Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şehir çöplüğü Korunga bitkisi ile hayat buldu

11 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Şehir çöplüğü Korunga bitkisi ile hayat buldu
Şehir çöplüğü Korunga bitkisi ile  hayat buldu

Kırşehir’in Bağbaşı mahallesindenden buğday arazisine dönüştürülen alanda kuraklığa rağmen yüksek verim alınıyor.

Kırşehir-Bağbaşı bölgesinde çöp toplama alanı olarak kullanılan 80 dekarlık alan tarım arazisine dönüştürülerek üretime kazandırıldı. 2013 yılından itibaren önce korunga bitkisi, ardından buğday ekimi yapılan arazide kuru tarım yöntemiyle yüksek verim alınıyor.

Şehir çöplüğünden buğday arazisine

Bundan 3 yıl önce Ahi Evran Ünversitesi Ziraat Fakültesi’ne tahsis edilen arazi temizlendikten sonra bir süreliğine nadasa bırakıldı.

Bunu takiben 2 yıl boyunca yem bitkisi olarak kullanılan korunga ekimiyle üretime başlandı. Geçtiğimiz sonbahar aylarında ilk kez ekilen ekmeklik buğday çeşidinin ilk hasadı olumlu sonuçlar veriyor.

korunga-bitkisi-bu-araziyi-bastan-yaratti2.jpg

Korunga toprağı iyileştiriyor

Fakültenin Tarla Bitkileri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ayrancı, alınan verimin temelinde ıslah çalışmaları ve doğru tarım tekniklerinin uygulanmasının yattığını söylüyor. Korunga bitkisinin toprağı iyileştirici özelliklerinden yararlandıklarını söyleyen Ayrancı, “Korunga toprağa organik madde kazandırarak, münavebede ardından gelen bitkiler için ıslah edilmiş iyi bir toprak bırakıyor” diyor.

korun

Kuraklığa rağmen ürün kaybı yok

Sezon başında ekilen ekmeklik buğdayın gösterdiği verim de korunganın araziye olan faydasını kanıtlıyor. Bu yılki kuraklığa ve Nisan ayının son haftasında yaşanan soğuk havaya karşın buğdayın iyi bir gelişim gösterdiğini söyleyen Ayrancı, “Bölgede buğday ve arpa ekili arazilerde yüzde 20-30 arasında ürün kaybı oldu. Ama kuru tarım teknikleri ve etkili bir nadas uygulamasıyla burada herhangi bir kayıpla karşılaşmadık” şeklinde konuşuyor.

Kuru tarıma uygun çeşitler deneniyor

Geçmişin şehir çöplüğü, bugünün ise verimli tarım arazisine tanık olan Kırşehir’in yanı sıra, benzer iklim yapısına sahip diğer bölgelere uyum sağlayabilecek 24 farklı buğday çeşidinin adaptasyon denemeleri de Üniversitenin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yürütülüyor.

1975 yılında Kırşehir’de doğdu. Eğitimine sırasıyla Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Kale Ortaokulu, Kırşehir Lisesi’nde devam etti. 1997 yılında Niğde Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamladı.

İş yaşamına Van ve Bitlis Bölgesinde şantiye şefi olarak başladı. Vatani görevini yaptıktan sonra yine aynı bölgedeki görevinin başına geçti. 2000 yılında Kırşehir’de mühendislik bürosunu açarak iş hayatına daha aktif olarak atıldı.

Siyasi yaşamı 2001 yılında AK Parti Kurucu üyeleri arasında yer alması ile başladı, daha sonra; AK Parti il Sekreteri olarak görev yaptı.

2002 genel seçimlerinden sonra 1 yıl süreyle TBMM’de 22 ve 23. Dönem Milletvekili Mikail Arslan’ın Danışmanlığını yaptı.
2006 yılında II. Olağan Kongrede İl Başkanı Adayı oldu ve kazanarak 2,5 yıl bu görevi yürüttü.

1 Aralık 2008 yılında Yerel Seçimlerde Belediye Başkanı Aday Adayı olmak için görevinden ayrıldı.

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti’nin Kırşehir Belediye Başkanı Adayı olarak seçimlere girdi.

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Kırşehir Belediye Başkanı seçildi. 2014 yılı 30 mart yerel seçimlerinde yeniden belediye başkanı seçilerek II. Dönem Belediye Başkanlığı görevine devam etmektedir.
2009 Haziran ayında Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı seçildi. 2011 ve 2014 yıllarında yapılan birlik seçiminde tekrar oy birliği ile Başkan seçildi. Halen bu görevine devam etmektedir.

2014 Haziran ayında Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) I. Olağan meclis toplantısında Türkiye Belediyeler Birliği birlik encümeni seçildi.

Yaşar Bahçeci evli ve iki kız çocuk babasıdır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar