Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rus Yazar Dostoyevski 195. yaşında

30 Nisan 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Rus Yazar Dostoyevski 195. yaşında
Rus Yazar Dostoyevski 195. yaşında

Rus Yazar Dostoyevski 195. yaşında

Doğumunun 195. Yılında Rus Edebiyatı ve Dünya Klasiklerinin en önemli yazarı F. M. Dostoyevski’nin Hayatı ve Eserlerinin konu edildiği Sempozyum İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü tarafından düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını, İstanbul Aydın Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı yazar, çevirmen ve şair Prof. Dr. Ataol Behramoğlu yaptığı açılış konuşmasına, ”Dostoyevski büyük bir yazardır” sözleriyle başladı. Rusça Çevirmenlik bölümü öğrencilerinin katılım gösterdiği sempozyumda Behramoğlu: ”Bu sene 3. sınıfların dersinde Dostoyevski üzerine çalışmalar yaptık. Rus Kültürü Dersinde, Dostoyevski ile ilgili kültür bağlamında Slavcılık üzerine kurumları işleyeceklerini” belirtti.

Sempozyumda, Ataol Berhamoğlu’nun hazırladığı ve sunduğu TRT Türk’te yayınlanan ”Kentler Gölgeler – St. Petersburg – Dostoyevski, Puşkin” programdan görüntülerle devam edildi.

AYDIN1

Dostoyevski’nin 195.doğum yılına özel gerçekleştirilen sempozyuma Konya Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Kandemir konuşmacı olarak katıldı. Dostoyevski’nin biyografisi ve yazar olma sürecinde yaşadıklarını anlatan Kandemir: ”İnsancıklar, Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler” eserlerinin ortaya çıkış sürecini katılımcılarla paylaştı. Rus Edebiyatı’na ilgi gösteren katılımcıların ilgiyle izlediği sempozyum soru-cevap olarak gerçekleşti.

Sempozyuma katılan öğrencilerden birinin sorusu üzerine, ”Sizin için dünyada en büyük yazar kimdir? Tolstoy mu, Gogol mu, Puşkin mi?” sorusuna Kandemir, ”Dostoyevski, Dostoyevski, Dostoyevski” cevabını verdi.

rus-yazar-dostoyevski

Feodor Mihayloviç Dostoyevski 30 Ekim 1821 yılında Moskova‘da doğdu. Askeri doktor olan babası Mihail Andreyeviç Dostoyevski oldukça sert bir adamdı. En büyük tutkusu içkiydi ve ailesini sıkı bir disiplin altında yönetiyordu. Kocaman kız oldukları halde kızlarının yalnız başlarına sokağa çıkmasına izin vermezdi. Dört oğluna ise bir başçavuş sertilğiyle davranıyordu. Çok çabuk sinirlenir, çocukları ise kaçacak delik ararlardı. Adamın başka bir özelliği de cimriliğiydi. Durumunun iyi olmasına rağmen, çocukları 16 17 yaşına gelene kadar onlara cep harçlığı bile vermemişti. Anne Dostoyevski ve çocuklar, yaz aylarını Tula’da geçiriyorlardı. İşte Feodor babasına hizmet eden köylülerle bu sırada tanıştı ve onlara bağlandı. Bu deneyim, çocuğun gelecekteki yaşantısı üzerinde çok derin etki yaratacaktı.

1837‘de annesini kaybeden Feodor, ağabeyiyle birlikte mühendislik okuluna girmek üzere başvurdular.

Karısının büsbütün içkiye veren baba Dostoyevski ise artık çalışamaz hale geldi ve toprağına çekildi. Burada köylülere ve kölelerine o kadar kötü davrandı ki en sonunda kendisini öldürmelerine yol açtı.

Feodor ise 1834 yılında mühendislik okulunu bitirip orduya katıldı. Kendisi için hiç bir anlamı olmayan bir hayata dalmıştı. Bohem çevrelere dadandı, maaşına ve topraktaki payından aldığı yıllık 5.000 rublelik gelire karşılık devamlı sıkıntı içindeydi. Bilardoya merak salmıştı ve hep kaybediyordu. Hayatı boyunca serseri yaşamı nedeniyle, son yıllarında kitaplarından sağladığı gelirin dışında hep yoksulluk içinde kıvrandı.

Bu garip kontrol dışı davranışlarına karşılık, hayatını baştan başa değiştirecek olay yaklaşıyordu. Edebiyatla ilgilenmeye başlamıştı ve işe Balzac‘ın ”Eugenie Grandet”sini Rusçaya çevirmekle başladı. Ordudaki hayattan da iyice sıkılmıştı. Abeyine 1843 yılında yazdığı mektupta, ” Askerlikten patatesten nefret ettiğim kadar nefret ediyorum” diye yazmıştı. Ertesi yıl da daha fazla dayanamayarak istifa etti. Kararını kardeşine mektupla haber verirken şöyle diyordu:”Hiç pişman değilim. Bir ümidim var. Romanımı bitirmek üzereyim. Orjinal bir eser olacak.”

Dostoyevski, romanını Oteşestvenya Zapiski adlı ünlü bir edebiyat dergisinde yayınlatmayı ummuştu; fakat aradan bir yıl geçtiği halde dergi, romanında önemli değişiklikler yapmadıkça, eserini yayınlamayı reddetmeye devam ediyordu. O da istenen değişiklikleri yapmak yerine, eserini kendi hesabına bastırmayı kararlaştırdı ve kazanacağı parayla borçlarını kapatabileceği umuduyla 1846’da ”İnsancıklar”ı yayınladı. Kitabı okuduktan sonra zamanın ileri gelen eleştirmenlerinden biri, ona şu mektubu gönderdi: ”Siz sorunun ruhunun en derinlerine varmış ve birkaç çizgide büyük bir gerçeği ortaya koymuşsunuz. Sizden rica ediyorum, yeteneğinizi değerlendirin ve ona karşı hep dürüst olun. Böylece büyük bir yazar olabilirsiniz.”

Eserini öven yalnızca bu eleştirmen değildi. Dostoyevski bir gün içinde ününün doruğuna ulaştığını gördü. Ağabeyine, ”Herşey adeta bir mucize gibi oldu,” diyordu.

Fakat üne kavuştuktan sonra iyice küstahlaşarak kendisine hayran olan insanlara sert şekilde davranan Dostoyevski’nin bu tutumu, taşradan geldiği için alaya alınmasına ve küçük düşmesine neden oldu. İnsancıklar’ın hızlı gelen başarısından sonra durgun ve başarısız bir dönem geçirdi. Saldırgan hareketleri yüzünden yapayalnız kalan yazarın borçları başına dert oldu. Bu yüzdende yazmaya yeterli zamanı ayıramaz olmuştu. İlk başarısını tekrar yakalayamayacakmış gibi görünüyordu. Edebiyat dünyasının kendisine karşı alaycı tutumu ise artarak devam etmekteydi.

İnsan ruhu, şeytanın tanrıyla savaştığı bir savaş alanıdır.

 

2 . Özel Yetenek Sınavı 17 Mayıs 2016’da

———————————————————————————————


ÖZEL YETENEK SINAVLARI


A-ADAY KAYDI

 

1- Özel Yetenek Sınavına Lise ve dengi okullardan mezun olmuş veya olacak öğrencilerden 2016 YGS sınavına katılmış ve YGS 1.2.3.4.5 ve 6. dan birinden 150.000 veya daha fazla puan almış olan öğrenciler girebilir.

2- Sınav aday kaydına başvuracak öğrencilerden TC. Nüfus Cüzdanı ve YGS sonuç belgesi fotokopisi istenir.

3- Öğrenci 1 nci alandan en fazla 2 bölüme başvurabilir. İki farklı alana başvuru yapılamaz.


1. Alanda;

– Çizgi Film ve Animasyon
– Grafik Tasarım
– Moda ve Tekstil Tasarımı
– İç Mimarlık
– Endüstri Ürünleri Tasarımı

 

2. Alanda;

– Drama ve Oyunculuk


4. 1nci Alan Sınavları, planlanan tarihlerde 10:00, 12:00, 14:00 ve 16:00 da başlayacak şekilde tek aşamalı (Çizim Sınavı) olarak yapılacaktır.

5. 2nci Alan Drama ve Oyunculuk sınavı yazılı sınav saat 10:00 da yapılacak. Mülakat ve oyun sunumuna kayıt sırasına göre alınacaktır.

6. Sınav aday kaydına başvuran öğrencilere sınav giriş evrakı verilecek,sınavda bu evrakın ve TC Nüfus Cüzdanını yanında buludurmaları kendilerine bildirilecektir.  

 

B- ÖN KAYIT VE KESİN KAYIT

Girme hakkını kazanan öğrencilerin kayıtları, sınav sorumlusu Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Veysel GÜNAY’ın onaylı belgesi esas alınarak yapılacaktır.ÖN KAYITTA                  

 • YGS Sonuç Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Öğrenci Belgesi

KESİN KAYITTA
Ön kayıtta alınan belgelere ilave olarak;

 • Diploma veya yeni tarihli geçici Mezuniyet Belgesi
 • 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutlarında Fotoğraf
 • Banka Sözleşmesi (Kayıt sırasında Muhasebe ile Veli arasında yapılacaktır.)

MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI’NCA ÖN KAYITTA YAPILACAK İŞLEMLER

Sınava girecek kayıt hakkı kazanan öğrenciler, ilanda belirtilen tarih aralığında kayıt yaptırmak mecburiyetindedir. Kayıtta Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Veysel Günay’ın onaylı belgesi esas alınacaktır.

ÖN KAYITLARDA ÖDEME ESASLARI

 • Kayıt hakkı kazanan öğrenciye ait Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nca verilecek belge esas  alınacaktır.
 • Kayıtta 3.000 TL. (Üç Bin Türk Lirası) ön kayıt ücreti peşin olarak alınır. Kesin kayda dönüştürmek isteyenler, bölüm ücretinin bakiyesini peşin veya 9 eşit takside bölerek ödeyebilir.
 • Kayıt yaptıran öğrenci YGS ve LYS sonuçlarına göre herhangi bir Devlet veya Vakıf Üniversitesine yerleşme durumunda alınan kayıt ücretinin %75 i  2.250 TL. (İki Bin İkiyüz Elli Türk Lirası), durumun belgelenmesi koşulu ile iade edilecektir.
 • Kayıt yaptıran öğrenci herhangi bir Devlet veya Vakıf Üniversitesine Özel Yetenek Sınavı ile yerleşmesi durumunda ise kayıt ücreti 3.000 TL (Üç Bin Türk Lirası) geriye ödenmeyecektir.

 

KESİN KAYITLARDA ÖDEME ESASLARI

 • Ön kayıtlar ÖSYM tarafından belirlenen kayıt döneminde kesin kayda dönüştürülür.
 • Kesin kayıtlara bölüm ücretinin bakiyesi peşin, kredili hesap sözleşmesi ile taksitli ve kredi kartı ile tahsil edilir.
 • Kredili hesap sözleşmesi ile ödemelerde; kayıt döneminde dokuz, EK kayıt döneminde ise sekiz takside bölünerek, ödemeler banka kanalı ile yapılır.

 

KREDİLİ HESAP SÖZLEŞMESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Maaşlı Çalışanlar

 

 • Nüfus Cüzdanının aslı
 •  Son aya ait maaş bodrosu, kaşeli ve imzalı (Son 3 aylık SSK’nın aynı işyerinden ödenmesi zorunludur.)
 •  Şirketten maaş yazısı getirenlerin, imzalayana ait şirket imza sirküleri almaları gerekmektedir.

Emekliler

 • Nüfus Cüzdanının aslı

Kira Geliri olanlar

 • Nüfus Cüzdanının aslı
 • Gayrimenkul Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • Kira gelirini gösteren son 6 aya ait banka Hesap Ekstresi

Çiftçi olanlar

 • Nüfus Cüzdanının aslı
 • Çiftçi belgesi ve zirai kazancı gösterir belge

Şahıs Firması Olanlar

 •  Nüfus Cüzdanının aslı
 •  Vergi Levhası (En az 6 aylık matrahı gösterir olmalı)
 •  Geçici Vergi Beyannamesi (Son iki dönem)
 •  Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi (Son dönem)    

Limited veya Anonim Şirketi Sahibi olanlar

 • Nüfus Cüzdanının aslı
 • Banka mevduatlarını gösteren hesap cüzdanları (son aya ait hesap hareketleri işlenmiş olmalı)
 • Fon bakiyelerini gösteren güncel hesap ekstreleri
 • Hisse senedi depo hesap detaylarını gösteren banka ya da aracı kurum hesap dökümleri

Kredi kartı ve peşin ödeme

 •  Kredi kartı ve tamamını peşin ödeme yapacak velilerin banka tarafından istenen ve yukarıda açıklanan belgeleri getirme yükümlülüğü yoktur.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar