Dolar : Alış : 7.6251 / Satış : 7.6389
Euro : Alış : 8.9553 / Satış : 8.9714
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 10612 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’da 275 ekip 3 bin 150 personelle koronavirüs denetimi

06 Ağustos 2020 - 312 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’da 275 ekip 3 bin 150 personelle koronavirüs denetimi
Sakarya’da 275 ekip 3 bin 150 personelle koronavirüs denetimi

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin katılımıyla ‘Sağlık İçin Herkes İçin’ sloganıyla gerçekleştirilen denetimlerin ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Yüce, “Salgınla mücadelede tüm hemşerilerimi sorumlu davranmaya, sorumluluk almaya davet ediyorum. Rehavete kapılmadan, tedbirlere uyarak başarıya ulaşalım. Tedbirlere uyan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi. Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, 275 ekip 3 bin 150 personelle Sakarya’da denetimlerin gerçekleştirildiğini söyledi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına yönelik İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelge kapsamında Sakarya’da da denetimler yapıldı. İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin katılımıyla Serdivan AVM’de başlayan denetimlerde Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, SESOB Başkanı Hasan Alişan yer aldı.

Koronavirüs denetimleri
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, ilk olarak taksi durağını ziyaret ederek, araçlarda denetimlerde bulundu. Ardından ise Serdivan AVM’ye giriş yaparak mağazaları gezen ve yetkililerden bilgiler alan Bakan Yardımcısı İnce, oturma alanları, sosyal mesafe, kişi sayısı ve maske kullanımına yönelik hassasiyetin devam etmesi gerektiğini hatırlattı. Bakan Yardımcısı daha sonra beraberindeki heyetle Kafeler Caddesi’nde bulunan işletmeleri inceledi.

275 ekip 3 bin 150 personel
İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganıyla gerçekleştirilen Covid-19 tedbirlerine yönelik denetimlerine Hotel On7 ve Tunatan ile devam eden Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, 275 ekip 3 bin 150 personelle Sakarya’da denetimlerin gerçekleştirildiğini söyledi.

‘Maske, Mesafe, Hijyen’
Tüm yurtta koronavirüs tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını yerinde görmek amacıyla sahada olduklarını dile getiren Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, “Amacımız tamamen rehberlik etmek, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve algıyı üst seviyeye çıkarmak. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz takdirde bu işi başarabileceğimizi düşünüyoruz. Sakarya’da alınan tedbirlere en üst düzeyde olduğunu gördük. Bu tedbirler rakamlara da yansıyor. Bu tabloyu en alt seviyeye indirmeliyiz. Riayet eden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Sorumluluk hepimizin
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve Vali Çetin Oktay Kaldırım ile birlikte denetimlere katılan Başkan Ekrem Yüce, “Ülkemizde İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonu ve ‘Sağlık İçin Herkes İçin’ sloganıyla gerçekleştirilen çalışma için sahadaydık. Bakan yardımcımız ile birlikte koronavirüs tedbirlerine ilişkin denetimler yaptık. Maske, mesafe, hijyen kurallarına riayet edilmesinin önemine dikkat çektik. Hepimiz salgınla mücadelede sorumlu davranmaya, sorumluluk almaya, tedbirleri asla elden bırakmamakla mükellefiz. Rehavete kapılmadan, ikinci dalga ile karşılaşmadan ve tedbirlere uyarak başarıya ulaşalım. Mücadeleye kurallara uyarak riayet eden tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Tüm Türkiye’de Koronavirüs Tedbirleri Denetimi

06.08.2020Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Mamak ilçesinde semt pazarında gerçekleştirilen Kovid-19 tedbirlerine yönelik denetimleri yerinde inceledi. Pazar esnafı ve vatandaşlarımızı maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya davet eden Bakanımız Sn. Soylu, açıklamalarda bulunduğu gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca ile yapılan değerlendirmeler sonucu her hafta gerçekleştirilen koronavirüs denetimlerini bugün daha yoğun yapma adımı attıklarını ifade eden Bakanımız Sn. Soylu, ülkenin hemen hemen her noktasında, bakan yardımcıları, valiler, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve tüm kurumlarla salgın denetimi yapıldığını belirtti. Amacın, pazar yerleri ve alışveriş merkezlerinde, düğün, dernek, nişan ve sünnet organizasyonları ile toplum yaşam alanlarında maske, mesafe ve temizlik kuralına uyumu sağlamak olduğunu dile getirdi. Salgına karşı sadece devleti sorumlu görmenin yanıltıcı olacağına dikkati çeken Bakanımız Sn. Soylu, “Bu konu her bir bireyin sorumluluğudur. Vatandaşımızdan istirhamımız var. Pazarcı ‘seçmeyin’ dediği zaman ona çıkışmamak lazım. Polisimiz ‘maskenizi takın’ dediği zaman onu terslememek lazım.” değerlendirmesini yaptı. Bakanımız Sn. Soylu, yaklaşık 250 bin kişi ile salgın denetimlerin gerçekleştirildiğini, her bir kurumun büyük bir gayret içinde denetimlere katıldığını anlattı. “Dünyada ikinci dalganın geldiği noktasında bir değerlendirme var. Aynı durumla biz de karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım.” ifadelerini kullanan Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada görev hepimize düşmektedir. Devlet olarak görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz ama vatandaşlarımızla bunu başarmalıyız. Özellikle büyük üretim yerlerinde, toplu taşımadaki otobüslerde, taksilerde tüm tedbirleri almak temel sorumluluğumuzdur. Bu konuda Sağlık Bakanımız ile saatlerce değerlendirme yaptık. Önümüzde hakikaten çok işimiz var. Memleketimizin çok işi var. Hem ekonominin hem ülkemizin selameti açısından bu salgın bize mazeret üretmemeli. Ne kadar zor dönemlerden geçtik. Evlerden çıkamadığımız günleri, yaşlılarımızın mahzunluklarını hep beraber yaşadık. Birçok esnafımızın çok doğal olarak dükkanlarını kapatma zorunluluğunu hep beraber yaşadık. Yine aynı günlere dönmek bizim ve ülkemiz açısından büyük bir sorun teşkil eder.” 

Hep Beraber Sorumluluk İçindeyiz 

Bakanımız Sn. Soylu, özellikle toplu taziye geleneğini uzun zamandır sürdüren Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşlarımıza toplu taziyeleri bırakmaları çağrısında bulundu. Toplu taziyeler bırakıldığı takdirde salgının yayılmasının engellenebileceğine dikkati çeken Bakanımız Sn. Soylu, “Düğünlerde, nişanlarda, toplu taşımalarda dikkat edelim. Burada belediyelerimize de büyük bir sorumluluk düşüyor. İdare dediğin tek bir parçadan oluşan bir yapı değildir. Belediyelerimiz, muhtarlarımız, esnaf teşkilatları, ticaret odalarımız idarenin bütünlüğü içerisinde. Hep beraber sorumluluk içindeyiz. Herkes elinden geleni ortaya koyarsa samimiyetle bu meselenin üzerinden geliriz düşüncesindeyiz.” ifadelerini kullandı. Bakanımız Sn. Soylu, denetimlerin bugün akşama kadar devam edeceğini, cuma akşamından itibaren cumartesi ve pazar günü de ekiplerin büyük bir bölümünün düğünlerde, nişanlarda denetlemeye devam edeceğini aktardı. Denetim yapılacağının daha önceden haber verilmesine yönelik eleştirilerin olduğunu belirterek  “Terör, uyuşturucu operasyonu yapmıyoruz. Bir taraftan rehberlik bir taraftan denetleme bir taraftan uyarma, bir taraftan da hep beraber bilinçli olmayı ortaya koymaya çalışıyoruz. Vatandaşımıza tuzak kurup ‘Seni maskesiz yakaladım şu cezayı verelim’ diye bir anlayış içinde değiliz. Uyararak bilinçlendirerek bu anlayışı hep beraber sağlamalıyız.” dedi. 

Tatilcilere Uyarı

Sahillerde ve tatil beldelerinde olan vatandaşlarımıza ise şunları söyledi: “Tatilinizi geçiriyorsunuz, hayırlı olsun. Bundan mutluluk duyuyoruz. Tatili geçirdikten sonra nereye döneceksiniz? Evlerinize döneceksiniz. Eğer siz tatilde salgından etkilenirsiniz doğal olarak döndüğünüz yerlere de bunu taşımış olacaksınız. Bu da bir sorumluluktur. Sadece bugünü tasarlamayalım. Tatil sonrasında döneceğimiz şehirlerde karşı karşıya bırakacağımız durumu da tasarlayalım.” Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, “Bazı illerdeki vaka artışlarının ardından sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar gelebilir mi?” sorusu üzerine, salgın başladığı andan itibaren maalesef sosyal medyada, bir takım whatsapp hatlarında tezviratların söz konusu olduğunu anımsattı. Dönem dönem rakamlarda iniş çıkışların olabileceğine dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:”Sokağa çıkma yasağıyla ilgili ortaya konulabilecek değerlendirmeler de bu tezviratların bir parçası. Böyle bir şey söz konusu değil, gündemimizde de yok. Elbette Bilim Kurulunun tüm tavsiyelerine uyuyoruz. Doktor değilim, profesör değilim, hastalıktan anlamam. Hastalıktan anlayan kim varsa onun uyguladığı tedbirleri veya söylediği tedbirleri uygulamakla mükellefiz. Belki bir hakkımız olabilir o da toplumun sosyal durumunu iyi bir şekilde analiz edip ona göre adımlar atabilmek. Milletimizi telaşa kaptırmak isteyenlerle, dezenformasyonlarla topluma yanlış bilgi aktarmaya çalışanlarla, endişe oluşturmak isteyenlerle ilgili maharetliyiz. Gerek sosyal medyada gerek diğer noktalarda bunu yapmaya çalışanlar varsa kanunlarımız çerçevesinde yakasından tutar alırız. Kimsenin endişesi olmasın. Toplumumuzla bilgilerimizi paylaşıyoruz. Sokağa çıkma yasağı ve hastanelerle ilgili ortaya çıkarılan tezviratların gerçekler oluşunca karşılık bulmadığı görülmektedir.”  Orman yangınları ve mangal yakmayla ilgili gelişmeler üzerine gelen soru üzerine Bakanımız Sn. Soylu, yangılara maalesef bazen bireysel hataların bazen de kötü niyetliliğin sebep olduğunu vurguladı. Bireysel hataların ise daha fazla olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “Görevimiz bireysel hataların en aza indirilebileceği bir tedbirler manzumesini ortaya koyabilmek. Orman Bakanımız ile defalarca görüştük. Arkadaşlarımız salı günü ve dün çalıştılar. Zannediyorum yarın tekrar orman teşkilatıyla bir araya gelecekler. Yarın akşam itibarıyla bir taslak ortaya çıkacak, sonra bakanımız ile değerlendireceğiz. Somut adımlarla bu konudaki tedbirlerimizi alırız. Tedbir almakta herhangi bir çekincemiz söz konusu değildir.  Tedbiri ortaya koymaktan ziyade esas itibarıyla vatandaşımızın tedbir alması doğru olandır. Her şeye bir kural koymayı doğru bulmuyorum. Bunlar hayatımızın parçaları. Bunu bilmek durumundayız. Gerekli tedbirleri alacağız. Bu tedbirler sonucunda zenginlikleri ortadan kaldıracak sonuçları da engellemeye çalışacağız.”  
Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’ndeki semt pazarını gezen Bakanımız Sn. Soylu, burada pazar esnafı ve vatandaşların aldığı tedbirleri denetledi.  Bakanımız Sn. Soylu, pazar yerine yaptığı ziyaretin ardından da Bakanlığa geçmek için Türközü Mahallesi’nde 317 numaralı özel halk otobüsüne bindi.  Otobüsteki Kovid-19 tedbirlerini inceleyen ve yolcularla sohbet eden Bakanımız Sn. Soylu, “Eğer kurallara uymazsak sonuç iyi olmaz.” dedi. Atatürk Bulvarı’na gelindiğinde Bakanlıklarda otobüsten inen Bakanımız Sn. Soylu, alt geçidi kullanarak makamına geçti.  

Adana

Valilikten Haberler

06.08.2020İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce İlimizdeki Denetimlere KatıldıKoronavirüs salgını ile etkin mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesi ile tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılan kontrol ve denetimler, ilimizde İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İnce’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.30.07.2020Vali Çetin Oktay Kaldırım Kurban Bayramı Öncesi Ziyaretlerde BulunduValimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, eşi Hanımefendi Berihan Kaldırım ile birlikte Kurban Bayramı öncesinde çeşitli ziyaretlerde bulunup güvenlik görevlileri ile vatandaşlarımızın bayramlarını tebrik etti.30.07.2020Büyükelçi Dişli’den Vali Çetin Oktay Kaldırım’a ZiyaretHollanda’nın Lahey Büyükelçisi Sayın Şaban Dişli, Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım’a nezaket ziyarette bulundu.30.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 29.07.2020 Tarih ve 2020/74 Nolu Kararı28.07.2020Vali Çetin Oktay Kaldırım Karasu İlçemizde Temaslarda BulunduValimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Karasu İlçesini ziyaret etti.27.07.2020Vali Çetin Oktay Kaldırım Yazaki Fabrikasını Gezerek İşbirliği İmza Törenine KatıldıVali Çetin Oktay Kaldırım, Akyazı ilçesinde otomotiv kablo donanımı imalatı yapan Yazaki Otomotiv Fabrikasını ziyaret ederek işbirliği imza törenine katıldı.27.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 21.07.2020 Tarih ve 2020/73 Nolu Kararı22.07.2020Vali Çetin Oktay Kaldırım Hendek İlçesinde Temaslarda BulunduValimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Hendek İlçesini ziyaret etti.20.07.2020MARKA Yönetim Kurulu Toplantısı Kocaeli’de YapıldıDoğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Temmuz Ayı Olağan Yönetim Kurulu toplantısı, Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım’ın da katılımıyla Kocaeli ilinde gerçekleştirildi.17.07.2020Vali Çetin Oktay Kaldırım Hendek İlçesini Ziyaret EttiValimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Hendek İlçesini ziyaret ederek bir dizi temas ve incelemelerde bulundu.16.07.202015 Temmuz Ruhu Demokrasi Meydanında Yeniden Yaşatıldı15 Temmuz hain darbe girişiminin sene-i devriyesinde düzenlenen ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri, Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım ve vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla Demokrasi Meydanında gerçekleştirildi.15.07.202015 Temmuz Şehidimiz Serdar Gökbayrak Dualarla AnıldıValimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, 15 Temmuz gecesi Arnavutköy Topkule Kışlası’na girmek isterken darbeci askerlerin ateş açması sonucu şehit düşen Özel Harekât Polisi Serdar Gökbayrak için kabri başında düzenlenen anma programına katılarak ailesi ve yakınlarını ziyaret etti.14.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 10.07.2020 Tarih ve 2020/72 Nolu Kararı10.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.07.2020 Tarih ve 2020/71 Nolu Kararı10.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 07.07.2020 Tarih ve 2020/70 Nolu Kararı10.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 06.07.2020 Tarih ve 2020/69 Nolu Kararı08.07.2020Vali Çetin Oktay Kaldırım Kaynarca İlçesinde İncelemelerde BulunduValimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, şiddetli yağışa bağlı sel ve su baskınlarının yaşandığı Kaynarca İlçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.02.07.2020Vali Çetin Oktay Kaldırım Ferizli İlçesinde İncelemelerde BulunduValimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ferizli ilçesini ziyaret etti.02.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 01.07.2020 Tarih ve 2020/68 Nolu Kararı02.07.2020İl Hıfzıssıhha Kurulu 30.06.2020 Tarih ve 2020/67 Nolu Kararı

YORUMLAR

İlgili Terimler :
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar