Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11125 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sahte içki üretimine karşı etkin ve caydırıcı tedbirler istendi

03 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sahte içki üretimine karşı etkin ve caydırıcı tedbirler istendi
Sahte içki üretimine karşı etkin ve caydırıcı tedbirler istendi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Sahte içki üretimi ve satışı ülkemizde son yıllarda giderek yaygınlaşmakta ve ciddi yaralanma ve ölüm vakalarına neden olmaktadır. Son beş yılda sahte içki tüketimi dolayısıyla 100’den fazla yurttaşımızın hayatını kaybettiği ifade edilmektedir. Geçtiğimiz ekim ayından bu yana başta İstanbul ve İzmir olmak üzere birçok ilimizde sahte içki kullanımı nedeniyle 30’dan fazla yurttaşımız hayatını kaybetmiş, birçok yurttaşımız hayatta kalmasına karşın başta görme kaybı olmak üzere ciddi fonksiyon bozukluklarına maruz kalmıştır.

Sahte içki kullananların bir kısmı bu durumu bilerek kullanmasına karşın, bazı yurttaşlarımız ise Bulgaristan’dan veya başkaca ülkelerden ucuza getirilen farklı bir çeşit olduğu yönünde yanıltılarak kullanmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak tüketilen içkilerin başında gelen rakı örnek alınacak olursa; 70 cc’lik bir şişe rakının piyasa fiyatı 65-75 TL arasında değişmekte iken, sahte üretim olan aynı miktarda rakının fiyatı 10 TL civarındadır. Son yıllarda alkol ürünlerine yapılan yoğun zamlar dolayısıyla yurttaşlar gerek başka ülkelerden getirildiği yönünde yanıltıcı beyanlara inanarak gerekse bazı durumlarda sahte olduğunu bilerek bu içkilerin kullanımına yönelmektedir.

Hemen hemen tüm içkilerin üretiminde kullanılan etil alkol satışının içki imal ruhsatı bulunmayan yerlerde satışı yasak olmasına karşın sahte içki üretimi yapan kişiler, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerden kaçak yolla etil alkol getirmekte ve imalat gerçekleştirmektedir. Maliyeti düşürmek amacıyla daha düşük fiyatlı olan metil alkol de damıtılarak içki üretiminde kullanılmakta, zaman zaman ise etil alkol yerine doğrudan metil alkol kullanılmakta, metil alkolde bulunan metanol adlı zehirleyici madde ölümle sonuçlanan facialara yol açmaktadır.

sakte1 sakte2

F588720396_tbmm

Sahte içki üretimi merdiven altı tabir edilen atölyelerde gerçekleştirildiği gibi, bazı bölgelerde içki satışı gerçekleştirilen büfelerde dahi kaçak üretim gerçekleştirilmektedir. Gerek sahte içki üretimi gerçekleştirilen yerlerin tespit edilmesi amacıyla gerekse imalatta kullanılan etil alkolün yurt dışından kaçak yolla ülkemize getirilmesinde denetim eksikliği söz konusu olabilmekte, bu da yurttaşlarımızın hayatını kaybetmesine ve ciddi fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Bu bakımdan yapılan denetimlerin artırılması ve önlem alınması gerekmektedir.

Her yurttaşın güvenli alışveriş yapma hakkının ihlali dolayısıyla can kaybı ve sağlık sorunlarının yanı sıra sahte içki satışı dolayısıyla gerek yasal içki üreticilerinin gerekse vergi kaybı bakımından devletin ekonomik kaybı söz konusudur. Tüm bu nedenlerden dolayı sahte içki üretimi ve satışı ile bu nedenle meydana gelen ölüm ve yaralanma olaylarının araştırılarak ihmallerin tespit edilmesi, sahte içki üretimine karşı etkin ve caydırıcı tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanması amacıyla Anayasa’nın 98’inci TBMM İçtüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddelerine göre Meclis araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.

1) Veli Ağbaba (Malatya)

2) Zeynel Emre (İstanbul)

3) Mustafa Sezgin Tanrıkulu (İstanbul)

4) Kadim Durmaz (Tokat)

5) Tekin Bingöl (Ankara)

6) Niyazi Nefi Kara (Antalya)

7) Şenal Sarıhan (Ankara)

8) Gülay Yedekci (İstanbul)

9) Gürsel Erol (Tunceli)

10) Bülent Öz (Çanakkale)

11) İrfan Bakır (Isparta)

12) Mehmet Gökdağ (Gaziantep)

13) Musa Çam (İzmir)

14) Kazım Arslan (Denizli)

15) Ali Şeker (İstanbul)

16) Mevlüt Dudu (Hatay)

17) Cemal Okan Yüksel (Eskişehir)

18) Nurhayat Altaca Kayışoğlu (Bursa)

19) Aylin Nazlıaka (Ankara)

20) Mahmut Tanal (İstanbul)

21) Aydın Uslupehlivan (Adana)

22) Çetin Osman Budak (Antalya)

23) Barış Karadeniz (Sinop)

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar