- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11822 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak’ta Kudüs protestoları

08 Aralık 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak’ta Kudüs protestoları
Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak’ta Kudüs protestoları

Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak’ta Kudüs protestoları

Sakarya Kudüs için ayakta

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına İHH Sakarya Temsilciliği ve AK Parti Serdivan İlçe teşkilatı tepki gösterdi. İHH Sakarya Temsilciliği basın açıklaması sonrası ABD ve İsrail Bayrağı yaktı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına tepki yağmaya devam ediyor. Tüm ülkede olduğu Sakarya’da bir çok STK temsilciliği karara tepki gösterdi. Son olarak İHH Sakarya Temsilciliği Cuma namazı çıkışı Orhan Camisinde AK Parti Serdivan İlçe teşkilatı ise Serdivan ilçesindeki Sapak Camisinde karara tepki göstererek bir basın açıklaması yaptı.

“Tüm İslam dünyasında intifada zamanıdır”
Cuma namazı sonrasında Orhan Cami de İHH Sakarya Temsilciliği adına açıklama yapan Yaşar Kahraman, “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa nın bulunduğu Kudüs’e sahip çıkmak için bugün burada toplandık. Siyonist İşgalci Rejime destek olan, ABD nin yaptığı açıklama ile Kudüs’ü İşgal Devletinin Başkenti olarak ilan etmesinin bizim gözümüzde en ufak bir kıymetinin olmadığını haykırmak için buradayız. ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamada; “Kudüs’ü İşgal Devletinin başkenti olarak ilan ederek barışa katkı yaptığını” söylemiştir. Biz ABD nin barıştan ne anladığını çok iyi biliyoruz. Biz ABD’yi Afganistan’dan, Irak’tan, Libya’dan, Suriye’den tanıyoruz. Barış ve özgürlük getirmek için girdikleri her İslam toprağına nasıl bir kan ve zulüm getirdiklerini çok iyi biliyoruz. Bugün Müslümanlar; Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için Siyonist askerlerden izin almak zorunda bırakılarak aşağılanmaktadır. Bütün Müslümanların kutsalıdır. Değil ABD, tüm dünya bir araya gelse hiçbir zaman İsrail’in başkenti olmayacaktır. Artık zaman; Kudüs’ün özgürlük zamanıdır. Artık zaman; Müslümanların bu utanca bir son verme zamanıdır. Artık zaman; sadece Filistin de değil, tüm İslam dünyasında intifada zamanıdır” dedi.

“Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir”
AK Parti Serdivan İlçe teşkilatı’da Sapak Camisinde karara tepki olarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması sonrasında konuşma yapan Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. İlk kıblemizdir, biz Kıblemizin; Yahudilerin, Hristiyanların eline geçmemesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Artık son kırmızıçizgimizi dokunanlara karşı tüm Serdivan olarak karar alındığı günden beri takipteyiz. Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu tavır ve duruşun yanındayız. Sonuna kadar yapmamız gereken neyse asla Kudüs ve Kudüslü Müslümanları yalnız bırakmayacağımızı ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ile birlikte kırmızı çizgimizden asla fedakarlık yapmayacağımızı belirtiyoruz. Ve sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı Batı Karadeniz bölgesinde tepkilere neden oldu.PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap

Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak’ta Cuma namazı sonrası binlerce kişi ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Tüm ülkede olduğu Sakarya’da bir çok STK temsilciliği karara tepki gösterdi. AK Parti Serdivan İlçe teşkilatı ise Serdivan ilçesindeki Sapak Camisinde karara tepki göstererek bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması sonrasında konuşma yapan Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. İlk kıblemizdir, biz Kıblemizin; Yahudilerin, Hristiyanların eline geçmemesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Artık son kırmızıçizgimizi dokunanlara karşı tüm Serdivan olarak karar alındığı günden beri takipteyiz. Sonuna kadar yapmamız gereken neyse asla Kudüs ve Kudüslü Müslümanları yalnız bırakmayacağımızı ifade ediyoruz’’ diye konuştu.

Bolu’da yüzlerce kişi İsrail ve ABD’yi protesto etti

Bolu’da, Sivil İrade Platformu üyeleri ve siyasi parti başkanları, üyeleri ve vatandaşlar cuma namazı çıkışında ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını protesto etmek için bir araya geldi.

Tabaklar Mahallesi’nde bulunan Kadı Camii önünde toplanan yaklaşık 500 kişi adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen İl Başkanı Ahmet Koçak, “Kudüs’ü işgal eden İsrail, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için meydanlardayız. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçilği’nin Kudüs’e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhatabıdır. ABD’nin bu hamlesi insanlık için manevi tarihi kıymete sahip bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacını taşımaktadır. Bu yolla diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü 3’üncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedirler. Oysa Kudüs bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir” dedi.

Düzce’de binlerce kişi Kudüs için yürüdü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklaması tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de Cuma Namazı sonrasında protesto edildi. Düzce Cedidiye Camisi önünde cuma namazı sonrası toplanan binlerce vatandaş ellerindeki ‘Vur vur vur siyonizme vur’, ‘Umudun başkenti Kudüs’ şeklindeki dövizler eşliğinde tekbir getirerek, Amerika ve İsrail aleyhine slogan atarak İstanbul Caddesi boyunca yürüdüler. Yürüyüş sırasında sık sık “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” sloganları atıldı.

Yürüyüşe Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, siyasi parti il başkanları ve çok sayıda Düzceli katıldı.

Karabük’te Kudüs tepkisi

Karabük’te STK’lar cuma çıkışında ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etmesine tepki gösterdi.

Köprübaşı camiinde cuma namazı çıkışı, AK Parti İl Başkanı ve STK temsilcilerinin katılımı ile ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı açıklamayı kınadı.

ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasına protesto ve tepkiler devam ediyor. AK Parti öncülüğünde kalabalık grup, Nasrullah Meydanı’nda İsrail ve ABD’yi protesto etti.

Gösteri de ’Kudüs, yalnız değildir’, ’Kudüs’e, selam direnişe devam’, ’Katil ABD, Ortadoğu’dan çekil’ sloganları atılarak tekbirler getirildi. Dünyanın dört bir tarafında zulme uğrayan Müslümanlar için dualar edildi.

Üniversite öğrencilerinden ABD’ye Kudüs tepkisi

Zonguldak Anadolu Gençlik Derneği Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasına tepki gösterdi.

Cuma namazı sonrası Bülent Ecevit Üniversitesi önünde basın açıklaması yapan öğrenciler yaparak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’a sloganlar atarak tepki gösterdi.HENDEK KUDÜS İÇİN YÜRÜDÜ

Hendekli Vatandaşlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepki göstermek amacıyla Hendekli Vatandaşlar tepki yürüyüşü düzenledi.

Hendek Rasimpaşa Camiinde kılınan Cuma Namazının ardından cami önünde toplanan kalabalık, yapılan basın açıklamasının ardından Üniversite Caddesi üzerinden Hendek Meydanı’na yürüdü.

Hendek Gençliği öncülüğünde Sıtkı Yaz, Oktay Yaşa, Gürkan Özer, Tamer Albayrak, Burak Atmaca, Muhammed Erci ve Hüseyin Yaz tarafından organize edilen yürüyüşe Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, Saadet Partisi Hendek İlçe Başkanı Ferhan Ağra, Belediye Başkan Yardımcıları Sinan Baylan, Ahmet Kavakçı, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tekbirler eşliğinde İsrail ve Amerika Bayrakları yakıldı

Rasimpaşa Camii önünde yapılan basın açıklamasının ardından Üniversite Caddesi üzerinden ABD ve İsrail aleyhine slogan atarak ilerleyen grup Hendek Meydanı’nda toplandı.

Hendek Meydanı’nda yapılan ortak bildiri ile Müslümanlar için özel olan Kudüs hakkında basın açıklaması yapan grup üyeleri daha sonra İstiklal Marşını okudu.

İstiklal Marşının ardından kalabalık grup sloganlar atarak ABD ve İsrail bayraklarını ateşe vermesinin ardından sessizce dağıldı.

Yapılan Ortak Basın açıklaması;

Peygamber Efendimiz (Sav) Şöyle Buyurmuştur; Ziyaretler Ancak Üç Mekâna Yapılır.

Mekke’de Ki Mescidi Harama, Medine’de Ki Benim Mescidim Mescidi Nebiye Ve Kudüs’te Ki Mescidi Aksaya.

Resulullah’ın bu sözü ile bu üç belde İslam’da kutsal ilan edilmiştir.

İslam’ın Mekke’de ilk tebliğ edildiği günlerde İslam dininin en önemli ibadetlerinden biri olan namazın mescidi aksaya yönelerek kılınması, İslam dininin ilk kıblesinin bulunduğu Kudüs şehrinin önemini açıkça göstermektedir.

Yahudiler bu topraklara Hz. Musa zamanında da sahip çıkmayıp Musa peygambere git sen ve rabbin savaşın diyerek bu kutsal mekânları korumaya yanaşmamışlar, bu tutumlarının sonucunda da kutsal topraklar ellerinden alınmıştır.

Bu kutsal mekânı koruma fırsatı ellerine bir kaç kez geçmesine rağmen her seferinde aynı isyan ve korkaklığı gösterdikleri için artık bu mescit ve çevresin de hiç bir sahiplik iddiasında bulunamayacaklardır.

Bu nedenle cenabı Allah son peygamber Hz. Muhammet (sav) bu kutsal mekânı teslim etmek ve bu yerlerin kıyamete kadar onun ümmetinin elinde kalmasını temin etmek için peygamberimizi Isra ve miraç vasıtasıyla oraya götürmüştür.

Isra olayın da bir devir teslim merasimi vardır. cenabı Allah Isra ve miraç gecesinde bu mekânı bütün peygamberlerin ruhlarının şahitliğiyle Resulullah (sav) teslim etmiş; peygamberimiz de bu mübarek şehri ümmetine bir miras olarak devretmiştir.

Değerli Hendekliler, peygamberimizin mirası kutsal kutsal Kudüs 46 yıldır işgal altındadır.

Bu işgale dur demenin şimdi tam zamanıdır. Artık bütün İslam dünyasının sesini yükseltmesinin ve tüm dünyaya bu işgale son verilmesi ve Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşturulmasını yüksek sesle haykırmanın tam zamanıdır.

Bugün Hendek’ten zalim devlet ABD ve yamağı terörist İsrail’e sesleniyoruz.

Değerli Hendekliler;

Amerika birleşik devletleri ve İsrail’in kanlı ortaklığı ve işgal planları devam ediyor.

Siyonizm’in yeni kuklası Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarına ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor.

Kudüs’le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD’yi de İsrail’i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır.

ABD, Afganistan’dan Irak’a, Suriye’den Libya’ya İslam coğrafyasını kana boyayan seri bir katildir.

Aynı ABD’nin Siyonist işgalin ilk günlerinden beri terör şebekesi İsrail’i kanatları altına aldığını herkes görüyor.

Elindeki kirli propaganda gücü ile İslam’ı ve Müslümanları terörle özdeşleştirmeye çalışan ABD’nin gerçekte kendisi tüm dünyadaki terör olaylarının müsebbibidir.

Bir yerde masum sivillerin hedef alındığı saldırılar varsa, tetiği çeken hangi örgüt olursa olsun, arkasındaki azmettiriciler ABD ve İsrail’dir.

Biz her zaman söyledik ve söylemeye devam edeceğiz;

ABD’nin ipi ile kuyuya inilmez ve Siyonist İsrail ancak güçten anlar.

İslam coğrafyasında kim kendi halkına rağmen ABD ve İsrail ile iş tutmuşsa sonu hüsran olmuştur.

Kadim bir İslam şehri olan Kudüs’ü, ilk kıblemiz olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak nitelendirmek ABD’nin bu coğrafyadaki tüm varlığının ve ilişkilerinin ciddi bir biçimde sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacaktır.

Son sözümüz;

Kudüs ve mescit-i Aksan’ın etrafında Siyonist İsrail’in ayak izlerini görmek istemiyoruz.

Katil İsrail ve işbirlikçi ABD Kudüs’ten defol!

Kudüs ile ilgili devlet büyüklerimizin aldığı kararların millet olarak sonuna kadar arkasında olduğumuzu belirtiyor,

Katılımlarınızdan dolayı tüm Hendeklilere saygılarımızı sunuyoruz.

KUDÜS İSLAM’INDIR!

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Adapazarı İlçe Başkanı Selman İSKENDER, İsrail’in Mescid-i Aksa ile ilgili yaptığı uygulamalara yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

ABD’nin almış olduğu kararın kabul edilemez olduğunu belirten İSKENDER, “Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Dün kendini muasır medeniyetler seviyesinde gören Avrupa’nın merkezinde Bosna’da yaşanan soykırım hafızalarımızda taze iken; Suriye’de her gün bir insanlık dramı yaşanırken; Arakan’da naklen soykırımlarda kimyasal silahlarla masum çocuklar ve kadınlar katledilirken; milyonlarca insan yerlerinden yurtlarından ayrılmak durumunda kalmıştır. Silahların menşei dünyanın kan emici vampirleri olan sömürgeci ülkeler arasında değişirken; ölenlerin hep savunmasız Müslümanlar olduğu açık bir şekilde görülmektedir.
İlk kıblemizin bulunduğu Filistin 1948 yılından beri yüzlerce yıllık ‘Büyük İsrail Projesi’ çerçevesinde adım adım işgal altına alınmıştır. İslam’ın ilk kıblesinde dahi ezan-ı Muhammedî’nin yasaklanması, son olarak da Kudüs’ün işgalci siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesi cüretinde bulunmuş bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslâm âlemine hatırlatıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’in kanlı ortaklığı ve işgal planları devam ediyor. Siyonizm’in yeni kuklası Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarına ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor. Kudüs’le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD’yi de İsrail’i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır. Aynı ABD’nin Siyonist İşgalin ilk günlerinden beri terör şebekesi İsrail’i kanatları altına aldığını herkes görüyor. Elindeki kirli propaganda gücü ile İslam’ı ve Müslümanları terörle özdeşleştirmeye çalışan ABD’nin gerçekte kendisi tüm dünyadaki terör olaylarının müsebbibidir. Bir yerde masum sivillerin hedef alındığı saldırılar varsa, tetiği çeken hangi örgüt olursa olsun, arkasındaki azmettiriciler ABD ve İsrail’dir.” dedi.

BUNLAR ANCAK GÜÇTEN ANLAR

Kudüs’te yaşayan Müslümanların huzura kavuşması için artık somut adımların atılması gerektiğini ifade eden İSKENDER:

“Biz her zaman söyledik ve söylemeye devam edeceğiz:

ABD’nin ipi ile kuyuya inilmez ve Siyonist İsrail ancak güçten anlar.

İslam coğrafyasında kim kendi halkına rağmen ABD ve İsrail ile iş tutmuşsa sonu hüsran olmuştur.

Biz bu coğrafyada Amerikan üssü görmek istemiyoruz.

Biz bu coğrafyada Amerikan askeri görmek istemiyoruz.

Biz bu coğrafyada Amerikan bayrağı görmek istemiyoruz.

Siyonizm’in kuklası Trump ve politika yapıcıları bu küstahlıktan ve hadsizlikten mutlaka vazgeçmelidirler.

Aksi takdirde en az çelik kadar sağlam ve sert bir öfkenin hedefi olacaklardır.

Şimdi biz İslam Ülkelerinden, İslam ülkelerinin hükümetlerinden, içi boş kınamalar ya da lanet okumalar değil, sahici yaptırımlar bekliyoruz.

Yapmamız gereken tüm İslam ülkeleri ve tüm mazlum halklar olarak birlikte hareket etmektir.

Yapmamız gereken İslam Birliği bir an evvel kurmaktır.

Yapmamız gereken D-8’i aslına ve amacına uygun olarak canlandırmaktır.

Yapmamız gereken Avrupa Birliği kapısında beklemekten vazgeçmektir.

Yapmamız gereken bölge başkentleriyle ve bölgenin Müslüman halklarıyla kucaklaşmaktır.

Yapmamız gereken bu coğrafyanın Müslüman ya da gayrimüslim tüm unsurlarıyla adil bir birliktelik kurmaktır.

Kimse kendi teslimiyetine bahaneler bulmasın, bundan sonra bulamaz da.

Kudüs’e sahip çıkmayana sahip çıkılmayacaktır.

Kudüs’ü Siyonist İsrail’e terk eden kendisini de terk edilmiş bulacaktır.

Kudüs için adım atan kendi onurunu, iffetini, izzetini koruyacaktır.

Kudüs, İslam’ındır ve ebediyen Müslümanların kalacaktır.

Kudüs, Müslümanlarındır ve ebediyen Müslümanların kalacaktır.

Bu coğrafyada barışın iki şartı vardır:

Bir. Amerika mutlaka evine geri dönecektir.

İki. İsrail mutlaka işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacaktır.

Bunlar hamaset değildir.

Biz Allah’a ve ahiret gününe inanıyoruz.

Roma ve Bizans’ın akıbeti ne olduysa Amerika ve İsrail’in akıbeti de o olacaktır.

Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.” diyerek basın açıklamasını sona erdirdi.

“ABD’NİN KUDÜS KARARI ORTA DOĞU SİYASETİNDE YENİ BİR DÖNEM AÇACAK”

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Filiz Katman, söz konusu kararın Orta Doğu siyasetinde yeni bir dönem açacağını belirterek “Karar, Türkiye-İsrail ilişkilerinde de yeni yol kazalarına yol açabilir” dedi.

İstanbul AydınÜniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi veUluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Katman, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkentiolarak tanınmasına yönelik kararını değerlendirdi. Kararın Orta Doğusiyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Katman, “Bu karar, yumuşama sürecindeki Türkiye-İsraililişkilerinde yeni yol kazalarına yol açabilir” dedi.

“KARAR İÇ POLİTİKAYAYÖNELİK”

ABD’nin söz konusu kararı aslında Clinton döneminde aldığını,sadece çeşitli sebeplerle uygulanmasını ertelediğini, Başkan Trump’ın da bukararı uygulamaya koyduğunu ifade eden Yrd.Doç. Dr. Katman, “Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasıyla ABD’nin dışpolitikasında bilinmezlik faktörü her geçen gün artıyor. Kudüs’ün İsrail’inbaşkenti olarak tanınması aslında Trump’ın seçim vaatlerinden biriydi. Trump buvaadini şimdi, büyük ölçüde iç politikaya yönelik olarak gerçekleştiriyor. ZiraABD içinde ciddi bir güç kaybı yaşayan Trump, bu kaybettiği gücü Yahudilobisinin desteğini alarak konsolide etmeye çalışıyor” diye konuştu.

“ORTA DOĞU’DA İLGİNÇBİR SATRANÇ DÖNEMİ”

Trump’ın iktidara gelmesiyle Orta Doğu’da ilginç bir satrançsürecinin de yaşanmaya başlandığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Katman, “Şu anda Orta Doğu’da ABD ve Rusya ile, perdearkasındaki İngiltere arasında ciddi bir güç mücadelesi yaşanıyor. Bu sürecebölgesel güç olan Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ı da ekleyebiliriz. Trump’ıngeçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyareti çok farklıyorumlarla karşılanmıştı, ancak o ziyarette perde arkasında yaşananlar, bukararı gündeme getirdi” şeklinde konuştu. Kararın İran’a karşı bir hamle olarakda değerlendirilebileceğini belirten Yrd.Doç. Dr. Katman, “İran ABD için her zaman bir güvenlik tehdidiolagelmiştir. İki gün önce yayımlanan ABD Ulusal Strateji Güvenlik Belgesi ilede İran’ın ABD için bir tehdit unsuru olduğu durumu pekiştirildi. Dolayısıylabu kararın İran’a yönelik stratejik bir hamle olduğu yorumu da yanlış olmaz”değerlendirmelerinde bulundu.

“ORTA DOĞU ÜLKELERİ ENGÜÇSÜZ DÖNEMİNDE”

Orta Doğu’da yaşanan sürecin bir çeşit “safların netleşmesi”süreci olduğunun altını çizen Yrd. Doç.Dr. Katman, “Orta Doğu’da son dönemlerde yaşanan Katar meselesi, Suriye İçSavaşı ve Mısır’daki darbe gibi gelişmeler, bölgede safların belirlenmesineyönelik olaylar olarak değerlendirilebilir. ABD’nin bu kararını da bu açıdandeğerlendirmek mümkün” ifadelerini kullandı. ABD’nin bu kararı Orta Doğuülkelerinin en güçsüz olduğu dönemde aldığına dikkat çekenYrd. Doç. Dr. Katman, “Irak’taki istikrarsızlık, Suriye’deki savaş,Mısır’daki rejim sorunu, Suudi Arabistan’daki ekonomik darboğaz, artık herkesinmalumu. Dolayısıyla Orta Doğu’da bu karara tepki göstermesi ilk beklenenülkeler, şu an en güçsüz dönemlerini yaşıyorlar. ABD’nin böylesi kritik birkararı bu döneme denk getirmesinin tesadüfle açıklanması mümkün değil” dedi.Kararın Türkiye-İsrail ilişkilerine olası etkilerini de değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Katman, “Türkiye ileİsrail arasındaki ilişkilerin bir yumuşama sürecinde olduğu ortada. İki ülkearasında yaşanan sorunlara bazen üçüncü aktörler de sebep olabiliyor. Ancaksiyasi olarak farklı çıkarlara sahip olan Türkiye ve İsrail, çok temelkonularda çok farklı düşüncelere sahip. Bu da zaman zaman çeşitli yolkazalarına yol açıyor. Kudüs kararı da bu yol kazalarından birine sebepolabilir” diye konuştu.

“RASMUSSEN’İNAÇIKLAMALARI MANİDAR”

NATO Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in “Türkiye,ABD ile ilişkilerinin kötüleşmesinden endişe duymalı” açıklamalarını da Kudüsgelişmesi açısından değerlendiren Yrd.Doç. Dr. Katman, “Açıklamayı, tam da bu dönemde gelmesi nedeniyle oldukçamanidar buluyorum. Türkiye bir süredir Rusya, İran ve Çin ile önemli ilişkilergeliştiriyor. Bu da NATO açısından bir tehdit unsuru olarak algılanıyor.Türkiye tarafından da NATO’ya karşı, terör ve güvenlik eksenli bir güvensizliksöz konusu. Dolayısıyla Türkiye ile NATO arasındaki karşılıklı güvensizliksürecinin son gelişmelerle devam edeceği görüşündeyim” şeklinde sözlerinibağladı.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar