Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Regaip Kandili Kutlama İlanı buharlaştı

04 Nisan 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Regaip Kandili Kutlama İlanı buharlaştı
Regaip Kandili Kutlama İlanı buharlaştı

Regaip Kandili nedir ve ne zaman başlıyor?

Rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisi olan Regaib Kandili’ne az bir zaman kaldı.

İslam alemi tarafından merak edilen, üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaib Kandili bu sene ne zamana denk geliyor?

Merak konusu olurken Regaip Kandili hakkında merak edilen tüm soruların yanıtını haberimizin detaylarından inceleyebilirsiniz.

2016 REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gece, Regaip Kandili olarak kutlanacak. Peki Müslümanlar için önemli gün ve gecelerden Ramazan ayının da içinde bulunduğu üç ayların başlamasını müjdeleyen Regaib Kandili ne zaman?

Recep, Şaban ve Ramazan aylarından Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi olan Regaib Gecesi, aynı zamanda Ramazan ayının da ilk habercisi olan Regaib Kandili, bu yıl 7 Nisan perşembe gününe denk geliyor.

REGAİB NEDİR?

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib”in aslı budur.

Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V)’ in Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevabları var.

Arifiye Belediyesi  4.4.2016   10:41

Sayın; Yetkili

7 Nisan 2016 tarihinde idrak edeceğimiz Regaip Kandili kutlama ilanımızın, çeyrek sayfa olarak 7 Nisan 2016 tarihinde yayınlanmasını rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

Hatalı Bildirim

Arifiye Belediyesi    10:50 

Sayın; Yönetici

Belediyemizden gönderilen regaip kandili kutlama ilanınında teknik bir hata olmuştur. İlan yazısının dikkate alınmamasını rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

ilanCreated by Readiris, Copyright IRIS 2009

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar