Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Acarlar Gölü için verdiği sözü tutmadı

21 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Prof. Dr. Veysel Eroğlu Acarlar Gölü için verdiği sözü tutmadı
Prof. Dr. Veysel Eroğlu Acarlar Gölü için verdiği sözü tutmadı

Ziyaretçilerini cezbeden bir güzelliğe sahip olan Acarlar Longozu’nu dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Ülkemizde sadece 3 tane bulunan su basar ormanlardan biri olan Acarlar Longozu’nu dünyaya tanıtacağız. Acarlar Gölü Longoz Ormanı’nın geniş kitlelere tanıtımı ile hem yörenin kültür ve turizm potansiyeline katkı sağlayacağız, hem de burayı gelir getiren bir alan haline getireceğiz” dedi.

Tarihi ve Doğasıyla ülkemizin en güzel illerinden olan Sakarya denince aklımıza öncelikle Sakarya nehri, Sapanca gölü, Karadeniz gelmektedir. Bunlar Sakarya ilinin bir bakıma sembol imgeleridir. Ancak detaya inildikçe ve coğrafyayı inceledikçe tabiatın burada o kadar bonkör davrandığını göreceğiz ki Sakaryalı olan herkes bu güzelliklerle ve Sakaryalı olmakla gurur duyacaktır. Bizce gurur duymakta çokta haklıdır.

acarlar longozu

Bu gün sizlere adını duyduğunuz, ancak görseniz de dikkatinizden kaçmış olabileceğini düşündüğümüz bir doğa harikası alanımızdan bahsedeceğiz. İlimizin kuzeyinde, Karasu ve Kaynarca ilçelerinin ortasında yer alan Acarlar Gölünden…

–İlimizin Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan, Adapazarı’na 60km, Karasu İlçesine 10 km mesafede yer alan Acarlar gölü, taban arazisinin yapısı ve bitki örtüsü ile, bünyesinde barındırdığı yaban hayatının oluşturduğu habitatı bakımından, ülkemizde ender görülen doğal güzelliklerdendir. Taban suyu ve hidrolojik yapısı nedeni ile göl olarak nitelendirilmektedir. Su rejimi, iklime ve yıl içindeki mevsimlere göre değişmektedir.

–Saha 1. derece doğal sit alanı ve Yaban hayatı geliştirme sahası olarak koruma altındadır. Korumadaki ana hedef, yöre halkının olumsuz etkilenmesi olmayıp, bilakis bu mekandaki doğal güzelliklerin korunarak gelecek kuşakların da istifadesine sunulması ile özellikle son yıllarda gündeme gelen sürdürülebilir kullanım ilkesidir. Bu halde hedeflenen amaç, yöre halkı ile diğer kesimlerin yararına olarak değerlendirilmelidir.

–Gerek ülkemiz, gerekse dünyanın birçok yerinde, bu gibi doğal güzellikler kısa vadeli menfaatler uğruna heba edilmiştir. Sulak alanlar tarıma engel olduğu, yada bataklık olarak değerlendirildiği için kurutulmak istenmiş, sahalardaki biyolojik çeşitlilik ve doğal güzellikler dikkate alınmamıştır. Halbuki, özellikle sulak alanların mevcut potansiyeli ekolojik açıdan değerlendirilmiş olsa idi, eko turizm ve benzer kullanımlarla gerek ülkeye, gerekse yöre halkına katkısı belki çok daha fazla olacaktı

–Ülkemizde de son yıllarda ivme kazanan bu ve benzeri çalışmalar etkisini kısa zamanda da olsa hissettirmiş, benzer sahaların eko turizm potansiyelleri değerlendirilerek yeterli seviyede tanıtımının da yapılmasıyla gerek yöre, gerekse ülke ekonomisine önemli miktarda kaynak sağlanmıştır.

acarlar1 acarlar2

Acarlar Gölü Subasar Ormanı, sadece dünyada ender rastlanan bir oluşum değil, ev sahipliği yaptığı nadir su bitkileri ve kuş türleri ile doğa severler için bulunmaz bir alan… Bir orman düşünün, bildiğiniz dişbudak, kızılağaç, karaağaç ve söğütlerden oluşuyor. Ama kökleri her mevsim suyun içinde, göğe bakan dallarında irili ufaklı kuşlar ötüşüyor. Bir göl düşünün, içinde yüce ağaçlar yükseliyor.

Aralarında kadife ördekler, elmabaş patkalar (Aythyaferina), bahriler (Podicepscristatus) geziyor. Burası bir subasar orman, Acarlar Gölü Subasar Ormanı. Göl tabanının yoğun bir ormanla kaplı olduğu, dünyada ender rastlanan bir doğal oluşum. Daha bilimsel bir açıklamayla, ‘Longoz’ olarak da adlandırılan subasar orman “yılın belli dönemlerinde veya yıl boyunca taban suyunun yüksek olmasına bağlı olarak bataklık ve göllerde oluşan orman”a deniyor.

Acarlar Longozu, orman ve sulakalan ekosistemlerinin tüm özelliklerinin iç içe geçmesi nedeniyle flora ve fauna açısından oldukça zengin bir alan. Nemli iklim şartları nedeniyle hem orman, hem de orman altı bitki örtüsü çok çeşitlilik gösteriyor burada. Bir anlamda ender bir biyolojik çeşitlilik alanı var karşımızda. Hakim ağaç türü dişbudak olmakla birlikte, kızılağaç ve karaağaç da yoğun olarak görülüyor. Su içinde yetişen zarif bir bitki olan su menekşesini Türkiye’de sadece Acarlar Longozu ve çevresindeki birkaç sulak alanda görebilirsiniz. Gene ülkemizin nadir su bitkilerinden göl soğanı ve bataklık eğreltisi de bu alanda yetişiyor. Bunların dışında su küpesi, sarı nilüfer, beyaz nilüfer, su keneviri alanda görülen türler arasında.

Her yıl düzenli olarak sahada kuş sayımları yapılmaktadır. Yapılan sayımlarda sahada 243 kuş türünün görüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca Telkuyruk adlı tür 2005 yılında görülmüş olup bu, ülkemizde son 15 yıldaki ilk kayıt olarak geçmiştir.

GEF 2 PROJESİ KAPSAMINDA SAHADA YAPILAN ÇALIŞMALAR

uSaha 2005 yılı sonunda, Dünya Bankası desteğiyle Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Koordinatörlüğünde yürütülen GEF ‘ projesine İğneada Longozunun yaygınlaştırma alanı olarak dahil edilmiştir. Proje kapsamında özellikle eğitim, tanıtım ve bilgilendirme konularına öncelik verilmiş olup, sahanın hazırlanacak olan yönetim planına altlık veri oluşturmak amacıyla;

uSahanın ekolojik karakterini ve zenginliğini ortaya koymak amacıyla “Hızlı Ekolojik Değerlendirme” çalışması yaptırılmıştır. Bu çalışma kapsamında sahanın flora ve fauna zenginliği ortaya çıkarılmıştır.

uSahada en önemli kaynak değerlerden olan suyun kirliliğinin seviyesi ve kirletici kaynakların tespitine dönük “Ötrofikasyon Araştırması” raporu hazırlatılmıştır.

uSaha çevresinde yaşayan, adeta saha ile bütünleşmiş olan halkın sosyoekonomik seviyesinin tespitine dönük “Sosyoekonomik Araştırma raporu” hazırlanarak çevre halkın sahadan faydalanma şekilleri, sahanın onlar için ne derece önem ihtiva ettiği ortaya çıkarılmıştır

Yine sahanın çeşitli amaçlara dönük haritaları hazırlatılarak planlamanın en önemli altlıklarından biri kullanıma sunulmuştur

Proje kapsamında sahanın muhtelif yerlerine tanıtım tabelaları hazırlanmış, sahanın “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası”, “sulak alan” ve biyolojik çeşitlilik yönünden önemi dile getirilmeye çalışılmıştır.

TEHDİTLER

Göl çevresindeki köylerde, göl etrafı ve içinde orman açarak tarım alanı kazanılması 1950 lerden başlayarak 50 yıl devam etmiş ve bunun sonucunda yöre halkı, göl etrafında ve sınırları içindeki bu alanları, tapulu arazi olsun olmasın yıllardır tarım amacıyla kullanmakta bir sorun görmemektedir. Bu nedenle bugün bu alanın ekolojik açıdan önemli, korunması gereken bir alan olduğuna yöre halkını ikna etmek giderek zorlaşmış görünmektedir.

Halkın bir bölümünün (özellikle bu sahaları kendi lehine kullananların) gözünde gölün korunmaya değer bir önemi yoktur. Saha sadece bataklıktır ve kendilerini rahatsız edecek şekilde sinek üretmektedir. Longozun ne olduğu ve dünya çapında değerlendirilmesi gereken seviyede önemli bir alan olması onlar için şimdilik inandırıcı görünmemektedir

Ayrıca önemli bir ayrıntı da (özellikle sahanın Kaynarca tarafında) longozun koruma altına alınmasına karşı bir tepki gözlenmiştir. Özellikle nüfusun yoğun olduğu, yoğun tarım yapılan köylerde bu tepki söz konusu olmaktadır.

Göl çevresinde ve içinde yapılan tarıma bağlı olarak, çok aşırı olmasa da tarımsal ilaçlar kullanılmaktadır. Tarımın daha yoğun yapıldığı Kaynarca bölgesinde Karasu’ ya göre ilaç kullanım oranı daha yüksektir. Ayrıca bölgede tarıma bağlı olarak sulama talebinin arttığı gözlenmektedir. Bu nedenle göl suyunun sulama amaçlı kullanılması istenmektedir.

Bölgede evsel atıkların uzaklaştırılabilmesi için yeterli altyapı bulunmamaktadır. Bu durum göl ekosisteminin foseptik çukurlarından etkilenmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bu altyapı eksikliği bölgede ekoturizm faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyecektir

OLUMLU ADIMLAR

Bu olumsuzluklara rağmen iyi gelişmelerde göz ardı edilmemektedir. Sahada yapılan tanıtım, eğitim, bilinçlendirme ve korumaya dönük faaliyetler sahanın kenarında yaşayan bir takım kesimde olumlu etkiler oluşturmuştur. Gittikçe artan bu olumlu yaklaşım, ileride burasının doğa turizmine dönük Sakarya nın en önemli alanı olacaktır kuşkusuz 

Bakan  Tanıtın  dedi

Bakanın  sözünü kırmamak için  bir  kez  tanıtım yaptılar  sonrası  malum

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Acarlar Longozu’nun tanıtımına yönelik etkinlikler düzenlenmesi talimatı uyarınca Nilüfer Şenlikleri tertip edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Sakarya ziyareti esnasında dile getirdiği “Acarlar Longozu Nilüfer Şenliği” çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek.

Acarlar Longozu Nilüfer Şenliği, 6 Temmuz 2013 Cumartesi günü saat 13:30’da sahanın batısında yer alan Turnalı ve kuzeybatısında yer alan Başoğlu köylerinde yapılacak.

Ziyaretçilerini cezbeden bir güzelliğe sahip olan Acarlar Longozu’nu dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Ülkemizde sadece 3 tane bulunan su basar ormanlardan biri olan Acarlar Longozu’nu dünyaya tanıtacağız. Acarlar Gölü Longoz Ormanı’nın geniş kitlelere tanıtımı ile hem yörenin kültür ve turizm potansiyeline katkı sağlayacağız, hem de burayı gelir getiren bir alan haline getireceğiz” dedi.

Tertiplenen Nilüfer Şenlikleri’nin Acarlar Longozu’nun tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Daha önce varlığı bile bilinmeyen Sakarya’daki Acarlar Longozu, şimdilerde Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tabiat alanlarından. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak, sulak alan yönetim planının revize edilmesi ve turizme dönük altyapı tesislerinin tamamlanması ile Acarlar Longozu’nu bölgenin tabiat turizmi cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

243 Kuş Türüne Ev Sahipliği Yapıyor

Sakarya’da bulunan Acarlar Longozu deniz, göl, kumul ve orman ekosistemlerini bir arada barındıran dünyanın nadir tabiat köşelerinden biri olma niteliğini taşıyor.

Sadece burada bulunan su menekşesi, keşfedildiği günden beri, yurtiçi ve yurtdışından büyük ilgi görüyor. Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü alanın yakınında yer alan Longoz, zengin bitki ve hayvan türlerini barındırıyor. 243 kuş türüne ev sahipliği yapan longoz biyolojik çeşitliliğiyle görenleri hayran bırakıyor.

Türkiye’deki üç önemli subasar ormandan biri olması sebebiyle büyük önem taşıyan Acarlar Longozu’nda yapılacak çalışmaların yer aldığı yönetim planı revizyonu ile sahanın 3 farklı yerinde kuş gözlem kule ve kulübeleri, ahşap yürüyüş yolları, ziyaretçi merkezleri yapılması hususları öne çıkarıldı ve bu kararlara plan revizyonunda yer verilmesi sağlanacak.

Planda ayrıca, sahada var olan ve çözüm bekleyen sorunlar ilgi gruplarıyla toplantılar yapmak ve katılımcı yaklaşım sergilemek suretiyle değerlendirilerek çözüm yolları ve ileriye dönük hedef ve stratejiler belirlenecek.

Acarlar Gölü Longoz Ormanı, Sakarya Nehri Havzası’nda Karasu ile Kaynarca ilçeleri içerisinde yer almaktadır. İçi ormanla kaplı bu göl, Karadeniz’e paralel olarak konumlanmış, denize 2 km mesafede, 12 km uzunluğunda ve 1 km ile 1.5 km genişliğinde bir sulak alandır. Sulak alanın deşarjı Sakarya Nehri’ne, oradan da Karadeniz’e boşalmaktadır.

Sahanın 1576 Ha.lık kısmı Genel Müdürlükçe 1976 yılında sülün ve su kuşlarını korumak maksadıyla “Yaban Hayatı Koruma Sahası” olarak ilan edilmiştir. 2004 yılı başında saha sınırları yeniden gözden geçirilmiş, 2517 hektar olarak yeniden sınırları düzenlenerek Yaban hayatı geliştirme sahası olarak tescil edilmiştir. Yayın, kızılkanat, sazan gibi balık türleri mevcuttur. Ayrıca tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap faunayı zenginleştirmektedir. Kuş tespit çalışması edinilen bilgilere göre Acarlar Gölü yaban Hayatı Koruma Sahasında 235 farklı kuş türünün yaşadığı tespit edilmiştir. 

Ayrıca; Acarlar Gölü’nün tamamı (2.800 hektarlık alan), Kültür Bakanlığı, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 25.06.1998 tarihinde, “1. Derece Doğal Sit Alanı” olarak ilan edilerek mutlak koruma altına alınmıştır. 

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği hükümleri kapsamında ve Ramsar Yönetim Planlaması Rehberi esas alınarak hazırlanmış ilk beş yıllık Acarlar Longozu Yönetim Planı ve Acarlar Longozu Sulak Alan Koruma Bölgeleri sınırları Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından 02 Nisan 2009 tarihinde onaylanarak bir bütün olarak kabul edilmiştir. 

Birinci 5 yıllık uygulama döneminin sona ermesine revize edilen 2016-2020 Dönemi Acarlar Longozu Sulak Alan Yönetim Planı Ulusal Sulak Alan Komisyonu’ nun 24 Aralık 2015 tarihli toplantısında onaylanarak yürürlüğe girmiştir. 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar