Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11350 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Referans Referandum?

18 Nisan 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Referans Referandum?
Referans Referandum?

Referans Referandum?

Yalçın KOÇAK

Nasıl bu güne geldik mizan yapalım;

Kanunlarımız 67 yaşını aşmışların tapuda dahi işlem yapması için tam teşekküllü hastaneden heyet raporu ister, bunaklık, unutkanlık var mı? Saplantıları, baskın duygularının dışa vurumu nedir, hem fiziki hem ruhi denge problemi var mıdır? v.s.Yaşı 67’yi çoktan aşmış bir hukukçuyu dinleyerek buralara geldik ve demokrasi bineğimizi bu alana park etmiş bulduk.

Sabih Kanadoğlu’ndan rapor istemek yerine 367 sinin ardına takıldık,

Cumhurbaşkanını halka seçtiririm, seçtirmem karmaşasını yaşadık,

Abdullah Gül’ün eşinin baş örtüsü Çankaya’ya çıkar mı, çıkmaz’mıları tartıştık.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Mecliste güzel bir konsensüs oluştu milletimize dar gelen bu el yapımı, hürriyetleri kısıtlayıcı ceberrut anayasa ve saçma işgalci kurumları için 60 maddelik bir değişiklik tasarısında müştereklik sağlandı, CHP’nin grup başkanlarına bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini sözlü olarak da paylaştım bu sütunlarda da yazdım.

İki Referandum yapmış bir siyaset adamı olarak vazifemi yerine getirdim. Bu konuda gerilimli götürülecek Referandum kampanyalarının Milletimiz arasında ciddi fay kırıklıkları bırakacağı tecrübemi de paylaştım.

Bu mesele Mecliste halledilmeliydi.

Bir bunağın 367 si ile başlatılan yanlı ve yanlışlama bir garabet CHP’nin kurmaylarınca yanlış yönetilen bir sürece doğru gitti.

Kılıçdaroğlu çok çalıştı ama nafile, istifa etmeli mi? Kesinlikle hayır ama Kurmaylarını tekrar gözden geçirmeli bilhassa mecliste hazır oluşmuş 60 maddelik bu 18’e göre daha kapsamlı bir Anayasa değişikliğinden sarfı nazar edenleri, ettirenleri.

CHP’yi bu güne, bu hataya getirenleri çizmeli, Siyaset ise işiniz yarını görmelisiniz. Burası okul değil, bilmiyorum demeye hakkınız yok, hele yanlış yapmaya hiç hakkınız yok. Bu son Cumhuriyetimiz, yedeği de yok.

Bu necip millet bir kez daha sağduyusunu siyasetçilerine gösterdi, dar zamanda referans alınabilecek bir karar, bir toplu irade beyanı, bir icma, bir şura daha ihdas etti.

Eveti ile hayırı ile ne dedi kısaca;

-Bu elbise bana dar geliyor dedi,

-Cumhuriyetin vesayetten,

-Demokrasinin icazetten,

-Bürokrasinin poligarşik işgal ve iş yapmama yeri olmaktan çıkarılmasını istedi.

-Bürokratik cumhuriyetten, Hürriyetperver Demokrasiye sahip bir cumhuriyete geçilmesi talebini gündeme koydu.

-YETER; artık ülkemizi biz kendimiz yönetelim isteğinin altını çizdi.

Tüm dünya demokrasilerinde uygulanan vatandaşın talebine cevap verilmezse talebi uygundur zihniyeti yerine  bizde ki bürokratik cumhuriyet 60 günde vatandaşının bir talebine cevap vermeyerek cezalandıran zihniyetini tel’in etmiştir.

Mahkemeler hak dağıtmıyor, Saraylar hakkı çürütüyor, haklıyı toprağa gönderiyor. 1960 ihtilal anayasası ile ERG sayılan hukuk asli işine döndürülsün, demiştir.

Ülkemizi kanun devleti olmaktan hukuk devleti haline getirecek hukuk fakültelerini kurun ama hocalarını dışarıdan getirin. hukuk adamı yetiştirtiniz dedi.

Üniversitelerin tekrar ilmin ve fenlerin bilim heyecanıyla yarıştığı eğitim kurumları haline getirilmesinin talebini ortaya koydu.

90 yıldır bize birlik, dirlik, düzen, ortak hedef ve akıl vermeyen mefkure kıtlığı sağlayan eğitim modelinde vicdani redçileri yetiştiren ama arif yetiştirmeyen MaArif sisteminden sarfı nazar ederek; milli, manevi değerlerine sahip, yaratılış ve varoluş sebeplerine müdrik aklın rehberliğinde batıyı aşacak vede sarsacak bir gençlik tasavvurumu hayata geçirin mesajını verdi.

İktidara izan, muhalefete teenni sayılacak bir denge pursantajı, bence bu referans referandumunun ibret ve ders alınacak sonucu.

Millet sözünü söyledi, sahne sizin beyler.

İleri demokrasi, yerinden yönetim, kendini denetleyen idare tarzı ve nihayet Numokrasi; Umran devleti ise hedefimiz Numokrasiye erişmemiz lazım. Bu da kişilerin nimette ve külfette, menfaatte ve hürriyetlerde eşitliği ile başarılır. Tek müstakim yol budur.

Tayyip bey çok daha ağır bir yük almıştır. 15 yıllık devlet yönetimi onu ziyadesiyle kavileştirmiş, bu yükü taşımaya hazırlamıştır.

Ülkem yüz üstü çok süründürüldü, şimdi ayağa kalkma zamanıdır.

Haydi elbirliği ile destur diyelim.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar