Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya Çiftçisi Aracı ve tefecilere karşı ” Üretici Pazarları” istiyor

26 Ocak 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya Çiftçisi Aracı ve tefecilere karşı ” Üretici Pazarları” istiyor
Sakarya Çiftçisi Aracı ve tefecilere  karşı ” Üretici   Pazarları” istiyor

 Sakarya Çiftçisi   Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan  ” Üretici    Pazarları” desteği istedi

Meyve ve sebzede, tarla fiyatıyla pazar fiyatı arasında oluşan büyük fark hem tüketiciyi hem de üreticiyi mağdur ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aradaki bu fiyat farkını oluşturan ve yıllardır üreticinin kanayan yarası haline gelen aracı ve tefeciler ile ilgili, “Bu işe kesin bir çözüm bulacağız” açıklamasına Bursalı çiftçilerden de destek geldi. Aracı ve tefecilere karşı daha uyanık olacaklarını belirten üreticiler, tarladan alınan ürünün 6 veya 7 el değiştirmemesi ve bu durumun kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

‘OYUNLARIN FARKINDAYIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarlada 1 lira olan domates, çarşıya pazara geldiğinde bir bakıyorsunuz 7 lira 8 lira olmuş. Ne şimdi bu? Arada fiyatları yükseltenler kimler? Bu işe kesin bir çözüm bulmamız lazım. Buradan çiftçi kardeşlerime sesleniyorum. Bir yıl önceden tarlanızı satın alanlar konusunda dikkatli olun” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından, Türkiye’nin meyve ve sebze deposu olarak bilinen Sakarya ovalarında çiftçilik yapan üreticiler bir araya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi. Ekonomiye yönelik oynanan oyunların farkında olduklarını belirten çiftçiler, bundan sonraki süreçte daha uyanık olacaklarını belirtti.

ÜRETİCİYE UMUT OLDU

Sakarya  Ziraat  Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından dolayı üreticinin memnun olduğunu ve umutlandığını dile getirdi. Sakarya  Ziraat  Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU üreticilerin yıllardır süre gelen kanayan yarasına parmak basan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının bölge üreticisine umut verdiğini söyledi.

dernekkırı6

Üretici    Pazarları

Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU

  Enflasyonu en fazla tetikliyen kalemlerden önemlileri meyve,sebze fiyatlarıdır.Cumhurbaşkanımızda aynısını  söylüyor.Enflasyon kriterlerini görünce çok şaşırdığını ,üzüldüğünü söylüyor.Bu kadar tarım alanları olan,çiftçisi olan bir ülkede tarım ürünleri bu kadar değişken olması.Hem çiftçiyi zarar ettirmekte,hemde tüketiciyi yüksek fiyattan ürün tüketir hale getiriyor.

Peki nerden kaynaklanıyor?

Ürettiğimiz ürüne bakıyoruz yıllık 50 milyon ton ürün yetiştiriyoruz.10 milyon tona yakınını çöpe atıyoruz,israf ediyoruz.

Demek çiftçi olarak kaliteli ürün yetiştirmede zorlanıyoruz.

Ürün hasadında ,nakliyesinde en önemlisi komisyoncularda fiyattan dolayı ürünleri değerlendiremediğimizden.Lojistikten kaynaklanan zararlar çabası.ürünü yerinde üretip yerinde  değerlendiremiyoruz.nakliyelerde yeterli ihtimam gösterilmiyor.Bunların hepsi ürün fiyat oluşumunda ayrı ayrı değerdir.

 Çiftçiyle-tüketici arasında oluşan bu manzara Türk çiftçisinin en büyük zarar gördüğü aralıktır.Piyasayı bu aralık belirliyor.Bir üretim planlaması nı yerleştiremedik.Çünkü kooperatifçiliği geliştiremedik.Büyük bir çabada görmüyoruz.

   Düşündük çiftçimizi bir nebze rahatlatabilecek,kendilerini kooperatifçiliğe hazırlıyabilmeleri için ÜRETİCİ PAZARLARINI  kuralım .çiftçimizi ticaret yapmaya hazırlıyalım dedik.

uretic3 uretici1 uretici2 uretici4 uretici5 uretici7 uretici8 uretici9 uretici11

  Geçen gün gazetede köşe yazarlığı yapan arkadaşım ın yazısını okudum. Bazı Büyükşehir belediyelerin tarıma yaptıkları katkıları anlatmış .Bizde bizim belediyelerde yapar dedik ÜRETİCİ PAZARLARI kurma  çalışmasını ADAPAZARI BELEDİYESİNE SUNDUK.

     Evet cefakar çiftçim yağmur deme,sıcak deme,rüzgar deme,çamur deme üretmeye devam et.Zarar et,sabret.Küçük aile işletmeciliğindeki bu pazarlamanın önemi çok büyüktür.

  Sayın cumhurbaşkanım ;

Siz enflasyonu körükleyen tarım ürünleridir söylemeye devam edin.Bizde  zarar etsekte üretmeye devam edeceğiz.Bizi anlayacak,küçük çiftçiye yardım edecek,planlamaya destek olacak bu üretici pazarları çalışmamızı sizden başka yardım edecek birisinin olamayacağını anladık.

Bilgilerinize arz ederiz

BİZ ÜRETEMESSEK TÜRKİYE AÇ KALIR

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar