- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Meraları Talanı ve Yağması Devam ediyor

22 Haziran 2018 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Meraları Talanı ve Yağması Devam ediyor
Sakarya Meraları Talanı ve Yağması Devam ediyor

Sakarya Meraları Talanı ve Yağması Devam ediyor

BAYAT VE ORMAN ŞEVKİYE MERALARI BUGÜN İHALEYE ÇIKIYOR

-İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN MERALARIN KİRALANMASI İÇİN AÇTIĞI

İHALEYE BAŞVURULAR, BUGÜN SAAT 17.00’DE SONA ERİYOR

-İHALE, 6 TEMMUZ CUMA GÜNÜ YAPILACAK

-ÖZKOÇ: “İZİN VERMEYECEĞİZ”

-“KÖYLÜMÜZE, EVİNE ET GÖTÜREMEYEN İNSANIMIZA SÖZÜMÜZDÜR;

MERA TALANINA SON VERECEĞİZ”

–“SAKARYA’DA 15 YILDA, 14 BİN FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

MERA ALANI, YOK EDİLDİ”

-“MİLLET İKTİDARINDA, MERA İHALELERİNİ İPTAL EDECEK, MERALARDA ÖZEL

MÜLKİYETİ KALDIRACAĞIZ. MERALAR, KÖYLÜLERİMİZİN HAKKIDIR,

KÖYLÜLERİMİZİN ORTAK MALI OLACAK”

Geyve’nin Bayat ve Akyazı’nın Orman Şevkiye meralarının kiralanması için açılan ihalede, bugün başvurular sona eriyor. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün düzenlediği ihale, 6 Temmuz Cuma günü yapılacak.

Meraların kiralanmasına karşı çıkan CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Buna izin vermeyeceğiz. Köylümüze, evine et götüremeyen insanımıza sözümüzdür; mera talanına son vereceğiz. Millet iktidarında, mera ihalelerini iptal edecek, meralarda özel mülkiyeti kaldıracağız. Meralar, köylülerimizin hakkıdır, köylülerimizin ortak malı olacak” dedi.

Özkoç yaptığı açıklamada, Geyve’nin Bayat Köyü ve Akyazı’nın Orman Şevkiye Köyü’nde mera alanlarının kiralanmasına yönelik ihale açılmasını, “ihanet” olarak nitelendirdi.

“Köylülerimize, hayvan yetiştirmeye çalışan insanlarımızın alın terine ihanet ediyorlar” diyen Özkoç, şöyle konuştu:

“İki köyün merasının 25 yıllığına kiralanması için ihaleye çıktılar. Islah etmek koşuluyla kiralayacağız, diyorlar. Önceliği köylüye vereceklermiş. Bugün hangi köylü, hangi çiftçi, elinde projeyle, binlerce lirayı göze alarak mera ihalesine girebilir.

İhaleyi yapanlar, iktidar diyor ki; köylüden istekli çıkmazsa şirketlere kiralama yapılabilir. Bu şirketler de kira süresince kullanmak üzere mera alanında ahır, ağıl, yem deposu, su deposu, bakıcı evi inşa edebilir.

Yani kısaca şunu demek istiyorlar; biz meraları köylünün elinden alıp şirketlere vereceğiz, onlar da merayı mera olmaktan çıkaracak, istedikleri gibi kullanacak.

Mera Kanunu açık; meralar, köylülerin hayvan otlatma ihtiyacını karşılamak amacıyla ortak kullanıma tahsis edilir, diyor. Yasaları da istedikleri gibi yorumluyor, çıkarlarına, hesaplarına göre uyguluyorlar.

Doymadılar, talan ettikleri yetmedi. Fabrikalar, tesisler, kamu şirketleri, bankaları yetmedi. Köylünün bedava, sağlıklı yem kaynağı meralara göz diktiler.

Bu talana son vereceğiz. Söz veriyoruz; millet iktidarında, mera kiralama ihalelerini iptal edeceğiz. Meralarda özel mülkiyeti kaldıracağız. Meralar, köylülerimizin hakkıdır, köylülerimizin ortak malı olacak.

Mera Yönetim Birlikleri’ni etkinleştireceğiz, meraları devlet eliyle ıslah edecek ve ıslah edeceğimiz

meraların amaç dışı kullanımına izin vermeyeceğiz.”

“15 YILDA, 14 BİN FUTBOL SAHALIK MERAYA NE OLDU?”

Sakarya’da 15 yılda mera alanının yarısından fazlasının yok olduğunu belirten Özkoç, şu bilgileri verdi: “Bakın; Sakarya’da, 2002 yılında, resmi rakamlara göre, il arazisinin yüzde 3,5’u yani ortalama 170 bin dönümlük bölümü, çayır ve mera alanıydı. 2016 yılına ait resmi verilere göre ise; il arazisinin yüzde 1,47’si mera olarak görünüyor. Yani yaklaşık 71 bin dönümlük alan.

Aradaki fark; 99 bin dönüm. Yaklaşık 14 bin futbol sahası büyüklüğündeki mera alanımız yok olmuş görünüyor. Bu meralara ne oldu?

“SÖZ VERİYORUZ; MERALARIMIZ MERA, KÖYLERİMİZ KÖY OLACAK”

Bu soruyu defalarca sordum, gündeme getirdim. Halkımız adına cevap istiyorum. Talanı sona edirmemiz lazım. Ülkemizde hayvancılık, tarım can çekişiyor; tarihimizde ilk kez saman ithal eder hale düştük. Hala ders almadılar; hayvancılığı yok etmeye, çiftçimizi ezmeye devam ediyorlar. Buna bir son verecek, milletçe 24 Haziran sabahı, artık tamam diyeceğiz. Ülkemizde tarımı, hayvancılığı tekrar ayağa kaldıracağız. Söz veriyoruz; Meralarımız mera, köylerimiz köy, beldelerimiz belde olacak.”

CHP, BU AKŞAM GAR MEYDANI’NDA MİTİNG YAPACAK

Cumhuriyet Halk Partililer, seçim kampanyası sürecinde her gün bir mahallede gerçekleştirdikleri Vatandaş Buluşması’nı dün akşam da Sapanca’nın İlçe Meydanı’nda düzenledi.

Özkoç ve diğer milletvekili adayları Mehmet Selçuk, Elif Yar, Refik Karakaş, Mehmet Bağdat, Aytül Uşaklıgil, Gözde Nur Yıldız ile CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır ve parti yöneticilerinin katıldığı buluşmanın ardından, CHP’liler, civardaki kahveleri ve evleri ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi, bu akşam da saat 21’de Gar Meydanı’nda, Adapazarı Garı’na ve Haydarpaşa Ekspresine sahip çıkan tüm Sakaryalıların katılımıyla “Trenimizi Geri İstiyoruz” mitingi düzenleyecek.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar