Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şile Yeryüzü Pazarı’nda 4. Tohum Takas Şenliği coşkusu

15 Kasım 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Şile Yeryüzü Pazarı’nda 4. Tohum Takas Şenliği coşkusu
Şile Yeryüzü Pazarı’nda 4. Tohum Takas Şenliği coşkusu

      Bu sene 4.sünü düzenlediğimiz Şile Tohum Takas Şenliğine Türkiye’nin dört bir tarafından yoğun ilgi vardı. Ata-dede tohumlarını yaşatmak, sağlıklı ürün ve adil üretimi desteklemek adına gerçekleştirilen şenlik birbirinden güzel görüntülere sahne oldu. Belediyemizin’nin ev sahipliğinde dünyanın 45. Yeryüzü pazarı olan Şile Yeryüzü Pazarında gerçekleştirilen tohum takas şenliğine çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu, üretici ve tohum sahibi katıldı.

Belediyemizin’nin ev sahipliğinde dünyanın 45. Yeryüzü pazarı olan Şile Yeryüzü Pazarında gerçekleştirilen tohum takas şenliğine çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu, üretici ve tohum sahibi katıldı.

sile

 

İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci, İBB Encümen Başkanı Ahmet Bilal Kıymaz, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve birçok ünlünün de katıldığı tohum takas şenliğine basının da büyük ilgisi vardı. Şenlikte konuşan  Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu: “Şile Yeryüzü Pazarı dünyanın 45. Yeryüzü Pazarı, aynı zamanda İstanbul’un ilk yeryüzü pazarı, Şile 57 köyü ile İstanbul’un geleceğinin teminatı olan, 800 km2 alan içerisinde yüzde 80’i ormanlarla kaplı, su kaynakları, tarım arazileri olan doğal bir ilçe, kaynakların bir arada olması bizlerin uzun uğraşlar neticesinde bir vizyon ortaya koymamıza sebep oldu ve bizleri bu vizyon doğrultusunda sürdürülebilir hedefler peşinde koşmaya sevk etti. Bu vizyon ise Şile’nin tarımsal turizm ekonomisini ortaya çıkardı. Şile Yeryüzü Pazarı herhangi bir Pazar değil. Bu Pazar köylünün kendi ürettiği, ata-dede tohumları ile tezgaha kendi getirdiği, mevsiminde ne varsa onu üreterek tüketilmesini tavsiye ettiği, aracısız, iyi, temiz ve adil sloganları ile buluştuğu bir pazar… Şile topraklarının geleceği adına, sürdürülebilirlik diye tabir ettiğimiz, doğal ve tabii ortamda yaşama kültürü var. Aslında en endemik, en korunması gerekli olan, en tabi olan bizim demografik hayallerimizdir. Şile ve köylüsü bu tabiatın yegane unsuru… Tohum takas şenliğimizle ata-dede tohumlarını da yaşatma, sürdürülebilir bir tarımı hayata geçirme hedeflerimiz arasındadır. Tarım turizminin olduğu Şile’mizde üretecek ürüne ve çiftçimize destek olmamız gerekiyor. Takaslar yoluyla tohumlarımız hem gelece aktarılacak, hem de çeşitlilik artacak. Şile ormanlarında olduğu gibi Şile tarlalarının da sahip çıkanı yine Şileli olacak. Adil üretimin, sağlıklı üretimin devam etmesi temennisi ile 4. Tohum Takas Şenliğimiz Hayırlı Olsun” sözleri ile konuşmalarını tamamladı.

Şenlikte çocuklarda yetişkinler gibi atölyelerle güzel vakit geçirdi. Şenliğe katılanlar tohumlarını takas etmenin yanı sıra etkinlik boyunca birbirinden güzel atölyelerde zaman geçirdi. Yetişkinler ekmek yapıp, tıbbi bitkilerden çay demlerken minikler ise mısır ayrıştırdı, tahıllardan puzzle yaptı. Etkinlikte konuklara en keyifli anları ise Şile Belediyesi Müzik Okulu öğrencileri verdikleri konserle yaşattı. Ürünlerin neslinin devam ettirebilmesi adına büyük önem arz eden ata-dede tohumları Şile Belediyesi’nin desteğiyle yaşayacak, gelecek nesillere aktarılacak.

Şile Yeryüzü Pazarında köylülerin ürünlerinin satışları ve aktiviteler akşam saatlerine kadar devam etti. Başta etkinliğe il dışından misafirler olmak üzere pazarda bulunan üreticilere kadar herkes etkinliğin önemine vurgu yaparak, Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiler.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar