sesi kısılan Binali Yıldırım, “Sesim kısıldı ama gönülden gönle giden yolları hiç kimse engelleyemez. Yeni anayasayı, başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?” diye konuştu.

Sesi iyice giden Yıldırım, kürsünden erken inmek zorunda kaldı.

Gül’den AKP’ye ‘uyarı’ mesajı: Türkiye’nin daha fazla tahammülü yok

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP’nin kongresine bir mesaj göndererek, “Türkiye’nin daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yoktur” uyarısı yapt

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP’nin 2. Olağanüstü Kongresi’ne gönderdiği mesajda, Türkiye’nin tarihinin en zor dönemlerinden birisinden geçtiğini söyledi.

Gül mesajında, “Karşı karşıya bulunduğumuz ekonomik, siyasi ve sosyal sorunlar ile başta terör belası olmak üzere güvenlik sıkıntıları karşısında Türkiye’nin daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yoktur” ifadelerini kullandı.

Gül’ün mesajı şöyle:

39

Davutoğlu tepkili: Kararımın arkasındaki yegane gerekçe…

Genel başkanlık ve başbakanlık koltuğunu Binali Yıldırım’a devrettiği kongrede kürsüye gelen Davutoğlu’nun konuşması, her ne kadar salondakiler fark etmese de “sitem” doluydu.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a gönderme: Kongre benim arzu ettiğim bir şey değildi!

Ahmet Davutoğlu, AKP kongresinde mesaj dolu bir veda konuşması yaptı. Davutoğlu, “Yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi. Bu durumun sizin ve milletimizin mahşeri vicdanında yarattığı rahatsızlığın da farkındayım” dedi. Davutoğlu’nun konuşmasının sonunda gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım’ın tek aday olduğu AKP Olağanüstü Kongresi’nde veda konuşması yaptı. “Allah bizi birbirimizden ayırmasın, bu bir veda değil, vefa kongresidir”diyen Davutoğlu, “Bu hareket için hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz” dedi, “AKP asla bir hizbin partisi olmamıştır, olmayacak” ifadelerini kullandı. Davutoğlu’nun en çarpıcı mesajı ise şu oldu:Yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi. Bu durumun sizin ve milletimizin mahşeri vicdanında yarattığı rahatsızlığın da farkındayım

Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

İnsana, zamana ve mekana selam olsun, Geçtiğimiz Berat Kandili ve yaklaşan Ramazanımıza selam olsun. Başkentimize teşrif eden sayın dava arkadaşlarım, Kaçkarlardan, Toroslardan bahar kokusu getiren partimizin genç yüzlü arkadaşlarım… Saygıdeğer hanımefendiler, değerli misafirler… Partimizin 2. olağanüstü Kongresi vesilesiyle hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum

Bu kongre bir veda kongresi bir vefa kongresidir demiştim. O gün verdiğimiz sözü namus bildik. O günden beri ahdimize sadık kaldık, ülkemizin ve milletimizin hukukunu, partimizin ve cumhurbaşkanımızın hukukunu büyük bir özenle koruduk. Yoğun bir siyasi mücadele verdik. Destansı başarılara imza attık.

Hamdolsun ki ilk günkü sözümüzde durduk ve omuzumuzdaki emaneti büyük bir onurla üstlendik. O günden bugüne sizinle birlikte üç kongre, iki genel seçim yaptık. 7 Haziran’la 1 Kasım arasında Türkiye’de hiç yaşanmamış bir seçim hükümetini başarıyla yürüttük.

1 Kasım seçimlerinde, bugünden sadece 6 ay önce büyük bir zafere imza atarak, yüzde 49,5 oy ve 24 milyon seçmenle partimizi iktidara taşıdık. Bu başarıya sizlerle birlikte yürüdük.

Seçimden önce milletimize verdiğimiz her sözü tutarak, sizin başınızı dik tutmak için 3 ay gibi kısa bir sürede bütün vaatlerimizi yerine getirdik. Küresel piyasaların henüz toparlanmadığı komşu ülkelerdeki istikrarsızlıkların devam ettiği ve terörün acımasız yüzünü bir kez daha gösterdiği bir dönemde devraldığımız görev zor bir görevdi.

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı terör tehdidiyle karşı karşıya kaldık. Kan döken terör örgütlerine karşı son derece etkin ve başarılı bir mücadele verdik ve dedik ki ülkemizin her dağı, her şehri, her sokağı terörden temizleninceye kadar mücadelemiz devam edecektir.

Bu yolda kararlılıkla devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bölgemizde devam eden yangınlara rağmen hem istikrarı koruduk hem de atılımları sürdürdük. Devraldığımız hizmet kervanını bir an bile yavaşlatmadık. Aksine aşkla, heyecanla ülkemizi mahmur etme çabasında olduk.

81 ilimizin tamamına giderek, sizlerle, milletimizle kucaklaştık. Bir doğu, bir batı, bir kuzey, bir güney ilimize giderek bölünmez bütünlüğümüzü ve kardeşliğimizi vurguladık. Mübarek berat gecesinin sabahında hamdolsun, ne vaat ettiysek hepsini gerçekleştirdik. Sizlerle birlikte yaptık. Hepinize teşekkür ediyorum. Nasıl 1. Olağanüstü Kongre’ye vefa kongresi dediysek, ikinci kongrenin de vefa kongresi olmasını diliyorum. Benim açımdan, AK Parti kadroları açısından bir veda değil, vefa kongresi olmalıdır.

Biz ahde vefayı her şeyin üstünde tuttuk. Makamlara, mevkilere, koltuklara veda ederiz kardeşlerim ama ahdimizi, davamızı asla bırakmayız. Kalıcı erdemlerin peşindeyiz. Ne yoldan saparız, ne tuzaklara düşeriz, ne de aşkımızı, sevdamızı unuturuz.

Allah bizi vefalı olanlarla beraber eylesin. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın. Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz ama bu hareketin vazgeçmeyeceği değerleri vardır. AK Parti asla bir zümrenin partisi olmamıştır, olmayacaktır. AK Parti’yi sıradan bir partinin ötesine taşıyarak millet hareketi yapan budur, bu dava şuurudur. Partimizin riayet ettiği ve gelecekte riayet etmesi gerektiği 6 maddeyi hatırlatmak istiyorum.

Dava arkadaşları olarak birbirimizin onurunu ve hukukunu koruyamazsak milletimizinkini de koruyamayız. Yeryüzünde yaşayan her insanı eşrefi mahlukat olarak görmeli ve onların onurunu kendi onurumuz bilmeliyiz.

İkinci ilkemiz millet vicdanıyla uyumdur. AK Parti hareketi milletimizin bütün renklerini, bütün unsurlarını barındıran yegane partidir. Millet vicdanına dayanmayan, yer bulmayan hiçbir hareketin yaşama şansı yoktur. 14 senedir iktidar olmasının sırrı milletimizin vicdanını hakkaniyetle temsil etmesidir. Zira milletimizin vicdanında yerini koruyamayan hiçbir hareketin kalıcı olma şansı yoktur.

Teşkilatımız hiçbir zaman vicdan terazisinden şaşmayacaksınız. Üçüncü olarak AK Parti hareketi milletimizin ortak aklının ürünüdür. Bir akıl, başka bir akılla birleşti mi, kötü söze mani olur. AK Parti dönemsel bir rüzgarın partisi değil, tarihi kader birliği içinde olan büyük milletimizin ortak aklının ürünüdür

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la karşı karşıya gelişinin hemen ardından görevlerini bırakmak zorunda kalan Davutoğlu, bol “birlik” mesajını içermesinin yanısıra bir de “sitemkar” bir konuşma yaptı. Görevlerini Binali Yıldırım’a devrettiği kongrede veda konuşması için kürsüye çıkan Davutoğlu, “Arzu ettiğim bir şey değildi” dedi.

davutogluhalk1

“Daha önce 2 kez sizlerle birlikte olduğum bu salonda zaferle sonuçlanmış bir seçimden kısa bir süre sonra yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi” diyen Davutoğlu, “Bu durumun sizin ve milletimizin mahşeri vicdanınında oluşturduğu rahatsızlığın da farkındayım” dedi.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi’nde konuştu

Davutoğlu, “Ama meselemiz, derdimiz, davamız, bütün şahsi hallerin üzerindedir. 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49,5 oy aldıktan sonra olağanüstü kongre kararı alıp, görevi devretme kararımın arkasındaki yegane gerekçe partimizin birlik ve bütünlüğüne verdiğim değer ve AK Parti hareketinin zarar görmesinden duyduğum endişedir” şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım’ın konuşması şöyle:
“Sözlerimin hemen başında, şahsımın da kurucuları arasında olduğu AK Parti’mizin kurucu lideri, aydınlık Türkiyemizin mimarını saygıyla selamlıyorum. Erdoğan dava adamıdır, milletin adamıdır, büyük Türkiye’nin yılmaz savuncusudur. Başımız dik, gururla Erdoğan’ın yol arkadaşıyım dedik, bundan sonra da demeye aynen devam edeceğiz.

Sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dan bu bayrağı devralarak bugünlere getiren Sayın Başbakanımız, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na şükranlarımızı sunuyoruz. Teşekkür ediyoruz. 11. Cumhurbaşkanımız, Sayın Abdullah Gül’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Teşkilatımızın her kademesinde görev yapmış, hakkın rahmetine kavuşmuş herkesi minnetle, şükranla anıyorum. Tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak ilkesi için başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

AK Parti demek bölünmüş yol demek. Hava yolunu halkın yolu demek. Sağlıkta dönüşüm demek. Sosyal devlet ilkelerinin eksiksiz yerine gelmesi demek. Şimdi sizlere çok önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Ülkemizin, insanımızın 40 yıldan beri canını yakan, ülkemizi meşgul eden terör öncelikli sorunumuz olmaya devam edecek. Biz sürekli aydınlık yarınlar dedikçe onlar karanlıktan medet umuyor. Biz Türkiye’yi yeni baştan inşa ediyoruz. Yolları böleriz, ülkeyi asla böldürtmeyiz.

Bize operasyonlar ne zaman bitecek diye soruyorlar. Buradan milletime ilan ediyorum. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, huzuru sağlanana kadar bu operasyonlar aynen devam edecek. Sivillere, güvenlik güçlerine yönelik saldırılar sona erinceye kadar bu operasyonlar devam edecek.

Eli kanlı PKK terör örgütü silahlı eylemlerini sona erdirene kadar bu operasyonlar aralıksız devam edecek. Bu terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız. Şer cephesi sadece bölücü terör örgütüyle değil, DEAŞ’ıyla, PYD’siyle, paralel terör örgütüyle aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz.

17-25 Aralık darbe girişiminde milletimize ayar vermeye çalışan hainleri, hepimiz gördük. Bu hainlere tokadı milletimiz 1 Kasım seçimlerinde vurdu. AK Parti ışığını tercih eden millet karanlığa dur dedi. Paralel yapılanmalara asla ve asla prim vermeyeceğiz. Bu ülkede hainlere asla yer olmayacak. Şunu herkes iyi bilsin ki, Türkiye’de tek devlet vardır, o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Hiç kimsenin devletle bilek güreşine girmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

Sesime inat sizlerle muhabbet etmeye devam edeceğiz. Sesim kısıldı ama gönülden gönle giden yolları hiç kimse engelleyemez. Hızlı trenler, bunlar tamam. Ama bir eksiğimiz var. Yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Yeni anayasaya, başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız? Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesiyle birlikte artık her şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü Cumhurbaşkanımız milyonlarca vatandaşımızın oyunu almış ve onların siyasi sorumluluğunu taşıyor. Siz her ne kadar Cumhurbaşkanımıza sorumsuzdur deseniz de o Türkiye sevdalısıdır, millet sevdalısıdır. Onun dertleri milletin dertleridir. Onun için bugün yapmamız gereken en önemli iş fiili durumu yasal hale getirmek, anayasayı ve bu kafa karışıklığını sona erdirmektir. Bunun yolu da yeni anayasadır, yeni anayasada başkanlık sistemidir.”

Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım, AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından kongre kararı alan AKP, bugün Binali Yıldırım’ı genel başkan seçecek. Ankara Arena Spor Salonu’nda saat 10.00’da başlayan AK Parti 2’nci Olağanüstü Kongresi için partililer, erken saatte salona geldi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen ve tribünleri kısa sürede dolduran çok sayıda partili slogan atarak, Uğur Işılak’ın çalan şarkıları eşliğinde tempo tuttu. Salona giren milletvekillerinden bazıları, ellerinde Türk bayrağı ve parti bayraklarını taşıyan AKP’lileri selamladı. Sunucu, Twitter’da ‘buyukkongrekutluyuruyus’ adıyla hashtag açıldığını duyurarak, salondakilerden tweet atmalarını istedi.

SALONA ERDOĞAN DAMGASI

Salonda ‘Kutlu yürüyüşümüze Binali Yıldırım’la devam’, ‘2023 yolunda Hatay yolların ustasıyla’, ‘Türkiye’nin meydanları, rengarenktir yolları, bizler dava erleriyiz, haykırırız sevdamızı’, ‘Can Türkiye’ye heyecan geldi’, ‘Mesele koltuk değil siz hala anlamadınız mı?’, ‘Büyük millet büyük güç hedef 2023’, ‘İlk günkü aşkla’, ‘Reise yakışır başkanlık, Adıyaman’a yakışır bakanlık’, ‘Ak gönüller taşıyoruz kara çukurları aşıp gelen’ yazılı dövizler dikkat çekti. Partililer hep bir ağızdan “Beraber yürüdük biz bu yollarda” dörtlüğünü okuyarak salonu adeta inletti. Salona giremeyenler kongreyi spor salonu etrafında kurulan çadırda izledi.

AKP Genel Başkan Adayı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AKP’de yeni genel başkanının seçileceği 2’nci Olağanüstü Büyük Kongre’nin yapıldığı salona partililerin yoğun ilgisi eşliğinde girdi.

ayhan

Numan_Kurtulmusun_Asuleyman-soylu-

MKYK’DE BÜYÜK SÜRPRİZLER

AKP’nin yeni MKYK listesinde Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek ve Süleyman Soylu gibi isimler yer almadı.

sabandisli1

liste

AKP’nin yeni MKYK’sine giren isimler şöyle:

Abdülhamit Gül, Mehdi Eker, Derya Bakbak, Ahmet Sorgun, Mahmut Kaçar, Mustafa Kurt, Ali Aydınoğlu, Markar Esayan, Osman Boyraz, Asuman Erdoğan, Mehmet Muş, Tülin Erkal Kara, Ayhan Ogan, Mehmet Müezzinoğlu, Yıldız Seferinoğlu, Ayşe Şule Köseoğlu, Murat Baybatur, Fevai Arslan, Bekir Bozdağ, Mustafa Ataş, Nurdan Şanlı, Berat Albayrak, Mustafa Köse, Murat Yıldırım, Burhan Kuzu, Mustafa Savaş, Ahmet İnal, Cevdet Yılmaz.

YORUMLAR