Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11088 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Göl Karpuzu Mumla aranıyor

16 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Göl Karpuzu Mumla aranıyor
Sakarya Göl Karpuzu Mumla aranıyor

Sakarya Göl Karpuzu Mumla aranıyor
Karpuz yemek istiyorsan Mutlaka Aralık Köyü sınırları içinde yetişen olmasına dikkat edilmelidir.
TADI GÜZEL VE LEZZETLİ
Aralık bölgesinde kışın suların birikmesi ile tarım arazisi bölgesinde göl oluşmaktadır, suların çekilmesi ile, yaz aylarında tarım arazisine dönüşen göl dediğimiz bu arazide yetişen karpuzlara Göl karpuzu deniyor, Sakarya Göl karpuzu tadı çok daha güzel ve lezzetli, Sakarya göl karpuzun tadını bilen öğrenen , İstanbul ve çevre illerden özellikle göl karpuzu için Sakarya ya gelip arabalarının bagajlarını doldurup gitmektedirler.
Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu , Sakarya Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Sabri Karabaşoğlu, Sakarya Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Yolvermez , Mustafa Koç Serdivan Aralık Mahallesinde Karpuz üretimi yapan Sakaryaspor’un 1985-1990 yılllarında top koşturan Muhterem FERİT’i Karpuz hasadı yapılırken ziyaret ettiler. Tatlı ve Lezzetli karpuzu ürettiği için kutladılar.
Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu “Pazardan, marketten karpuz alanları seyredin. Karpuzu okşamaktan tıklamaya kadar bir çok yanlış yöntem kullanılıyor.
Salatalık ve kabağın kuzeni olan karpuz, Afrika’nın Kalahari Çölü’nden dünyaya yayılmış. 5 bin yıl önce Mısır’da hiyerogliflerde tasvir edilen karpuzun iyisini seçme işi de herhalde anlayacağınız gibi insanlığın 5 bin yıllık bir problemi. Özetle söylemek gerekirse kesilmemiş iyi bir karpuz seçmenin günümüzde üç önemli kuralı var:
YAMUK İYİ DEĞİLDİR
Önce karpuza genel bir bakış atın. İyi bir karpuz, şekli simetrik olandır. Bir tarafı yamuk, düz ya da küçük kalmış olmamalı. Karpuzun gelişmemiş, daralmış kısımları susuz kalmış demekmiş. Tabii ki kesik, delik olan karpuzları zaten kimse almaz… Ayrıca karpuzun rengi de ne aşırı parlak ne de aşırı donuk olacak.
Görüldüğü gibi bizim Egelilerin “Karpuzun yamuğu iyidir” gibi düşüncesi de pek doğru değil. Yani karpuzun iyisine “basketbol topu” demek de yalan oldu. Ayrıca karpuzun sapının yaş mı, kuru mu olduğunun da pek önemi yok. Bir de “tırnakla kazındığında yeşil kısmı kolayca çıkan” gibi yöntemler başınıza iş açabilir aman dikkat!
Yine görüldüğü gibi “karpuzun sağına soluna şaplak vurup ses ahenkli geliyorsa budur” Bir tık darbesiyle karpuza ses dalgası gönderip kulağımızı alıcı olarak kullanmadan önce bu konuyu bir jeofizikçiye sormalı. Bu arada dikkat; ses dalgası renkkörü olabilir!
İkinci kural karpuzu yerinden kaldırıp elinizle bir tartın. Ağırlığı mutlaka büyüklüğüyle orantılı olmalı. Yani büyük bir karpuz çok hafif ise içe geçmiş; küçük bir karpuz beklenenden daha ağırsa kabak olma ihtimali yüksek. Bu arada unutmayın karpuzun ağırlığının yüzde 92’si sudur.
GÖBEĞİ ÖNEMLİ
Üçüncü kural ise karpuzu ters çevirip altındaki göbeğine bakın: Güneşin altında olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için karpuzun toprağa temas ettiği yeri inceleyin. Burada insanlarda olduğu gibi yuvarlak lekeye bazıları karpuzun göbeği diyor. Burası kremsi ya da soluk sarı renkli bir nokta şeklinde olmalı; beyaz ya da açık yeşil renkte olmamalı. Eğer karpuzda bu işaret yoksa, karpuz erken hasat edilmiş olabilir. Bu da karpuzun tat, doku ve sululuk durumunu olumsuz etkileyecektir.
Sonuç olarak artık markette ve pazarda “hiç anlamam seçmekten, siz bana en iyilerinden birini seçer misiniz” demekten kurtuldunuz. Artık bu işleri hep manavın insafına bırakmayacaksınız. Unutmadan, kesme yüzeyi ve kullandığınız bıçak ile beraber (her meyve ve sebze gibi) karpuzu da kesmeden önce yıkamak gerekiyor.

KARPUZ YEMEK İSTİYORUM DİYENE

Serdivan Aralık Mahallesi

Muhterem FERİK

0 546 232 16 19

 

aralıkmuhtarlıgı1aralıkmuhtarlıgı2aralıktakarpuz1aralıktakarpuz2aralıktakarpuz3aralıktakarpuz4aralıktakarpuz5aralıktakarpuz6aralıktakarpuz7aralıktakarpuz8aralıktakarpuz9aralıktakarpuz10aralıktakarpuz11aralıktakarpuz12aralıktakarpuz13aralıktakarpuz20aralıktakarpuz21aralıktakarpuz22aralıktakarpuz25aralıktakarpuz26aralıktakarpuz101aralıktakarpuz102aralıktakarpuz103aralıktakarpuz104aralıktakarpuz105fehmikarpuz1fehmikarpuz2karpuz1karpuz2karpuz3karpuz4karpuz5karpuz6karpuz7karpuz8karpuz9karpuz10karpuz11karpuz12karpuz14karpuz15karpuz16karpuz17karpuz18karpuz19karpuz20karpuz21karpuz22karpuz23karpuz24karpuz26karpuz27karpuz28karpuz29karpuz30

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar