Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11116 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Tarım Şehri diyenlere …….Gökçeören

14 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Tarım Şehri diyenlere …….Gökçeören
Sakarya Tarım Şehri  diyenlere …….Gökçeören

Sakarya Valiliği tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir, “İlimizin tarımsal potansiyeli çok yüksek. Birçok konuda ülkede birinci sıradayız. Sakarya tam bir tarım şehridir” dedi.

Bu  sözlerin   sarf  edildiğinde  bizde  Tarım  şehrinin  çilekeş  çiftçilerini   takibe  aldık.

Sakarya  Ziraat  Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi  Hamdi  ŞENOĞLU’na  Tarım  Kesiminin  öncelikli  sorunlarını  sorduk.

Ziraat Yüksek Mühendisi  Hamdi  ŞENOĞLU”Topraklarımızı koruyamaz  hale  geldik.Planlı üretim ile   ihracatta  stratejik ürünlerimiz için ciddi  çalışmalar  yapılmalı  bu  gün  tek   derdiniz  var .

Biliyorum diyeceksiniz hep dert anlatıyorsun be kardeşim,birgünde müzik çal neşemizi bulalım.Ne yapalım çalışmaktan müzik dinleyecek vakit bile bulamadık.Tek çalabildiğim estrüman askerde takım komutanıydım,cebimde bir düdük vardı sadece onu belli komutlar için çalabiliyordum.Benim müzikle olan ilgim buydu,bunada müzik derseniz.Hep iç geçirmişimdir bir müzik aleti çalabilmek,hele bir klarnet çalabilseydim inanın sizlere hiç dertli yazılar yazmazdım.Yürümeye başladık kendimizi bildiğimizden beri çalışıyoruz.kah kel güttük,kah dombay,kah tarlada gece yatırdılar patates çuvallarını bekledik.Anlayacağınız nafakamız için hep çalıştık,dolayısıyla yorgun düştük.Bu anlattıklarımdan dolayı sizlere hiç müzik çalamıyorum.Çünkü içimiz acıyor.

hamdibey

gokceoren gokceoren1

TARIM ŞEHRİ  KELİMESİNİ KULLANANLAR  OLUP BİTENDEN HABERİ  BİLE  YOK  İŞTE    NİSAN  AYI  ORTASI  GÖKÇEÖREN

Gökçeören dediğimiz yer 36.000 Da bir arazi kışın büyük bir kısmı su altındadır adeta göl olur.avcılar için bulunmaz bir yer.Nisan sonlarında ekilecek duruma gelir.Bir bakarsınız bir yağmur her taraf yine göl.Anlayacağınız ekim yapmamız temmuz aylarını bile buluyor.Buna rağmen ani yağışlar bütün emeklerimizi boşa çıkarır,yaptığımız harcamada cepten gider.Dolayısıyla zarar ederiz.Bunu sadece biz duyarız,birde esnaf duyar .Çünkü borçlarımızı ödeyemeyiz.Ne gariptir her yağmurdan sonra bütün devlet erkanı,tabii konusu tarım olanlardan bahsediyorum doğru gökçeörene bir tarafta gazeteciler hemen beyanatlar patlar yaralarınız sarılacak.Çok şükür bugüne kadar bir yaramız sarılmadı.Bu vaadler bizi çok yordu,artık dinlek istemiyoruz.Somut atılımlar istiyoruz.

Sayın valimize durumu resimle heyet olarak anlattık kendisi bizi iyi anladı ve DSİ bölge Md ile yaptığı telefon konuşmasından sonra bölgede hızlı bir şekilde kanal temizleme harekatı başladı.geçen gün yaptığımız çalışmaları yerinde izlememiz.yapılanlar çok güzeldi .Yazımızda hem vali beye, hem DSİ teşekkür ederiz.Yapılan çalışmalar her yıl yapılması gereken çalışmalardır.

Asıl konu bizim Gökçeörende kontrollü bir tarım yapabilmemiz.

12 nisan 2016 tarihinde Gökçeörenin resmini çektik 2 gün yağmur yağdı gölün büyük kısmı su.İşte bizim derdimiz bu,bunu anlatmaya çalışıyoruz.

DSİ ne bölge muhtarları ile beraber yaptığımız başvuru hala sonuçlanmadı.Bölgemize kalıcı bir proje istiyoruz.

Çözümün teknik çalışmasının sonuçlanmasını bekliyoruz.Mazeret istemiyoruz,mutlaka çözülmesini istiyoruz.Hollanda bunu başarıyorsa biz daha basit olan problemimizi başarmak istiyoruz.Çalışmaların üretici ile birlikteyapılması çözümü kolaylaştırır.Çözüm yollarını defalarca yazdık,anlattık (ÇİFTÇİNİN VE ÜLKENİN KAYIPLARINI)yinede istenirse her makama anlatmaya hazırız.

Serdivan belediyesi bir atılım yaptı,kendilerine teşekkür ederiz.

Şehrin sahibi Büyük Şehir Belediyesinden konuyla ilgili çalışmalarını ve sonuçlandırmasını istiyoruz.

36.000 Da araziyi

İster kendi haline bırakalım

İster kontrollü tarım yapalım

Ülkemiz için hangisi güzelse onu yapalım

Ama ne yapacağımızı bize söyleyin

BİZ ÜRETEMESSEK TÜRKİYE AÇ KALIR

aralık74aralık73aralık72aralık71aralık70aralık69aralık71aralık70

 

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar