Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Toprakları üzerinde gözü olanlar var

16 Mart 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Toprakları üzerinde gözü olanlar var
Sakarya  Toprakları  üzerinde   gözü  olanlar var

Sakarya  Toprakları  üzerinde   gözü  olanlar var

Adapazarı Ziraat Odası eski Başkanı Karabayır: Tarım sektörü yeniden elden geçirilmeli Marmara Bölgesi’nin nüfusa göre en çok tarımla uğraşan ili olan Sakarya çiftçisi umduğunu bulamadığı belirtildi.

 Adapazarı Ziraat Odası eski Başkanı Hikmet Karabayır, tarım sektörünün yeniden elden geçirilmesini isteyerek, “Sürekli bölünen araziler, sulama sıkıntısı ve girdi fiyatlarındaki artış çiftçinin başını ağrıtmaktadır. Yeni yasal düzenlemelerle sıkıntılar ortadan kaldırılarak tarımın önü açılmalıdır” dedi.

Habervole  Genel Yayın Yönetmeni  Fehmi DUMAN  Sakarya  çiftçisinin  sorunlarının  çözümü için  yıllarca  çalışan Adapazarı Ziraat Odası eski Başkanı Hikmet Karabayır’a  1.sınıf  toprakların yağmalanmasının  önüne  geçmek için  atılması  gereken adımları   sordu.

Karabayır, son yıllarda sanayide bir canlanma ve hareketlilik görülüyor, ancak tarım kesiminde bu hareketlenmenin sağlanamadığını kaydetti. Türkiye’de tarımın önünü açacak iyi bir reform gerektiğini dile getiren Karabayır, öncelikle arazilerin parçalanmasının önlenmesi ve sulamaya önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.  

Karabayır,Verimli topraklara sahip olan Adapazarı’nda çiftçinin ürününün hakettiği değeri bulamaması sebebiyle, tarımın yüzde 40 eksilerde çalıştığını ifade eden Karabayır açıklamasını şöyle sürdürdü: Başta mazot, gübre, tohum ve zirai ilaçlar olmak üzere tarımdaki girdiler yüzde 30 dolayında arttı.

Tarımdaki kapasite yüzde 40 oranında düşüş kullanılıyor. Bazı çiftçiler topraklarını ekmiyor. Karabayır, Tarım Bakanlığı’nın açıklamalarına rağmen çiftçiye verilen doğrudan gelir ve diğer desteklerin tamamen ödenmediğini savundu. Hukuki ve tapu gibi meseleler sebebiyle çiftçinin yüzde 40’ının Doğrudan Gelir Desteği alamadığını vurgulayan Karabayır, ayrıca, çiftçinin ihracat desteğinden de yoksun kaldığını dile getirdi.

 

Adapazarının Tapusu  Kimde?

Bankalar  Teminat olarak  arazileri  bankalara  ipotek  etmesinin  olumsuzluklarıda  bulunmaktadır.Yıllar  önce  Adapazarının  Tapusu  bende  diyen  bir  banka  müdürü  görevinden  oldu

 

hikmet1 hikmet2 hikmet3 hikmet4 SAM_1466 Adapazarı Ziraat Odası eski Başkanı Hikmet Karabayır, “Sakarya’nın tarım arazileri tehdit altında. Bununla mücadelemiz devam edilmeli, imara açılan tarım arazileriyle ilgili hukuki süreç başlatılmalı  ve  takip edilmeli  kim   ve kimler  yanlış  yapıyorsa kamuoyuna  anlatılmalı” Sakarya’nın pek çok tarım arazisinin imar tehdidiyle karşı karşıya Sadece hal bölgesi değil, Sakarya’nın  en  önemli Tarım  anbarı Arabacı alanı  Tarım  dışına  çıkarılarak  en büyük  kötülük yapıldı.Yazlık ve Aralık Ovası da tehdit altında. O bölgenin tamamı imara açıldı. Alancuma, Dernekkırı bölgesinde de imarlar gündeme geliyor. Sakarya’nın tarım arazileri tehdit altında.1.sınıf Topraklarla  birlikte  Meralar içinde  dikkatli olmalıyız. Tarım  arazileri üzerinde   yapılması  gerekenleri  yapmaları  gerekenler  duyarsız  kalmalarının altında  da  Tarım  alanlarını  amaç dışına  çıkarma  yatıyor.Sakarya  Toprakları  üzerinde   gözü  olanlar var” aralık74aralık60aralık18aaralık6ahale7ahale1

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar