Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’nın Yeşilini Siyaha Çevirme

04 Haziran 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’nın Yeşilini Siyaha Çevirme
Sakarya’nın Yeşilini Siyaha Çevirme

Sakarya’da faaliyet gösteren 37 Sivil Toplum Kuruluşu Stad Arazisi için ortak basın açıklaması düzenledi.
Bugün burada şehrin göbeğindeki yaklaşık 27 dönümlük bir arazi için toplandık.
Bu arazi bizim şahsımıza/şahıslarımıza ait olmayabilir ama bu şehre ait… İktidarıyla, muhalefetiyle her akıl sahibi kişi, bu bölgede sosyal bir projenin varlığını, ticaret veya konut yapılaşmasından daha mantıklı olduğunu ifade etmekte…

Teknik adamların burada ‘konut ve ticaret yapılaşması olmasın’ diye ortaya koyacakları teknik bilgiler (örneğin trafik sorunu, otopark sorunu vb.) çok şey ifade etmiyor. Çünkü stat arazisi yeşil alan veya otopark, ne için kullanılırsa kullanılsın sosyal bir projede değerlendirilmesi için gerekli olan şey bu değil!!

TOKİ’nin Türkiye’nin muhtelif vilayetlerinde şehir merkezlerinde kalan stat arazilerinin kendi bünyesine alıp yeni modern statlar inşa ettiği tek vilayet şehrimiz değil. Diğer vilayetlere baktığımızda şunları görüyoruz:

1- Sivas:
Aylarca kamuoyunda bu arazinin sosyal bir proje için kullanılması için gündemler oluşmuş, muhtelif çalışmalar yapılmış. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri “Eski Stat yeri için Fikir projeleri” adı altında çalışmalar yapmış. Sivas Kent Konseyi Başkanı Sivas-Ankara arasını adeta aylarca aşındırmış. Nihaî olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın 16 Nisan referandum çalışmaları kapsamında 19 Mart 2017 Pazar günü Sivas mitinginde verdiği 3 müjdeden birisi: “Stat yerinin şehir parkına çevrilmesi”…

2- Eskişehir:
Bu şehirde yeni stadyum inşaatının Sazova mevkiinde yapılması ve eski stadyumun yerinin TOKİ’ye devredilmesi ile ciddi tartışmalar yaşandı. Tartışmaların nedeni şehir merkezindeki 56 dönümlük yerin TOKİ tarafından ranta çevrilmesi kaygısıydı.
Ancak bütün tartışmalara Eskişehir milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı bir proje ile son noktayı koydu. Eski stat arazisi “Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Hizmet Binası ve Meydan” olacaktı. Durumu kendisi şöyle özetledi:
“Burası fiziki mekân olarak değil, aynı zamanda maddi değer olarak da Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı olarak en büyük projemiz. Başka illerde eski statlarla yeni statlar arasındaki geçişler şöyle oluyor; eski stat yeri TOKİ’ye veriliyor, TOKİ orayı imara açarak gelir elde ediyor, sonra oradan elde ettiği gelir ile de yeni stadı yapıyor. Hazine ve TOKİ buranın kendilerine devredilmesi ve açılması durumunda elde edebilecekleri yaklaşık 300 milyon TL’den fedakârlık ettiler. Türkiye’de ilk kez böyle bir projede farklı finansman modeli uygulandı. Bunun için ben Koordinasyon Kurulunda görev yapan bakanlarımıza özellikle o kurulun üyesi olan Maliye Bakanımıza bir kere daha buradan bütün Eskişehirliler adına teşekkür ediyorum”
Sonuç itibariyle; yaklaşık 3 ay önce proje tamamlandı ve açılışı henüz yapılmamasına rağmen fiilen Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi kullanılıyor.

3- Diyarbakır:
51 dönümlük eski stadın bulunduğu parselin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca plan değişikliğine gidilerek, konut ve ticaret alanına dönüştürüldüğü şehirde sivil inisiyatifin başını Kent Konseyi çekiyor ve mücadele sonuçlanmış değil.

Son cümle;
SAKARYA halkının yararını göz ardı eden bu arazi ile ilgili karar biran evvel gözden geçirilmelidir. Ancak bu konudaki en büyük görev şehrin siyasilerine düşmektedir. Cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın iki dudağı arasından çıkacak olumlu cümleyi duymak istiyoruz.
Saygılarımızla…

Stad arazisi ile ilgili basın açıklamasına destek veren ve açıklama altında ismi yazılacak olan STK’larımız.

Şuurlu Öğretmenler Derneği Sakarya Şubesi ( ÖĞDER ),

Ribat Eğitim Vakfı,

Birlik Vakfı Sakarya Şubesi ,

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şubesi,

ANADOLU PLATFORMU,

Peygamber sevdalıları vakfı,

Umut der,

YÖÇEYDER     ,

İMH Sakarya,

ADADER,

Sakarya Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği,

Saadet Partisi Sakarya İl Gençlik Kolları,

İlim ve Hikmet Vakfı,

Taraklılara Hizmet Derneği (TA-Hİ-DER),

PESA,

Sakarya Sivil Toplumu Geliştirme Derneği,

Sakarya Aile Derneği,

HAK-İŞ,

HİZMET-İŞ,

Değirmendere Gençlik Derneği,

Zafer Kültür Merkezi,

Çelik-iş,

MBD,

Cihan DERNEĞİ,

Enerji iş,

Hayrat Vakfı,

KATREDER,

Hayrat insani Yardım Derneği,

Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube,

Sağlık Sen,

Cihannüma,

Genç Memur-Sen,

Özgür-Der Sakarya,

Yedihilal,

Eğitim-Bir-Sen 2 Nolu Şube,

Çaykışla Egitim Kultur Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar