Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya İl Müftü Vekili Yunus ACAR Yılı Berat Kandili Mesajı

09 Mayıs 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya İl Müftü Vekili Yunus ACAR Yılı Berat Kandili Mesajı
Sakarya İl Müftü Vekili Yunus ACAR  Yılı Berat Kandili Mesajı

Sakarya İl Müftü Vekili Yunus ACAR  Yılı Berat Kandili Mesajı

Rahmetin sağanak sağanak yağdığı bir rahmet iklimini, mübarek üç ayları ve mübarek geceleri idrak ediyoruz .Bu Rahmet ikliminde Rabbimizin lütfuna ve rahmetine erişmemize vesile olacak mübarek gecelerimizden birisi de şüphesiz 10 Mayıs Çarşamba günü idrak edeceğimiz berat kandilidir. Bu gece Sevgili Peygamberimiz’in, Allah’a bol bol ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye ettiği ve o gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191) buyurduğu bir gecedir.

Bu mübarek gecede beratımızı almamız, Yüce Rabbimizin ilahi mesajına kulak vermekle, ahlakî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını bir kez daha idrak ederiz. Başkalarının hak ve hukukuna riayetin temel dini ödevlerimizden olduğunu, harama el uzatmanın, kul hakkı ihlalinin bizi ilahi mağfiretten uzaklaştıracağını biliriz. Yaradanına, kendisine, yakın – uzak çevresine ve bütün insanlığa karşı sorumlulukları bulunan bir varlık olduğumuzu bu gecede tekrar hatırlar, bu görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi tekrar sorgularız.

Böyle mübarek gün ve geceler, Kur’an’la buluşma, Hz. Peygamber’in evrensel öğütlerine kulak verme ve O’nun sünneti ile hayat bulma fırsatıdır. Bu gece, Kur’an’ın ve peygamberin  bizlere öğrettiği dualarla Yüce Rabbimize yakarma zamanıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün Sakaryalıların ve İslâm âleminin Beraat Kandilini tebrik ediyorum. Bu mübarek gece vesilesiyle ülkemizin, âlem-i İslâm’ın ve tüm insanlığın beraate ermesini, son yıllarda bir türlü istikrara kavuşamayan İslâm dünyasında, kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesini, fitne ateşinden, kargaşa ve kaos ortamından uzaklaşmasını, İslâm ülkelerinin tekrar ilim ve medeniyet, barış ve esenlik coğrafyasına dönüşmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Beratınız mübarek olsun.

Tanıtım

Sakarya 1852 yılında Kocaeli Mutasarrıflığına bağlı Adapazarı İlçesi iken 22 Haziran 1954 Yılında 6419 sayılı kanunla il olmuş ve Sakarya adını almıştır.Sakarya il müftülüğü 1954 yılında kurulmuş ve ilk İl Müftü olarak Arif BAŞKARACA atanmıştır. Sırasıyla 1961 yılında Necmettin ÖZDEMİROĞLU, 1962 yılında Şebabettin DEMİRLER, 1968 yılında Selahattin DURDU, 1970 Yılında S.Osman AYDIN, 1973 Yılında İbrahim ÇELİK, 1978 Yılında İsmail ÖNER, 1987 Yılında İsmet SELİM, 1994 Yılında Hüseyin ÇINAR, 2000 Yılında Ahmet ŞARK, 2006 Yılında Sinan CİHAN ve 17 Kasım 2011 tarihinde İlyas SERENLİ Sakarya İl Müftülüğü görevlerine atanmışlardır. İlyas SERENLİ 03.02.2017 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.

Müftülük Sitemiz 760 M2 Arsa Üzerinde 412 M 2Taban Alanı Olup, Kullanım Alanı 2060 M2 dir.
İl Müftüsü İsmail ÖNER’ in öncülüğünde inşaatına başlanan müftülük sitesi 1986 yılında tamamlanıp hizmet vermeye başlamıştır. Tamamı Sakarya halkının yardımları ve destekleriyle yapılmıştır. Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfına aittir.

Sakarya İli Marmara Bölgesinin Kuzeydoğu Bölgesinde,

Doğudan Bolu İlinin Göynük, Mudurnu İlçeleri İle Düzce İlinin Akçakoca İlçesi,

Batıdan Kocaeli İlinin Kandıra, Merkez Ve Gölcük İlçeleri,

Kuzeyden İse Karadeniz İle Çevrilidir.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar