Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’da Kapalı Resmi Otopark 2 Tl İşgal Açık Otopark 6 Tl

23 Haziran 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’da Kapalı Resmi Otopark 2 Tl İşgal Açık Otopark 6 Tl
Sakarya’da  Kapalı Resmi  Otopark  2  Tl  İşgal Açık Otopark 6 Tl

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR Beledyesi 350 kapasiteli Otoparkı hizmete girdi. 2 saat ücret 2 tl
Hemen yanında yıllarca görev yapan Yol kenarı Otoparkı 2 saati 6 tl
SAKARYA BÜYÜKŞEHİR Beledyesi Yeni Otoparkı hizmete aldığı halde eski alışkanlığından vazgeçemiyor

Otopark Bedeli

Otopark Bedelinin kapsamı hakkında bilgi verebilir misiniz?
– 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelerine dayanarak Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde inşaat yapacak mükellefler yapılan inşaatın m2’sine göre otopark yeri ayırmak veya otopark bedeli ödemek zorundadırlar.

Otopark Bedelinin %75 ‘ ini ödemek zorunda mıyız?
– İlçe Belediye Başkanlıkları tarafından hesaplanan otopark bedelinin %25’i yapı ruhsatı alma aşamasında peşin olarak tahsil edilmektedir. Geriye kalan %75’lik bedeli için, Belediyesince parselinde otopark ihtiyacı karşılandığı takdirde ödeme yapılacağına dair taahhütname verilmektedir. Bu kapsamda %75 ile ilgili ödemeler parselin otopark ihtiyacı karşılanması şartına bağlanmış olup ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu süre zarfında otopark taahhütnamesi verdildiğine dair tapuya şerh düşülmektedir. Mükellef isterse bu bedeli ödeyerek tapu şerhini kaldırabilmektedir.

Otopark Bedeli ile ilgili Tapu Kütüğüne düşülen şerh tapu almamıza engel midir?
– Belediyesince yazılan yazı sonrası, tapu kütüğünde beyanlar hanesine düşülen, otopark taahhütnamesi verildiğine dair belirtme tesisi işlemi, tapu alma işlemini etkilememektedir. Bu durumdaki parseller için kredi kullanılıp, parselin satışının yapılmasına bir engel bulunmamaktadır.

Şehrin İlk Katlı Otopark’ı hizmette

Şehrin ilk Katlı Otoparkı’nın hizmet sunmaya başladığını aktaran Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, “İl Müftülüğü’nün hemen yanında hayata geçirdiğimiz Katlı Otopark hizmet sunmaya başlamıştır. Hayırlı olsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Katlı Otopark hizmet sunmaya başladı. Şehrin ilk katlı otoparkı olma özelliği taşıyan projenin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sakarya’da gerçekleştirdiği Toplu Açılış Töreni’nde yapılmıştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, “İl Müftülüğü’nün hemen yanında hayata geçirdiğimiz Katlı Otopark hizmet sunmaya başlamıştır. Hayırlı olsun” dedi.

Şehir merkezine yürüme mesafesinde
Pistil, “300 araç kapasiteli otoparkımız hizmet sunmaya başladı. Otoparkımızın iç kısımlarında akıllı yönlendirme sistemleri mevcut. Aynı zamanda otoparkımız da asansörde yer alıyor. Engelli erişimine de uygun bir şekilde dizayn ettik. En önemli nokta da şehrimizin cazibe merkezlerine yakın konumda bulunuyor. Şehir merkezinin birçok bölgesine yürüme mesafesinde. Bilindiği üzere şehir trafiğini olumsuz etkileyen en önemli faktör park ihlalleridir. Bu anlamda hizmete aldığımız Katlı Otopark bu sorunun önemli ölçüde önüne geçecektir. Vatandaşlarımızdan da bu konuda duyarlılık bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Toçoğlu Katlı Otopark İçin Tarih Verdi

Şehir merkezine inşa edilecek Katlı Otopark Projesi’nde gelinen son noktayı değerlendiren Başkan Toçoğlu, projenin ihale tarihini açıkladı. Toçoğlu, “Şehre kazandıracağımız ilk katlı otopark için ihale hazırlıklarımız tamamlandı. 29 Temmuz Çarşamba günü katlı otopark projemizin ihalesine çıkıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu tarafından müjdesi verilen Katlı Otopark Projesi’nde hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Daha önce Başkan Toçoğlu tarafından şehrin ilk katlı otoparkının Milli Egemenlik Caddesi Müftülük binası yanındaki arazide hayata geçirileceği kaydedilmiş, projelendirme çalışmalarının ise tamamlandığı açıklanmıştı. TCDD’ye ait arazide başlatılacak çalışma kapsamında gerekli protokoller de imzalanmış, proje için onay aşamasına gelinmişti.

İhale Hayırlı Olsun
Şehrin ilk katlı otoparkı için gelinen son noktayı özetleyen Toçoğlu şu ifadeleri kullandı; “Şehre kazandıracağımız ilk katlı otopark için ihale hazırlıklarımız tamamlandı. 29 Temmuz Çarşamba günü katlı otopark projemizin ihalesini gerçekleştireceğiz. Yola çıkarken de ifade ettik; katlı otoparklar ile hedefimiz şehir içi parklanma ve trafiğe olumsuz etkilerini asgari seviyelere çekmek. Bu konuda yapıcı adımlarımız devam edecek. İhalemiz şimdiden şehrimize hayırlı olsun.”

300 Araç Kapasiteli İlk Otopark
“Sakarya’nın ulaşım altyapısını geleceğe hazırlamak en önemli sorumluluklarımızdan biri. Bu konuda Ulaşım Master Planı verileri doğrultusunda adım atıyor; bilimsel verileri tüm süreçlere dahil ediyoruz. Özellikle şehrimizde kişi başına düşen araç sayısında yaşanan artışlara paralel olarak bu konuda herhangi bir adım atmamamız düşünülemezdi. İnşallah 300 araç kapasiteli şehrin ilk katlı otoparkı ile birlikte bu konuda yerinde bir adım atmış olacağız. İhalenin ardından başlayacak inşa çalışmalarını da kısa süre içerisinde tamamlayacak; projeyi şehrimize kazandıracağız. Sakarya’ya hayırlı olsun”

Açık İhale Usulü
Gerçekleştirilecek ihalenin detaylarını kamuoyu ile paylaşan Fen İşleri Dairesi Başkanı Ali Oktar ise, “29 Temmuz Çarşamba günü, saat 10.30’da katlı otopark projemizin ihalesini gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapacağımız ihale açık ihale yöntemiyle sonlandırılacak. İhale ayrıntıları ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlarımız Fen İşleri Dairesi Başkanlığımızın Keşif Metraj Şube Müdürlüğü’nden bilgi alabilirler. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Parkomat Sistemi Kuruluyor

Parkomat Sistemi Kuruluyor

Otoparklar merkezi olarak yönetilecek

Sistem hakkında da bilgiler veren Fatih Turan, “Yapılacak çalışmada yap-işlet-devret modeli uygulanacak. Yani belediyemize ek bir mali yük gelmeyecek. Öncelikli olarak şehrin ana arterlerinde trafik sayımları, trafik sirkülasyonları ve kavşak düzenleme projeleri yapılacak. Trafik akışını engellemeyecek tarzda yol kenarındaki parklanmalara izin verilecek. Park yerlerinde ücret ödeme self servis olarak yapılacak. Biz kent merkezindeki otopark yapılanmasını merkezi olarak yönetmeyi planlıyoruz. Yani yol dışındaki özel otoparklarla entegre çalışılacak. Kısa süreli işler için ana arterler üzerindeki parklaşmayı tamamen engellemek yerine disipline etmeyi amaçlıyoruz. Kurulduktan 5 yıl sonra sistem tamamen belediyemize devredilecek. Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde yol üstü parklanma bu tip parkomat sistemi ile gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Bozuk para ve Kart 54 ile çalışacak

Sistemin 4 ay içerisinde kurulacağını sözlerine ekleyen Fatih Turan, “İhale kapsamında 120 adet parkomat kurulacak. Cihazlar güneş enerjisi ile çalışacak. Yani yol üzerinde herhangi bir kazı ve kablolama çalışması yapılmayacak. Cihazların tamamı bozuk para ve Kart 54 ile çalışacaklar. Tabi Kart 54 ile ücret ödeme nakit ödemeye göre biraz daha düşük olacak. Bununla da Kart 54’ü yaygınlaştırmayı ve cazip hale getirmeyi planlıyoruz. Burada park et bin sistemini de uygulamayı planlıyoruz. Yani belirlediğimiz otoparklara araçlarını park edip daha sonra toplu taşıma aracını kullananlar Kart 54 sayesinde avantajlara sahip olacaklar. Toplu taşıma ile entegre park politikası da üretmiş olacağız. İhale şartnamesine göre yüklenici firmanın sözleşmeyi imzaladıktan 4 ay sonra bütün projeleri tamamlayıp Büyükşehir Belediyesi’nin de onayını aldıktan sonra cihazların kurulumunu gerçekleştirmesi gerekiyor. Yani 4 ay içerisinde tamamlamayı öngörüyoruz” dedi.

Trafik Zabıtası denetleyecek

Sistemin denetlenmesi hakkında da bilgiler veren Turan, Trafik Zabıtası’nın sürekli denetimler yapacağını söyledi. Fatih Turan, “Tabi sistem self servis olacağı için suistimaller olmasın diye Trafik Zabıtamız denetimler gerçekleştirecekler. Eğer ücretini ödemeden gidenler olursa bunlar fotoğrafla belgelenecek. Ya çekici vasıtasıyla yahut tekerlek kilidi vasıtasıyla hareket engellenmesi şeklinde tedbir alacağız. Daha sonra cezai işlem uygulanacak ve cezasını ödeyen araçlar tekrar bırakılacak” diye konuştu.

İlk Katlı Otopark Milli Egemenlik Caddesi’ne

Yerel Seçimler öncesinde kamuoyuna duyurulan Katlı Otopark Projesi ile ilgili yer tespitinin tamamlandığını açıklayan Başkan Toçoğlu, “Sayın Bakanımızın da destekleri ile Milli Egemenlik Caddesi’nde bulunan Müftülük Binasının yanındaki TCDD’ye ait arazide ilk katlı otoparkımızı inşa edeceğiz. Projemizin ihalesini kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Yerel Seçimler öncesinde kamuoyuna duyurulan Katlı Otopark Projesi ile ilgili yer tespitinin tamamlandığını açıkladı. Yeni proje ile parklanmaya modern çözümler getirileceğine dikkat çeken Başkan Toçoğlu, “Hemşerilerimize sözünü verdiğimiz yeni bir projede daha çalışmalarımızı başlatıyoruz. Şehrimizin muhtelif yerlerinde inşa edeceğimiz katlı otoparklar ile park halindeki araçların trafiğe olumsuz etkilerini en aza indirmiş olacağız” diye konuştu.

Şehrimize Hayırlı Olsun
Başkan Zeki Toçoğlu, “Kısa süre önce Milletvekillerimiz ile birlikte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ile bir araya gelmiş, şehrimiz ulaşımına katkı sağlayacak projelerimizi istişare etmiştik. İnşallah Sayın Bakanımızın da destekleri ile Milli Egemenlik Caddesi’nde bulunan Müftülük Binasının yanındaki TCDD’ye ait arazide ilk katlı otoparkımızı inşa edeceğiz. Projemizin ihalesini kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’a projemize vermiş oldukları destekler için teşekkür ediyoruz. Şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Parklanmaya Modern çözüm
Yeni proje ile yol içi parklanmanın önüne geçileceğini de kaydeden Başkan Toçoğlu, “Son yıllardaki gelişmelerle birlikte şehrimizdeki kişi başına düşen araç sayısında ciddi bir yükselme söz konusu. Büyükşehir Belediyesi olarak bilimsel verileri değerlendiriyor, her alanda uzun vadeli çözümler için çalışıyoruz. İnşallah katlı otopark projemiz ile şehir içi ulaşımına önemli bir hizmet daha kazandırmış olacağız. Böylelikle Sakarya’nın ulaşım altyapısına da önemli bir katkı sunulacak” dedi.

Ulaşım Altyapısına Katkı
Başkan Toçoğlu açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı; “Ulaşım filomuza dahil ettiğimiz yeni araçlar ile hemşerilerimize çağın gerekliliklerine uygun toplu taşıma hizmeti sunuyoruz. Şehre yeni giriş kapıları inşa ediyor, yeni kavşaklar ve duble yollar ile ulaşımda alternatifleri geliştiriyoruz. Yeni köprüler ile ulaşım güvenliğini çok daha ileri seviyelere taşıyoruz. Ulaşım Master planı verileri doğrultusunda şehrimiz ulaşımı adına önemli adımlar atıyoruz. İnşallah yeni projelerimizi bir bir hayata geçirecek, hemşerilerimizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz.”

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar