Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11114 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Çiftçisini Kara günler Bekliyor

07 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Çiftçisini Kara günler Bekliyor
Sakarya  Çiftçisini Kara  günler  Bekliyor

Belediyelerin tarım yatırımları ve destekleri

*Fehmi DUMAN

Sakarya  Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Kurucu Başkanı Fehmi DUMAN  Büyükşehir Belediyelerinin Tarım Kesimine  bakışını inceledi.

Tarıma  Destek en az  olan  il  Sakarya

Tarımda ve kırsal yaşamda önemli bir değişim yaşanıyor. Uygulanan tarım politikaları nedeniyle küçük çiftçilik, aile çiftçiliği tasfiye oluyor. Kırsaldaki nüfus yaşlanıyor. Kırsalda yaşayan herkes eskiden olduğu gibi tarımsal üretim yapmıyor.
Yaşanan değişimde bazı önemli yasal düzenlemelerin rolü büyük. Özellikle de 6 Aralık 2012’de Resmi Gazete’de yayınlanan ve Mart 2014 yerel seçiminden sonra yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası. Bu yasa ile kamu yönetiminde büyük değişiklik yapıldı. Büyükşehir Belediyesi statüsündeki 30 ilde İl özel idaresi,il genel meclisi ve köy tüzel kişiliği kaldırıldı.Nüfus yapısı büyük oranda değişti.
Yasa kabul edilmeden önce 2012’de Türkiye’nin kırsal nüfusu yüzde 22.7 iken, kent nüfusu yüzde 77.3’tü. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra 2014 itibariyle; kır nüfusu yüzde 8.7, kent nüfusu yüzde 91.3 oldu.
Bu yasanın önemi ve uygulamaları yeterince bilinmiyor. Oysa, tarım ve kırsalın geleceği açısından çok önemli bir yasa.Bu yasa çıkıncaya kadar bilinen tanımıyla kentte hizmet üretimi esastı,kırda ise tarımsal üretim yapılırdı. Büyükşehir Yasası ile bu tanım büyük ölçüde değişti. Büyükşehir statüsündeki 30 büyük ilde 16 bin 545 köy, tüzel kişiliğini yitirdi ve kentin mahallesi oldu. Bu nedenle kent ve kırsal tanımının bu yeni duruma uygun olarak yeniden yapılması gerekir.
Yasa, belediyelere önemli görev ve işlevler yüklüyor. Bazı belediyeler ve ilgili bakanlıklar henüz bunun çok farkında değiller. Örneğin,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çalışma alanı ile belediyelerin çalışma alanları nasıl belirlenecek,sınırlar nasıl çizilecek çok bilinmiyor.Yasa’nın 7.maddesi;“Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilirler” diyor. Bu hüküm, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tarımsal destekleme yetkilerinin bir bölümünün belediyeler tarafından kullanılabileceğini gösteriyor.
İzmir Büyükşehir belediyesi başta olmak üzere bazı belediyeler daha yasa çıkmadan tarımsal faaliyetlere destek vermeye başlamıştı. Fakat, yasa çıktıktan sonra deyim yerindeyse belediyeler tarımı keşfetti. Bu keşif, biraz zorunluluktan, biraz tüketici baskısı ve piyasadaki gelişmelerden ve daha da önemlisi Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişiklik sonucu oldu. Bugün bir çok belediyenin tarım birimi var. Üreticilere belli oranlarda destekler sağlıyorlar. Bir çok belediye fidan,tohum dağıtarak, üreticiden ürün alarak destek sağlamayı tercih ediyor.

tarımserdivan30
Kırsaldaki değişimin tarıma yansıması
Kırsalda yaşayanlar yasanın getirdiği değişiklikleri henüz tam olarak algılamış değil. Ancak, yaşam koşullarının daha pahallı olacağı yönünde endişeleri var. Şehirdeki gibi su parası, harç,vergi ve benzeri ödemelerin kendilerini zorlayacağını düşünüyorlar. Daha pahallı bir yaşamla karşı karşıya kalabileceklerini düşünüyorlar. Köy tüzel kişiliğine ait mera, yaylak, otlak ve diğer taşınmazların ellerinden alınarak kiralanması veya satılması hayvancılık yapanları olumsuz etkileyeceği için endişeliler. Bu nedenle yüksek girdi maliyetleri nedeniyle para kazanamayan çiftçiler bu yasal değişikliği fırsat olarak değerlendirip toprağını cazip fiyata satarak üretimden çekilebilir.
Bu düzenlemeyle tarımsal arazilerin konut,ticaret, turizm, sanayi ve kamu yatırımları için imara açılma olasılığı yüksek.Hayvancılık yatırımları için proje ve imar izni,ruhsat talep edilmesi nedeniyle çiftçilere ilave ödeme yükü getirecek. Özellikle hayvancılık yapanlar büyük baskı altında. Bugüne kadar köydeki insanlar hayvanları ile aynı ortamda yaşıyor. Ağılları evlerinin yanında. Hayvancılık yapanlar ahır ve kümeslerinin şehir dışına yani artık şehrin bir mahallesine dönüşen köyün dışına çıkarmaya zorlandıklarında ciddi sorunlar yaşanacak. Mevcut köyün dışında bir yere ahır yapsa bile yakınına birileri gelip ev yaparsa ve sonra da burası mahalle burada hayvancılık olmaz diye şikayet ederse hayvancılık yapılacak yer kalmaz. Kaldı ki bunun bir çok örneği yaşanıyor. Sadece köyden kente değil,kentten köye de göç yaşanıyor. Şehirden köye yerleşenler “burası mahalle oldu, hayvancılık yapamazsınız” diyerek köylüyü şikayet ediyor. Bu tür durumlarda üreticinin ödeyemeyeceği cezai yaptırımlar uygulanıyor. Bu nedenle kim nerede ne iş yapacağı belirlenmeli.
Belediyelerden beklentiler de arttı.Üretim yapan herkes “belediye bize destek olsun” “belediye ürünümüzü alsın” demeye başladı.Daha önce devlet bize destek versin deniliyordu şimdi belediye bize destek versin deniliyor. İzmir,Aydın,Bursa,Eskişehir,Mersin, Adana, Antalya,Kahramanmaraş,Samsun,Muğla Burdur, ve daha bir çok belediye tarıma destekler veriyor.

Tarım kesimine destek  Sakarya  Büyükşehir  Belediyesinde yok  denecek kadar az. Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’  Anket çalışmaları,Sakarya Tarımsal Sulama Potansiyeli, Sulama Altyapısı, Sorunları ve Çözümleri Çalıştayı gibi çalışmaları  gerçekleştirdi.Bu  çalışmalarda  Gönüllü kuruluşları bile  çalışmalara  davet  etmemeleri  işin  ciddiyetini  gösteriyor.

Özellikle  Sakarya ilinde  1980 yılından itibaren  Tarım toprakları amaç  dışı  kullanımında büyük artış var.

Sakarya  Ovalarını  ve  sulak  alanlarını  kaybetti.  Bunda  Merkezi hükümet kadar yerel yönetimlerin özelliklede  Belediyelerin  çok büyük  rolü var.Belediye Başkanları   ili  yönetirken Sanayi,Turizm ve  yapılaşma  ile  gelişeceklerini  düşünüyorlar.Birçok  belediye  başkanı    sanki  çok  güzel bir  iş  yapıyormuş  gibi   gururlanarak  Tarım  arazilerinin üstüne  sanayi tesisi ,konut yapılmasına  gözü   kapalı imza  atıyor.Başkanlara  göre  yasa  olunca  iş  kolaylaşıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi  Tarım alanlarına  su desteğim  var  dediği  bölgelerde  Ağustos  ayı  başında   kanal  temizliği  yaptıklarına  göre  Sezon  başı  ile  sezon  sonundan bile  haberleri olmadıklarından  Tarım  kesimi  öldükten  sonra  çare  aramaya  kalkılması  halinde   Sakarya  Çiftçisini  kara  günler  bekliyor  demektir.
Tarım ve kırsalın gelişmesinde belediyelerin rolü artıyor.Sağlıklı ve güvenilir gıda temini için iyi bir planlama ile,kent-kır bütünleşmesi sağlanarak tarımsal potansiyel değerlendirilmeli.

*Sakarya  Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Kurucu Başkanı

aralık73aralık72aralık70aralık56aralık60aaralık10

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar