Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11116 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta bir Cami bir Okul Öyküsü

12 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Şavşat’ta bir Cami bir Okul Öyküsü
Şavşat’ta  bir  Cami  bir Okul  Öyküsü

Karaağaç, Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı bir köydür

Köyün tamamı Müslüman Türktür. Kıpçak Türk kültür ve gelenekleri yaşatılmaktadır.

Artvin iline 82 km, Şavşat ilçesine 17 km uzaklıktadır. Yalnızçam Dağlarının eteklerinde kurulu bir köydür. Rakımı 1600 metredir. Hakim bitki örtüsü iğne yapraklı ormandır. Ladin ve Sarıçam en sık görülen orman bitkisidir. 2350 metre rakımda Çadır Dağı eteklerinde köyün yaylası bulunmaktadır. Yaylada bitki örtüsünü Alpin çayırları oluşturmaktadır. Ayrıca yaylasında buzul krater gölleri bulunmaktadır. 2400 metrede Akgöl, 2900 metrede Bilbilan Karagöl bulunmaktadır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ile Karasal iklim arasında geçiş özelliği göstermektedir. Yazları bol yağmurlu geçmektedir.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Şavşat’ta  iki  ayıp var

Biri cami

Bir  okul

Cami  ve  Okuluna  sahip  çıkmayanlar   çökme   ve  yok olma  aşamasına gelmiş  demektir

 

aryvin1aryvin2aryvin3aryvin4aryvin5aryvin6aryvin7aryvin8aryvin9aryvin10

Tarih kaynaklarına göre Şavşat civarında M.Ö.900-650 yılları arasında Urartu ve Kimer kabileleri yaşamışlardır. Bölge daha sonraları sırasıyla Saka Türklerinin, Romalıların ve Sasanilerin elinde kalmıştır.

Yavuz Sultan Selim’in Trabzon Valiliği sırasında Rize İlinin Osmanlı topraklarına katıldığı zaman şimdi Batum yakınlarındaki Gönye kasabası da kendiliğinden teslim olmuştur. Sultan Selim Trabzon’a döndükten sonra Artvin Beyleri kendilerinin de korunmasını istemişlerdir. Bunun üzerine yapılan ikinci seferde Artvin, Ardanuç, Şavşat ve Borçka çevreleri Osmanlı topraklarına katılmış beylerine yarı beylik verilmiştir. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon’dan ayrılması üzerine Şavşat, Ardanuç, Oltu, Tortum ve Artvin yeniden Osmanlı Devletinden ayrılmışlardır. Fethedilen bölgemiz (Gürcistan Vilayeti ) adlı idari bölümü için alınmış ve Artvin, Şavşat, Ardanuç birer sancak haline getirilmiştir.

savsat2savsat2savsat4savsat6savsat7savsat9savsat11

Birinci Dünya savaşının başlaması ve Osmanlı Hükümetinin savaşa girmesini müteakiben Rus orduları 1 KASIM 1914’de sınırlarımızı geçmiştir. Mevcut ermeni düşmanlığı da tehlikeyi fazlasıyla artırdığından, Ardanuç ve Artvin halkının tamamı yolların kesilmesinden dolayı Şavşat halkının pek az bir kısmı her türlü maddi varlıklarını bırakarak Anadolu içlerine göçmeye mecbur kalmışlardır.

Gürcülerle imzalanan anlaşmadan hemen sonra kuvvetleri ile birlikte Kars’ta bekleyen Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa’ya talimat verildi. 22 ŞUBAT 1921 tarihinde Kars’tan hareket eden ordumuz 23 ŞUBAT günü Ardahan’a geldi, aynı kuvvetler daha sonra Sahara dağını aşarak Şavşat, Ardanuç ve Artvin ile Borçka’yı geri alarak bir daha müdahale edilmeyecek şekilde Anavatana dahil etti.

Şavşat, doğuda Ardahan il merkezi ile Hanak İlçesi, kuzeydoğuda Posof İlçesi, güney ve güney batıda Ardanuç, batıda Artvin Merkez ve Borçka İlçesi, kuzeyden de Gürcistan Devleti ile çevrilidir.

1.317 kilometrekarelik dağlık ve engebeli bir arazi üzerine yayılmış bulunan Şavşat İlçesinin dört yanı yüksek dağlarla çevrilidir. 3.537 metreye yükselen Karçkal Dağları, ilçenin batı ve kuzeybatı yönünü sınırlandırır. Kuzeyde 2.250 metre yükseklikteki Sivritepe (Arsiyan) dağları ile 3.000 metreyi aşan Cin dağları bulunmaktadır. Doğuda Ardahan-Artvin sınırlarını teşkil eden Yanlızçam dağ sinsilesinden 2.650 metre yükseklikteki Sahara Dağları, Güneyde ise 3.050 Metreyi bulan Karagöl dağları vardır.

İlçenin rakımı minimum 950 metre, maksimum ise 1800 metredir. İlçe Merkezin rakımı 1100 metredir. Türkiyenin en güzel ilçelerinden biridir.

Şavşat ilçesi Akarsu bakımından zengindir. İlçede çok sayıda buzul gölü bulunmaktadır. Bu göller nispeten küçük göllerdir. Göllerin en büyüğü Karagöl dağlarında bulunan ve bu dağa kendi adını veren Karagöl’ dür. Bol miktarda alabalık bulunan gölden sulama amaçlı olarak yaralanılmaktadır. Meşeli Köyü orman içi mevkiinde Milli parklar kapsamı içerisinde bulunan ikinci bir karagöl mevcut olup piknik, mesire yeri özelliğine sahiptir. Pınarlı köyü yakınlarında Balık Gölü, Arsiyan yaylasında ise Kız Gölü, Boğa Gölü ve Koyun Gölü isminde göller bulunmaktadır.

İlçe dahilinde şifalı maden suları mevcuttur. Bunlardan Çermik-Çoraklı Köyü sınırları içerisinde bulunan sıcak su kaplıcası romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.

İlçede Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir geçiş iklimi hakimdir. Yüksek rakımlı olan yerlerde kışlar çok uzun sürer. Bu bölgelerde kasım ayında başlayan kar yağışları nisan ayı ortalarına kadar sürer.

İlçe bitki örtüsü bakımından zengindir. Zengin iğne yapraklı ormanlar mevcut olduğu gibi alçak rakımlı yerlerde yapraklı ağaçlara da rastlamak mümkündür.

Şavşat, Artvin’in diğer ilçelerinde olduğu gibi engebeli araziye sahip bir ilçedir. İlçede, tarımsal arazilerin sınırlı olması, sanayi tesislerinin bulunmaması, başlıca diğer sektörlerin de gelişmemiş olmasının sonucu olarak istihdam olanakları yetersiz kalmaktadır. Gelişime uygun potansiyeli bulunan turizm sektörünün ilçe ve il ekonomisine katkısının artırılması amaçlı çalışmalar sürdürülmektedir. İlçe ekonomisi büyük ölçüde tarımsal üretime dayalıdır. Tarımsal üretim, ağırlıklı olarak, geleneksel aile tipi işletme yapısı şeklinde görülür.

İlçe ekonomisinde önemli yeri bulunan hayvancılık, giderek azalan bir trend izlemektedir. 61 köyü bulunan ilçede, 16.037 adet büyükbaş ve 12.535 adet de küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Hayvancılık açısından son derece elverişli imkanlara sahip ilçede, hayvancılığın teşvik edilmesi amaçlı çalışmalar sürdürülmekte olup, bu kapsamda yönlendirme ve kamusal destekler sağlanmaktadır.

Şavşat büyük ve küçükbaş hayvancılık yanında arıcılık açısından da son derece uygun koşullara sahiptir. Arıcılık alanında da üreticilere, kamusal imkanlar dahilinde teşvik ve yönlendirme desteği sağlanmaktadır. Başlangıcında, Çoruh havzasında uygulanan seracılık-örtü altı yetiştiriciliğinin iklim koşullarının uygunluğu ve çiftçilerden gelen talepler üzerine il genelinde yaygınlaşması ile Şavşat’ta da seracılık faaliyetlerine başlanılmıştır.

1997 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Dayanışma Vakfı parasal desteği ile başlatılan seracılık faaliyetleri yaygınlaşmaktadır. Bu kapsamda amaçlanan yeni istihdam alanlarının yaratılması, tarımsal üretimde çeşitlilik ve verimin sağlanması hedefine ulaşılmıştır. 1317 kilometrekare yüzölçümü bulunan ilçenin tarım arazisi varlığı 175.696 dekar, sulu arazisi 54.840 dekar, kuru tarım alanı 120.856 dekar, mera alanı 364.166 dekar, orman alanı 552.565 dekar ve kültür dışı arazi de 224.573 dekardır. İlçenin tarım arazileri genellikle çayır olarak değerlendirilmektedir. İlçede yetiştirilen başlıca ürünler patates, armut, elma, ayva, erik, kiraz, kızılcık ve cevizdir.

İlçede Tarım kesimi ile Esnaf kesimine kredi sağlayan Ziraat Bankası bulunmaktadır.

Artvin, başta ahşap işleri olmak üzere,taş mimarinin,el sanatlarının ileri örneklerinin üretildiği, yöresel müzik ve danslarının herkesçe beğenildiği, mutfak kültürü zengin olan bir yöremizdir. Bölgenin tarih öncesi yaşayışı henüz tam olarak araştırılmış olmamakla beraber, eski yerleşme yerlerindeki kalıntılardan, mezarlardan, çeşitli nedenlerle yapılan kazılarda çıkan tarihi eşyalardan, madenlerin işletildiği ve çok eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

1930 yılında Artvin’de ve Şavşat’ın Meşeli Köyünde, bulunan bakır baltaların M.Ö. 4000-3000, tunç olanların ise M.Ö. 3000-2000 yıllarına ait Hurriler çağından kalma eserler olduğu uzmanlarca saptanmıştır.

Tarihi Yapılar:
Şavşat (Satlel) Kalesi: Şavşat İlçesi, Söğütlü Mahallesinde bulunur.Plan tipi açısından Bagratlı dönemi kalelerine benzemektedir. İçinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı döneminde de kullanılan kalenin surların bir kısmı ayaktadır.

Diğer kalelerin bazıları şunlardır: Şavşat ilçesine bağlı Çağlayan, Eskikale, Hanlı, Kireçli, Parip ve Sebzeli Kaleleri
1 – Şavşat Kalesi (Söğütlü Köyü’nde)
2 – Bilbilan Kalesi (Hanlı Köyü’nde)
3 – Dutlu Kalesi (Dutlu Köyü’nde)
4 – Parih Kalesi (Balıklı Köyü’nde)
5 – Tukharis Kalesi (Kayadibi Köyü’nde )
6 – Ustamis Kalesi (Eskikale Köyü’nde)


Zor Mustafa Bey Camii: Şavşat ilçesine bağlı Köprülü Köyünde bulununur.Mimari açıdan sade, minaresi bulunmayan bir yapıdır, yapı kendi istekleri ile İslamiyet’i kabul eden Hıristiyan Atabeklerinden Zortana tarafından tahminen XVI. Yüzyılda yaptırılmıştır. Şavşat’a bağlı Kireçli ve Çağlayan,Cevizli, Kocabey, Camileri de tarihi camilerdendir.

Şavşat da dahil olmak üzere Artvin’in genelinde manastır ve kiliseler yaygın olarak dağılmıştır.Hemen hepsi eğitim amaçlı ve anıtsal nitelikli inşa edilmiş yapılar bulanmaktadır. Çeşitli yapı topluluklarından oluşan, günümüze ulaşan eserlerin bazıları şunlardır:

Cevizli (Tibet) Kilisesi: Şavşat İlçesi Cevizli Köyündedir.Bu yapı IX. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bölgenin İslamlaşması ile bir süre cami olarak kullanılan yapı 1889 yılı itibariyle kull. Günümüze sadece kilisenin cephe duvarları ulaşmıştır.

Pırnallı (Porta) Manastır Kilisesi: Artvin Pırnallı Köyünde bulunan kilise Kral I. Aşot’un torunu Prens Khaouli tarafından 896-918 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Bir çan kulesi, bir şapel ve bir çeşmeden oluşmaktadır. Manastırın yerleşim planına bakıldığında Tao Klarjheti bölgesinin o dönemlerdeki en önemli kültür ve dini merkezi olduğu anlaşılmaktadır.

Akarsular ve Göller:
İlçe dahilinde şifalı maden suları mevcuttur. Bunlardan Çermik-Çoraklı Köyü sınırları içerisinde bulunan sıcak su kaplıcası romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Akarsu bakımından zengin olan ilçede çok sayıda buzul gölü bulunmaktadır. Göllerin en büyüğü Karagöl dağlarında bulunan ve bu dağa kendi adını veren Karagöldür. Meşeli Köyü orman içi mevkiinde Milli parklar kapsamı içerisinde bulunan ikinci bir karagöl mevcut olup piknik, mesire yeri özelliğine sahiptir. Şavşat ilçe merkezine 25 km uzaklıkta olup Karagöl Sahara Milli Parkı sınırları içindedir. Göl çevresi ladin ve çamların meydana getirdiği yoğun ormanlarla kaplıdır. Bu doğal öğelerin ördüğü Karagöl ve çevresi eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Kamp ve karavan turizmi için yöredeki en uygun yerlerdendir. Bunların dışında Pınarlı köyü yakınlarında Balık Gölü,Arsiyan yaylasında ise Kız Gölü, Boğa Gölü ve Koyun Gölü isminde göller bulunmaktadır.

HALK OZANLARI

– Şair Ercan Uzun
– Aşık Kara
– Fatma Biber (Ozan Bülbülan)
– Bülbülan
– Sefil Şefik
– Aşık Şahani
– Zülal Tokdemir
– Hayrettin Tokdemir
– Abdul Mecit Tokdemir
– Aşık Tiryaki
– Şavşatlı Ummani
– Aşık Yoramoğlu
– Hazık Yıldırım
– Ali Rıza Yıldırım
– Aşık Cerrahi
– Aşık Bilal
– Ahmet Biber
– Salih Altun
– Koçali Altun
– Aşık Alimi
– Aşık Bilal
– Aşık Cerrahi
– Aşık Civani
– Aşık Deryami
– Aşık Gülpaşa
– Aşık İsmail
– Aşık Kara»» Aşık Kemteri
– Aşık Mahrumi
– Aşık Sefil
– Aşık Sefili
– Aşık Şahani
– Aşık Yanguni
– Aşık Yoramoğlu
– Cemal Durmuş
– Faruk Albay
– Hatif Cihan
– Hazık Yıldırım
– Kuçenli Rahmani
– Kuçenli Recai
– Salih Altun
– Seyfettin Ermişoğlu
– Vezir Ummani

YÖRESEL MÜZİKLER

– Aldanma (Herkesi Dost Olur) Seyfettin Ermişoğlu
– Anıyor Musun (Siyah Perçemini) Cemal Durmuş
– Aşk Denilen Ateş Seyfettin Ermişoğlu
– Ay Döne Döne Cevri Altıntaş
– Bayramda (Bugün Bir Üzüntü) Seyfettin Ermişoğlu
– Bazı Bazı (Aşkın Ateşiyle) Seyfettin Ermişoğlu
– Bir Filim Şeridi Seyfettin Ermişoğlu
– Bir Güzel Ki Çıkar Gülşen Seyrine Cevri Altıntaş
– Bu Fani Dünyanın Garip Yolcusu Seyfettin Ermişoğlu
– Çeper Çekdim Yol Açtım Cevri Altıntaş
– Çıktık Köyümüzden (Ağladı) Cemal Durmuş
– Deli Gönül (Suna Oldu) Salih Altun
– Derdimin Dermanı (Bana Yeter) Cemal Durmuş
– El Güler (Gel Uyan Arkadaş) Aşık Yanguni
– Eritir (Bu Bir Hırka Giyer) Seyfettin Ermişoğlu
– Ey Hamamcı Bu Hamama Cevri Altıntaş
– Fincan İçi Fil Olur Teoman Genç
– Gel Benim Gül Yüzlü Yarim Cevri Altıntaş
– Gelin Çıkma Kiraza Erdem Özdemir
– Gelirim (Amucam Bir Manzum) Aşık Yanguni
– Gökerçin Vurdum Kalkmaz Teoman Genç
– Gördüm (Hakikat Sır Olup) Cemal Durmuş
– Güzel (Başımızda Dönen) Aşık Kara
– Güzel (Bu Gece Rüyamda) Cemal Durmuş
– Güzeldir (Seven Gönüllere) Salih Altun
– Güzelim (Seni Tanrım Lütfü) Aşık Kara
– Haykırdı Çıktı Meşeden Cevri Altıntaş
– İndim Çayırı Biçmeye Vasfi Akyol
– Kalemim (Bazen Durur) Salih Altun
– Kan Ağlar (Öyle Bir Acayip) Aşık Kara
– Karşıda Çevirmeler Cevri Altıntaş
– Keklik (Kekliğin Ganadı Da Sari) Cevri Altıntaş
– Leblebi Koyarlar Tasa Teoman Genç
– Mahramamda Kişnişilen Badem Var Cevri Altıntaş
– Merekte Sarı Saman Cevri Altıntaş
– Müjdeler (Yine Gönül Tazelendi) Aşık Kara
– Ne Bilir (Sevgi Harmanında) Cemal Durmuş
– Olmaz Mı (Melek Yüzlü) Aşık Kara
– Sallanı Sallanı Teoman Genç
– Sallanı Sallanı Gelir Geçersin Teoman Genç
– Sevgi Ruhun Gıdasıdır (Bilir) Seyfettin Ermişoğlu
– Suya Giden Sürmeli Kız Cevri Altıntaş
– Yar Beni (Bir Gül Olsam) Cemal Durmuş
Şavşat Karagöl
Karagöl Sahara Milli Parkı, Türkiye’deki 40 Milli Park alanından birisidir ve Artvin’in Şavşat ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup iki ayrı sahadan oluşur: Bunlar Karagöl ve Sahara Yaylası’dır
Karagöl, Şavşat ilçesinin 21 km.kuzeyinde yer almaktadır. Genel olarak sahada Palaojen ve Neojen arazileri yer alır. Yöredeki kayaçların büyükçoğunluğu sedimanter kökenlidir. Ender bir topoğrafik karakter gösteren Karagöl ve çevresi yer yer vadilerle yarılmıştır. Bu yarılmalar yörede heyelan ve kütle hareketlerinin aktif olmasına neden olmuştur. Karagöl; rasyonel olarak kayan kütlenin gerisindeki çanakta biriken suların meydana getirdiği bir heyelan gölüdür. Göl çevresi yoğun ormanlarla kaplı olup, ormanı meydana getiren ağaç türleri genelde ladin ve çamlardan ibarettir. Bu doğal öğelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir.Göl içinde bıyıklı sazan aynalı sazan kurbağa ve süs balıkları olup ülkemizin en buyuk akvaryumu olarak bilinmektedir.
karagol3

untitled

 

karagol2
Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahip alanlar mevcuttur.
Balıklı Göl

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar