Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11318 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Senarist, şair ve romancı Vedat Türkali hayatını kaybetti

29 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Senarist, şair ve romancı Vedat Türkali hayatını kaybetti
Senarist, şair ve romancı  Vedat Türkali hayatını kaybetti

Türk edebiyatının usta ismi Vedat Türkali bir süredir tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Türk edebiyatının usta ismi Vedat Türkali 97 yaşında hayatını kaybetti. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören ünlü romancı bu sabaha karşı Yalova Devlet Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.
Kızı Deniz Türkali acı haberi,  twitter hesabından “Babamı Vedat Türkali’yi kaybettik” diye duyurdu.

CNN Türk yayınına bağlanan Vedat Türkali’nin doktoru Özgür Akın Oto, ünlü yazarın cumartesi günü hastanede tedavi altına alındığını belirterek, “İdrar yollarında enfeksiyon vardı.  Böbrek yetmezliği rahatsızlığı da devam ediyordu. Bu sabah çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi” dedi.   Vedat Türkali’nin cenazesinin İstanbul’a götürülmesiyle ilgili görüşmelerin devam ettiği ve cenaze töreni ile ilgili ayrıntıların ailesi tarafından açıklanacağı öğrenildi.

vedat-turkali-1

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

Senarist, şair ve romancı olan Vedat Türkali, liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlenmiştir. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır. Gar Yayınları’nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965’te yönetmenliği denemiştir. Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır. Mihri Belli’nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz’ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP’nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP’dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır. Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, Deniz Türkali’nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesidir.

vedat-turkali-sb

Vedat Türkali (d. 13 Mayıs 1919, Samsun-ö.29 Ağustos 2016; Yalova) yazılarında kullandığı ismidir. Senarist, şair ve romancı olan Türkali, liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlenmiştir.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır.

Gar Yayınları’nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965’te yönetmenliği denemiştir.

Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır.

Mihri Belli’nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz’ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP’nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP’dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır.

Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, Deniz Türkali’nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesidir. Türk edebiyatının usta isimlerinden olan Vedat Türkali, 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 06.00’da Yalova’da tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Türkali, Cumhuriyet tarihinde bir çok olaya şahitlik etmişti.  Bir süredir Yalova’da tedavi gördüğü bir hastanede 97 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Ödülleri

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, Karanlıkta Uyananlar

1970, TRT Oyun Ödülü (Dallar Yeşil Olmalı)

1974, Milliyet Yayınları Roman Yarışması Birincilik Ödülü

vedat_turkali_624

1976, Orhan Kemal Roman Armağanı

2016, Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü

Başlıca eserleri

Bir Gün Tek Başına (roman, 1974)

Eski Şiirler, Yeni Türküler (şiirler, 1979)

Üç Film Birden (senaryolar, 1979)

Mavi Karanlık (roman, 1983)

Eski Filmler (senaryolar, 1984)

Bu Gemi Nereye (yazılar, anılar, 1985)

Dallar Yeşil Olmalı (oyun, 1985)

Tek Kişilik Ölüm (roman, 1989)

Özgürlük İçin Kürt Yazıları (yazılar, 1996)

Güven (roman, 1999)

Komünist (anı, 2001)

Yeşilçam Dedikleri Türkiye (roman, 2001)

Bu Ölü Kalkacak (oyun, 2002)

Dallar Yeşil Olmalı (oyun, 2002)

Kayıp Romanlar (roman, 2004)

Yalancı Tanıklar Kahvesi (roman, 2009)

Bitti Bitti Bitmedi (roman, 2014)

vedat-turkali-1

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar