Dolar : Alış : 7.3544 / Satış : 7.3676
Euro : Alış : 8.9276 / Satış : 8.9437
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlandı

14 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlandı
Sakarya’da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü  kutlandı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü yurt genelinde yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Sakarya’da kutlandı.
 
Adapazarı Ziraat Odası Başkanlığı Hamdi Şenoğlu başkanlığında Çelenk koydular.
 
Adapazarı Ziraat Odası Meclis Başkanı Cevat Altun Çiftçiler Gününün Önemini belirtti.

DÜNYA    ÇİFTÇİLER   GÜNÜ

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu””Değerini ölçemediğim,eli,yüzü  güneşten,yağmurdan,soğuktan kayış gibi olmuş çiftçi kardeşim.

Bugün 14 mayıs  Dünya çiftçiler  günü ,her sektörde böyle derdinizi  ve yaptığınız işin önemini anlatabileceğiniz,sesinizi yetkilelere duyurabileceğiniz bir gün vardır.Biz çiftçilerinde günü 14 mayıs günüdür.

Bu günümüzü yine buruk kutlıyoruz.vatan için ölen şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.İnşallah son olur.ömrümüzün sonuna kadar insanca rahat bir yaşam süreriz.Terörün her türlüsünü Allah kahretsin.

14 Mayıs 1946 yılında Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihidir. Bu kuruluşun kısa adı İFAB’ tır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kuruluşun üyesidir.
Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan

14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu günü kutlarken bir yıl geriye bakıyoruz  ve önümüzdeki yıla bakıp  sektörde neler yapmışız,neler yapabiliriz ve hedefe ulaşırken neler yapmamız lazım olmasını iyi irdelemek istiyoruz. .

SAKARYADA TARIM SEKTÖRÜ  GAYRİ SAFİ HASILANIN % 24 ,NÜ TEŞKİL ETMEKTEDİR .1NCİ SIRADA YER ALMAKTA DİĞER SEKTÖRLERE KAYNAK AKTARICISIDIR.LOKOMOTİFTİR.AMA HAKKETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ.

İlimiz bütün sınırları ile büyük şehir olduktan sonra problemlerimiz biraz daha arttı.Üretimde sorunlar yaşamaya başladık.Büyük şehir bünyesinde kurulan Tarımsal ve mahalli idareler Daire Başkanlığının Büyükşehir bütçesinden desteklenerek işlevinin artırılmasını istiyoruz.

Topraklarımız;

Sakarya akova toprakları 800-1000m arası derinliğe sahip alüvyon toprak yapısına sahiptir. dünyada  eşi benzeri  olmayan sadece Mısırda Nil kıyılarında dar bir bölgesine görülebilen Aluvyon ve derin bir yapıya sahiptir.Bu topraklarımıza ,her kesimi bizle birlikte sahip çıkmaya  davet ediyoruz. Dünyada 800.000 insan AÇ ,dünya nüfusu artmakta tarım alanları daralmakta ,insanlar açlıkla karşı karşıya kalacaktır.

Topraklarımızı hala neresi tarım neresi imarlı tam olarak belirleyemedik.

TOPLULAŞTIRMA Çalışmalarında Bakanlık proje ihalesini iptal etti. Bunun çok hızlı bir şekilde yeniden ihaleye açılmasını istiyoruz.

Yüzbinlik çevre nazım planı ömrünü doldurmak üzere biz planlarını tamamlayamadık.

TOPRAK KANUNU

Bakanlığımızın büyük uğraş ile cesaretle çıkardığı kanun topraklarımızın parçalanmasının önüne geçecektir.Yalnız kanunda uygulamada bazı sorunlarla karşılaşmaktayız.Küçük çiftçinin elindeki araziyi çıkarmaktaki kriterler,becayişteki kriterler ve belirlenen diğer kriterler tekrar ilgili kurumlardan görüş alınarak gözden geçirilmelidir.

Bize verilen desteklere bir göz atalım;

Tarım kanuna göre Bütcenin % 10 kadar destek verilmesi gerekirken yarısını ancak alabiliyoruz.Destek dağıtımlarında yeniden düzenlemeyle her çiftçinin riski oranında desteklerden faydalanmasını sağlamak lazım.

2016 yılında verilecek ;Mısırda desteğimiz dahada düştü yıllardır 4 krş/kg olan desteğimiz 2 Krş a düştü.Desteklenecek havzalara baktığımızda mısır desteklenecek ürünlerin başını çekmesine rağmen sanki üreteni cezalandırılmak isteniyor.

Destek dağıtımlarında TC Ziraat bankası görevlendirilmiştir.Bakıyoruz son destelk kararnamesindede verilecek desteklerden % 0,2 masraf kesileceği beyan edildi.Bu kesintinin haksızlık olduğunu söylüyoruz.Milletvekili maaşlarında dağıtımı söz konusu banka yapacağı için milletvekillerine promosyon adı altında para olarak maaşlarına destek verildi,memur maaşlarını dağıtan bankalar yarışa girdi.Biz dağıtalım biz daha fazla kurumlara promosyon adı altında katkı sağlarız diyorlar .ve yaptılar.Çiftçiye gelince bu uygulama niye yok! Biz çiftçilerede bunun uygulanmasını istiyoruz.

Kredi kullanımında sadece TC Ziraat Bankalarına yapılan sübvansiyon uygulanmasının diğer özel bankalarıda kapsamasını istiyoruz. Bu işe diğer bankalarıda katın aynı maaşlarda olduğu gibi hangi banka daha fazla hizmet verecekse,hangi banka faiz oranlarını düşük yapacaksa oradan alalım.Hem ülke kazansın ,hem çiftçi kazansın.

Staratejik bir ürün olan fındığın;

Fındıkta alan bazlı desteğin uzatılmasında ki başarısından dolayı genel başkanımız Sayın şemsi Bayraktar beyi kutlamak gerekir.Fındık fiyatlarındaki oluşan istikrarsızlıkltan dolayıda bakanlık düzeyinde yaptığı girişimler inşallah sonuç verecektir.TMO nun fındık alım için yaptığı hazırlıklar bitmek üzeredir.Sayın bakanamızın bu alım işini bir an evvel sonuçlandırmasını istiyoruz.

Fındıkta fiyatlarda oluşan istikrarsızlıkta çiftçimiz elini taşın altına koymayı başaramadı.Fındığını emanete bırakmayın duyurularımıza rağmen fındığın büyük bir kısmı emanete gitti.Sonuç ortada bir müsibet bin nasihattan iyidir demiş atalarımız.

Fındığın gerçek sahibi olan Fiskobirlik;

.FINDIK POLİTİKASINDA FİSKOBİRLİĞİN İŞİ YÜKLENMESİ GEREKİR.KARADENİZ BÖLGESİNİ ÇİKOLATA VADİSİ İLAN EDELİM .DIŞARIYA İHRACAT YAPACAK  SANAYİCİYE TEŞVİK VERİLSİN .FINDIK YERİNE İMAL EDİLMİŞ ÜRÜN SATALIM.

.       TARIMSAL KALKINMANIN YAPI TAŞLARI ;    TARIMSAL KOOPERATİFLERİN VE BİRLİKLERİN İŞLEVİNİ ARTIRMAK GEREKİR.(Eğer ülkemizde kayıtlı bir tarım ,üretim planlaması yapmak istiyorsak bütün teşviklerin kooperatif ve birlikler kanalı ile olması gerekir)

.HEM ÜNİVERSİTENİN ,HEM TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN MASTER PLANLARINDA SAKARYADA TARIM VE HAYVANCILIK İLK SIRADA ALMASINA RAĞMEN MERALARIMIZ İÇLER ACISI,HİÇ BİR OLUMLU ÇALIŞMA YOK HERKES NASIL BAŞKA BİR AMAÇLA KULLANIRIZ PEŞİNDE HİÇ KİMSE UNUTMASIN MERALAR ÇİFTÇİNİN MALIDIR.Meralarımızın hem ülke düzeyinde hem Sakaryamızda alanı hızla düşmekterdir.

Mera yoksa ucuz sütte, etde yiyemeyiz.Mera alanlarımızı büyüteceğimize küçültüyoruz.böyle giderse kıymayı 50 Tl ye yemeye başlarsak kimse şaşırmasın.Çiftçi kardeşim Merana sahip çık.mera demek bedava yem demek,bedava para demek .

SAKARYAMIZI İLGİLENDİREN BÜYÜK BAŞ HAYVANCILIKTA POLİTİKAMIZI İYİ BELİRLEYELİM.

AİLE İŞLETMELERİNİ,ORTA ÖLÇEKİLİ

İŞLETMELERİ VE BÜYÜK İŞLETMELERİN ÇALIŞMA PROBLEMLERİNİ İYİ BELİRLEYİP UYGULAMAYA SOKALIM.

14mayıs33

SÜT,YEM VE ET FİYATLARINDA OYNAMALAR BİZİ ZORA SOKMAKTADIR.DÜNYADA GIDA EN ÖNEMLİ BİR MESELEDİR DİYORUZ BİZDE HERNEDENSE HER SENE PROBLEM YAŞIYORUZ..

.SÜT: DIŞARDAN SÜT TOZU VE ,SÜT MAMÜLLERİNİN GÜMRÜK VERGİLERİNİ YÜKSELTİN,İÇ PİYASA ÇANLANSIN.

.DIŞARDAN  SIĞIR GETİRİLMESİNE SADECE ÜNÜVERSİTELERE SERBEST BIRAKILSIN.

Tarım Bakanlığın süte yaptığı son desteklerden dolayı teşekkür ederiz.

Okul sütü projesi iyi bir proje,aynı projeyi iaşesini verdiğimiz askerimizin,memurumuzun,işçimizin yemek menülerindede görmek istiyoruz.bütçeye ek yük  getirmeden çözülecektir.Sadece yemek menülerinde süt veya sütlü bir  ürün bulundurmak şartı getirilecek.

GÖKÇEÖREN DERDİMİZ;

36000 Da alan

En az 15000 Da alanda KONTROLLÜ TARIM  yapamıyoruz.Hem ülke kaybediyor,hem biz kaybediyoruz.Yıllardır uğraş veriyoruz ,en son 2011 yılında bölge muhtarları ile ortak imzalı DSİ ne bir dilelçemiz oldu hala sonuçlanmadı.Bize söylenenlerde fizibil olmadığı .Biz buna inanmıyoruz.Gelin bizi çağırın fizibiliteyi yapanlarla birlikte görüşelim diyoruz,bir türlü bir araya gelemedik.Bizim yaptığımız fizibilitede çok olumlu olduğunu anlattık.Hollandaya bakıyoruz deniz seviyesinin altında devamlı suyu boşaktmak kaydıyla tarım yapıyor fizibil oluyorda,bizde yılda ortalama 5 gün bile çalışmayacak su dezarj projesi sorun oluyor.Çünkü projeyi yapanlar konudan uzaklar.Sayın valimize durumu anlattık sağolsun burdan kendilerine teşekkür ederiz yakından ilgilendiler.DSİ bölge Md ile yaptıkları görüşmeler kanalların temizlenmesi ile olumlu sonuç verdi.Aynı çalışmayı dejarz projesi içinde bekliyoruz.Bunları yapmassak araziyi geç ekiyoruz hastalık problemleri ile karşılaşıyoruz.Ani yağmurlarda ekinlerimiz su altında kalıyor çürüyor zarar ediyoruz.

12 nisan gölde çekilen resimlerde büyük bir alanını su altında kaldığını resimledik.

Bu çalışmalarda Serdivan Belediye Başkanının Yapmış olduğu çalışmalar güzel ama yeterli gelmiyor.Kendileri Eskişehir DSİ bölge müdürlüğüne yaptığı ziyaret sonucu proje ile ilgili söz aldığını sonuçlandıracaklarını söylüyorlar .Kendilerine teşekkür ediyoruz.ve sonucu bekliyoruz.

DRANAJ KANALLARIMIZ

2015 yılında yağan yamurlar sonucu erenler ve arifiye bölgelerimizde arazide ürünlerimiz zarar gördü.Bölge muhtar arkadaşlarla birebir yaptığımız arazi üzerindeki çalışmalarımızı bir rapora döktük. İlgili belediyelere ilettik.Bölgede iyi bir çalışma oldu belediye başkanlarına çiftçim adına teşekkür ederim.Bize özellikle arayarak her gördüğünde memnuniyetini belirten, teşekkür eden Arifiye Belediye Başkanımız İsmail Karakullukçu arkadaşımıza  özellikle teşekkür ederim

GÖLET PROJELERİ HIZLA YAPILMAKTA BUNDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ.YANLIZ BU PROJELER BİTİNCE VEYE BİTMEDEN SULAMA KOOPERATİFLERİN KURDULRULARAK ONLARA TESLİM EDİLMESİ GEREKİR.YOKSA ESKİSİ GİBİ HEDER OLURLAR.PROJELER BİTMEDEN TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ BU BÖLGELERDE EĞİTİM VE DEMASTRASYON ÇALIŞMLARININ ÇİFTÇİYE MUTLAKA GÖSTERİLMESİ GEREKİR. BENİM ÇİFTÇİMİN SUYU EKONOMİK KULLANMA BİLGİSİ YOK

Gölet ve sulama bölgelerinde rantı fazla olan ürün desenine geçilmesi gerekir.Bu konuda Tarım il müdürlüklerinden çalışma bekliyoruz.

.ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI’NIN 02.03.2011 TARİH VE 135 SAYILI ARICILIĞIN DESTEKLENMESİ YAZISIYLA BİRLİKTE ARICILIK VE BAL ÜRETİMİNİN DESTEKLENMESİ AMACIYLA ORMAN SAYILAN ALANLARDA ARICILIK İÇİN FAYDALI  TÜRLERİN DİKİLİP AĞAÇLANDIRILMASIYLA “BAL ÜRETİM ORMANLARI” KURULMASI ÇALIŞMALARININ HIZLANDIRILMASINI İSTİYORUZ.

TARSİM SİGORTASI:

Tarım ürünlerimizin sigortası için kurulmuş bir yapı.ancak çiftçimiz yeterli düzeyde faydalanamamaktadır.Tarım Bakanlığımız sağosun primin % 50 sini karşılamaktadır.ancak  primler yüksektir.Bilhassa hayvancılık primleri.Gördüğümüz zararlarda eksper çalışmaları poliçede olmayan kriterler öne sunularak ödeme yapılmamaktadır.Bu kriterlerle çiftçimiz sigorta yaptırmamaktadır.Derhal belirlenen eksiklikler gözden geçirilerek kriterler  yeniden belirlenmelidir.

.EĞİTİM PROJEMİZ: DERNEKKIRI MERALARIMIZDA 250 DA KISIMDA UYGULAMALI BİR EĞİTİM MERKEZİ  YAPMAK İSTİYORUZ.EĞİTİM MERKEZİMİZ HEM TEKNİK ELEMAN ,HEM ÇİFTÇİ,HEM ARA ELEMAN YETİŞTİRİLMESİNDE KULLANILACAK DÜZEYDE OLMASINI SAĞLIYACAĞIZ.Ünüversitelerimize tarım ile ilgili yüksek okul öğrencileri içinde bir eğitim merkezi olmasını istiyoruz.

BİLGİ ,BECERİ YOKSA GELİŞMEMİZ HAYAL OLACAK.

2008-2009 yılları Ekonomik  Krizinde 1.000.000 aile köylere döndü.Ekonomide hem kriz absorme özelliğin olacak,ama ayakta kalabilmen için yeteri desteği göremiyeceksin,bu  bizi derinden üzmektedir.

İSTİŞARE;

Buradan sesleniyorum siyasi arkadaşlara,belediye başkanlarına,kamu kurumlarına,çiftçi kuruluşlarına,STK lara,çiftçilerime birbirimize danışmadığımız sürece,birbirimizi dinlemediğimiz sürece,bilgi akışında bulunmadığımız sürece başarılı olamayız.Yanlış yaparız.

Peygamberimiz Hz Muhamet SAV boşuna  birbirinizle istişare edin dememiş

DÜN ÜRETİM YAPTIĞI İÇİN  ŞEKER KURULUNCA VERİLEN CEZANIN YARGITAYCA ONANMASINDAN CEZA ALAN PANCAR ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ.ÜRETENE CEZA DEĞİL ÖDÜL VERİN

EKONOMİNİN TEMELİ TARIMDIR

AYNI GEMİNİN İÇİNDE OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM

BİZE BİR ADIM GELENE KOŞARAK GİDERİZ

BİZ ÜRETEMESSEK TÜRKİYE AÇ KALIR

YA AÇ KALIRSAK

BİRİMİZ HEPİMİZ HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN

Günümüze kartıldığınız için herkese teşekkür ederim.

Gününüz hayırlı olsun

14mayıs14mayıs114mayıs314mayıs414mayıs514mayıs614mayıs714mayıs814mayıs914mayıs1014mayıs1114mayıs1214mayıs1314mayıs1414mayıs1714mayıs1814mayıs1914mayıs2014mayıs2114mayıs2214mayıs2314mayıs3014mayıs3114mayıs3214mayıs3314mayıs3414mayıs3514mayıs3614mayıs3814mayıs40

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar