Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11120 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sapanca’da Çok Ünlü Bir Tiyatro Oyunu Sahnelenecek

27 Nisan 2016 - 4 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sapanca’da Çok Ünlü Bir Tiyatro Oyunu Sahnelenecek
Sapanca’da Çok Ünlü Bir Tiyatro Oyunu Sahnelenecek

Sapanca’da, Ünlü İspanyol Yazar Lorca’nın Oyunu Sahnelenecek

‘’Bernarda Alba’nın Evi’’ adlı oyun, Dünya Tiyatrosu’nun en ünlülerinden

Saküt’den Çok İddialı Bir Oyun

Sapanca Belediyesi’nin katkılarıyla, Dünya Tiyatrosu’nun en iyi oyunlarından biri olan, Federico Garcia Lorca’nın ‘’Bernarda Alba’nın Evi’’ adlı oyun, Sapanca Kültür ve Tiyatro Topluluğu(Saküt) tarafından, 30 Nisan 2016 Cumartesi günü, saat:20.00’de, Sapanca Turizm Fakültesi Salonu’nda halka sunulacak. Oyun, Sapanca Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Cemal Karaağaç yönetiminde sahneye taşındı.

Bernarda Alba’nın Konusu

Beş kızıyla birlikte, ölen kocasının yasını en az 8 yıl boyunca sürdürmeye kararlı Bernarda Alba, kızlarını baskı altında tutmaya çalışsa da Pepe El Romano adlı gence aşık olmalarını engelleyemez. Üstelik yaşlı ve akıl sağlığını artık kaybetmiş olan annesi bile artık deniz kıyısından biriyle evlenmek istemektedir. Yaşlı annesi ve kızlarının en küçüğü Bernarda’ya karşı çıkarlar. Köyün yakışıklı erkeği ise çok varlıklı olduğu için Bernarda’nın en yaşlı kızıyla nişanlanır. Kızlar bu durum karşısında birbirleriyle mücadeleye başlarlar. Ama, Bernarda’nın o kadar korumaya çalıştığı ve bir arada tutmaya çalıştığı aileyi acı bir son beklemektedir.

sapancada1

Sapanca Belediyesi, nin Katkılarına Teşekkür

Uzun bir süre oyuna çalıştıklarını vurgulayan yönetmen Karaağaç, iddialı bir projeyi hayata geçirdikleri için tüm oyuncuları ile Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Başkan Yardımcıları Osman Gür ve Özcan Yavuz’a, katkılarından ötürü özellikle teşekkür etti. Tüm tiyatro severleri, çok değerli bir oyuna davet ettiklerinin altını çizen Karaağaç, oyun için biletlerin Turizm Fakültesi Salonu girişinden de temin edilebileceğini belirtti. Bernarda Alba’nın Evi adlı oyunda rol alanlar Gülden Tamsü Şirin, Sevde Poyraz, Hüma Hande Macaroğlu, Sevgi Poyraz, Ebru Medet, Bilgen Gölge, Burçin Korkmaz, Serap Yılmaz, Sevim Gölge, Serap Anınmış, Cem Ersin, Sümeyye Özen, Güldeniz Şirin, Ece Gölge, Ecrin Duman, Ayşe Gür, Yasemin Anınmış ve Birsen Yılgür’den oluşuyor.

Oyun, 1930’ların Endülüsünü anlatır. Bernarda, ikinci kocasını gömmüş, başsağlığına gelenleri evden çabucak savmıştır. Yaşları 20-38 arasındaki beş kızı, hizmetçileri ve anasıyla eve kapanır; amacı ailesinden gördüğü gibi sekiz yıl aralıksız yas tutmaktır. Bernarda, evi despotça yönetmekte, bir manastırı andıran evini ve kızlarını dış dünyadan tümüyle uzak tutmaktadır. Ölen kocasının oynaşı olan Poncia’ya olan öfkesini ise yoksullara düşmanlık duyarak bastırmaya çalışmaktadır. Bernarda, evinin temiz adına leke düşürmemek için her tür baskıyı uygulamaya kararlıdır. Genç kızlar ise bu baskıdan dolayı cinsel bastırılmışlık ve doyumsuzluk bunalımları yaşamaktadır. Bu duruma ilk olarak kızların en küçüğü Adela isyan eder, ardından da evin en yaşlısı, seksen yaşındaki annesi Maria Josefa (Nine) başkaldırır. İkisi de evlenmek istemektedir.

Karakterler

 • Bernarda Alba, 60 yaşında.
 • María Josefa, Bernarda’nın annesi, 80 yaşında.
 • Angustias, Bernarda’nın kızı, 39 yaşında.
 • Magdalena, Bernarda’nın kızı, 30 yaşında.
 • Amelia, Bernarda’nın kızı, 27 yaşında.
 • Martirio, Bernarda’nın kızı, 24 yaşında.
 • Adela, Bernarda’nın kızı, 24 yaşında.
 • La Poncia, 60 yaşında.
 • Criada, 50 yaşında.
 • Prudencia, 50 yaşında.
 • Dilenci kadın.
 • Küçük kız
 • Yaslı kadınlar
 • Birinci kadın
 • İkinci kadın
 • Üçüncü kadın
 • Dördüncü kadın
 • Kız

Bernarda, Pepe adında bir gençle kızların en büyüğü ve en çirkini olan Angustias ile nişanlar. Pepe, aslında Angustias ile parası için evlenmek istemektedir. Nişanlısı ile bile kafes arkasından görüşebilen Pepe, dış dünyadan yalıtılmış kızların hepsinin hayranlığını çeker. Kızların en güzeli ve en küçüğü olan Adela’dan hoşlanır. Adela’nın Pepe ile ahırda gizlice buluşmasını kambur kız kardeşleri Martirio farkeder ve Bernarda’ya söyler. Bernarda tüfeğini alıp Pepe’ye ateş eder, ama hafifçe sıyırır. Kıskanç Martirio, Adela’ya Pepe’nin vurulduğunu söyleyince kendini çaresiz hisseden Adela intihat eder. Bernarda, hala ailesinin namusu peşindedir ve Adela’nın genç kız olarak öldüğünün söylenmesini, Pepe ile ilişkisinin kimse tarafından bilinmemesini ister

Aziz Çalışlar’ göre Bernarda (İspanyolca’da ışık, Latince’de aklık anlamına gelir) dıştan tertemiz, sanki hiçbir kusurları ve eksikleri yokmuş gibi görünen insanların nasıl derin uyumsuzluklar ve çelişkiler taşıdığını anlatan bir figürdür. Bernarda’nın insancıl düşünceye aykırı dünyası, doğru ve temiz bir yaşamı getirmek yerine, tam tersine, yalan ve lekeli bir yaşama yol açmakta ve insanı bunun kurbanı yapmaktadır. Lorca, bu yüzden oyununu trajik komedya olarak nitelemiş ve “bu oyunun sahneleri belgesel fotoğraflar olmalı” demiştir

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar