Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Mezarı Başında Anıldı

24 Ocak 2017 - 4 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Guncel»Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Mezarı Başında Anıldı
Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan  Mezarı Başında Anıldı

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, ölümünün 16. yıl dönümünde Sakarya’nın Hendek ilçesindeki mezarı başında anıldı. Diyarbakır Emniyet Müdürü iken uğradığı saldırı sonucu 5 polis memuruyla birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan için Hendek ilçesindeki mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Anma törenine, eski Diyarbakır Valisi Cemil Serhatlı, Emekli Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Sakarya Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı,  25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, Sakarya Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, Hendek Kaymakamı Orhan Burhan,  Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şenay Sakal, Hendek İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, Gaffar Okkan’ın eşi Zerrin, kızı Sezin, ablası Sebahat Arslan ve Gülsüm Özgen, Sakarya  Medya Derneği Başkanı Mehmet SAĞLAM, Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN, STK temsilcileri,siyasi parti temsilcileri,ilçe protokolü ve ilçe halkı katıldılar.      Polis memurlarınca şehit Emniyet müdürü Ali Gaffar Okkan’ın  hayatı anlatılmasının ardından kürsüye gelen eski Sakarya Milletvekili Ali İnci ve Sakarya Vali vekili tarafından konuşmalar yapıldı ve terör lanetlendi.

GAFFAR13

    Ali Gaffar Okkan gibi bir şehidimizin olması Hendek için şereftir     İlk konuşmayı yapan Sakarya eski milletvekili Ali İnci; “ değerli Hendek halkı hepinizi sevgi saygı ve hürmetle Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Terör dünde devem ediyordu bu günde devam ediyor.  Ülkemizin üzerinde  bulunan kara bulutların dağılmasını arzu ediyoruz. Şehitlerimiz rahmetle anıyoruz. Ali Gaffar gibi bir şehide Hendek halkının sahip olmasını bir şeref olarak addediyorum.  24 Ocak’ta şehit olan şehit müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı 16 yıl önce karlı bir günde  Hendek’in göremeyeceği bir katılımla defnetmiştik. Aradan geçen 16 yıl sonra bile aynı duygu ve düşüncelerle kabri başında anıyor olmamız onun ne derece saygın bir insan olduğunun en güzel kanıtıdır. “diyerek o gün dünyaya gelen çocuklara  Kars ve Diyarbakır ilinde  yüzlerce çocuğumuza şehidimizin adı Ali Gaffar Okkan ismi verilmiş  ve bugün o çocuklarımız delikanlı olmuşlardır. Onun ortaya koymuş olduğu devlet adamlığını Allah hepimize nasip olsun” diyerek rahmetle andı

GAFFAR14

Şehit Ali Gaffar Okkan devletin istiklali ve istikbali için canla başla çalışmıştır      Törende konuşan Sakarya vali yardımcısı  Bekir Dınkırcı’da yaptığı anma konuşmasında; “  Şehit Emniyet Müdürümüz Şehit Ali gaffar Okkan beyefendinin  şehadetinin 16 cı yıl dönümünde kendisini rahmet,  ve minnetle anıyoruz. Rahmetli müdürümüz T.C.  devletinin istiklali ve istikbali için canla başla, can siparane çalışarak etkin verimli ve mümtaz hizmetlerde bulunmuştur. Şairin dediği gibi, ((sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır) rahmetli müdürümüz  vatanına sahip çıkmıştır.  Şimdi bu nöbeti bizler devraldık bizler yediden yetmiş yediye nöbetimize sahip çıkmaya devam edeceğiz ve bizlerde bizden sonraki nesillere bu nöbeti şanla şerefle aktaracağız. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın jeopolitik durumunu da göz önünde tutarak her zamankinden daha fazla bir olmak diri olmak için bilimsel, bütüncül, proje bağlamlı çalışmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle  başta şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan olmak üzere tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

GAFFAR19

    Konuşmaların ardından törene katılanlar hep birlikte şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın kabri etrafında Hendek ilçe müftüsü Abdurrahman Şahin’in okuduğu duaya amin denilmesi ile tören sona erdi.

“3310 Öldürüldü”

Ali Gaffar Okkan (1952; Hendek, Sakarya – 24 Ocak 2001, Diyarbakır), Diyarbakır Emniyet Müdürü iken fâili hâlen meçhul olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürüdür.

Hayatı

Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır’da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; İki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan’ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Suikast

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası’na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi. Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, Hizbullah tarafından işlenildiği iddia edilmektedir.. Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca Gaffar Okkan’ın hayatını ve bu suikastı konu alan “3310 Öldürüldü” isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.

FEHMİGAFFAR1 GAFFAR2 GAFFAR3 GAFFAR4 GAFFAR5 GAFFAR6 GAFFAR7 GAFFAR8 GAFFAR9 GAFFAR10 GAFFAR11 GAFFAR12   GAFFAR15 GAFFAR16 GAFFAR17 GAFFAR18  GAFFAR20 GAFFAR21 GAFFAR23 GAFFAR25 GAFFAR26 GAFFAR29 GAFFAR30 GAFFAR32 GAFFAR33 GAFFAR34 GAFFAR35 GAFFAR36 GAFFAR37 GAFFAR39 GAFFAR40 GAFFAR41 GAFFR1

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar