Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rahim Varol”Sendikacılığın Cılığını  Çıkardılar”

20 Aralık 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Rahim Varol”Sendikacılığın Cılığını  Çıkardılar”
Rahim Varol”Sendikacılığın Cılığını  Çıkardılar”

Rahim Varol”Sendikacılığın Cılığını  Çıkardılar”

Haber-Fehmi DUMAN  Fotoğraf   Necla BAKAN

Kamu Sen Sakarya Temsilcisi Rahim Varol, kamu çalışanlarının haklarını savunmaya devam edeceklerini belirterek bazı uygulamalara olan itirazlarını sıraladı. Varol, kamuda rotasyon, yoğun mesai, uzmanlık sınavı, kadro sorunu ve toplu sözleşme görüşmeleri hakkında eleştiri ve uyarılarını sıraladı.

Rotasyon

Kamu kurumlarında rotasyona karşı olduklarını belirten Varol, “Sendika olarak rotasyona dava açtık.Kamu çalışanlarına rotasyon zulümdür. Çocukların  eğitimine engeldir. Ekonomiye de darbedir. Rotasyon olunca acaba ne düzelecek. Rotasyondaki amaç nedir? Bilen yok sadece rotasyon gelsin.Rotasyonun aile bütünlüğünü bozacağı düşünülmüyor mu?” dedi.

Uzmanlık Sınavı

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın  bir süre önce maliye çalışanları için uzmanlık sınavı sözü verdiğini hatırlatan Varol, “Memura verilen sözler havada kalmasın uzmanlık sınavı ivedi açılsın.Sayın Maliye Bakanımız referandum öncesi uzmanlık sınavı açılacağını söyledi.Maliye çalışanlarına umut verdi.Halen bir ilerleme yok.Yapılandırma sürecinde memurlar gece yarılarına kadar çalıştı” ifadelerine yer verdi.

Adliye Çalışanları

Kamu Sen İl Temsilcisi Rahim Varol’un üzerinde durduğu bir diğer konu ise FETÖ soruşturmalarının adliye çalışanlarına getirdiği ek yük oldu. Rahim Varol bu konuda da; “Adliyelerde mahkemeler devam ediyor. Ancak çalışana hiçbir ücret yok. Geç vakitlere kadar süren mahkemelerde görevli personel ertesi gün ne kadar yorgun olursa olsun sabah yine işinin başına geliyor. Mesai sonrası devam eden diğer mahkemelerde çalışanlarda aynı sorunu yaşıyor” eleştirisinde bulundu.

Kadro Sorunu

Açıklamalarında taşeron işçi sorununa da değinen Varol, “4B’liler, 4C’liler, sözleşmeli ve taşeron çalışanlar kadro bekliyor. Yıllardan beri verilen kadro sözü bir türlü hayata geçirilmiyor. Sonuçta çalışanların her biri kamuda vatandaşa hizmet veriyor” diye konuştu

Toplu Sözleşme

Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde memurlara sendikal tercihlerini iyi yapmalarını öneren Rahim Varol, “Her kamu çalışanı mutlaka yasal hakkını kullanmalı sendikalı olmalı. Toplu sözleşmelerde kamu çalışanlarına kayıp yaşatan yetkili sendikaya gereken cevabı vermeli.Aksi halde bu güne kadar yaşadıkları mağduriyetlere yenileri eklenerek daha da çok mağduriyet yaşayacakları aşikardır.

Rahim Varol “Birkaç ay önce Hükümet ile yandaş sendika arasında 3.2 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisi ile ailelerini ilgilendiren 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde mutabakat sağlandı. Aynı yıl içerisinde işçilerle imzalanan toplu sözleşmede %5+7,5 zam ve 3 bin TL’nin altında maaş alanlara aylık 90 TL iyileştirme, ilave tediye ücretine 250 TL artış verildi. Memurlar için yapılan toplu sözleşmede ise 2018 yılı için % 4+3,5 ve 2019 yılı için % 4+5 zam verildi. Aynı Hükümet, kamuda memur ve işçi ayrımı yapmıştır. Memurlar ve memur emeklileri adına masaya oturan yandaş sendika ise, masada memurların ve memur emeklilerinin haklarını Hükümete peşkeş çekmiştir. Milyonlarca memur ve emeklinin hakları gasp edilmiştir. Ekonomik anlamda hiçbir kazanım sağlanamadığı gibi, sosyal ve özlük haklarında da bir düzenleme yapılmamıştır.

 

Toplu sözleşmede; ek ödemelerin emekliliğe sayılması, sözleşmeli çalışanlara kadro, vergi dilimlerinin düzenlenmesi, ek gösterge adaletsizliği gibi konular çözüm beklerken;  Kamu kurumlarının yemekhanelerinde bugüne kadar “haram” yemek yeniliyormuş gibi, memura sadece “helal gıda” maddesi çıkmıştır. Bunu da büyük kazanım diye sunmaya çalışmaları, oldukça utanç vericidir.

Biz 2002 yılı ile 2008 yılları arasında 7 yıl yetkili konfederasyonken; hükümetlerin teklifi %66.96 idi, biz %219.55 zam aldık. Memur-Sen’in 2019 yılını da kapsayan 10 yıllık yetki döneminde memur maaşları sadece %162,60 arttı. Yani Türkiye Kamu-Sen yetkili olduğu 7 yıllık dönemde 100 TL’yi 319,55 TL yaparken, Memur-Sen 10 yılda 100 TL’yi ancak 262,60 TL yapabildi.” Dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar