- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun basınla ilişkilerini anlattı

05 Ocak 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun basınla ilişkilerini anlattı
Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun basınla ilişkilerini anlattı

Sakarya Radyo, Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği (RATED) Hizmet İçi İletişim Programları’nın 4’üncüsü gerçekleştirildi.  Elegant Cafe’de gerçekleşen programa; Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Cumhuriyet Savcısı Tahsin Yaralı deneyimlerini paylaşırken, basınla ilişkilerini anlattı. Marmara gazeteciler Birliği Başkanı Müjdat Çetin’de deneyimlerini meslektaşlarına aktardı.

RATED Başkanı Remzi Adıyaman ve yönetim kurulu üyelerinin de katılım gösterdiği programa basın camiası yoğun ilgi gösterdi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, gazeteciler ile ilgili haber anılarını paylaştı. Dursun, “Kalabalık bir katılım oldu, bu katılımdan dolayı teşekkür ediyorum. Yapılan haberlerin sorumluluk alınarak hassas davranılarak yazılması gerekiyor. Basının gücü önemli ve görevi topluma doğru bilgileri ulaştırmak. Reyting uğruna farklı haberler yapılmamalı. Haberler yazılırken daha dikkatli olunmalı, öteki türlü sizlere de sıkıntı getirebilir. Doğru haberleri yazmakta fayda var. Sakarya basınının birçok basından önde olduğunu ben gördüm, burada 6 aylık bir süre zarfı içerisinde. Mümkün oldukça doğru haberler yapılmaya çalışılıyor. Mümkün oldukça bazı hususları bizlere sorarak haberler yapılıyor. Bu duyarlılığınızdan ve sorumlu davranışınızdan dolayı siz basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum” dedi

 

 

Başsavcı Dursun “Basın ile ilgili bizim yaptığımız tahkikatlara baktığımız zaman çok fazla değil, 2016 yılında 8 tahkikat başlatmışız. Bunların 4’ü gizliliği ihlal; FETÖ ile ilgili yapılan operasyonlarda alınan veya duyulan bazı haberler yapılmış 4 basın mensubu tarafından. Bunlardan 2’si hakkında dava açılmış diğerleri hakkında takipsizlik kararı verilmiş. 2017 yılında da yaklaşık 11 tane tahkikat başlatılmış. Bunda da gizliliği ihlal noktasında 5 kişi var, diğerleri adil yargılamayı etkileme, basın kanununa muhalefet konularında. Ama bunlarda da ağırlıklı olarak takipsizlik kararı verilmiş. Bu sayıları da göz önünde bulundurduğumuzda gerçekten öndesiniz” diye konuştu.

Ferizli’de devam eden cezaevi kampusunun 2019 yılının sonuna doğru açılacağını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Dursun, “Ferizli’de bir cezaevi kampusumuz devam ediyor. İki kapalı cezaevi, bir açık cezaevi ve sosyal tesisler yapılacak. Yaklaşık 550 dönüm üzerine. 2019’un sonu gibi orası açılacak, hızlı bir şekilde inşaatımız devam ediyor” dedi.

Başsavcı Dursun “ Bölge Adliyesi’nin binası ile ilgili olarak Bakanlığımız ve Hakimler, Savcılar Kurulumuz ile irtibat halindeyiz. Söylenen bu yılın içerisinde ilk 6 ayında açılacağı düşünülüyor. Şuanda gündemde olan 3 tane istinaf var; Sakarya, Kayseri ve Konya. Ama önceliği Sakarya alıyor. Çünkü İstanbul’un yükünü alıyor, 6 ilin davaları burada çözümlenecek. Buda Sakarya’ya katma değer getirecek. Binaya yönelik çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Adliye binamızın yapımı ile ilgili Belediye Meclislerinden bütün kararlar geçerek kesinleşti. Biz Bakanlığımız ile görüşerek gerekli toplantılarımızı yaptık şuanda taslak projesi çiziliyor. Bu yıl muhtemelen bu proje işi biter, önümüzdeki sene de yatırıma alınır diye düşünüyoruz. Valiliğin yanındaki 30 yeni dönüm bize tahsis edilmiştir, oraya da yeni bir adliye yapılacak. Ona yönelikte çalışmalarımız devam ediyor”

Sakarya’da Adli Tıp Şube Müdürlüğü olması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Dursun, “Sakarya ve ilçelerinin adli vakalarına ait cenazelerin otopsisini 5 Eylül’den itibaren burada başladık. Yaklaşık 60 cenaze İstanbul’a gitmemiş oldu. İstanbul Adli Tıp’ta ki yoğunluk dolayısıyla birkaç gün beklemeler cenaze yakınlarına 2’nci bir acıyı yaşatabiliyordu. Adli Tıp Şube Müdürlüğü olması içinde çalışmalarımız devam ediyor, 2 tane bina tahsis edildi bize. O binaların tadilatına başlayacağız. Böylece 6 ilin otopsileri Sakarya’da olacak. Bu yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz. Düzce, Bilecik, Karabük, Kocaeli, Zonguldak gibi civar illerin otopsileri burada olacak” dedi

Hendek’te yapımına başlanan ve yaklaşık bin 500 kapasiteye sahip olacak olan Kadın Açık Cezaevi için 50 bayan infaz koruma memuru alımı için sınavların yapıldığını belirten Dursun, “Hendek ile ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bakanlığımızın ve üst düzeyimizin iradesi o yönde. Kız yurduna biz Kadın Açık cezaevi yapıyoruz. Yaklaşık bin 500 kapasiteye sahip olacak. Marmara Bölgesi’nin, bölge kadın açık cezaevi olacak. Buda ayrıca Sakarya’ya bir katma değer getirecek. Cezaevleri ile ilgi şuanda bayan 50 personel alınıyor, 50 infaz koruma memuru. Bakırköy komisyonu alıyor, şuanda onların sınavı yapılıyor. Bizim 6 ay içerisinde sıkıştırmaya çalıştığımız hizmetler bunlar. İnşallah güzel şeyler olacak” dedi.

Dursun, “Bazen tehdit, şantaj konusuna maruz kalındığı söylendi. Arkadaşlar bizler, sizler için, toplum için varız. Her türlü ihbar ve şikayetlerinizi değerlendirmekle yükümlüyüz. Sizler herhangi bir tehdit veya şantaja maruz kalırsanız çekinmeden gelin. Sizi deşifre etmeden teknik takibe alırız, mücadele ederiz. Siz sesinizi çıkarmazsanız bizlerin bilgisi olmazsa bunlarla nasıl mücadele edeceğiz. Biz suçlarla ve suçlularla mücadele etmek için buradayız. Her zaman sizlerin yanındayız” dedi

Haber-Necla BAKAN-Dernekturk-SAKARYA

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar