Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11120 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sapanca Belediyesi Yüzleri Güldürüyor

02 Ağustos 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sapanca Belediyesi Yüzleri Güldürüyor
Sapanca Belediyesi Yüzleri Güldürüyor
Bilinen yazılı belgelere göre MÖ 1200 yılında Frigyalıların bölgeye gelmesiyle, bir yerleşim yeri olarak adı geçen Sapanca, gerçek anlamda M.S. 378 yılında Bitinya Krallığı tarafından kurulmuştur. Ilk defa 391 senesine ait Lazca bir kaynakta Siphonensis Lacus ismi kullanıldı. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Buanes, Sofhan ve Sofhange adıyla anılmıştır.
Sapanca ve çevresinde 1075 tarihinde Anadolu Selçukluları’nın gelmesiyle bölge Ayan ve Ayanköy adıyla anılmaya başlamıştır. Haçlı Seferleri sonrasında bölge yeniden Bizanslılar’a geçmiştir. 1640 yılında Erzurum seyyahatına giderken kasabadan geçen Evliya Çelebi, kasaba hakkında şu bilgileri vermektedir:
” Bir zamanlar izmitli bir ihtiyar buradaki orman ve çalıları temizleyerek saban yürüttüğünden Sabancı Koca adıyla bir köy kurulur. Sonra zaman geçtikçe Mamur bir hale gelerek Kanuni Sultan Süleyman zamanında kasaba olmuştur.
Kasabada Sarı Rüstem Paşa 170 ocaklı bir han yaptırmıştır. Güzel bir camiisi hamamı ve çarşısı vardır. İmaretleri gök kurşunla kaplıdır. 1000 kadar kremit örtülü ev vardır. İmaretlerin tamamı Mimar Sinan yapısıdır. Bir diğer Mimar Sinan eseri ise Pertev Paşa hanıdır. Bu hayrat eserin çoğu Rüstem Paşa’nın olduğu için vakfın mütevellisi tarafından idare edilmektedir. Buranın bir yeni çeri Serdarı vardır. Övüleceklerinden beyaz kirazı meşhurdur. Hamamının dibinde bir ekmekçi dükkânı vardır. Bir dervişin hayır duası bereti ile bir çeşit beyaz ve has ekmek somun pişirirki sabanca somunu adıyla hertarafta şöhret bulmuştur. Kırk bile dursa kuruyup küflenip lezzetini kaybetme ihtimali yoktur. O kadar meşhurdur ki birini ılgarla taze taze acem şahına götürmüşler o da beğenmiş. O kadar lezzetli ve has ekmek olmasını bazıları suyundadır derler. Civarıda bir köy vardır.
1837 yılında 2. Mahmut Döneminde Adapazarı kaza merkezi haline getirilmiştir. Sapanca buraya nahiye olarak bağlanmıştır. İzmit – Bolu yolu Sapanca’dan geçmekte idi. Kâtip Çelebi, Cihannüma adlı eserinde bu yolun Sapanca kısmı hakkında yolun burada yarım mil su içinden geçtiğini ve suların kabarık olduğu zaman üzengiye çıktığını kaydetmektedir. Aynı tarif 19 yüzyılın ilk yarısında Charles Texir tarafından yapılmıştır. Bir saat kadar gölün kumları üzerinde gidilmiktedir. Bazı yerlerde sular eğer kolonlarına kadar çıkar. 1890 yılında Sapanca’ya gelen demir yolu yukarıda sözü edilen dar kıyıdan yarma açılmak süretiyle geçilmiştir. Demir yolunun inşaasından sonra karayolu ihmak edilmiş ve hemen hemen geçilmez olmuştur.
Cumhuriyet devrinde karayolu gölün dar kıyısından değil, yamaçların gerisinden geçirilmiştir. Böylece kasaba tarihi ulaşım yolu görevini hem demir hem de karayolu ile yerine getirmeye devam etmiştir. 1950’li yıllarda E5 Karayolu’nun gölün karşı kıyısından geçirilmesiyle Sapanca bir müddet önemini yitirir gibi olduysa da 1989 yılında TEM Otoyolu’nun ilçeden geçmesi ile tarihi misyonuna yeniden kavuşmuş oldu.
Sapanca, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit yer alır. Yüz ölçümü 14 km² denizden yüksekliği de 36 m.’dir. Sakarya’nın alan olarak yüzölçümü en küçük, nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesidir. iklim kışları bol yağışlı yağışlar genellikle kar şeklindedir kışları sıcak ve nemli geçer ayrıca (en düşük sıcaklık -11,2 derece dir)01.03.2000) (en yüksek sıcaklık ise 40,2 derece dir)08.18.2007 ortalama sıcaklık 14,2 derecedir.
Yeryüzü şekilleri
İlçe toprakları yer şekilleri bakımından iki bölüme ayrılır.
Birinci bölümü, Bolu’nun güneyinden uzanan Köroğlu Dağları’nın bölgedeki uzantısı olan Samanlı Dağları’nın kuzey yamaçları ve bu yamaçlarda oluşmuş vadileri içine alır. Bu bölüm oldukça engebelidir. İkinci bölümünü ise, Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerinde Sapanca ilçe merkezinin de yer aldığı dağ eteği ovasıdır. Bu ova dağların kuzey yamaçlarından inen derelerin taşıdığı alüvyonlarla oluşmuştur.
Bu dağlardan inen derelerin en önemlileri İstanbul Deresi, Kurtköy Deresi ve Mahmudiye Deresidir. Ayrıca ilçenin en önemli deresi olan Akçay Deresi de Sakarya Nehri ile birleşir. Kuzey Anadolu Fay Hattı Sapanca Gölü’nden geçer. Bu sebeple ilçe, birinci derece deprem bölgesidir. Ancak fay hattının gölden geçmesi ilçe merkezinin ve diğer yerleşim alanlarının depremden daha az etkilenmesini sağlamıştır. İlçe 17 Ağustos 1999 depremini bu sebeple az hasarla atlatmıştır.

Sapanca’ya Otomobille Ulaşım

Otomobille yapılacak bir Sapanca yolculuğu çok keyifli ve rahat olacaktır. Zira Sapanca, İstanbul-Ankara TEM otoyolunun üzerindedir. İstanbul gişelerinden otoyola girdiğiniz de normal bir seyirle 1-1,5 saatlik bir sürenin sonunda Sapanca gişelerine ulaşırsınız. Ankara gişelerinden giriş yaptığınızda Sapanca’ya ulaşma süreniz de yaklaşık 3 saat civarındadır.

Sapanca’ya Otobüsle Ulaşım

İstanbul’dan Sapanca’ya geleceksiniz, günün her saatinde otobüs bulmanız mümkün. Sakarya-İstanbul arasında hizmet veren iki firma günün erken saatlerinden, geç vakitlere kadar talebi karşılayacak şekilde yolcu taşıyorlar. Bayramlarda ve yılbaşı tatillerinde ekstra seferlerle hizmet veriyorlar. İki firmanın da Sapanca’da ortak ofisleri var ve istemeniz durumunda sizi bulunduğunuz yerden alıp otobüsünüze bindiriyorlar. Hemen belirtelim; İstanbul’dan otobüse bindiğinizde sizi Uzunkum Köyü’ndeki dinlenme tesislerinde indiriyorlar. Sapanca-Adapazarı arasında çalışan midibüslerle merkeze ulaşmanız mümkün oluyor. Dönüşte de Adapazarı’na kadar gitmenize gerek kalmıyor. Zira Sapanca merkezine daha yakın bir başka dinlenme tesisinden otobüsünüze binebilirsiniz.

 

aydın yılmazer

Doç. Dr.Aydın Yılmazer

Sapanca Belediye Başkanı

Doç. Dr. Aydın Yılmazer Sapanca’da doğdu. İlköğrenimini ve Liseyi Sapanca’da tamamladı. 1995 yılında Anadolu üniversitesi işletme fakültesini bitirdi. 1997 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yönetim ve Organizasyon bilim dalında Yüksek Lisans ve 2004 yılında doktora eğitimini başarıyla tamamladı. Aynı zamanda Sakarya-Serdivan ve Sapanca Belediyesinde idari görevlerde bulundu. 2004 Yılında Sapanca Meslek Yüksekokulunda Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. 2006 yılında Yardımcı Doçentliğe atanan Yılmazer, 2007 yılında Leicester Üniversitesinin davetlisi olarak İngiltere’ye giderek 1 yıla yakın Dil eğitimi ve bilimsel araştırmalar yaptı. 2004 yılından itibaren Sapanca Meslek Yüksekokulunda sırasıyla müdür yardımcısı ve müdür olarak çalışan Yılmazer, pek çok ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır. 2014 Yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Belediye Başkanı adayı olarak 12.474 (%49,6) oy alarak Belediye Başkanı seçilmiştir. Başkan Yılmazer evli ve 3 çocuk babasıdır.
bisikle1t1bisiklee1t1bisiklet1bisiklet2bisiklet3bisiklet4bisiklet5bisiklet6bisiklet7bisiklet8bisiklet9bisiklet10bisiklet20bisiklet21bisiklet22bisiklet23bisiklet25bisiklet26bisiklet27bisiklet28bisiklet30bisiklet40bisiklet41bisiklet42bisiklet43bisiklet44bisiklet45bisiklet46bisiklet47bisiklet48bisiklet51bisiklet52bisiklet53bisiklet55bisiklet90bisiklet91bisiklet94bisiklet96bisiklet98bisiklet99bisiklet100bisiklet101bisiklet102bisiklet104bisiklet107bisiklet108bisiklet109bisiklet110bisiklet111bisiklt54bisklet106bisklet108canyelek1canyelek2canyelek3sapanca1sapanca2sapanca3sapanca4sapanca5sapanca6sapanca7sapanca8sapanca9sapanca10sapanca11sapanca12sapanca13
Doç. Dr. Aydın Yılmazer Sapanca  için hayırlı  ne  proje  varsa  hayır  demeyen  bir  belediye  başkanı.Sapancalı  bir  grup Sapanca Göl Havzası ve Çevresini Koruma  Geliştirme  Derneğini  kurdular  Bu  derneğin amaçları  Sapanca İlçesinde sanayileşme, şehirleşme ve benzeri nedenlerle ortaya çıkan sınai,evsel ve diğer nedenlerle oluşacak her türlü doğa kirliliğinin engellenmesi, Var olan doğa ve çevre kirliliğinin giderilmesi için çalışmalar yapılması, insan ve doğa arasında doğa merkezli bir dengenin oluşturulması, Tüm insanlığın ortak değeri olan doğanın bir rant ve paylaşım aracına dönüştürülerek doğal dengenin bozulmasına karşı sivil ve barışçı bir örgütlenmenin yaratılması, Doğadaki bitki ve canlı türlerinin yaşatılması ve nesillerinin sürdürülmesi için bilimsel ve toplumsal etkinlikler yürütülmesi, Çevre ve ekolojiye dost tarım şekillerinin desteklenmesi; ekolojik ürünlerin üretimi, işlenmesi ve ekolojik yaşamla ilgili faaliyet gösteren kişi kurum ve kuruluşların bilimsel niteliklerinin geliştirilmesine yardımcı olunması, İnsanlığın doğal afetlere, doğal olmayan diğer tehlikelere karşı hazırlıklı olmasının sağlanması için bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, Doğa ve  su sporlarının yaygınlaştırılması, geliştirilmesi ve kitlelerin doğa ve  sporları yapabilmesi için uygun koşulların yaratılması, spor amaçlı kursalar düzenlenmesi, gençlik ve spor faaliyetlerinin yürütülmesi. Sapanca  Göl  Havzasının Korunmasında  öncü olunması. Kültür doğa ve  su dengesinin korunması Kalkınmaya yönelik, kalkınmayı amaçlamış insanı çabaların desteklenmesi sürdürülebilir insan kalkınmasının sağlanması kalkınmaya yönelik hareket ve eylemlerin bilimsel temelde teşvik edilmesi. Sürekli ve değişen ve gelişen toplum koşulları içinde yakın çevremiz ile toplumla uyumsuzluk içine giren birey aile yada toplumsal grupların içsel ve toplumsal uyumlarını sosyal sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak. Bireye aileye toplum bazında koruyucu, sağaltıcı, destekleyici, bilgilendirici yönde hizmet vermek.  Deprem, sel, heyelan ve yangınlar sonrasında toplumun sosyal dengesinde meydana gelen bozulmaları ortadan kaldırmak ve sosyal dengeyi ve huzuru sağlamak. Bugünün ihtiyaç ve beklentilerini gelecek kuşakların ihtiyaç ve beklentilerini karşılama imkanlarından ödün vermeksizin karşılamak amacı ile kurulmuştur.  ilk hazırladıkları projeyi Sapanca Göl Havzası ve Çevresini Koruma  Geliştirme  Derneği Başkanı Erhan ÖZTÜRK  Sapanca  Belediyesine  sundu Doç. Dr.Aydın Yılmazer  projenin   eksiklerini  gidertikten  sonra  hayata geçişi  için  düğmeye  bastı. Sapanca  Göl  suyunu   daha  iyi  anlatmak  için  Göle  zarar  vermeyen  pedalla  çalışan bisikletleri  devreye  soktu.Sapanca ilçesine  canlılık  getiren Proje Sapanca Göl Havzası ve Çevresini Koruma  Geliştirme  Derneği ile  Sapanca  Belediyesinin güzel  bir eseri  oldu

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar