Dolar : Alış : 8.0729 / Satış : 8.0875
Euro : Alış : 9.6558 / Satış : 9.6732
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11765 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Siz çocukların hakkını savunacaksınız Ensar’ın değil

09 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Siz çocukların hakkını savunacaksınız Ensar’ın değil
Siz çocukların hakkını savunacaksınız Ensar’ın değil

Kılıçdaroğlu’nun toplantısında protesto şoku!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vatandaşlarla buluştuğu programda, eski bir partili birden ayağa kalkıp sesini yükselterek Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile ilgili şikayette bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Sen İstersen Olur’ programı kapsamında Atatürk Spor Salonunda vatandaşlarla bir araya geldi.
Ülke gündemini değerlendiren Kılıçdaroğlu, vatandaşların ve partililerin sorularını da cevaplandırdı.
Programın ilk yarım saatinde Kılıçdaroğlu konuşurken salonda protesto sesi yükseldi.

Eski bir partili olan Kocaali’de yaşayan Harun Azderoğlu, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’u Kılıçdaroğlu’na  şikayet etti.

Milletvekili Engin Özkoç ile ilgili basında çıkan haberlere yaptığı yorumlarla da bilinen Azderoğlu, kullandığı bir ifadeden dolayın Özkoç’un kendisini mahkemeye verdiğini ve ceza aldığını söyledi.

engin

CHP’DEN İSTİFA ETTİM 

Harun Azderoğlu şöyle konuştu:

“Sayın Engin Özkoç, beni mahkemeye verdi ‘despot bozuntusu’ dedim diye. 3 ay ceza aldım. Beni bunun hukuk dışı olduğuna inanıyorum. Diktatör bozuntusu da hukuk dışı. Demokrasi dışı. Ben burayı terk ediyorum. Teşekkür ederim sayın genel başkanım. CHP’den de istifa ettim. Teşekkür ederim. Allah yolunuzu açık etsin” 

Azderoğlu sözlerinin ardından Güvenlik Şube’de göreli Polisler eşliğinde salondan dışarı çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “İlgileneceğim, hiç endişe etmeyin”

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU:

-O BAKAN, O ANNELERİN YAŞADIĞI IZDIRABI BİLİYOR MU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya’da düzenlenen “Birlik ve Beraberlik” buluşmasındaki konuşmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkındaki sözleri için “Bu bir Anadolu deyimidir. 2014, bundan 2 yıl önce dönemin İçişleri Bakanı, Rıza Zarraf için bu deyimi kullanmıştı. Bizim siyasi literatüre ilk kazandıran dönemin İçişleri Bakanı. Şimdi bunu aldılar. Tam cinsiyetçi bir yaklaşımla olayı ’Vay efendim bir kadına hakaret’. Bunun bir kadına hakaretle bir ilgisi yok. Benim söylediğim gayet açık. Siz çocukların hakkını savunacaksınız Ensar’ın değil. O annelerin yaşadığı ızdırabı acaba o bakan biliyor mu?” dedi.

HAYATIMDA EN ÇOK DEĞER VERDİĞİM İNSAN ANNEMDİR
Sakarya’da düzenlenen “Birlik ve Beraberlik” buluşmasına katılan vatandaşların sorularını da yanıtlayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu’na yönelik sözleri üzerinden sorulan “Ben bir kadınım ve sizin bir kadın bakan için ’Vakfın önüne yattı’ demenizden rahatsız oldum. Neden böyle bir ifade kullandığınızı lütfen bizlere açıklar mısınız?” sorusunu yanıtladı. Hayatta en çok değer verdiği insanın annesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Karaman’da yaşanan ’cinsel istismar’ olayını hatırlatarak “Hayatımda en çok değer verdiğim insan annemdir. Bakın babamdır, demiyorum annemdir. Ama ben bütün dertlerimi babamla değil annemle paylaştım. Bütün acılarımı annemle paylaştım. Eğer harçlık isteyeceksem gider önce anneme söylerdim, ’Babama söyle bana harçlık versin’ diye. Eğer çocuğu sivrisinek ısırmışsa emin olun ondan en büyük üzüntüyü duyan annedir. Karaman’da bir olay oldu. Ben oraya milletvekili arkadaşlarımı gönderdim. Çok dikkatli bir dil kullanmalarını istedim. Olayın soruşturulduğunu da biliyoruz. O çerçevede görüşülmesi gereken bütün kesimlerle görüştük” ifadelerini kullandı.

geyveTARAKLI

kılıcdaroglu2

BENİ YARALAYAN…
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu’nun Karaman’daki olayın ardından yaptığı açıklamayı eleştiren Kılıçdaroğlu, “Beni yaralayan ne oldu? Bakan konumunda olan birisi, bizim için kadın erkek fark etmez bakandır o, bakan olarak görevini yapması lazım. Çıkıp şunu söylerse ’Ya bir seferlik bir olay oldu. Dolayısıyla da bunu Ensar Vakfı’na niye yakıştırıyorsunuz? Bu doğru değil’ dediği andan itibaren bu olmaz. Bu olmaz. O çocuklar bizim çocuklarımız. O çocukların aileleri fakir aileler. Çocuklarını götürmüşler, Ensar Vakfı’na yerleştiriyorlar” diye konuştu.

ÇOCUKLARI BIRAKIP ENSAR’I SAVUNURSANIZ BU DOĞRU DEĞİL
Milli Eğitim Kanunu’na göre Milli Eğitim Bakanlığı dışında vakıf ve derneklerin ilköğretim ve ortaöğretim için yurt açma yetkisi olmadığını bildiren Kılıçdaroğlu, “Bu yurtlar kanun dışı. Vakıfların ve derneklerin ilköğretim ve ortaöğretim için yurt açması yasaktır. Milli Eğitim Kanunu diyor ki ’İlköğretim ve ortaöğretim için yurdu ancak Milli Eğitim Bakanlığı açar’. Kanunun bu görevi vermesine karşı bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim ve ortaöğretim için 1 yurt bile açmış değil. Niçin bir yurt açmıyorsunuz siz? Bizim kadın milletvekillerimiz ailelerle görüştüler. Ailelerin verdiği cevap şu. ’Biz çocuklarımızı Ensar’a verdik’ diyorlar. Şimdi Ensar Vakfı diyor ki ’Bu yurtlar bizim değildir’. İnkar ediyorlar. Bu yurtlar sizin değilse kimin bu yurtlar? Şunu söyleseydi bakan, başımın üstüne derdim. ’Olay çok ciddidir. Olayın üzerine gidilmesi lazım. Bakanlık olarak hiçbir boşluk bırakmadan bütün soruşturmaları yapacağız. Bu konuda vatandaşlarımız emin olsunlar’ deseydi, zaten iş bitmişti. Biz bir şey diyemezdik. Ama çocukları bırakıp da Ensar’ı savunursanız bu doğru değil” açıklamasında bulundu.

BU BİR ANADOLU DEYİMİDİR
Aile Bakanı Ramazanoğlu hakkındaki sözlerinin ardından başlayan tartışmalardan sonra ’önüne yatmak’ deyimini araştırdığını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerinin çarpıtıldığını savunarak şöyle konuştu: “Deyimler sözlüğünü açtım. Orada ’önüne’ sözcüğüyle başlayan deyimleri buldum. ’Önüne yatmak ne anlama geliyor?’. İki anlamı var deyimler sözlüğünde. Birinci anlamı şu. ’Bir kimsenin önüne boylu boyunca uzanmak’. Bir cümle içinde örnek olsun diye kullanıyor. ’Yıkım ekiplerini engellemek için iş makinalarının önüne yatıyordu’. İkinci anlamı da şu. ’Bir kişi veya kurumu korumak amacıyla elindeki imkanları kullanmak’. Buna da örnek veriyor. ’Sen bildiğini yap gerekirse ben senin önüne yatarım’. Bu bir Anadolu deyimidir. 2014 bundan 2 yıl önce Sayın Enver Aysever’le bir televizyon programında dönemin İçişleri Bakanı, Rıza Zarraf için bu deyimi kullanmıştı. Bizim siyasi literatüre ilk kazandıran dönemin İçişleri Bakanı. Şimdi bunu aldılar. Tam cinsiyetçi bir yaklaşımla olayı ’Vay efendim bir kadına hakaret’. Bunun bir kadına hakaretle bir ilgisi yok. Benim söylediğim gayet açık, gayet net. Siz çocukların hakkını savunacaksınız Ensar’ın değil. O annelerin yaşadığı ızdırabı acaba o bakan biliyor mu?”

engelliw

Engellileri Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma Kılıçer

Kamuoyunda infial yaratan, Türkiye’nin su yüzüne çıkan en büyük çocuk istismarı iddialarının araştırılması, fail veya faillerin yargılanması, sorumluluğu olanların cezalandırılması talebi yüksek sesle dillendirildi.

Ensar  Vakfının adının karışması  üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’un  tutumunu  kabul  etmiyoruz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, “Çocuklara yönelik şiddet ve istismara karşı nereden ve kimden gelirse gelsin kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz’’ dedi. Ancak  işin  içine  Ensar   vakfı  girince  o  başka  diyor.Bunu kabul  etmiyoruz.

“Korunma  altında bulunan 14 bin çocuğumuza eğitim, sağlık, barınma ve iaşe olmak üzere her türlü imkanı sağlanıyor.Bu arada  17  Ağustos  debremi  sonrası   yörede  engelli   sayısındaki  artış   hesap edilmedi. Özellikle   İşitme  engelli  çocuklarımız   il  dışında  ailelerinden uzak   istenildiği gibi   eğitim alamıyorlar.

Engellilerin kullandıkları araç  ve  gerecin tamir ücretlerini  alacak paraları bile  yok Tamir  parasını  devlet  karşılamalı.

Engelliler  işe  alımda  kontejanlı  alımına   son  verilip fırsat  eşitliği  sağlanmalı.

Engelliler  kamu   araçlarında   ücretsiz  faydalanmalarından  dolayı   aşağılanmaların  önüne  mutlaka  geçilmeli.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, SAKARYA’DA MESLEK ODALARI BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya’nın Sapanca ilçesindeki Hacımercan Köyü’nü ziyaret etti, vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.

vvv

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar