Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11356 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Silahları Susturan Hendek Tarihe Geçer

30 Ağustos 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Silahları Susturan Hendek Tarihe Geçer
Silahları Susturan Hendek Tarihe Geçer

Silahları Susturan Hendek Tarihe Geçer

Bayram öncesi gündeme taşıdığımız ( herkes görev başına, SİLAHLARI SUSTURUN) başlıklı manşet haberimiz büyük kabul gördü.

       Yoğun katılım

     Hendek Tüm Muhtarlar Derneği başkanı Dursun Emin Kula tarafından organize edilen “birlik ve beraberlik” temalı toplantı Hendek Belediyesi Uludere Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Toplantıya ilçe kaymakamı Orhan Burhan,25.dönem Sakarya milletvekili Ali İnci, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Sakarya Büyükşehir Belediye başkan vekili Şenay sakal, Hendek Ak parti ilçe başkanı Ali Kemal Sofu, Hendek MHP ilçe Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Demirel, Hendek Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Varlıca, Hendek Ziraat Odası Başkanı Hayri Duran, Hendek mahalle muhtarları katıldılar.

     Dernek başkanı Kula üç sorunu masaya yatırdı

   Muhtarlar Derneği tarafından organize edilen toplantıda  dernek yönetimince mangal yapıldı. Dernek çalışanları tarafından yapılan servis ile devam eden toplantıda son günlerde ilçemizde meydana gelen  ateşli silahların ateşlenmesi  neticesinde yaralanan masum insanların olduğu, yaklaşan bayram sebebi ile bayram namazı sonrasında cami önlerinde bayram kutlaması şeklinde tabancaların ateşlenmesi telin edildi, kınandı ve alınması gereken önlemler konuşuldu.

  Mangal ziyafetinin ardından açık alana çıkan katılımcılardan ilk sözü toplantıyı düzenleyen Hendek Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Emin Kula aldı. Kula ,yaptığı açılış konuşmasında üç konuyu masaya yatırdı.

    Kula;

-İlk konu düğün, nişan, bayram etkinliklerinde silahların atılıyor olmasından duyulan rahatsızlığı,

-Fındık sezonu münasebeti ile fındık kabuklarının yakılması ile oluşan çevre kirliliğini ve

-Son zamanlarda özelleştirilen SEDAŞ’ın cami ve okul  bahçelerinde bulunan ışıklandırma direklerindeki ampullerin sökülmesini dile getirdi.

   Silahı sokakta, düğünde, etkinlikte değil poligonda atalım

   İlk sözü alan Hendek Belediye başkanı İrfan Püsküllü; “ hedefimiz Hendek ilçemizi Hendeklilerin yönetmesinden yanayız. Geçmişte de  böyleydi inşallah gelecekte de böyle olacak. Hendek ile ne karar alınacak ise siyasi parti temsilcilerimiz, Sivil Toplum Örgütü başkanlarımız, muhtarlarımız ve devlet kadrosunda görevli yetkililerimizle bir masa etrafında oturacağız ve ilçemiz adına en güzel karar hangisi ise onu almaktan tereddüt etmeyeceğiz.  İşin bir gerçeğini de ifade etmeliyim ki doğru kararlar alıyoruz ancak uygulamada sıkıntı çekiyoruz. Kimseye silahsızlanın demiyoruz, silahımız olsun, bana göre evde silahın bulunması sünnettir. Biz millet olarak silahı seviyoruz, silaha meraklıyız. Silahı meskün mahalde değil poligonlarda atmalıyız. İnşallah iki gün sonra kutlayacağımız Kurban bayramını birlik ve beraberlik içerisinde huzurlu bir ortamda ifa ederiz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Kurban bayramınızı tebrik ediyor, keseceğiniz kurbanların  kabulünü yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

   Etkinliklerde silah atmak  ilkelliktir

   Toplantıya katılan Ak parti Hendek ilçe başkanı Ali Kemal Sofu’da, ilçe genelinde etkinliklerde atılan silahlardan muzdarip olduklarının altını çizerek; “  Başkalarının acı çektiği yerde bizim sevincimizin bir değeri olmaz. Bu bir ilkelliktir.” Dedi. Sofu, Hendek genelinde Büyükşehir ve Hendek Belediyesi tarafından asfalt seferberliğinin  devam ettiğini belirterek;  “ ancak ilçenin her yeri bu yıl asfalt olacak diye bir şey yok, yapılan bu yıl yapılır devamı önümüzdeki süreçte devam edecek. İstişare yaparak sorunları hep birlikte çözebiliriz. “ diye konuştu.

    Bu konuda neyi  yapabilirizi konuşmalıyız

     Toplantıda söz alan  MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu’da  konuşmasında, bu tür toplantıların gerekliliğine vurgu yaparak; “ sorunları çözmenin en önemli yolu  aynı hareket tarzıyla hareket etmekten geçer.  Neyi yapabilirizi konuşmalıyız. Ne yapabilirizin üzerinde durursak daha faydalı olabiliriz. “ diyerek katılımcıların bayramlarını kutladı.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

     Kurşun adres sormaz

     Toplantıya katılan eski Hendek Belediye başkanı ve 25.dönem eski Sakarya milletvekili Ali İnci’de dile getirilen sorunlarla ilgili  açıkladığı görüşünde, “ Muhtarlar dernek başkanımıza böyle bir toplantı düzenlediği için teşekkür ederim, ancak bu konu Kent Konseyinin konusudur. Bunu Kent Konseyi olarak bizim dizayn etmemiz gerekir. Yakın geçmişte  ilçemizdeki bir düğün cemiyetinde ateşlenen silahların neticesinde günahsız 15 insan yaralanmış bunlardan birinin gözü aldığı saçmalar nedeni ile kör olmuştur ki bu doğru bir davranış değil.  Kurşun adres sormaz.” Diyerek  ilçemiz Ticaret Merkezinin çatısının her yıl oluşan kurşun deliklerinin kapatıldığını bununda büyük maliyet oluşturduğunu söyledi.

      Silah taşıyan silahına sahip çıkacak

      Geçmişte bir düğün cemiyetinde yaşananlardan örnek veren İnci; “ benim köyümde  bir kişinin attığı silah sonrasında bir genç kızımız felçli olarak hayatını idame ettiriyor. Yazıktır günahtır. Tabancayı ateşliyorlar sonrasında da bizi arayarak bizden yardımcı olmamızı istiyorlar ,nasıl olacak?” diye sorarak silah taşıyanların silahlarına sahip olması gerektiğini  belirtti ve muhtarlardan öncülük yapmalarını istedi .

     Fındık kabuğu yakılacağına gübre yapılsın

    Toplantıda dile getirilen çevre kirliliği konusunda da görüş bildiren inci; “ fındık kabuklarını yakarak yok etmek çevre kirliliği oluşturmakta, kimsenin komşusunu rahatsız etmeye hakkı olamaz. Aslında tarlaya dökülse muzazzam  gübre olur böylece üretici daha kazançlı çıktığı gibi çevre kirliliğine de sebep olmaz” dedi.

     Hendek gibi bir ilçede görev yapıyorsunuz, sizlere imrenerek bakıyorlar

     İnci, yapılan bu tür toplantıların daha da sıklıkla yapılmasının önemine vurgu yapan İnci; “ Bu birliktelik Hendek’i ileriye taşır. Hendek gibi bir ilçede görev yapıyorsunuz. Sizler alan değil veren el konumundasınız. Bu konumunuzdan dolayı yakın çevremiz tarafından imrenilerek, kıskanılarak bakıldığınızın farkın olunuz” diye konuştu.

  1. yüzyılda bu konuyu konuşmaktan hicap duyuyorum

     Toplantıya katılan ilçe kaymakamı Orhan Burhan’da  yapılan toplantının çok yerinde olduğunu, sorunların dile getirilerek çözüm aranmasının en doğru davranış olduğuna dikkat çekerek toplantıyı düzenleyen Tüm Hendek Muhtarlar Derneği başkanlığına teşekkür etti .

     Sarhoş kurşunun nereye gideceğini kimse bilemez

     Kaymakam Burhan; konuşmasına “  20 ci yüz yılda böylesi bir konuyu konuşmaktan hicap duyuyorum” diyerek  utanç duyduğunu ifade etti. Burhan; “  bu konuda her vatandaşımıza görev düşüyor, duyarlı olmak düşüyor. Meskun mahalde kimse silah kullanmasın kurşun adres sormaz, nereye gideceğini kimse bilmez” dedi.

     İsterse babam olsun kimseye taviz yok!

      Etkinliklerde silah kullananların her kim olursa olsun yaşananların ardından kendilerini aramamasının altını kalın çizgiyle çizen kaymakam Burhan; “ silah atan kişi isterse babam olsun, kimseye taviz yok. Bu yolda bir kişiyi dahi silah atmaktan men edebiliyorsak hedefe giden yolda bir adım atmış oluruz.” dedi.

     Kafkas kökenli vatandaşlar bu işi çözdü, bizde çözebilir ve Hendek tarihe geçer

     Toplumun duyarlılığına vurgu yapan Burhan, Kafkas kökenli vatandaşların  silah atma konusunu kendi içlerinde toplumsal refleks ile çözdüklerine dikkat çekerek;”  Her şeyin polisiye tedbirlerle çözüleceğini beklemek doğru değil. Kafkas kökenli vatandaşlarımızın nasıl çözdükleri ortada. O halde bizlerde  toplumsal duyarlılığımızı ve refleksimizi göstererek konuyu kökünden çözebiliriz. Böylece Hendek hem örnek olur hem de tarihe geçer” dedi.

     Bayramlaşma töreni Cuma günü saat 14.00’de yeni camide

     Kaymakam Burhan, katılımcıların 30Ağustos Zafer bayramı ve Kurban bayramlarını tebrik ederek;   “bayramın 1.ci günü saat 14.00’de Hendek Müftülüğü toplantı salonunda bayramlaşma töreni düzenleneceğini belirterek zamanı olanların katılmasını istedi.

     Sivil Toplum Örgütlerinden destek geldi

     Toplantıya katılan Sivil Toplum Örgütü başkan ve yöneticileri de yapılan konuşmalara aynen katıldıklarını ifade ederek;  “kimsenin canı yanmadan bu konu Hendek gündeminden kalkmalıdır” diyerek çağrımıza destek verdiklerini deklare ettiler.   AHMET ÇİLECİ – HENDEK

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar