Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11124 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  “HAMİLE” kalan yandı

29 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  “HAMİLE” kalan yandı
Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  “HAMİLE” kalan yandı

Sakarya Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde  görev  yapan  6 Hemşire’ye  Hamile oluşları nedeniyle  işlerine  son verildi.

Hamililiğinin  beşinci  ayı  içinde  bize  hamile  çalışan  lazım  değil.işinize  son  veriyoruz dediler. Sakarya Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde   Çorum  ilinde  görev yapan taşeron  şirket isterseniz  Çorum  ilindeki  hastanelere  giderseniz  orada  iş  var   dediği  ortaya  çıktı.

Ak Parti Sakarya  İl Başkanı  Fevzi  KILIÇ’a  durumu ileten işten çıkarılanların yakınlarına  KILIÇ,sorunu  takip ettiğini bir  yanlışlık varsa  düzeltileceğini  söylediği  öğrenildi.

İşten çıkarılan  arasında  yer alan  Sümeyye DEMİRCİ”2013 yılında  mezun  oldum 2 yıl  işsiz kaldım.Geçen Ağustos  ayı içinde  iş buldum.Bu  sırada  da evlendim.5  aydır da  hamileyim.2  ay  sonra  izine  ayrılacaktım.Firma çıkışımızı  verdi.EMAR  Bölümündeydim.Hamilelik  süremin bitimine  kadar bir  başka  bölümde  değerlendirilmem  gerekirken   sokağa  alılmamı  kabul etmiyorum.Hakkımı  arayacağım”dedi

Bireyleri, hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendiren, beden veya ruh sağlığının bozulması halinde hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan, hasta bakımını planlayan, uygulayan, denetleyen ve izleyen kişidir.

05-Acik-Emaranastezi8hamile

GÖREVLER

– Hastayı kabul eder ve muayeneye hazırlar, – Hasta bakımını yaparken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, temizlik vb. temel insan ihtiyaçlarını dikkate alır ve uygulama yapar, – Acil durumlarda ilk yardım tedavisi yapar, – Hasta için öngörülen tedaviyi uygular, takip eder ve düzenli olarak hastaya verilecek ilaçları temin eder, enjeksiyon yapar, serum takar, ameliyat yaralarını temizler, bandajlar, tansiyon ve vücut ısısını ölçer, – Ameliyathanede fiziksel ortamı hazırlar, ameliyat ekibine yardımcı olur, – Hastaların genel durumları hakkında yazılı rapor tutar, – Ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin yürütülmesinde, insanların bulaşıcı hastalıklardan korunması ve istatistiki bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi gibi görevlerde bulunur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Tansiyon aleti, sıcaklık ölçer (derece), EKG aleti (kalp grafiği), monitör, oksijen tüpü ve çadırı, – Enjektör, ilaçlar, solüsyon ve tüp, sonda, – Pansuman aletleri ve malzemeleri, – Aspiratör, – Ameliyatta gerekli diğer malzemeler, – Beden bakımında kullanılan küvet, havlu vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Hemşire olmak isteyenlerin; – Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, – Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, – İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, – Sorumluluk duygusu yüksek, – Çabuk ve doğru karar verebilen, – Tedbirli, tertipli, – Şefkatli, sevecen, – Bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğukkanlı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Hemşireler resmi veya özel hastanelerde, dispanserler ve sağlık ocaklarında görev alabilirler. Çalışma ortamı genellikle temiz ve kapalıdır. Hemşireler çalışırken hastalarla, hasta yakınlarıyla, doktorlarla ve diğer sağlık personeliyle iletişim halindedirler ve görev yaptıkları sağlık kuruluşlarında belirlenen takvime göre nöbete kalmak veya vardiyalı çalışmak durumundadırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

– Hemşireler; üniversite bünyesinde bulunan hastanelerde, devlet hastanelerinde, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı hastanelerde, dispanserlerde, özel sağlık kurumlarında, çeşitli kurumların bünyesinde bulunan sağlık birimleri ve kreşlerde görev yaparlar. – Meslekte işsiz kalma durumu hemen hemen yok denecek kadar azdır. Sağlık alanında en çok ihtiyaç duyulan meslek elemanıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Sağlık Meslek Liselerinin “Hemşirelik” Bölümlerinde ve çeşitli üniversitelere bağlı, “Hemşirelik Yüksekokulları” ile “Sağlık Yüksekokulları”nın “Hemşirelik” programında ve “Sağlık Bilimleri Fakülteleri”nin “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” programlarında verilmektedir;

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Yüksek öğretim kurumlarındaki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için,

– Lise veya dengi okul mezunu olmak,

– Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Hemşirelik” veya “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri”” lisans programları için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak,

– Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Hemşirelik” veya “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

Sağlık Meslek Liselerindeki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için; – İlköğretim okulu mezunu olmak (öğrenimine ara vermemek ve orta öğretim kurumlarına devam etmemiş olmak),

– Kız olmak, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liseleri için,

– Merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak , Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liseleri için,

– Sağlık Meslek Liseleri (Gündüzlü) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak, gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi, Sağlık Meslek Liselerinde 4 yıl, yüksek öğretim kurumlarında da 4 yıldır. Hemşirelik eğitiminde dersler teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir. Eğitimleri süresince; – Hemşirelik mesleğinin tarihçesini, – İnsan yapısı ve fonksiyonları, mikrop ve parazitler, sterilizasyon ve dezenfeksiyon önlemleri uygulamasını ve bağışıklığını, – İlaçları, ilaçların etki ve yan etkilerini, ilaçların korunması ve uygulanmasını, – Mesleği uygularken insan davranışlarının sebeplerini, hasta bakımındaki yerini, insan ilişkilerini, – Bulaşıcı hastalıkların, bulaşma ve yayılma yolları ile alınacak tedbirleri, – Sağlık hizmetlerinde eğitim ve eğitim programlarının hazırlanması, uygun eğitim araçlarının seçimini, – İlkyardım, temel hasta bakımı ilke ve yöntemlerini, bunların hastaya uygulanmasını, – Dahiliye hastalarının bakım ilkelerini, cerrahi müdahale gerektiren hastaların bakımını, – Çocuk hastalıklarının bakım ilkeleri ve uygulamasını, – Doğum ve aile planlamasını, – Akıl sağlığı ve hastalıklarını, hastaların özelliklerine göre gerekli bakımı, – Sağlık hizmetleri ile ilgili istatistiki bilgi toplama ve değerlendirme yöntem ve uygulamalarını öğrenirler.

MESLEKTE İLERLEME

– 2 yıllık hemşirelik önlisans bölümünü bitirenler, uygun şartları taşımaları durumunda 4 yıllık Ebelik, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Memurluğu, Sağlık Yönetimi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Sasyal Hizmetler, Hemşirelik ve Sağlık hizmetleri bölümlerine devam edebilirler. – Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulundan mezun olan hemşireler, zaman içerisinde sorumlu hemşireliğe, baş hemşire yardımcılığı ve baş hemşireliğe yükselebilirler.

Hemşirelik, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma, geliştirme, bozulan sağlığı yeniden kazanma ve rehabilitasyonunu sağlama amacıyla hizmet veren bir meslektir. Hemşireler bu hizmeti bakım verme, yönetim, eğitim, araştırma ve danışmanlık gibi rolleri ile gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle hemşirelik eğitiminde öğrencinin temel bilimler ve hemşirelik bilimlerinden oluşan teorik bilgiyi uygulama ile birleştirmesi sağlanmakta, böylece mezun öğrenci çalışma hayatına etkili bir biçimde ve hemen başlayabilmektedir.

Hemşirelikte Lisans programının amacı, insanın değer ve davranışlarını anlayan, sağlıklı ya da hasta bireylerin gereksinimlerini saptayabilen ve bu gereksinimler doğrultusunda sağlık bakım hizmeti verebilen bireyler yetiştirmektir. Bu amaçla verilen Hemşirelik eğitimi, uluslararası standartlara, ulusal yasa, yönetmelik ve gereksinimlere yönelik olarak, bilimsel problem çözme, sürekli araştırma ve öğrenme temelinde yürütülmektedir. Bu bağlamda hemşire,  hem var olan hem de olası sağlık sorunlarının çözümünde bireyi bio-psiko-sosyal-manevi boyutuyla bir bütün olarak gören ve bilimsel problem çözme sistemi olan hemşirelik sürecini kullanan kişidir.

Hemşirelik Lisans Programından mezun olanlara “Hemşire” unvanı verilmektedir.

Hemşirelikte Lisans eğitimi, 4 yıllık süreyi kapsamakta,  isteyenler, bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfı okuyabilmektedirler.  Eğitim programı Avrupa Birliği Kriterleri ve Bologna süreci doğrultusunda hazırlanmış, 4600 saatlik teorik ve klinik, saha uygulamalarını içeren  eğitimi kapsamaktadır.  Bölümümüzde hemşireliğin yedi anabilim dalında eğitim-öğretim yapılmakta ve her bir anabilim dalında deneyimli öğretim elamanlarından oluşan akademik kadroyla hizmet verilmektedir. Ayrıca klinik ve saha uygulamalarında, alanında uygulama ve eğitim deneyimi olan öğretim elemanları “klinik uygulamalarda rehberlik” modeli çerçevesinde öğrenci eğitiminde görev yapmaktadırlar.

Hemşirelik, Dünyada ve Türkiye’de, toplumun çok gereksinim duyduğu, sayısal olarak eksikliği yaşanan ve çok çeşitli alanlarda istihdam edilme olanaklarına sahip bir meslektir. Lisans eğitim programını başarıyla tamamlayanlar; koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici hizmetlerde,  özel ve resmi sağlık kuruluşlarında, üniversite, devlet hastanesi, okul ve fabrika gibi kurumlarda, aile sağlığı merkezlerinde, çalışabilmektedirler. Yüksek lisans eğitimini tamamlamış hemşireler alanda çalışmak istediklerinde ‘uzman hemşire’ statüsünde, hemşirelik eğitimi ve araştırma alanında çalışmak istediklerinde ise, öğretim görevli statüsünde  ya da akademik çalışmalar yapmak suretiyle  araştırma görevlisi, öğretim üyesi gibi statülerde üniversitelerde çalışabilmektedirler. Hemşirelikte lisans eğitimi sonrası mezunlarımız diplomalarının denkliği nedeni ile dünyanın birçok ülkesinde  çalışabilme olanaklarına sahiptirler.

İnsanları çok yakından tanımayı, en zor anlarında yanlarında olmayı ve gereksindikleri yardımı vermeyi öğreten hemşirelik eğitimi, hizmet verilen bireyler kadar hemşirelik öğrencisinin kişisel gelişimi ve olgunlaşması için de zengin deneyimler ve fırsatlar sunmaktadır

Bölümümüzde Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Yüksek Lisans programı yürütülmektedir. Hemşirelik Ana Bilim Dalı adı altında Hemşirelik Esasları, İç Hastalıkları Hemşireliği, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Ruh Sağlığı ve  Hastalıkları Hemşireliği ve  Halk Sağlığı Hemşireliği olmak üzere yedi temel hemşirelik alanında yüksek lisans dersleri yürütülmektedir. Lisansüstü eğitim programında öğrencilerin, alana özgü teorik bilgiler ile  araştırma ve ileri düzey uygulama becerilerini  kazanmaları sağlanmaktadır.

Hemşirelik Bölümümüz Erasmus programı çerçevesinde, Uluslar arası öğrenci ve öğretim elemanı değişim programları kapsamında anlaşmalı olduğu ülkelerle etkileşim içindedir. Ayrıca Erasmus dışı Avrupa Ülkelerinden öğrenci değişimi taleplerine de olumlu yaklaşmaktadır

HEMŞİRELİK LİSANS PROGRAMINDAN MEZUN OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR

Öğrenciler ilk yıl seçmeli olarak hazırlık sınıfı, ardından 4 yıl (8 sömestre) sürecek teorik ve uygulamalı dersler almaktadırlar. Öğrenciler güz ve bahar dönemi olmak üzere iki dönem ders almakta, her dönem haftada en az 15, en çok 30 saat ders alarak programdan mezun olabilmek için toplam 174 krediyi tamamlamaları ve not ortalamalarının 100 üzerinden 70 olması gerekmektedir. Müfredatta yer alan mesleki derslerin uygulamaları için; üniversite ve devlet hastanelerinin klinikleri, çeşitli sağlık kuruluşları ve toplum sağlığı ile ilgili alanlar kullanılmaktadır. Uygulamalar, ilgili dersin sorumlu öğretim elemanlarının danışmanlık ve denetiminde yürütülmekte,  her öğrenci hemşirelik süreci sistemini kullanarak hazırladıkları bakım planlarını klinikte tartışmakta ve geliştirmektedirler. Uygulamalar, öğrencinin teoride öğrendiğini uygulamaya yansıtmasını sağlamakta ve mezun öğrencinin uygulamada etkili bir biçimde ve hemen rol almasını sağlamaktadır.

Hemşirelik Bölümü

Birinci Sınıf

Güz Dönemi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I,

Kendini Tanıma Ve İletişim Yönt.,

Türk Dili – I,

İngilizce – I

Bahar Dönemi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II

Fizyoloji – II

Hemşirelik Esasları – II

Anatomi – II

Beslenme

Biyokımya

Türk Dili – II

İngilizce – II

2.SINIF

Güz Dönemi

Hemşirelik Tarihi ve Deontoloji    2

Mesleki İngilizce – I

Patoloji      2

İç Hastalıkları Hemşireliği

Seçmeli Dersler

Hemşirelikte Klinik Laboratuvar

Epidemiyoloji ve Enf. Hast.

Fiziksel Muayene

Bağışıklama ve Aşılar

Bahar Dönemi

Hemşirelikte Farmakoloji

Mesleki İngilizce – II

Beslenme

Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği

Seçilmiş Kronik Hast. Epidemiyolojisi

Cinsellik ve Üreme Sağlığı

Sağlık Sosyolojisi

Hemşirelikte Etik

3.SINIF

Güz Dönemi

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemş.

Biyoistatistik

Mesleki iletişim

İlk Yardım ve Acil Bakım

Okul Sağlığı

Kuramsal Çerçeve ve Bakım Denetimi

Yaşlı Sağlığı

Bahar Dönemi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemş.

Araştırma Yöntemleri

Büyüme ve Gelişme

Çocukluk Çağı Enfeksiyon Hastalıkları

Alternatif Doğum Yöntemleri ve Pozisyonları

Güz Dönemi

Ruh Sağl. ve Hast. Hemş

Hemşirelikte Yönetimi

Evde Bakım

Cerrahi Hast.Hemş. Uyg.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Hems. Uyg.

Bahar Dönemi

Hemşirelikte Öğretim

Halk Sağlığı Hemşireliği

Hastanelerde Hemşirelik Hizmeti Yönetimi Uygulaması

İç Hastalıkları Hemşireliği Uygulaması

Ruh Sağlığı Hastalıkları Hemşireliği Uyg.

Kadın Sağlığı Ve Hastalıkları Hemşireliği Uyg

DERSLERİNİ ALIP İŞE  BAŞLAYAN  HEMŞİRE

Aşağıdaki resmi yazı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından illere gönderilmiştir. Bu yazıda özetle,

 

1- Radyasyon cihazlarını kullanan kurumların TAEK’ten izin alması gerektiği,

2- TAEK’!in 2011 tarihli yazısında radyasyon kaynağı olarak belirtilen cihazların isimleri, (MR cihazı bu görüş yazısında radyasyon kaynağı olarak belirtilmemiştir)

3- İki yönetmeliğe atıfla ‘radyasyon görevlisi’ tanımı,

gibi hususlara yer verilmiş ve değerlendirmenin personeli çalıştıran birimce yapılması istenmiştir.

 

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu

Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı

Sayı : B.10.1.TKH.0.27.00.00

Konu : Şua İzinleri ve Fiili Hizmet Süresi Zammı Hakkında

KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİNE (Genel Sekreterlik)

Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinde gerek radyoloji uzmanı veya teknisyeni olup sürekli ve fiilen radyasyon kaynakları ile çalışmayanların gerek gastroenteroloji kliniklerinin endoskopi ünitesinde görev yapan hemşirelerin gerekse ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan radyoloji teknisyenlerinin şua izinleri ve fiili hizmet süresi zammından faydalanıp faydalanmayacağı hususlarında uygulamada ortaya çıkan tereddütlere mani olunması bakımından aşağıdaki hususların açıklanarak teşkilatımıza duyurulmasında fayda görülmüştür. Şöyle ki;

Malum olduğu üzere 2690 sayılı Atom Enerjisi Kurumu Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (d) bendinde ” … Radyoaktif maddeleri ve radyasyon cihazlarını bulunduran, kullanan, … resmi ve özel kurum, kuruluş ve kişilere ruhsata esas olacak lisans vermek” Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun görev yetki ve sorumluluğunda olduğu belirtilmiş ve böylece her türlü iyonlaştırıcı radyasyon kaynağının kullanılması ve bulundurulması söz konusu Kurumdan lisans alınması şartına bağlanmıştır.

Yine Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun 12/04/2011 tarihli ve 5010 sayılı Radyoloji Cihazları Lisansları konulu görüş yazısında da “Sağlık alanında kullanılan başlıca iyonlaştırıcı radyasyon kaynakları radyolojide tek tüplü röntgen, mobil tek tüplü röntgen, çift tüplü röntgen, c-kollu skopi, u-kollu skopi, o-kollu skopi, mamografi, anjiyografi, kemik yoğunluk ölçüm, bilgisayarlı tüm vücut tomografi, bilgisayarlı beyin tomografi, mikro tomografi, mikrofilm cihazları, panoramik cihazlar ile panoramik diş, periapikal diş, periapikal mobil diş, volümetrik diş tomografi cihazları, radyoterapide teleterapi, lineer hızlandırıcı, brakiterapi, x ışını tedavi, cyberknife, gama knife, simulator, CT simulator, kan ışınlama cihazları ve (prostat, göz vb) tedavi uygulamalarının yapıldığı ameliyathanelerde kullanılan kapalı radyoaktif kaynaklar; nükleer tıpta PET, PET/CT, SPECT, SPECT/CT cihazları ile 1-131 tedavi odaları ve RIA laboratuvarlarında kullanılan radyoaktif kaynaklardır. Diğer taraftan MR cihazları iyonlaştırıcı radyasyon üreten cihazlar değildir ve bu cihazları kullanan personel radyasyon görevlisi değildir” denilerek, hangi cihazların radyasyon kaynağı sayıldığı tek tek sayma suretiyle belirtilmiştir.

Bu hükümler ile çalışma alanlarının sınıflandırılması ve çalışanların radyasyon görevlisi sayılıp sayılmayacağı hususunun değerlendirilmesi lisans sahibinin sorumluluğunda olup bir personelin şua izninden faydalandırılabilmesi de -unvanına bakılmaksızın- radyasyon görevlisi sayılıp sayılmadığının tespitine bağlıdır.

Esasen 05/07/2012 tarihli ve 28344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sağlık Hizmetlerinde İyonlaştırıcı Radyasyonla Çalışma Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde Radyasyon görevlisi; “Radyasyon kaynağı ile yürütülen faaliyetlerden dolayı görevi gereği, 24/03/2000 tarihli ve 23999 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğinde toplum üyesi kişiler için belirtilen doz sınırlarının üzerinde radyasyona maruz kalma olasılığı olan kişi” olarak tarif edilmiştir.

Keza Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği’nin 2 nci maddesinde de radyasyon görevlisi “Sürekli olarak denetimli alanlarda veya radyasyon kaynaklarıyla çalışan kişi” olarak tarif edilmiş ve denetimli alanlarda veya radyasyon kaynaklarıyla geçici olarak veya ara sıra çalışan kişilerin radyasyon görevlisi sayılmayacakları açıkça belirtilmiş, akabinde radyasyon kaynağının ve denetimli alanların tarifine yer verilmiştir.

Görüldüğü üzere bir personelin radyasyon görevlisi sayılması ve neticesinde bazı haklardan istifade edebilmesi için öncelikle denetimli alanlarda veya denetimli alanlar dışında yukarıda sayılan radyasyon kaynaklarıyla sürekli ve fiilen çalışması ve aynı zamanda Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğinde toplum üyesi kişiler için belirtilen doz sınırlarının üzerinde radyasyona marur kalma olasılığının bulunması gerekmektedir.

Öte yandan mevzuatımızda şua izni ile fiili hizmet süresi zammının birbirine paralel olarak düzenlendiği ve bunun tabi sonucu olarak şua izni kullanan personelin aynı zamanda fiili hizmet süresi zammından da faydalandığı veya aksinin gerçekleştiği görülmektedir. Dolayısıyla aynı şartların tahakkukuna bağlı olarak her iki haktan eş zamanlı olarak faydalanmak mümkün olmaktadır.

Nitekim 5510 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında çalışan sigortalılardan doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler veya bütün diğer korpusküler emanasyonel kaynakları ile yapılan işlerde sürekli ve fiilen çalışarak söz konusu işlerin risklerine maruz kalanların, mezkûr Kanunun 40 ıncı maddesinde belirtilen sürelerle sınırlı olmak üzere fiili hizmet süresi zammından yararlandırılması gerekmektedir. Ancak mezkûr Kanun hükmünde, çalışmanın fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilebilmesi için “sigortalının kapsamdaki işyerleri ile birlikte belirtilen işlerde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması” şartı getirilmiştir.

Netice olarak ilgili personelin radyasyon görevlisi sayılıp sayılmayacağının ve dolayısıyla kendisine şua izni verilip verilmeyeceği ile fiili hizmet süresi zammından yararlandırılması hususunun, yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde görev yapılan birime ve maruz kalınan radyasyonun dozuna göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir. Böyle bir değerlendirme yapılırken de;

1. Öncelikle kullanılan cihazların yukarıda sayma suretiyle belirlenen “radyoloji kaynaklarından” olup olmadığı,

2. Bu cihazlarla sürekli ve fiilen görev yapılıp yapılmadığı,

3. Bu görev esnasında Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğinde toplum üyesi kişiler için belirtilen doz sınırlarının üzerinde radyasyona maruz kalınıp kalınmadığı hususlarının dikkate alınması gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve bu çerçevede gereğini rica ederim.

Uz. Dr. Hasan ÇAĞIL

Kurum Başkanı

 

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar