Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya17°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11277 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivali devam ediyor

24 Eylül 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivali devam ediyor
Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivali  devam ediyor

Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivali  devam ediyor

Söğütlü Festivali ilin en önemli tarım ve hayvancılık organizasyonu

Söğütlü Tarım Hayvancılık Süt Festivali ve yağlı pehlivan güreşleri ilk olarak 1985 yılında yapılmaya başlamıştır.

Festivalimizin amacı ilçemizin verimli topraklarında insanlarımızın daha iyi ürün alabilmeleri için neler yapılabileceğini çeşitli etkinliklerle yöre halkına anlatılmasıdır. Festivalimiz başladığı yıldan günümüze kadar kesintisiz olarak devam etmektedir.

Sakarya Medya Derneği Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

Sakarya Medya Dernek Başkanı Mehmet SAĞLAM ,Başkan Yardımcısı Fehmi DUMAN Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinin nabzını tuttu

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

HYUNDAI FERHAT PLAZA Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

KOÇ TRAKTÖR Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

BAŞAK TRAKTÖR Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

BOZOK TRAKTÖR Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

John Deere Traktör Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

BAŞARILI İŞ KADINI ZEYNEP ÇODAR Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

ZEYNEP ÇODAR 10 YILDIR ÜRETİM YAPIYOR

GEÇEN YIL 13 TON PANCAR PEKMEZİ ÜRETEM ZEYNEP ÇODAR BU YIL 20 TON ‘A ÇIKARMIŞ

HEDEFİ 50 TON

OSMANLI DİBEK KAHVESİ Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

8 DOĞAL KARIŞIM

Salep, Öğütülmüş Türk Kahvesi, Menengiç Kahvesi, Keçi Boynuzu, Çikolata, Damla Sakızı, Kakule Tohumu, Peynir Altı Suyu Tozu

rokettube
1453 DİBEK KAHVESİ

Osmanlıdan günümüze kadar gelen eşsiz lezzetimiz ve kültürümüz olan dibek kahvesini, Asırlık 1453 Kahve ile yeniden şekillendirdik.

SAĞLIĞINIZIN DOSTU

Asırlık 1453 Osmanlı Dibek kahvesi içerisindeki “8 Doğal Karışım” ile Kalp, tansiyon, mide ve cildinizin dostudur.

Sakarya Ticaret Borsa’sı Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

Kaşık Ustası Sabri Özşahin Söğütlü Tarım ve Hayvancılık Festivalinde

71 yaşında Sabri Özşahin Hala üretiyor

TEKNOLEJİYE İNAT TAHTA KAŞIK ÜRETİYOR
Dedesi ve babasından tahta kaşık yapmanın inceliklerini öğrenen 71 yaşındaki Sabri Özşahin 10 yaşından beri kayın zeytin ve şimşir ağaçlarına şekil veriyor.
Dedesi ve babasından tahta kaşık yapmanın inceliklerini öğrenen 71 yaşındaki Sabri Özşahin, 10 yaşından beri kayın, zeytin ve şimşir ağaçlarına şekil veriyor.
Osmanlı geleneklerinin sürdürüldüğü Taraklı ilçesine bağlı Alballar köyünde yaşayan Özşahin, geçimini tahta kaşık yaparak sağlıyor. 6 metrekarelik “Kaşık Odası” adını verdiği atölyede günlerini keresteleri özenle işleyerek geçiren Özşahin, ürettiği el emeği göz nuru kaşıkları İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere çeşitli illere gönderiyor.
Kaşık yapımını 10 yaşındayken dedesi ve babasından öğrendiğini belirten Özşahin
” 61 yıldan beri atölyesinde üretime devam ettiğini söyledi. Gençliğinde kayın ağacıdan günde 250 kaşık yaptığını, artık yaşlandığını ifade eden Özşahin, bir metreküp kayın ağacından 2 bin kaşık yapılabildiğini anlattı. “Zeytin, şimşir ve ardıç ağacını da kullandığımız oluyor” diyen Özşahin, “Bu ağaçlar bakteri almıyor ve üretmiyor. Üretimini yaptığım kaşıklar 20-25 sene kullanılabilir. Kaşıkta boya veya vernik de kullanmıyorum, sade olarak satıyorum. İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Adana ve İzmir’e satış yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Özşahin, bölgede başka kaşıkçıların da bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti: “İşimi severek yapıyorum, yorgunluğum gidiyor. Bu işi yapmaktan başka alternatifim yok. Sabah erkenden başlıyorum, gece geç saatlere kadar çalışıyorum. Hayatımda bu işten kolay bir iş görmedim. 4 çocuğum var, işi onlara da öğrettim. Kızlarım bile şu anda eşleriyle kaşık üretiyor.
Torunlarıma da nasıl yapıldığını anlatıyorum.” -Mesleğinin inceliklerini öğretmen ve imamlara da öğretti- Özşahin, kayın ağacından yaptığı kaşıkları 1, şimşir ağacından yaptıklarını 5 liradan sattığını belirterek, pazarlama sıkıntısı yaşamadığını dile getirdi.
Köyde görev yapan imam ve öğretmenlere de mesleğinin inceliklerini öğrettiğine dikkati çeken Özşahin, sözlerini şöyle tamamladı: “Kaşıkçılığı yanıma gelen herkese öğrettim. Köyde muhtarlık yaptığım zaman öğretmen ve hocalarla diyaloğum iyiydi. Boş zamanlarını değerlendirmelerini söyledim. Daha sonra öğretmenlere ve cami hocalarına bu sanatı öğretmeye başladım. Özellikle cami hocalarının namaz aralarında vakitleri çok olduğu için nasıl yapıldığını gösterdim ve onlar da öğrendi.
Daha sonra ürettiklerini sattılar, para da kazandılar. Buradan başka yerlere giden hocalar hala kaşık ürettiklerini söylüyorlar.” Özşahin, Sakarya ilinde 2 yıldan bu yana el sanatları sergileri rafa kaldırıldı.Kültür Turizm Bakanlığı Bu yıl İstanbul Fuarları için davetiye dönderdi.İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığı sahip çıkar bizlere “dedi.

Sakarya Afet Bilinçlendirme ve Afete Hazırlama Derneği

Söğütlü ilçesinde 32.si düzenlenen ve 4 gün gerçekleştirilecek olan ‘Geleneksel Söğütlü Festivali’ne Sakarya AFAD olarak iştirak ettik.

Müdürlüğümüzden 15 personel, 1 arama kurtarma aracı ve Afet Acil Durum Simülasyon tırı ile katıldığımız festivalde; özellikle öğrencilerimize ve vatandaşlarımıza uygulamalı olarak ‘Afet Bilinci’ eğitimi verilmektedir. Muhtemel bir afette vatandaşlarımızın afet öncesi – sırası – sonrası neler yapmaları gerektiği uzman ekiplerimiz tarafından anlatılmaktadır.

ADO GRUP, PVC pencere ve kapı sistemleri grubu altında;

ADOPEN, WINTECH, PLASPEN, PENTECH, WIN-OPEN, PLASWIN ve TECHNOWIN markalarıyla PVC pencere sistemleri ( PVC profil, panjur, kepenk sistemleri ve yardımcı malzemeleri),

ADOKAPI markası ile mdf ve ahşap kompozit ve mdf kapı sistemleri üretimi gerçekleştirmektedir.

ADO Grup tarafından üretilen pencere ve kapı sistemleri dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.

ADO Grup üretim faaliyetlerine Türkiye, Rusya, Ukrayna, İran ve Hindistan, İran ‘daki tesislerinde devam etmektedir.

BU YIL

festival

GEÇEN YIL

Resmin Büyüğünü Görmek İçin Tıklayınız

TARIM HAYVANCILIK VE SÜT FESTİVALİ’NİN 22. CİSİNİ ÇOŞKUYLA KUTLADIK.

BAŞKAN ÖZCAN” HER FESTİVAL GEÇMİŞTEKİNDEN DAHA İYİ VE GÜZEL OLACAK”

Bu yıl 22.’si düzenlenen “Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali”miz, belediyemiz önünden festival alanına kadar süren festival yürüyüşü ile başladı.
Festivalin açılış programına, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Yıldırım, Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ömer Yazıcı, Söğütlü Kaymakamı Bayram Ali Köse, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yusuf Alemdar, Ferizli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş ile çok sayıda vatandaş katıldı. Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, yaptığı açılış konuşmasında, “Amacımız tarıma ve hayvancılığa destek vermek. 22.’sini düzenlediğimiz ve 3 gün sürecek festivalde tarım fuarı ve süt inekleri yarışmalarının yanısıra konserler de düzenleyeceğiz. Ayrıca 50 çocuğu da sünnet ettireceğiz. Bu etkinliklere tüm Sakaryalılar’ı bekliyoruz” dedi.
Festivalin ilk gün etkinlikleri kapsamında “En Güzel Süt Veren Hayvan” yarışması düzenlendi. Yarışmada dereceye giren hayvan sahiplerine altın ve para ödülü verildi.

SÖĞÜTLÜLER ALİŞAN KONSERİ İLE ÇOŞTULARBu yıl 22.’si düzenlenen “Tarım, Hayvancılık ve Süt Festivali”nde ünlü şarkıcı Alişan sahne aldı.
“22. Tarım, Hayvancılık ve Süt Festivali”nin ilk gününde festival alanında halk konseri düzenlendi. Konseri binlerce vatandaşın yanısıra Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, Ferizli Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş, Gölkent Belediye Başkanı Talih Atalay, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk izledi.
Konserde sahneye ilk olarak Ankaralı Yasemin çıkarak söylediği türkülerle vatandaşları coşturdu. Ardından Nuray Hafiftaş da türküleriyle Söğütlü halkına unutulmaz bir gece yaşattı. Gecenin finalinde ise sahneye Alişan çıktı. Söylediği şarkılarla özellikle genç kızların büyük ilgisini çeken Alişan, büyük alkış aldı. Sanatçı, geç saatlere kadar hayranlarını coşturdu.
Gecenin sonunda bir konuşma yapan Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, sanatçılara ve verdikleri destekten dolayı Söğütlü halkına teşekkür etti. 


FESTİVAL KAPSAMINDA DÜZENLENEN BİSİKLET YARIŞINDA, DERECEYE GİREN ÇOCUKLARA BİSİKLET HEDİYE ETTİ

22.’si düzenlenen ‘Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen bisiklet yarışında, dereceye girenlere bisiklet hediye edildi.
Söğütlü’de festival, düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Festival kapsamında, 9 ila 13 yaş arası 80 çocuğun katılımı ile 2 kilometrelik bir parkurda bisiklet yarışı düzenlendi. Büyük çekişme içinde geçen yarışlar sonunda ilk 4’e giren çocuklara, Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan tarafından bisiklet hediye edildi.
Yarışmanın sonunda dereceye giren Betül Kantarcıoğlu, Ömer Faruk Özer, Serkan Akyol ve Emre Aydınlı’yı tebrik eden Başkan Ertuğrul Özcan, “Bu yıl 3.’sünü düzenlediğimiz bisiklet yarışında dereceye girenleri kutluyorum. Onları birer bisiklet ile ödüllendiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu tür aktiviteleri daha da geniş kapsamlı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

TARIM VE HAYVANCILIK FUARINI 15 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Festival bünyesinde festival sahamızda belediyemizce düzenlenene tarım ve hayvancılık fuarına bölge çiftçimiz yoğun ilgi gösterdi. Festival alanında düzenlenen fuara tarım ve hayvancılık, ısı yalıtım, otomobil ve inşaat söktürende faaliyet gösteren 107 firma katılırken üç gün süren fuarı 15 binin üzerinde kişinin izlendiği öğrenildi. Başkan Özcan festival bünyesinde geleneksel olarak açtıkları tarım ve hayvancılık fuarı ile bölge çiftçisinin tarım ve hayvancılık alanındaki son yenilkleri öğrenme fırsatı elde ettiklerini belirtti.

SÖĞÜTLÜ BELEDİYESİ’NİN 50. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ SEBEBİYLE DÜZENLENEN TÖRENDE ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARINA PLAKET VERİLDİ

Belediyemizin kuruluşunun 50. yıldönümü sebebiyle düzenlenen törende, eski belediye başkanlarına plaket verildi.
Söğütlü Belediyesi’nin kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende, hayatta olan 6 belediye başkanı ile belediye meclis üyelerine plaket verildi. Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, Söğütlü Belediyesi’nin 1956 yılında Ahmet İr tarafından kurulduğunu söyleyerek, aradan geçen zaman içinde ilçede büyük değişiklikler meydana geldiğini belirtti.
Söğütlü’nün modern bir ilçe olma yolunda adım adım ilerlediğini kaydeden Başkan Özcan, “Bugüne kadar ilçeye büyük hizmetler veren tüm belediye başkanlarına teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyorum. Hedefimiz, belediye olarak vatandaşa en iyi hizmeti sunmaktır” dedi.
Başkan Özcan’ın konuşmasının ardından eski belediye başkanları ile meclis üyelerine birer teşekkür plaketi verildi.

SÖĞÜTLÜ YAĞLI GÜREŞLERİNDE, RECEP ÇAKIR BAŞPEHLİVAN OLDU
KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI OSMAN AYNUR, RAKİBİNE YENİLEREK İKİNCİ OLDU

Söğütlü İlçemizde bu yıl 22. düzenlenen Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali etkinlikleri çerçevesinde yapılan yağlı güreş müsabakalarında Recep Çakır birinci oldu. Belediyemiz tarafından düzenlenen Tarım, Hayvancılık ve Süt Festivali’nin son gününde, 26 güreşçinin katılımı ile yağlı güreş müsabakaları yapıldı. Oldukça çekişmeli geçen güreşlerde, Kırkpınar birincisi olan Osman Aynur final güreşinde rakibine yenilerek Söğütlü Yağlı Güreşlerinin ikincisi olurken, Antalya bölgesinden katılan ve 2006 Kırkpınar üçüncüsü olan Recep Çakır ise başpehlivan oldu.
Güreşleri, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Yıldırım, Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün, AKP Sakarya İl Başkanı Yusuf Alemdar, Söğütlü Kaymakamı Bayram Ali Köse, Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz, ilçe ve belde belediye başkanları ile yaklaşık 15 bin kişi izledi.
Yağlı güreşlerin sonunda Güreş Ağası Haluk Aygün tarafından birinciye otomobil hediye edilirken, başaltı büyük orta birincisine de motosiklet verildi.

balci1

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar