Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11854 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Söğütlü Meslek Yüksekokulu temel atma töreni Yapıldı

19 Şubat 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Söğütlü Meslek Yüksekokulu temel atma töreni Yapıldı
Söğütlü Meslek Yüksekokulu temel atma töreni Yapıldı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Söğütlü ve kuzey bölgesindeki Organize Sanayi Bölgelerinin istihdam ihtiyaçlarını karşılayacak bölümlerin de yer alacağı Söğütlü Meslek Yüksekokulu temel atma törenine katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, SAÜ yetkilileri ile daire amirlerinin de katıldığı törende bir konuşma yapan Vali Balkanlıoğlu, Meslek Yüksekokulunun bölgeye her açıdan hareket getireceğine inandığını belirtti.

Sakaryamızın hızla sanayileşen bir il olduğunu, İstanbul’un büyük ve ağır sanayisinin de buraya doğru gelmek istediğini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesine dair çok önemli bir iddiamız var. Savunma sanayinin büyük araçlarından milli tank dâhil motor, yüksek hızlı tren teknolojileri ve bunların fabrikaları burada kurulsun istiyoruz. Temelleri atılan ve kurulma aşamaları gerçekleşenler var, özellikle Karasu ilçemizdeki çalışmalar devam ediyor. Tabi bunların tam donanımlı hizmet vermesi için kalite ve insan gücüne çok ihtiyaç var. Sakarya’da işçi bulmakta da zorlanan insanlar ve sektörler bulunuyor. İşçi bulamadıkları için düşük kapasiteyle çalışan fabrikalar olduğunu duydum. İstenilen nitelikte insan bulmak zor. Bu okulumuz, yapımı tamamlandığında açılacak bölümlerle, bölgedeki insan gücü, ara eleman, teknik eleman ihtiyacına da cevap verecektir.


Maalesef Meslek Yüksekokulları cazibesini kaybetti, açılan birçok Yüksekokul, Fakülte ve Üniversitelerin kontenjanları neden boş kalmaya başladı? Sorgulamalıyız. Bunun nedeni ise; bir zamanlar çok cazip olan bölümlerden mezun olanlar sektörlerinde iş bulamadılar. Yüksekokul mezunu kişiler, odacı, kapıcı gibi devlet memurluğuna talip oluyor, sınava giriyor. İnsanlar okulu bitirdikten sonra rahat bir şekilde geçimini, maişetini temin edecek iş bulmak için uğraşıyorlar Bundan dolayı bu okullarda açılacak bölümler son derece kıymetli ve önem arz ediyor.

Bölgemizde açılacak yeni sanayi kuruluşlarına eleman yetiştirecek olması, Yüksekokulun cazibesini daha da arttıracaktır. Aksi halde okul yapmak, bina yapmak önemli ama her şey demek değil. Üniversitelerimiz de artık Yüksekokullara kim talip oluyorsa onların yaptırmasını istiyor, hal böyle olunca Belediye Başkanımız bu konuda elini taşın altına koymuş, büyük masraflarla burayı tahsis etmiş, ayrıca binayı yapıp anahtarını da üniversiteye teslim edecek gibi görünüyor” dedi.

Toplamda 11 bin 500 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek Yüksekokulun yapımına vesile olan herkesi tebrik ettiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, protokol üyeleri ile birlikte temel atma töreni butonuna basarak, ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını diledi.

AĞA CAMİİ

ADLİYE KALESİ

HARMANTEPE KALESİ

HASAN FEHMİ PAŞA CAMİİ

II. BAYEZİD KÖPRÜSÜ

JUSTİNİANUS KÖPRÜSÜ

PAŞALAR KALESİ

RAHİME SULTAN CAMİİ

SAKARYA ŞEHİTLİĞİ

SİNAN BEY ZAVİYESİ

SEYİFLER KALESİ

TARAKLI ÇINAR AĞACI

UZUN ÇARŞI

VECİHİ KAPISI

YUNUS PAŞA CAMİİ

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar