Dolar : Alış : 7.4367 / Satış : 7.4501
Euro : Alış : 9.0232 / Satış : 9.0394
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11100 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şaban DİŞLİ“İslam dünyasının gözü Türkiye’de”

29 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Şaban DİŞLİ“İslam dünyasının gözü Türkiye’de”
Şaban DİŞLİ“İslam dünyasının gözü Türkiye’de”

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, “Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Sayın Başbakanımız yeni bir dış açılımı başlattı. İnşallah bölgemizdeki diğer ülkelerle olan anlaşmaları da bir an önce tamamlayacağız” dedi.

Sakarya’nın Geyve ilçesinde İlimbey Mahallesi’ndeki evinin bahçesinde davetlilere iftar veren Dişli, burada yaptığı konuşmada, mübarek ramazan ayının mağfiret ve rahmet bölümünü geride bıraktıklarını söyledi.

Sakarya için birlik ve beraberlik meselesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Dişli, “Aslında bugüne kadar Ankara’da hep birlik ve beraberliğin örneği olarak gösterilen Sakarya, inşallah o birlik ve beraberliğini devam ettirecektir. Tüm belediye başkanı ve ilçe başkanı arkadaşlarımıza söylüyorum, hiçbirimizin hiçbirimizle kırgınlığa, dargınlığa hakkı ve yetkisi yok. Bu makamları bıraktığımız zaman isteyen istediği gibi davranır.” diye konuştu.

Şaban Dişli, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararına da değinerek, “Son günlerde dünyadaki, AB ve İngiltere’deki gelişmeleri görüyoruz. Bugünlerden fırsat çıkarmamız lazım. Bu fırsatı da ancak hep birlikte olursak çıkartabiliriz.” ifadesini kullandı.

SABANBEY1

AK Parti’nin kuruluşunda ortaya koyduğu 2023 hedefine ancak birlik ve beraberlikle ulaşabileceklerini vurgulayan Dişli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her türlü terör örgütleriyle uğraşıyoruz. DHKP-C’sinden PKK’sına, Paralel Yapı’sından ‘yamuk yapısına’ her türlü örgütle içeride ve özellikle dışarıda uğraşıyoruz. Geçen hafta Fransa’daydım. Orada öyle bir enteresan iş birliği var ki, ülkemizi yeniden Avrupa Konseyi’nin denetimine sokmaya çalışan, bir taraftan HDP’li vekiller, bir taraftan Ermeniler, bir taraftan PKK’nın Alman-İngiliz danışmanları, hep birlikte ülkemizi bir yerlere sürüklemeye çalışıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Sayın Başbakanımız yeni bir dış açılımı başlattı. İşte İsrail’le ve yeniden Rusya’yla olan anlaşma… İnşallah bölgemizdeki diğer ülkelerle olan anlaşmaları da bir an önce tamamlayacağız.”

“İslam dünyasının gözü Türkiye’de”

Dişli, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) yüzde 3’ten fazla büyüyemez denilen Türkiye’nin gerçekten mucize üzerine mucize yarattığına dikkati çekerek, birinci çeyrekte büyüme hızlarının yüzde 4,8 olduğunu, tüm olumsuzluklara rağmen Hindistan’dan sonra dünyada ikinci en fazla büyüyen ülke olduklarını kaydetti.

Türkiye’nin tüm İslam dünyasının gözü üzerinde olan bir ülke olduğunu vurgulayan Dişli, yurtdışına gittiklerinde herkesin Türk insanının gözüne baktığını aktardı.

“Biz ne kadar iyiysek kendilerinin de o kadar iyi olduklarını biliyorlar.” diyen Dişli, “Hep birlikte her türlü sorunun üstesinden gelebiliriz. Gerek kadın kolları, gerek gençlik kolları başkanımız, hep birimiz için koşmaya hazırlar, hazırız. Biz sizin emrinizdeyiz. Şimdiden Kadir Geceniz ve bayramımız mübarek olsun. İnşallah hep birlikte nice bayramlara erişiriz.” şeklinde konuştu.

İftara, Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Geyve Kaymakamı İlyas Memiş, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, belediye ve ilçe başkanları ile diğer davetliler katıldı.

22 Şubat 1958’de Sakarya Geyve’de doğdu. Baba adı Aslan, anne adı Saniye’dir.

Bankacı; Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını New York Eyalet Üniversitesinde Matematiksel Ekonomi alanında tamamladı. Harvard Üniversitesi Üst Düzey Yöneticilik Programına katıldı.

Hollanda’da banka genel müdürlüğü yaptı. Yurt Dışı Bankalar Birliği Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. AK PARTİ Kurucu Üyesi oldu. 22, 23 ve 24. Dönemde Sakarya Milletvekili seçildi. 22. Dönemde AK PARTİ Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği; 23. Dönemde AK PARTİ Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Başbakan Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı; 24. Dönemde Başbakan Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesidir.

Çok İyi düzeyde İngilizce, Fransızca ve Hollandaca bilen Dişli, evli ve 3 çocuk babasıdır.

YORUMLAR