Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rus turistlerin gözü Türkiye’de ama…

14 Aralık 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Rus turistlerin gözü Türkiye’de ama…
Rus turistlerin gözü  Türkiye’de ama…

Rus turistlerin gözü

Türkiye’de ama…

Necdet Buluz

2017 turizm sezonunda özellikle Antalya turizm sektörünün gözü Rus turistlere çevrildi. Son günlerde Rusya’dan yapılan rezervasyonların yüzleri güldürmeye başladığı söyleniyor. Ancak, geçen yıllara oranla bu rezervasyonların yine de 2017 turizm sezonu beklentilerinin altında kalabileceği de vurgulanıyor.

Antalya’daki oteller bilindiği gibi “herşey dahil” konsepti ile hizmet veriyor. Rus turistlerin de en çok ilgi gösterdiği “herşey dahil” konsepti Antalya için önemlidir. Daha önce İspanya bu konsept ile Rus turist ağırlamış, daha sonra “herşey dahil” sistemi sonlandırmıştı.

Şimdi dünya turizm sektörüne baktığımızda “herşey dahil” sistemi uygulayan tek ülke olarak Türkiye’yi görüyoruz. Antalya da bunun öncülüğü yapıyor.

Özetleyecek olursak şu an için Rus turistler için en uygun yer Türkiye olarak gösteriliyor.

Bütün bunlara rağmen halen beklenen Rus turist gelmiyorsa bunun nedenlerinin çok iyi araştırılması gerekmiyor mu?

10 Aralık’ta Antalya’da çok önemli bir toplantı yapıldı. Dünya turizmine yön veren çok önemli isimlerin bir araya geldiği ve 15 ülkeden 25 konuşmacının yer aldığı World Tourism Forum da dünya turizminin bugünü ve yarını da masaya yatırıldı.

Bu toplantıda en ilgi çeken konuşmacılardan biri de Yandex Reklam Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maksim Grishakov oldu. Grishakov konuşmasında Rus turistler için en popüler tatil yerinin Antalya olduğunu, Rusların gönlünde yatan yerinin de Türkiye olduğunu söyledi. Yandex’deki aramalarda da geçen yıllara oranla % 32 artışın olduğunu vurguladı.

rus_turist_

Hiç kuşkusuz Rus turistlerin Türkiye tercihi turizmimizin geleceği açısından önemlidir. Ancak, bütün bunlara rağmen Rus turist eskisi gibi neden gelmiyor?

Daha önce konu ile ilgili yazdığımız yazılarda artık Türkiye’nin can ve mal güvenliği açısından riskli ülkeler içinde yer aldığından söz etmiştik. Türkiye dışarıda böyle yansıtılıyor. Bu durum gelmek isteyen turistler üzerinde de etkili oluyor. Hatta, yapılan rezervasyonların bile iptal yoluna gidildiğini görüyoruz. Bu durum Ruslar için de geçerli.

Bir de çok daha önemli bir konu daha var:

Rusya’daki ekonomik kriz derinleşerek sürüyor. Eskisi gibi ekonomik krizle boğuşan orta sınıf Rus turist tatil için dışarı çıkamıyor. Bu da hali ile gözü Türkiye’de olan Ruslara da fren yaptırıyor.

Her ülkede olduğu gibi ekonomik krizlerden etkilenmeyen üst sınıfların Rusya’da çoğaldığını görüyoruz. Rus zenginler yurt dışına çıkıyor, tatil yapıyor ve çok para harcıyorlar. Harcadığı paranın hesabını bilmeyen Rus zenginlerinin varlığının giderek arttığını da söyleyelim.

Akdeniz ülkeleri zengin Rus turist avındalar ve bunda da başarılı oluyorlar. Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa bunların başını çekiyor.

Yapılan bir araştırmaya göre zengin Ruslar, adı geçen ülkelerde “huzurlu hissediyoruz”diyor.

Demek ki, huzur ortamı çok önemli.

Aslına bakılacak olursa Rus zengin sınıfından bir ailenin harcadığı para, 100 Rus turiste bedel olarak değerlendirilebilir. Eğer biz, bu zengin Rus turistlere yönelik çalışma yapıp, programlarımızı buna göre düzenleyebilirsek çok daha önemli bir gelişme ile de karşılaşabiliriz.

rus_turist_1

Burada yine karşımıza can ve mal güvenliği konusu çıkacaktır.

Rus operatörlerinin yaptığı bir araştırmada Rus halkının da “Can ve mal güvenliğimizin olmadığı bir ülkede tatil yapmak istemeyiz” gerçeğinin ortaya çıktığı yansıtılıyor.

Şimdi başa dönelim:

Yandex sorumlusu Grishakov her ne kadar Rus turistlerin Türkiye’ye olan ilgisinin fazlalığından söz ediyorsa da önemli olan sonuçtur. İlgi fazla ancak turist gelmiyorsa bunun bize bir faydası olmayacaktır.

İşte bütün bunları değerlendirdiğimizde terör konusunun bize her konuda olduğu gibi, özellikle turizm alanında da çok büyük kayıplara neden olduğunu görmekteyiz. Bir yandan terör, diğer yandan Türkiye’nin savaş bölgesinin ortasında kalmasının faturasının ağırlığını da her geçen yıl biraz daha yaşamaya başladık.

AB ülkeleri zaten neredeyse terör ve diğer siyasi nedenlerle neredeyse Türkiye’ye tamamen sırtlarını döndüler. Bugünkü koşullar altında Batı’dan da beklenen turistin ülkemize gelmeyeceği görülüyor.

Temennimiz, ülkemizin terörden ve içinde bulunduğu savaş coğrafyasından bir an önce sıyrılması ve eski günlerimize yeniden dönmemizdir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Photo published for Rus turistler Türkiye'de en çok o ilçeyi seviyor

Photo published for Rus turistler yılbaşı için Türkiye'yi seçti - Aydınlık

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar