Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11804 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sokaklar asıl işlevi olan insan etkileşim alanları olmaktan çıktı

08 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sokaklar asıl işlevi olan insan etkileşim alanları olmaktan çıktı
Sokaklar asıl işlevi olan insan etkileşim alanları olmaktan çıktı

Sakarya  Kültürel  ve Doğal Kaynakları Koruma  Derneği,Sakaya Medya Derneği, Kaninat Kültür ve Sanat  Derneği, Greenpeace üyeleri  Sakarya İlinde  Şehir  hayatının yaşanmaz  hale  gelişinde  Yerel Yönetimlerin Mühendis,Mimar,Şehir Plancıları  ve  Gönüllü  kuruluşlarla  işbirliği   yapmadığı  açıklandı.

Sokaklara insanlar yerine otomobiller hakim

Sakarya  ilinde  yaptıkları  çalışmaları açıklayan Greenpeace üyesi Fehmi DUMAN”Şehir  yaşantısının önemli bir parçası ve ortak kullanım alanı olan sokakların gün geçtikçe insan odaklı olmaktan uzaklaştırılıyor.Bu  önemli bir sorun olarak karşımıza  çıkıyor. Sokaklara insanlar yerine otomobillerin hakim olduğu görülmekte, bu nedenle de sokakların asıl işlevi olan insan etkileşim alanları olmaktan çıktığı gözlemledik. Sakarya ilinde  bu probleme dikkat çekmek, bu konularda toplumsal bir farkındalık yaratmak ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini alarak alternatif çözümler üretmek ve sokakları Şehir  Yaşantısına geri kazandırılması için adım atılmalıdır.

Sakarya ilinin Master  Planı  olmayınca 5  ileri  3  geri uygulaması  yaşanıyor

Fehmi DUMAN “Bir ülkede kırsal alanlardan büyük kentlere doğru ortaya çıkan iş gücü göçleri dolayısıyla kentlerin büyümesi ve gelişmesi olayına şehirleşme veya kentleşme denmektedir.

Şehirleşmenin sanayileşme ve nüfus göçleriyle ilgili olduğu kuşkusuzdur.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hızlı nüfus artışının kırsal bölgelerin dışına ittiği işgücü, çalışmak veya yerleşmek düşüncesiyle özellikle sanayinin yoğun olduğu yörelerdeki kentlere doğru göç etmektedir.

Bu yüzden de çoğunlukla büyük şehirlerin etrafında gecekondu bölgeleri oluşmaktadır.

Ancak, sanayileşme hızının yeterli olmaması, büyük şehirlerdeki işsizlik sorunlarını artırmaktadır.

Ayrıca hızlı şehirleşme kentlerde alt – yapı tesislerinin yetersizliği sorununu doğurmaktadır.

Örneğin konut, içme suyu, elektrik, okul, hastahane, park, bahçe, dinlenme yerleri, gibi sorunlar bunların sadece bir kısmıdır.

Ayrıca ülkemizde şehirleşme olayının diğer ilgi çekici bir yönü de şehirleşmenin Batı bölgelerimizde daha hızlı olmasıdır.

Bunun nedeni, sanayinin bu bölgelerde toplanması dolayısıyla.

Doğu bölgesinden göçlerin daha çok bu bölgelere yönelmesidir.

Böyle bir durum bölgeler arasındaki dengesizlikleri etkilediği gibi Batı bölgelerindeki kentlerde plansız bir yayılma ve kentleşme sorununu doğurmaktadır. Sakarya ilinin Master  Planı  olmayınca 5  ileri  3  geri uygulaması  yaşanıyor”

Sakarya  Halkı Medeni İhtiyaçlarını Rahat Karşılayamıyor

Fehmi DUMAN “Şehirlerin belirli iktisadi, sosyal ve estetik planlara uygun olarak düzenlenmesini konu alan bir bilim dalı.

Sanayileşme ile birlikte şehirleşme de kaçınılmaz bir olay şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bu bakımdan kent halkının, medeni ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabilmeleri ve görünüm olarak kentlerin güzelleştirilmesi, giderek önemi artan sorunlar haline gelmiştir.

Şehircilik biliminin temel amacı bu gibi sorunların çözümüdür.

Şehircilik yalnızca bir mimarlık faaliyetinden ibaret değildir.

Şehirlerin fiziki planlamasının iktisadi ve sosyal ihtiyaçlarla birlikte düşünülmesi gerekir. Sakarya  Halkı Medeni İhtiyaçlarını Rahat Karşılayamıyor.Çünkü  Sokakları elinden alınmış durumda”

Bundan ötürü, şehircilik faaliyetlerinde mimar ve mühendislerle birlikte, iktisatçı, hukukçu ve sosyologlardan da geniş ölçüde yararlanmak gerekmektedir.

Fehmi DUMAN “Kaldırımlar, yayalara güvenli yürüyüş alanı sunan sokağın temel parçasıdır. Her kentin güvenli ve kaliteli bir yaya erişimine sahip olması gerekiyor. Peki, şehirlerimizdeki kaldırımlar ne durumda? Kaldırımlarda arabaların park etmesi, dükkanların kaldırıma taşması, kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, yürürken sürekliliğin bozulması, engelli erişimine uygun olmaması, kaldırımların standartlara uymaması, dar olması gibi pek çok sorunun farkında mıyız?

betonlaşma betonlaşma1 betonlaşma2 betonlaşma3 betonlaşma4 betonlaşma5 betonlaşma6 betonlaşma8 betonlaşma10

Sokaklar asıl işlevi olan insan etkileşim alanları olmaktan çıktı

Hepimiz evimizden iş yerimize, okulumuza, alışverişe giderken hem yaya olarak, hem bir toplu taşıma aracındayken, hem de arabamızı kullanırken ulaşım sorunlarıyla iç içe yaşıyoruz. Toplu taşıma araçlarının ve sisteminin yetersizliği sebebiyle kapılardan taşan insanlarla dolu otobüslerle bir yerden bir yere ulaşabilmeye çabalıyoruz.  Özellikle de yaya olarak bir yere ulaşmaya çalıştığımızda gerek arabaların kaldırımlarda park etmesi, gerekse alt yapıdaki eksiklikler ve en çok da yaya güvenliği odaklı politikaların olmayışı yüzünden zorluklarla karşılaşıyoruz. Dahası şehir yaşantısının önemli bir parçası ve ortak kullanım alanı olan sokaklar gün geçtikçe insan odaklı olmaktan uzaklaşıyor, sokaklara insanlar yerine otomobillerin hakim olduğu görülüyor, bu nedenle de sokaklar asıl işlevi olan insan etkileşim alanları olmaktan çıkıyor. Bunun yanı sıra trafik kazaları da gittikçe ciddi boyutlara ulaşıyor. Ve hepimizin içinde bulunduğu bu sorunlara yerel yönetim ve sivil toplumdan çok az duyarlılık gösteriliyor, çözümler üretilmiyor. Halbuki ulaşımdaki bu sorunlar çözümsüz değil! Ulaşımdaki problemlerden yola çıkarak bu sorunlara dikkat çekmek, bu konuda toplumsal bir farkındalık yaratmak ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini alarak ulaşımda alternatif çözümler üretmek için  yerel yönetimlerin  bir  adım  öne  çıkması  gerekiyor. Sokak kültürünü canlandırılmalı, herkes sokak yaşamının keyifli sürmeli.İki üç  caddeye   bisiklet  yolu yapıp  Şehirlerin tüm cadde  ve  sokaklarını  betonla  kaplamak  şehircilik değildir.

adapazarı1adapazarı2adapazarı4bursaıadapazarıanla2geyvedeasfalt12geyvedeasfalt7geyvedeasfalt6geyvedeyoolar6geyvedecamurvarcamur37geyveselfelaketindensongoo12serdivandan1aralık73

 

 

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar