Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11845 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SESOB da ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ toplantısı

02 Mart 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»SESOB da ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ toplantısı
SESOB da ‘Çalışma Hayatında  Milli Seferberlik’ toplantısı

İş-Kur ve SGK il müdürleri esnaf ve sanatkarlara devlet teşvik ve desteklerini anlattı

SESOB da ‘Çalışma Hayatında

Milli Seferberlik’ toplantısı

Yeni esnaf ve sanatkarlara yönelik SESOB da düzenlenen bilgilendirme ve eğitim toplantısında ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programı da ele alındı. İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK İl Müdürü Erhan Çavuş,  teşvik ve destekler hakkında esnaf ve sanatkarları bilgilendirirken, işverenlere yönelik getirilen avantajları anlattılar.

182 KİŞİ KATILDI

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından her ayın ilk Çarşamba günü yeni üyelere yönelik düzenlenen bilgilendirme ve eğitim toplantısına katılım hayli yüksek oldu. 182 kişinin katıldığı programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’  programı İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK İl Müdürü Erhan Çavuş tarafından anlatıldı.

FIRSATI KAÇIRMAYALIM

SESOB Eğitim Salonu’nda gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Güçlü ve bilinçli bir esnaf kitlesi yaratmak amacıyla her ayın ilk Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz yeni esnaflarımıza yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantımızda bu ay Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programını esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi şekilde anlatmak ve bu teşvik ve desteklerden yararlanmalarını sağlamak için işin uzmanlarını buraya davet ettik. İş-Kur İl Müdürümüz Tekin Kaya ve SGK İl Müdürümüz Erhan Çavuş, sizlere bu teşvik ve destekleri anlatıp, sorularınızı cevaplayacaklar. Bu teşvik ve desteklerden mutlaka faydalanalım. Hatta biz birlik olarak bu kapsamda 3 eleman aldık. Eleman almak inanın hiç bu kadar avantajlı olmamıştı. Bu fırsatı kaçırmayalım. Milli seferberliğe bizde destek olalım. Hem biz kazanalım, hem devletimiz kazansın. İstihdam artsın, ülkemiz güçlensin” dedi.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

Programa katılan İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya yaklaşık yarım saat süren sunumunda teşvik ve desteklerin yanında İş-Kur’un 2016 yılı faaliyetlerini de anlattı. Kaya, amaçlarının teşvikleri anlatarak ilimizde istihdamı daha da artar bir düzeye getirmek olduğunun altını çizerek, “2016 yılında özel sektör işverenlerimizden  38 bin açık işgücü talebi almışız ve sadece 18 binini yerleştirebilmişiz. Yani 20 bin talebe karşılık verememişiz.  Buradaki asıl mesele işverenlerin aradığı nitelikli işgücünü bulamaması. O nedenle bizde sizlerin istediği adamı işbaşında yetiştirmek istedik. Bu kişilere nitelik kazandıralım, vasıf kazandıralım, eline bir belge verelim, o belgeyle iş arasınlar istedik ve ‘İşbaşı Eğitim’ programını hayata geçirdik. 14.980 kişi geçen yıl İş-Kur’un işbası eğitim programından faydalanmış. Bu ciddi bir rakam.  Devletin kasasından 70 milyon dolayında bir kaynak kullanmışız. Bunun yaklaşık 40 milyonunu özel sektöre, yani sizlere aktarmışız. Geçen yıl bin kişilik girişimcilik eğitimi verdik. Yoğun bir talep gördük ve bu sayıyı bu yıl bin 700 kişiye çıkarttık” dedi.

İŞÇİ ÇIKARTIP YERİNE ALMA YOK

İşbaşı Eğitim programı; işin işyerinde öğrenildiği bir program uygulaması olduğunu söyleyen Kaya, sözlerine şöyle devam etti; “İşbaşı Eğitim Programı’ndan en az 2 sigortalı çalışanı olan işletmeler faydalanabilir. O işletmelere diyoruz ki bir tane eleman alma hakkın var. Bir tane eleman al, sigortasını biz ödeyelim. Bu programda kontenjan yüzde 10. Yani 100 çalışanın varsa 10 kişiye kadar bizden katılımcı, stajyer talep edilebilir. Bu program çerçevesinde alınan elemanların kuruma kayıtlı olmalarının yanında, emekli olmamaları ve en az 3 ay işsiz olmaları gerekiyor. Bunun nedeni de işverenler tarafından yanlış kullanımın önüne geçmek. Bu bir nevi programın sigortası yani. Programlar haftanın 6 günü, 5 saat olarak uygulanıyor. Katılımcıya İş-Kur bunun karşılığında asgari ücret veriyor. Birde program sonunda işletmenin çalışan sayısının aynı olması gerekiyor. Yani kedi çalışanını çıkarıpta, yerine başka birini alamıyor. Bu programın en cazip yönü de çalıştırdığınız elemana bizim verdiğimiz asgari ücretin üzerinde maaş ödediğinizde, bunu vergiden düşebilmeniz. Asgari ücretin yüzde 50 sine kadar fazla ödediğiniz maaşı, belgelendirerek vergiden düşüyorsunuz.”

CEBİNİZDE HER AY 900 TL KALACAK

İş-Kur il Müdürü Tekin Kaya, Çalışma Hayatında Mili Seferberlik ile işverenin üzerindeki sigorta ve vergi yükünün alındığının da altını çizerek, “İşletmelerimiz 2016 yılı Aralık ayındaki çalışan sayısı üzerine kaç kişi alırsa, ilave aldığı her elemanın sigorta primini, vergisini, işçi stopajını ödemeyecek. İşletmemiz sadece asgari ücretin bin 400 lira netini ödeyecek. Yıl sonuna kadar cebinden başka bir şey çıkmayacak. Her aldığı eleman başına yaklaşık 900 lira gibi bir para cebinde kalacak. Bu teşvikler 2017 Aralık ayı sonuna kadar. O nedenle ne kadar erken başlarsanız, o kadar çok faydalanırsınız” ifadelerine yer verdi.

YENİ ESNAFLARA EĞİTİM

İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya, sunumunun ardından SGK İl Müdürü Erhan Çavuş ile birlikte katılımcılardan gelen soruları cevapladı. Programın ikinci bölümünde ise SESOB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Alkın, yeni esnaf ve sanatkarlara ‘Satış, pazarlama, müşteri memnuniyeti’ konularında sunum yaptı. Eğitimin ardından ilgili oda başkanları tarafından yeni üyelere sertifikaları verildi.

MİL2 MİL3 MİL4 MİL5 MİL6 MİL7 MİL8 MİL9 MİL10 MİL12 MİL13 MİL14 MİL15 MİL16 MİL17 MİL18 MİL19 MİL20 MİL22MİL1 MİL23 MİL24 MİL25 MİL26 MİL27 MİL28 MİL29

SERTİFİKA ALAN ÜYELERİN İSİMLERİ ŞÖYLE: Mustafa Bayram, Cevat baş, Halit Akça, Sezai Pehlivan, Nejat Turan, Fedor Pehlivan, Erdoğan Ünsalan, İrfan reis, Veysel Şen, Selçuk Aydemir, Salih Çakır, Nevzat Gülcan, Ömer Bayrak, Nurettin Şentürk, İzzettin Çetinkaya, İbrahim Sustan, Mehmet Duran Çokol, Saim Karalı, Özcan Ovalı, Harun Armağan, Sami Boz, Murat Tok, Beytullah Arslan, Ösman Boz, Muhammet Günaydın, Rahmi Petek, Kadir Aksoy, Kadir Akdoğan, Erol Erbaş, Hayri Altırşan, Münür Usta, Rıfat Dinbaş, Sinan Bal, Mustfa Demir, Metin Palyanoğlu, Ekrem Yazanoğlu, mahsur Kıyıksan, Vacip Vural, Cihat Yenigün, Ramiz Yıldız, Erol Cumak, Halit Üretmen, Mehmet Sever, Emre Sever, Ferit Irmaklılar, İsa Koçboğa, Çetin Erdil, Seyit Bal, Feyzullah Ok, Nejadt Kasap, Cengiz Özmen Mehmet Köremen, Barış Bayram, Salih Dursun, Mehbir Eryılmaz, İsmail yavuz, Gülşen Aydilek, Gülşah Akdemir, Nurcan Taşkın, Sıdıka Temiz, Alaattin Koca, Enver Şimşek, Engin Korkmaz, İsmail Uzunoğlu, Orhan Güney, Raşit Kınalı, Nihal Kapoğlu, Yusuf Bakkaloğlu, Yasemin Yalçınkaya, Meryem Özcan, Zafer Çolak, Kerim Akgün, Hasan Kar, Şahinde Baygül, Şerife çalış, Bahriye Kalkan, Ayşe Bilgin, Lütfullah Kılıçsoy, Ali Aşık, Saime Arı, Mustafa Cansever, Faik Yolcu, Suzan Kara, Hüseyin Birinci, Hakan Şentürk, Ali Rıza Güneş, Salim Erdoğan, Üzeyir Aydoğan, Nuray Aldina, Kader Ekşi, Mevlüt Kinal, Yakup saygılı, Mustafa şekerci, Kerim Eren, Tülay İpek, Cemal Topaloğlu, Emirhan Gölbudak, Tayfun karakoşu, Yunus Gönülal, Ömer Faruk Kamacı, Ömer Karagöz, Süleyman Bayrak, Nursel Esi, Cengiz Pesbak, Hakan Aytaşı, Murat Adıballı, Hakkı Büyüktaş, Mustafa Çatalbaş, Arif Kılına, Özgür diken, Furkan Mutlu, Akın Sözen, Güner Yılmaz, Muharrem Özdemir, Gülden Kovacıoğlu, Aydın Demir, Selçuk Demir, İsmail Öztürk, Hasan İlge, Erdem Kundur, Müceyla Yılmaz, Rahime Say, Serdar Bayrakçı, Cemile Adıgüzel, Cevat Tezsay, Hilal Afşar, Mustafa Bilir, Serdar Tutal, Nihat Kablamacı, Süleyman Döner, M.Hakan Karaduman, Murat Biloğlu, Aliye Salihoğlu, Samet Kibar, Ali Narin, Mesut Kara, Yahya Yılmaz, Erkan Karagüzel, Furkan küçük, Naci Üçcan, Mehmet Esat Genç, Sema Kolunsağ, Meral Baskıcıoğlu, Didem Çiftçi, Yeşim Saçar, Muzaffer Bektaş, Dursun Ali Serhoş, Mehmet Demirci, Vedat Arslan, Ali Şanlı Bayrak.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar