- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakaryalı Boynu bükük Çiftçi SASKİ’den Su Bekliyor

16 Mayıs 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakaryalı Boynu bükük Çiftçi SASKİ’den Su Bekliyor
Sakaryalı Boynu bükük Çiftçi SASKİ’den  Su Bekliyor

Sakaryalı Boynu bükük çiftçi SASKİ’den  Su Bekliyor

Zirai İlaç Ambalajlarının Oluşturduğu Risklerin Belirlenmesi ve çözüm Yolları Geliştirilmesi Projesi Eğitim çalışması

Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteğiyle Adapazarı Ziraat Odası tarafından gerçekleştirilen “Zirai ilaç ambalajlarının oluşturduğu risklerin belirlenmesi ve çözüm yolları geliştirilmesi projesi” kapsamında, proje uygulama alanı olarak seçilen Aşağı ve Yukarı Dereköy (Serdivan), Çengel (Geyve) ve Büyük Esence (Erenler) köylerinde, tarım zararlıları ile biyolojik mücadele yöntemleri, tarımsal mücadele ilaçlarının etkili kullanımı, dünyada tarımsal mücadele ilaçlarının kullanımı ve güncel ilaçlama teknolojileri, ilaçlamada kullanılan makine ve teçhizat, ilaç uygulamalarında alınması gereken güvenlik önlemleri ve uyulması gereken kurallar, ilaçlama sırası ve sonrasında karşılaşılabilecek sağlık sorunları, ilaçlama konusundaki yasal mevzuat ve karşılaşılabilecek cezalar, boş tarım ilacı ambalajlarının uygun temizleme teknikleri ve boş tarım ilacı ambalajlarının uygun bertaraf yöntemlerini kapsayan bir eğitim faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Gerçekleştirilen eğitimlerle ulaşılmak istenen ana hedef, yanlış ilaç uygulamaları ve boş zirai ilaç ambalajlarının çevre ve insan sağlığına olan zararları ile ilgili çiftçilerimizi bilgilendirmek, konu ile ilgili farkındalık oluşturmak ve  proje kapsamında köylere kurulan ilaç hazırlama ve boş zirai ilaç ambalajlarını toplama istasyonlarının etkili kullanımını sağlamaktır.

Proje yürütücüsü ve Adapazarı Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Proje Danışmanı Prof. Dr. Saim Özdemir, Proje ekibinden Araştırmacı Fehmi Duman, Köy Muhtarları ve Adapazarı Ziraat odası yönetim kurulu ve meclis üyelerinden oluşan proje ekibi tarafından organize edilen çalışmada, eğitim faaliyeti Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanlarından Arş. Gör. Hasan Özer tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca eğitim faaliyetlerine destek olması amacı ile tarımsal mücadele ilaçlarının etkili ve doğru kullanımı ve boş zirai ilaç ambalajlarının uygun bertaraf yöntemlerini içeren bir broşür hazırlanıp, proje uygulama alanı olarak seçilen köylerde dağıtılmıştır.

  Eğitim çalışmamızı bitirdik, Yapılan görüşmeler sonucu istasyonumuzun bulunduğu yerlere suyumuzun bağlanmasını istiyoruz.Sürdürülebilirliği sağlıyabilmemiz için zorunlu gibi gözüküyor.

ÜRÜNÜNÜZ BEREKETLİ OLSUN

user comment

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar