- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11808 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞÖHRET Devlet, Servet, Hikmet…

15 Mart 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»ŞÖHRET Devlet, Servet, Hikmet…
ŞÖHRET  Devlet, Servet, Hikmet…

ŞÖHRET

Devlet, Servet, Hikmet…

Yalçın Koçak

Bu üçlüde yaşayanların ve bu sıfatla makamlananlar her birinin ayrı görev tanımı vardır.

Devlette olan, Madeni Has, Terki Temas, Rüşvet ve İltimastan uzak olabilmelidir. Bu dörtlü zaten insanı ve toplumu helak eden illetleri davet eder.

Madeni Has ; Altın, Para, Tapu, Toprak hırsı mal toplayıcıları, gökleri delen bina yapıcıları. Ranta doymayan yeşil yağmacıları. Hep devlette yer alanların madeni has tutkusundan istifade edip palazlanmışlardır.

Terki Temas; Kolay ve haram kazançla yapılan şehevi evlilikler, varlık ve moda yarışması, toplumun dine olan saygısında yoksunluk, Kabe’ye yukarıdan bakan Towerlarda yapılan Umre ve Hac’larla işlenen günahlardan kurtulduğu zannetme gafleti ile yüksünürlük.

Rüşveti alanda, veren de melunsa ve iltimas da bir nevi rüşvet ise 40 hac yapsanız ne fayda?

Servet ehli ; Kolay birikmeyen bir varlığın sahibidir, yediği her lokmadan önce komşuyu, hısım, akrabayı ve garip gurebayı düşünen kişidir. Onun işi mal çoğaltmak değildir, işi çoğaltır, Aşı çoğaltır, Âlime hürmet eder, garibi korur.

Benim bildiğim asil ve medeni (en az üç kuşak şehirli) varlık sahipleri böyle yaparlardı.

Hikmet ehli’ne geldik ; Ankara’yı çıkışta Himmet dedemiz var (bereketi olsun) ve bir de tekerlememiz var “ Adı Himmet Dede, kendi himmete muhtaç.” Hikmet ehli olduğunu bir sürü sıfat kalabalığı ile himmet sahibi olduğunu beyan eden ya da müridanları tarafından üfürükten uçurulan şeyh ve halifelerinden geçilmez oldu zamanımız.

Bakıyoruz zamanında delik ayakkabı giyen zatlar Alman ve İngiliz’in hem de en üst segmentin de ki araçlarıyla adeta varlıkta bir birleriyle gösteriş yarışındalar.

Devlet, Servet ve Hikmet

Bu koltuklar, koltuk kabartma mertebeleri değildir. Liyakat bizim Medeniyetimizin vazgeçilmezidir, Şura gibi, Meşveret gibi ; Sivrilttiğimiz odunlar, kıymık oldu canımızı acıtıyor. 657’de köklü bir revizyon şart oldu, tavını kaçırmayalım.

Gıda Bakanlığı çok zan altında, DNA’lı gübre takip sistemine idüğü belirsiz bir sistemdir. Bakanlar kurulunda illaki görüşülmelidir.

Nişasta bazlı şekerden fareler kaçıyor dedik, işte sonuç aşırı kanserojen bir madde, sağlık harcamalarımız tavan yaptı, mali yapı alarm veriyor.

Tohum konumuz ise cidden bir facia; Bir model bulmalıyız?(şehirde yaşayan köyde ortaklık kursun üretime katkıda bulunsun gibi) Tarım ürünleri istihsalimizi üretim kabiliyetimizi süratle arttırmalıyız. Gelecekte ciddi bir gıda kıtlığı yaşayabileceğimiz yıllar geliyor, iklim değişiklikleri bunları haber veriyor da anlayanımız yok.

Bunları helak edenin şöhret olduğunu geç de olsa anlasalar da iş işten geçmiştir.

Devlet, Servet, Hikmet neymiş bunları bozan kazip Şöhret ; (yalancı şöhret)

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar