Dolar : Alış : 7.5939 / Satış : 7.6075
Euro : Alış : 9.0208 / Satış : 9.0371
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11380 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’ya Tramvay İstiyoruz

26 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’ya Tramvay İstiyoruz
Sakarya’ya Tramvay İstiyoruz

Türkiye’de demiryolu fabrikasına sahip ender şehirlerden olan ve bünyesinde yer alan hafif raylı sistem araçlarının üretildiği özel sektör tesislerini de barındıran Sakarya’da ulaşım hala lastik tekerlekli, yetersiz dolmuş ve minibüslerle sağlanmaktadır.

İlgili üretim tesislerinde çevre şehirlere tramvay üretildiği ve Sakarya’nın coğrafi durumu tramvaya son derece uygun olduğu halde toplu taşıma konusunda geri kalmış bir Ortadoğu ülkesine benziyor.

Trafiği anlamsız şekilde kalabalıklaştıran, trafik kurallarını yok sayarak kendilerinin, taşıdıkları yolcuların ve trafikte bulunan diğer araç ve yayaların can güvenliğini tehlikeye atan 6-7 kişilik dolmuş ve 10-15 kişilik minibüslere mahkum olması, özellikle Sakarya’dan küçük şehirlerin tramvaya sahip olmasının yanında kabul edilebilir değildir.

Sakarya’nın mevcut yol durumu göz önüne alındığında lastik tekerleklerle ve yayalarla müşterek çalışan Eskişehir’de kullanılmakta olan EsTram modeli örnek alınabilir.

Tramvayın Sakarya’ya sağlayacağı çevresel katkı:
– Trafik yükünün azalması
– Bir seferde daha fazla yolcunun ikmalinin gerçekleşmesi
– Yakıt tüketiminin azalması nedeni ile havaya salınan egzost gazlarının önemli ölçüde önlenmesi
– Güvenli ve hızlı ulaşım

Mali katkı:
– Kartlı kullanım olması nedeni ile Kart54 kullanımının yaygınlaşması
– Elden ücret ödemesi ve karşılığında herhangi bir fiş fatura kesilememesi nedeni ile ölçülebilir olmayan ulaşım bedelleri nedeni ile oluşan kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınması

Bütün bunların ışığında biz, bu kampanyada imzası bulunan vatandaşlar olarak güvenli ve sağlıklı bir ulaşımın hakkımız olduğuna inanıyor ve Sakarya’mıza hafif raylı sistem konusunda gerekli proje ve çalışmaların ilgili birimler tarafından sağlanmasını önemle rica ediyoruz.

TRANVAY1

 

aralık72

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar