Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sebze-meyvede fiyat tartışması yeniden TBMM’de

19 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sebze-meyvede fiyat tartışması yeniden TBMM’de
Sebze-meyvede fiyat tartışması yeniden TBMM’de

Sebze-meyve ürünlerinde tüketiciye yansıyan fiyat farkının giderilmesine yönelik düzenlemeler Meclis’e sunulmaya hazırlanıyor.

Hal Yasası’na ilişkin yeni düzenlemeler TBMM’ye gelmeye hazırlanıyor. Düzenlemelerin odak noktasında sebze-meyve fiyatlarının takibi ve aracıların denetlenmesi konusu bulunuyor.

Sebze ve meyve fiyatlarının şeffaflaşması amacıyla yapılacak düzenlemelerin Meclis’in tatile girmesinden önce yasalaşabileceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, “Toptancı, komisyoncu, perakendeci ürünü ne kadara aldı ve ne kadara sattı ise bunun görünmesini istiyoruz. Böylelikle aradaki fahiş kâr farklarını görebilecek, denetimlerle ve tüketici baskısıyla müdahale edebileceğiz” diye konuştu.

s1

Yasa ile birlikte perakende sektöründe tekel oluşumlarına karşı ise Rekabet Kurumu devreye girecek. Ayrıca hallerde soğuk hava depolarının bulunması için de çalışmalar başlatılacak.

Fiyat tartışması sonlanmadı

2012 yılının ilk gününden itibaren yürürlüğe giren Yeni Hal Yasası, sebze-meyve ticaretinin kayıt altına alınması ve gıda güvenliği yönünden denetlenebilmesini öngörüyordu. Aradan geçen 4,5 yıllık süreçte ise sebze-meyvelerin üretici fiyatları ile tüketiciye yansıyan fiyatlar arasındaki uçurum oldu.

Sizce Hal Yasası’nda yapılması beklenen düzenlemeler sebze-meyve fiyatlarını düzenlemede başarılı olacak mı? Bu düzenlemeler tarım sektörü için olumlu bir gelişmeyi mi ifade ediyor, yoksa yeni mağduriyetler yaratır mı? tarlasera’nın anketine katılarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

sebzemeyvesebzemeyve

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar