Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SASKİ Poydular Mahallesini Kar Suyuna Muhtaç Etti

31 Aralık 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»SASKİ Poydular Mahallesini Kar Suyuna Muhtaç Etti
SASKİ Poydular Mahallesini Kar Suyuna Muhtaç Etti

” Sesimizi Duyun… Suyumuzu Verin…”
Geyve İlçesinin bir birinden güzel mahallelerinden birisi de POYDULLAR Mahallesidir.

Halkın geçim kaynakları büyükbaş hayvan besiciliği ve tarımdır. En çok ekilen ürünlerin başında buğday gelir. Elbette her türlü sebze ve meyveyi de yetiştirmek istiyorlar fakat yaşanılan su sıkıntısı onların önlerindeki en önemli sorun.

Poydullar Mahallesinin su sorununu çözmek için atılmış kalıcı bir adım yok. Yaz ve kış haftada 2 – 3 kere SASKİ ve İlçe Orman İşletme Müdürlüğü Su Tankerleri mahallenin su deposuna su taşımakta. Bu su onlara ancak 2 – 3 gün bazen de sıcak havalarda ve hayvanların azlığı çokluğuna göre 1-2 gün yetmekte. Gerektiğinde komşu mahallelerden traktör ile su taşınmakta. Mahallede bulunan 3 çeşmenin ancak bir tanesinden ve ondan da (yaşayanların ifadesi ile) iplik gibi su akmakta. Kış ayrı bir dert. Yaşayanlar; yemek, bulaşık, çamaşır, banyo, hayvanların ihtiyaçları, ev temizliği gibi yaşamsal tüm uygulamaları bu çeşmeden karşılamakta.

İşin ilginç yanı; Suyu olmayan ve depoya doldurulan su ile yetinmeye çalışılan bu mahallede bir de YANGIN MUSLUĞU var.

Haber-Namık Cihan

Mahallede bütün bu zorluklara göğüs gererek yaşamaya çalışan kadınlar zorluklarını şu cümleler ile anlattı:

“Misafir gelince rencide oluyoruz. Suyumuz yok. İçme suyumuzu komşu köylerden traktörler ile taşıyoruz. Sobanın üzerinde erittiğimiz kardan elde ettiğimiz suyu hayvanlarımıza veriyoruz. Geçen karda SASKİ nin su tankeri ziraat dediğimiz mevkide kaydı suyunu boşalttı geri gitti 2 gün susuz kaldık.

Yazın daha zor anlar yaşıyoruz elimiz kolumuz bağlı kalıyor. Yaz olsun kış olsun yaşadığımız bu su sıkıntısına katlanamaz olduk. Susuz bir şey olmuyor. Muhtarımıza bir şey söylüyoruz o taraflı olmuyor. Köye gelmiyor. Köyle alakası yok. Kendisi burada yaşamadığı için sıkıntılardan haberi yok. Köyde su yok diye Geyve’ye gitti. Her sıkıntıda hemen köyü mü terk edeceğiz. Burası Büyük Şehrin bir mahallesi ise bizlerle ilgilenmeleri lazım. Herkesin elinden geleni yapması lazım. Bayanlar olarak bizler sıkıntıyı çekiyoruz. Nereye kadar devam edecek. Gerçekten dayanamıyoruz. Psikolojimiz bozuldu. Çamaşır birikiyor Geyve’ye taşıyoruz orada akrabalarımızda yıkıyoruz. Köyde akan tek çeşmede iplik gibi akan su ile ihtiyaç gideriyoruz.”

Mahallede yaşayan komşulardan bazıları da görüşlerini şöyle açıkladı:

Cevat Çolak: ” Ben de bu mahallede yaşmaktayım. Mahallemizde su sorunumuz var. El arabasına doldurduğum bidonlar ile su taşımaktayım. Bu su bana 2-3 saat yeter. tekrar tekrar geleceğim. Bu su ile hayvanlarımı da suluyorum. Yaz kış taşıma su ile yaşıyoruz.”

Adem Akmeşe: “Sularımız akmıyor. Bidonlar ile su akan tek çeşmeden su taşıyoruz. Günde bir kaç tur yapıyorum. Köyümüzün çözülmesi gereken bir su sorunu var. Kesin çözüm için hiç bir çalışma yok.”

Kısaca; Poydullar Mahallesinde kışın yaşamak zor, yazın yaşamak ayrı bir zor. Taşıma su ile değirmen çevirmeye çalışan zor koşullar arasında mutlu olmaya çalışan bu insanlara yardım elbette yapılacaktır.Bir an önce yapılmasını ise bu mahallede yaşayanlar fazlası ile hak etmekte.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar