Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11808 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Levent BÜYÜKDEMİR “Et Kasaptan Alınır”

05 Mart 2021 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Levent BÜYÜKDEMİR “Et Kasaptan Alınır”
Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Levent BÜYÜKDEMİR “Et Kasaptan Alınır”

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Levent BÜYÜKDEMİR “Et Kasaptan Alınır”

Et Kasaptan Alınır

Kasap; Kırmızı ve beyaz etlerin parçalanması, etlerin uygun ortam ve koşullarda saklanıp muhafaza edilmesi, reyona dizilmesi ve satışa dizilmesi gibi işlerden sorumlu kişidir. Çoğu insan market yerine et ve et ürünleri alacağı zaman kasap ilk tercihidir. Çünkü güvenilir ve etlerin durumu taze olduğu için kasaptan alınan et daha mantıklıdır. Günümüzde kasaplar hem restoran olarak hem de et satışı yaparak çalışma olanakları vardır. Et ve et ürünleri almak için en uygun ortam kasaplardan geçer. Hem çeşitlilik bakımından hem de taze oldukları için rahatlıkla alınabilir.

Kasap Etlerin Çeşitleri

Günümüzde et çeşitleri kasap küçük ve büyük baş hayvanların, kümes ve av hayvanlarının tüketilebilen yağ, kemik ve kırmızı beyaz etten oluşur. Sakatat ise küçük ve büyük baş hayvanların iç organlarında bulunan dalak, böbrek, akciğer, karaciğer, işkembe, bağırsak ve yumurta gibi yenilebilen çeşnilerindendir. Peki muayenesi zorunlu olan etler hangi hayvanlardan elde edilmektedir?

  • Dana, inek, koyun, kuzu, keçi, etleri zorunlu olarak muayene edildikten sonra elde edilir.
  • Tüketilebilen sucuk ve pastırma ürünleri
  • İşkembe, bağırsak ve sakatat çeşitleri gibi ürünler muayenesi zorunlu olan et çeşitleridir.

Kasaptaki Kırmızı Etin Sağlığa Faydaları

Kasapta satılan kırmızı etler protein, demir ve çinko bakımından zengin oldukları için sağlığa çok faydalıdır. Gıdaların tüketilmesinden dolayı sindirime yardımcı olur. Toplumda yaygın olarak görülen ve beslenme yetersizliklerini büyük ölçüde azaltır. Etin tazeliği her zaman önemlidir. Et tüketmek kan yapar ve kansızlığı engeller. Bedeni ve zihni canlı tutar. Şişmanlığı önlediği gibi diyet yapanlarında vazgeçilmezi olmuştur. Çinko ve demir deposu zengin olduğu için çocukların mutlaka tüketmesi gerekir. Eti doğru ve taze almanın yeri kasap olarak bilinir. Çünkü kasap etlerin tazeliğini koruduğu gibi satış konusunda da çok titiz davranırlar. Sağlık açısından kırmızı et tüketmek çok önemlidir. Genellikle vejetaryen yemekleri tercih edip et sevmeyen insanların kan düzeyleri düşüktür. Çünkü et kan yaptığı ve kansızlığı engellediği için her bireyin mutlaka tüketmesi gerekir.

Bir Fehmi Duman, hayvan ve çim görseli olabilir

Kasapların Et Ve Et Ürünlerinin Saklama Ve Dondurma Yöntemleri

Genellikle kasap bu yöntemlerin en başında güvenilir olarak gelir. Günümüzde gıdaların taze kalması için çeşitli yöntemlerle muhafaza edilir. Muhafaza yöntemi hem taze kalmasını sağlamak hem de bozulmaması için dondurulan yöntemdir. Etlerin bozulmasında en önemli neden mikroorganizmalardır. Eğer belirtilen ortamlarda saklanır ve dondurulursa mikroorganizmalar ölür. Tüm bu yöntemlerin amacı kokuşmasını engellemek ve taze kalmasını sağlamaktır. Çünkü bozulan et sağlık açısından zararlı olduğu için tüketilmemesi gerekir. Bu amaçla etlerin taze kalmasını sağlamak için; soğutma ve dondurma, ışınlama, fermantasyon, kurutma ve ısıtma gibi yöntemler kasap tarafından güvenilir ve uygun ortamda muhafaza edilir.

Bir Levent Büyükdemir dahil 2 kişi, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar görseli olabilir

Sakarya Muhtarlar Federasyon Başkanı Erdal Erdem Merhum Nihat Kobal’ın Vefatından sonra SAKARYA KASAPLAR ODASI Başkanı olarak görev alan Levent Büyükdemir ‘e hayırlı olsun ziyaretine gitti.
Erdal Erdem

Kendisine başarılar diler, bu vesileyle Ahirete intikal eden önceki Başkan Nihat Kobal’ı da rahmetle anıyorum…
Mekanı Cennet olsun inşallah.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar