- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sapanca da Yatırım Yapan Merosa dan Dev Adım

06 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sapanca da Yatırım Yapan Merosa dan Dev Adım
Sapanca da Yatırım Yapan Merosa dan Dev Adım

Türkiye ile Arabistan arasında Suudi-Türk Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun imzaları atıldı.

Suudi Arabistanlı yatırımcıların Türkiye’den gayrimenkul alımını kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına kurulan ilk “Suudi-Türk Gayrimenkul Yatırım Fonu”nun imzaları atıldı. İlgili fon ile ilk etapta Türkiye’ye 500 milyon dolarlık yatırım planlanıyor.

İmzalar İstanbul’da atıldı

Toplantıda verilen bilgiye göre, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında karşılıklı artmakta olan yatırımlara yeni bir soluk getirecek olan, kendi alanınında bir ilk olması açısından da büyük önem taşıyan Suudi-Türk Gayrimenkul Yatırım Fonu, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe inşaat ve proje geliştirme konusunda uzun yıllardır faaliyet gösteren Merosa Uluslararası Gayrimenkul Yatırım ve Gulf Group Yatırım ile Suudi Arabistan’ın yatırım şirketlerinden Nomw Capital’ın iş birliği ile faaliyete geçirildi.

Projenin imza töreni Türk ve Arap iş adamlarının katılımıyla bugün İstanbul’da yapıldı.

Türkiye’de ilk defa

İmza töreninin ardından Merosa Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Katipoğlu, Nomw Capital CEO’su Dr. Abdulrahman K.Tolefat, Gulf Group CEO’su Dr. Nabih A. Aljabr ve Başbakan Müşaviri Abdulrahman İlhan projenin detaylarına ilişkin gazetecilere bilgi verdi.

Türkiye’de ilk defa 500 milyon dolarlık bütçe ile Arap ve Türk yatırımcılar için oluşturulan fonun her iki ülke adına bir ilk olmasının yanı sıra, son dönemde artan Arap gayrimenkul yatırımcı sayılarını da artıracağını belirten Katipoğlu, şunları kaydetti:

“Özellikle 2012 yılından sonra Arap gayrimenkul yatırımcıları Türkiye’ye büyük teveccüh gösterdi fakat bireysel yatırımlarda zaman zaman bazı sıkıntıların yaşanması fonun kurulmasını gerekli hale getirdi.

Kurulan bu fon, var olan Arap yatırımcıların ilgisinin Türkiye’ye daha fazla çekilmesine yardımcı olacak. Kısa zamanda fon kapsamındaki somut projeleri de sizinle paylaşmayı planlıyoruz.Şu an İstanbul Anandolu Yakasında, 1 milyar liralık bütçe ile yapılması planlanan projenin arsası alınmış durumda. Çok kısa zamanda bununla ilgili detaylı bilgilendirmeyi de yapacağız.”

SUİDİ

‘Türkiye çok cazip pazar’

Nomw CEO’su Dr. Abdulrahman K.Tolefat ise, Türkiye pazarında olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye bizim için çok cazip bir pazar. Pazarda ilk olmak istiyoruz, ilk başlayan her zaman bir adım öndedir” dedi.

Başbakanlık Müşaviri Abdulrahman İlhan ise, hükümet olarak yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi konusuna çok önem verdiklerini belirterek, konuya dair hükümetin faaliyete geçirdiği ve geçirilmesi planlanan reform çalışmalarından bahsetti.

Fonun devreye alınması için uzun zamandır çalışıldığını bildiren İlhan, “Bu ilk adım. Daha sonra, daha somut adımları paylaşıyor olacağız. Yapılan bu iş birliği iki ülke adına da çok önemli. Ülkemiz, milletimiz ve İslam alemi adına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Verilen bilgiye göre, proje kapsamında Türkiye’nin yatırıma dönük orta ve uzun vadeli elverişli piyasa koşulları, Türk inşaat, yönetim şirketlerinin uzun yıllardan gelen tecrübelerinin bir araya getirilmesi ve finansman çözümleri sunulması ile bölgede iz bırakacak projelerin faaliyete geçirilmesi hedefleniyor

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar