Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’nın sorunlarını sahiplenen kimse kalmamış

02 Haziran 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’nın sorunlarını sahiplenen kimse kalmamış
Sakarya’nın sorunlarını sahiplenen kimse kalmamış

Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu,  meslek kuruluşları ve şehir yöneticilerini halkın sorunlarına duyarsız kalmakla suçladı.

Sakarya kent şurası 63 toplantısı

Sakarya Kent Şurası 63. Toplantısı’nda Kaynarca’da yaşanan Organize Sanayi Bölgesi isyanı ele alındı. Şuranın Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Artık meslek kuruluşları halkın sorunlarına tepki göstermiyor. Peki kim tepki gösteriyor; köydeki eski birkaç tane ihtiyar heyeti ve yaşlı teyzeler. Bu böyle olamamalı. Hakkı konuşmak ve hakkı söylemek haktır” diye konuştu.

Sakarya Kent Şurası 63. Toplantısını Yavuz Deniz Başkanlığı’nda Güleser Et Lokantası’nda gerçekleştirdi. Toplantıya, Tarihçi Yazar Fahri Tuna konuk olarak katıldı. Daha önce toplantıya katılacağı açıklanan AK Parti Sakarya Milletvekili İsen ise yoğun programı nedeniyle şuraya katılamadı.

YÖNETİCİLER DUYARSIZ’

Sakarya gündemine ilişkin konuların ele alındığı toplantıda,konuşma yapan Kurucu Başkan Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, şehir yöneticilerini ve meslek örgütlerini halkın sorunlarına duyarsız kalmakla suçladı.

erol1

‘VATANDAŞI DİNLEYİN’

Karasu Paralı köyünde maden ocağı, Kaynarca’da da Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda halkın itirazları olduğunu hatırlatan Hacıeyüpoğlu, “Paralı Köyünde halk maden ocağı istemiyor. Kaynarca’da da OSB konusunda itirazlar var. Halk ‘Organize Sanayi Bölgesi kurulsun, ama yeri yanlış’ diyor. Vatandaşların bu tepkilerine ilin idarecileri, yöneticileri mutlaka kulak vermeli” dedi.

‘HALKA SAYGI DUYUN’

Pamukova’da kurulması planlanan kağıt fabrikasına daha önce şura olarak karşı çıktıklarını belirten Hacıeyüpoğlu,  siyasi otoritenin ise bu itirazları dinlemediğine dikkat çekti. Devletin kurumaları ve yerel yöneticilere seslenen Hacıeyüpolğlu, “İdareciler halkın taleplerini dinlemeli ve saygı duymalı” ifadelerini kullandı.

STK’LARA ÇAĞRI

Meslek odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarına da eleştiriler yönelten Erol Öztürk, “Meslek kuruluşları olumsuzluklara artık tepki gösteremiyorlar. Peki kim tepki gösteriyor; köydeki eski birkaç tane ihtiyar heyeti ve yaşlı teyzeler. Bu düzen böyle olmamalı. Sivil toplum örgütleri meselelere duyarlı davranıp bazı konulara parmak basmalı” dedi.

HAKKI SÖYLEYECEĞİZ

İlin sorunlarının dile getirilmesinden hoşnut olmayan kesimlerin  olduğuna dikkat çeken Hacıeyüpoğlu, “Biz yine de sorunları dile getirmeye devam edeceğiz. Biz bu şehre emek verdik. Bu şehir için konuşmaya hakkımız var. Doğruları söylemeye devam edeceğiz. Hakkı konuşmak ve söylemek haktır. Biz hep doğruyu söyleyeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

TARİH YOLCULUĞU

Kent Şurası’nın konuğu Tarihçi Yazar Fahri Tuna, toplantıda Adapazarı’nın eski resimlerini ve bilinmeyen konuları şura üyeleriyle paylaştı. Tuna, slaytlarla süslediği konuşmasında  şunları söyledi: “ Sait Faik’in ‘Herhangi bir kıraathanede dört lisan bilmeyenin garsonluk yapamaz bizim kasabada’ dediği yerleşimin adıdır Adapazarı. Büyük öykücünün dediğinin üzerinden koca bir asır geçmiş olsa da, bugün hâlâ sokaklarında, çarşılarında, kahvehanelerinde; on yedi dilin özgürce, yadırganmadan konuşulduğu şehrin adıdır Adapazarı. Bunca etnik kökenin olaysız, kavgasız yaşadığı, yaşandığı, yaşatıldığı yerin adıdır Adapazarı.”

YAZ TATİLİ

Kent Şurası Başkanı Yavuz Deniz, Şura sonunda genel bir değerlendirme yaparak toplantıyı kapattı. Deniz, Kent Şurası’nın yaz tatiline girdiğini ve bir sonraki toplantının Eylül ayının son haftasında yapılacağını duyurdu.

KİMLER KATILDI?

Kent Şurası’nın 63. Toplantısına şu isimler katıldı:  Kurucu Başkan: Erol Öztürk  Hacıeyüpoğlu, Kurucu Üye: İsmail Çallı, Şura Başkanı: Yavuz Deniz, Şura üyeleri: Abdül Akgün, Ahmet Akyüz, Ahmet Erdem, Avni Akran, Aydemir Horozlu, Azmi Gürkan, Cavit Pay, Celalettin Tanta, Cevat Bezek, Erkal Etçioğlu, Faruk Öz, Fethi Sarıoğlu, Hakan Alkan, Hamdi Şenoğlu, Hüsnü Gürpınar, İsmail User, Mehmet Aklaş, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Hammaz, Muzaffer Başer, Nurettin Eryılmaz, Orhan Ekici, Osman Nuri Ürküt, Sait Beşir, Sami Çakan, Seçkin Tekeoğlu, Taner Başoğlu, Tansu Uzun, Yaşar Tercan ve  Zeki Çelebi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar