Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11364 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’da Atatürk ve Türk Bayrağına Hain Saldırı

22 Mayıs 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’da Atatürk ve Türk Bayrağına Hain Saldırı
Sakarya’da Atatürk ve Türk Bayrağına Hain Saldırı

Sabah saatlerinde Kent Meydanında bulanan Atatürk Anıta çirkin saldırıda bulunan şahsın kimliği belli oldu. Öte yandan saldırı nedeniyle bölgede bulunan bazı sığınmacılar ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

Kent Meydanında bulanan Atatürk Anıta çirkin saldırının  bir kişi tarafından yapıldığı söylentileri nedeniyle bölgede bulunan bazı sığınmacılar ile vatandaşlar arasında gerginlik çıktı

Sabah saatlerinde Kent Meydanında bulunan Atatürk Heykeli’ne yapılan çirkin saldırının ardından bir çok vatandaş ve STK, Kent Meydanına geldi. Öğle saatlerinde CHP İl Yönetimi ve ADD olayla ilgili meydanda basın açıklaması yaptı. Bu sırada, bölgede bulunan bazı sığınmacılar ve vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı..

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, bu gün gerçekleşen Atatürk Heykeline yönelik saldırıyı kınayarak yazılı açıklamada bulundu.

CHP İl Başkanı ayça Taşkent’in yaptığı yazılı açıklama şöyle: Bugün ilimizde hiçbirimizin asla kabul edemeyeceği bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırının failinin kim olduğunun, kimin yönlendirmesiyle yaptığının, kimin adına hareket ettiğinin yerel güvenlik güçlerinin ve yargının incelemesi sonucunda ortaya çıkacağı muhakkaktır. Ancak şunu unutmayalım ki; son zamanlarda kurucu iradeye ve onun değişmez liderine yapılan sistematik saldırılar bilinçli bir şekilde sürdürülmektedir. İlimizde Atatürk Anıtına, özünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan bu saldırı, O’na yapılan bu sözlü saldırılardan güç alanların pervasızlığıdır. Atatürk’le, Cumhuriyet’le kavgası olanlardan, bunlara çanak tutanlardan cesaret alarak yapılan bu saldırılar karşısında, Atatürk’e ve devrimlerine gönülden bağlanmış olan, onun ilkelerini kendisine rehber eylemiş olan tüm Cumhuriyetçiler olarak bizler; bu olayın failinin cezalandırılması için her türlü takipte bulunacağız. Ülkemize, halkımıza, cumhuriyetimize ve onun yılmaz savunucularına yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırgan ve zihniyetini lanetliyoruz.

Sabah saatlerinde Kent Meydanında bulanan Atatürk Anıta çirkin saldırıda bulunan şahsın kimliği belli oldu. Saldırganın aynı eylemi 2010 yılında da gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Sabah saatlerinde Kent Meydanında bulunan Atatürk Heykeli’ne  çirkin saldırıda bulunan kişinin kimliği belli oldu. Edinilen bilgiye göre aynı şahsın 2010 yılında da aynı şekilde bir saldırıyı gerçekleştiren M.F.T. olduğu öğrenildi. Öte yandan Vali Hüseyin Avni Coş, saldırı ardından meydana giderek incelemede bulundu. Vali Coş burada yaptığı açıklamada,  “Şüphelinin hakkında yasal işlem başlatıldı. Olay tüm boyutlarıyla inceleniyor. Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gereği yapılacak” dedi

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı  Gürsel Yıldız · Atatürk büstü ne yapilan saldırıyı şiddetle kınıyorum.bu hareket Türkiye cumhuriyet ine yapılan bir saldırıdır.

Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma Kilincer ·Nokta atış yaptı beyefendi 👏👏👏 23 Nisanlarda 19 Mayislar da Atatürkümüzü böyle yalnız bırakırsak olacağı buydu..

“ECELİ GELEN KÖPEK CAMİ AVLUSUNA İŞER” DERLER. BU DA ONLARDAN BİRİ. SAKARYA’MIZDA YAPILAN BU MECZUPCA SALDIRIYI BİR SAKARYALI OLARAK KINIYORUM.A.Y

ÖZKOÇ İSYAN ETTİ: “HEDEF ATATÜRK DEĞİL, CUMHURİYETİMİZ, BİRLİĞİMİZ VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZDÜR”

CHP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Engin Özkoç, Sakarya Kent Meydanı’ndaki Atatürk heykeline yönelik saldırıyı kınadı: “Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur, önderidir. Heykeline ve şahsına yönelik yapılan saldırıların tek hedefi; Cumhuriyetimizdir, milletimizin birliği ve bütünlüğüdür” dedi.

Hükümetin tutumunu eleştiren Özkoç, “Pervasız ve çirkin saldırıları mümkün kılacak siyasetten vazgeçin” çağrısı yaptı.

Engin Özkoç açıklamasında, en son bugün Sakarya’da gerçekleştirilen Atatürk heykeline yönelik saldırıların, münferit bir olaymış, meczup işiymiş gibi yansıtılmaya çalışılmasına tepki göstererek, saldırıların açık bir hedefle gerçekleştirildiğini vurguladı.

“SALDIRILARI MÜMKÜN KILACAK SİYASETTEN VAZGEÇİN”

Özkoç, şöyle konuştu:

“Millet olarak sürekli bir gerilim altındayız. İnsanlarımız, aynı ülke içinde, aynı topraklarda birbirine düşman hale getirilmek isteniyor. Ortak değerlerimiz sürekli tehdit altında ve zorlanıyor.

Peki bu gerilimden, korkudan, tepkiden kim besleniyor? Kim bu kutuplaşma üzerinden siyaset üretiyor? Kim, halkın geriliminden medet umuyor?

Buna bir son verilmeli. Bakın bayram kutlamak istiyoruz, milli bayramımız, kurtuluş mücadelemizin başlangıcı,… izin verilmiyor. Milli önderimiz, en bayağı sözlerle, küfürlerle aşağılanıyor, halk ses çıkarmasa, kimseden tepki gelmiyor. Cumhuriyetin temeli olan bütün değerler, semboller, ifadeler, en bayağı şekilde yıpratılmaya çalışılıyor.

Yeter artık. Hepimiz bu oyunu görüyoruz.  Ülkemizin huzura, insanlarımızın birliğe, bütünlüğe, kardeşliğe ihtiyacı var. Bir an önce gidişata son verin; pervasız ve çirkin saldırıları mümkün kılacak siyasetten vazgeçin.”

Sakarya’da Atatürk ve Türk Bayrağına Hain Saldırı

Sakarya Kent Meydanında bugün Atatürk ve Türk Bayrağımıza haince bir saldırı yapıldı. Şahısın saldırısı Sakarya halkı tarafından engellendi.

Konuyla ilgili Vatan Partisi Sakarya İl Başkanı Kemal Ağralı açıklama yaptı.

Ağralı ” Bugün Kent Meydanı’nda bulunan Atatürk Heykeli’ne balyozla saldırılmıştır. Bu saldırıyı yapan “hasta, meczup” gibi gerekçelerle aklanamaz. Saldırıyı nefretle kınıyor, gereğinin yapılmasını istiyoruz. Balyoz sadece Atatürk’e vurulmamıştır. Cumhuriyet’e, Laiklik’e ve Cumhuriyet Devrimi’nin kazanımlarını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Hükümet sorumludur. Kemalist Devrimi’n prensiplerini ortadan kaldıranlar birinci dereceden sorumludur. Saldırıyı yapan meczup, yaratılan ideolojik ortamda yetişmiştir. Atatürk’ün ilkelerini yıkanlar şimdi büstlerini yıkmaya çalışıyor. Unutmayalım ki heykeller de konuşur ve tarihte de konuşmuştur. Sakarya halkını  bu saldırı karşısındaki tavrından dolayı tebrik ediyoruz.” dedi.

TARİH. 18 Mart 2010
TAM 7 YIL ÖNCE DE M.F.T. İSİMLİ AYNI MECZUB ATATÜRK HEYKELİNE YİNE BALTA İLE SALDIRMIŞ..

•Sakarya’da M.F.T isimli bir şahıs, kent meydanında bulunan Atatürk heykeline saldırı girişiminde bulundu. Heykelin göğüs kısmına kırmızı boyayla gamalı haç çizdi.

•Sakarya’da Kent Meydanı’nda bulunan Atatürk heykeline çirkin bir saldırı girişiminde bulunuldu. M.F.T (30) isimli şahıs Atatürk heykelinin göğüs kısmına kırmızı boya ile Nazi işareti olan gamalı haç çizdi. Arkasındaki alana da yine kırmızı boya ile ‘Yeter artık Kudüs Çanakkale’ ifadelerini yazdı.

•MOBESE’den Atatürk heykeline saldırı girişimini fark eden Sakarya Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi hemen alarma geçerek ekipleri meydana yönlendirdi. Ancak M.F.T ekipler yetişine kadar Atatürk heykelinin göğsüne gamalı haç ve arkasındaki alana da ‘Yeter Artık Kudüs Çanakkale’ ifadelerini yazdı. Ekipler uzaklaşamadan M.F.T’yi yakalamayı başardı. M.F.T Cumhuriyet Polis Merkezi’ne götürülerek gözaltına alındı.

•Atatürk heykeli, göğüs kısmındaki gamalı haç temizleninceye kadar emniyet mensubu ve diğer görevlilerince Türk bayrağı ile kapatıldı. Daha sonra getirilen temizleyicilerle heykel yıkanarak temizlendi, sabun ve fırça ile bir kez daha yıkandı.
•İbrahim Yıldız isimli görgü tanığı Atatürk heykeline saldırıyı şöyle anlattı: “Ben meydanda duruyordum. Birden bağırarak geldi ve balta ile heykele vurmaya başladı. Daha sonra yazıları yazdı. Ben aklen malul olduğuna inanmıyorum”
Olayın duyulmasıyla Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve askeri yetkililer heykelin bulunduğu alana gelerek incelemede bulundu.

•Sakarya Valisi Hüseyin Atak, gazetecilere yaptığı açıklamada, çirkin saldırıyı kınayarak güvenlik güçlerinin ve savcılığın el koyduğunu soruşturmanın sürdüğünü söyledi. Atak, daha sonra geniş kapsamlı bir açıklama yapacağını belirterek , yakalanan kişinin bir örgütle bağlantısının olup olmadığının henüz bilenmediğini kaydetti. Şahsın güvenlik güçlerince yakalandığını ve ifadesini dile getiren Atak, “Gerekli soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor. Geniş açıklamayı daha sonra yapacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar