Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11356 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof. Dr. Orhan Kural  aut  Cem Yılmaz İn

21 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Prof. Dr. Orhan Kural  aut  Cem Yılmaz İn
Prof. Dr. Orhan Kural  aut  Cem Yılmaz İn

Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) “Bugün Günlerden Yarın” etkinliği kapsamında sahne alan Cem Yılmaz’a, filmlerinde uyarıcı madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla tepki gösterdi.

Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) “Bugün Günlerden Yarın” etkinliği kapsamında sahne alan Cem Yılmaz’a, filmlerinde uyarıcı madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla tepki gösterdi.

İTÜ Maslak Kampüsü’nde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki olayla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kural, daha önce “Pek Yakında” filminde “uyarıcı madde kullanımını alenen özendirdiği” iddiasıyla Cem Yılmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu anlattı.

Kural, davayı bilirkişi kanalıyla kaybettiğini ifade ederek, “Bilirkişi, ‘Markası görünmüyor’ yazmış. Burada amaç marka değil, amaç çocukları sigaraya başlatmak. Sigara firmaları arasında rekabet yok farkındaysanız. Rekabet müşteri kazanmak. Bir insan sigaraya başladı mı ömür boyu müşteri ediniyorsunuz. Bunu ben anlayamadım. Bilirkişiye, ‘Hanımefendi, Cem Yılmaz’la kol kola bundan sonra sinemaya gidersiniz, bunu beklemiyordum. Yolu açtınız, bunlar da sponsorlardan bol bol para alıp, bu işi devam ettirecekler’ dedim. Öyle kaldı.”

Cem Yılmaz’ın etkinlik yapacağını duyduğunda, etkinliğe katılmak istediğini fakat alınamayacağını öğrendiğini dile getiren Kural, “‘Misafirimiz, rahatsız etmeyelim’ dediler. Edelim. Ben terörist miyim? Elimde bomba ile mi gittim oraya? Soru sormak istiyordum. Benim soru sorma hakkım yok mu 44 yılını bu üniversiteye vermiş biri olarak? Cem Yılmaz için kuyruğa girmiş öğrenciler ben konuşunca beni alkışladı, ben beklemiyordum.” diye konuştu.

Sponsor firmanın Cem Yılmaz’ı üniversitelere neden götürdüğünü anlamadığını belirten Kural, yaptığı protesto hakkında, “Cem Yılmaz’ı kendi üniversitemde görmek istemiyordum”

Orhan Kural, Cem Yılmaz’ın, toplumu mutsuzluğa sevk ettiğini savunarak, “Herkes onun gibi bu kadar parayla dolaşamaz, barlarda gezemez geceleri, böyle bir imajla herkesi tüketime davet ediyor ve bunu örnek olarak yapıyor. Sonra ısrarla sigara reklamı yapmaya devam ediyor. O kadar dava açıldı, kaç kişi bunu söyledi. Son filminde yine sigara var. Savcılığa gittikten sonra hiçbir açıklama yapmadı. Ona soru soruyorum ‘Para aldın mı? Almadın mı?’. ‘Almadım’ desin. Bunu da demiyor.”

Kural, öğrencilerine sigaraya başlama konusunda yaptığı anketten, “arkadaş etkisi, heveslenme, örnek alma” sonuçlarının çıktığı bilgisini paylaştı.

“Sigarayla savaşmak çok zor ama sağ olsun Recep Tayyip Erdoğan çok büyük bir iş yaptı.” yorumunu yapan Kural, şöyle konuştu:

“Türkiye sigara içen bir ülke, özellikle bu tür mücadelelere destek bekliyorum insanlardan. Cem Yılmaz benle uğraşıyor, çok uğraşıyor, onun da gücü var. Arkasına bazı gazeteleri almış, o gazeteler benim haberlerime bakmıyorlar. ‘Niye?’ diyorum. ‘Bilmiyorum hocam reklam veren şirketlerin istekleri’ diyorlar.”

Kural, bir öğretim görevlisi olarak masasında oturup sadece ders anlatmayı doğru bulmadığını, öğrencilerini sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan korumak için mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Etkinliğe katılamadığının altını çizen Kural, Cem Yılmaz için hazırlattığı “Topluma En Kötü Örnek” ödülünü salona gönderdiğini, sanatçının ödülü kabul ettiği bilgisini edindiğini dile getirdi.

Kural, Cem Yılmaz’a sadece soru sormak için etkinliğe katılmak istediğini belirterek, şöyle dedi:

“Ona diyecektim ki, ‘Sevilen bir insansınız, bundan böyle bağımlılıkların peşinden koşmayın, faydalı işler yapın, sizi faydalı analım, bundan sonra gençlere güzel örnekler yaptırın, çocuklara güzel fikirler verin’ diyecektim. Ama söylettirmediler, konuşturmadılar, çok yanlış bir tutum oldu.”

afis2

Cem Yılmaz “Bugün Günlerden Yarın” etkinliği kapsamında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde sahneye çıktı.

728x90

“Orhan Kural” Kimdir?

 • 1950 yılında İstanbul Nişantaşı’nda doğdu.
 • 1969 yılında Kadıköy Maarif Koleji’ni (Bugünün Kadıköy Anadolu Lisesi) bitirdi.
 • Babası Halil Esat Kural o dönemde İstanbul Milli Eğitim Müdürü idi.
 • 1972 yılında İTÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nden Maden Mühendisi olarak mezun oldu.
 • 1972-1973 yılları arasında ABD Henry Krumb bursunu kazanıp New York Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimi yaptı. (Yani, ülkesine hiç masraf olmadı. Columbia Üniversitesi, dünyanın en iyi on üniversitesi arasında yer almaktadır). Columbia Üniversitesi dünyanın en iyi dokuzuncu üniversitesi olarak kabul ediliyor.
 • 1978 yılında İTÜ’de Kömür Kimyası dalında Doktor unvanı aldı.
 • Almanya’da üç ayrı kentte, altı ay Goethe Enstitüsü’ne devam etti.
 • 1981-82 yılları arasında DAAD bursu ile Aachen Teknik Üniversitesi’nde Kömür Teknolojisi ve Briketleme dalında çalışmalar yaptı. Çok sayıda Alman öğrencinin tezini yönetti.
 • 1982 yılında Venezuela Hükûmeti’nin davetlisi olarak Maracaibo Kentinde Kömür Teknolojisi seminerine danışman olarak katıldı.
 • 1989 Mayıs ayında İTÜ’de Profesör oldu. 2006 – 2007 yıllarında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptı.
 • 2009 yılından itibaren İTÜ Maden Fakültesi’nde Maden Mühendisliği Anabilim Dalı ve Maden Mühendisliği Bölüm Başkanıdır.

 • 301 fedakar işçimizin şehit olduğu vahim Soma kömür ocağı kazasından sonra karbonmonoksit ölümleri ile ilgili bir televizyon kanalındaki bilimsel açıklamalarından bazı sözcükler seçilerek tamamen yanlış yorumlandığı için “tatlı ölüm” sözcükleri ile özdeşleşerek bir anda hedef, suçlu ve Twitter’da en çok konuşulan konu (trend topic) oldu. Okuldaki kapısı kırıldı, hakarete uğradı, çok zor anlar yaşadı. Bu olanlara dayanamayarak bahsi geçen günlerde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.Zaman içinde ise gerçeğin anlaşıldığına inanıyorum…


             

Bilimsel Çalışmaları

 • Kömür Teknolojisi, Hava Kirliliği, Briketleme, Ekoloji ve Madencilik üzerine değişik dillerde 50 civarında makale havuzladı.
 • Doktora tezinde öngördüğü turba, leonardit ve gityadan organik gübre yapımı 2005 yılında dünyada bir ilk olarak Sivas’da açılan Newland Gübre Tesisler’nde hayata geçti.
 • Toz kömürden briket yapımında kullanılan ve sağlığa bir zararı olmayan melas ve kireçtaşı karışımını katkı maddesi geliştirdi. Bu buluş artık Türkiye ve tüm dünyada geniş bir uygulama alanına sahip.
 • Konuşmacı ve kolaylaştırıcı (moderatör) olarak çok sayıda eğitim programına ve  panele katıldı.
 • Biri TÜBİTAK tarafından desteklenmiş altı adet araştırma projesinin yürütücülüğünü yaptı.
 • Bir dönem de Hıfzı-Sıhha Enstitüsü’nün danışmanlık görevini de üstlendi.
 • Çukurova Grubu’nun daveti ile Ukrayna’nın Donetsk Kenti’ndeki briket fabrikasını inceledi.
 • İki sene boyunca (2013 – 2014) Zeytinburnu Belediyesi’nin ve bir yıl Şişli Belediyesi’nin (2014-2015) organize ettiği “Yeşil Okul Projesi”nin koordinatörlüğünü yaptı.
 • Farklı mahkemelerde bilirkişilik görevi yaptı ve yapmaktadır.

Kitapları

 • Biri İngilizce olmak üzere, kömürle ilgili dört kitabın editörlüğünü yaptı.
 • İngilizce “Kömür” kitabının (Coal) ön sözüne 22 devlet başkanı katılmış ve kitap bu özelliği sayesinde “Guiness Rekorlar Kitabı”na girmiştir.
 • On yıl içinde farklı coğrafyaların anlatıldığı 15 gezi kitabı hazırlamıştır. Bazı kitapları  yedinci baskıya kadar ulaşmıştır.
 • “Bu Kitap Başka” isimli bir de anı kitabı vardır. Bu eser beş baskı yapıp zaman zaman en çok satanlar listesine girdi.
 • “Sefername I” “Sefername II” ve “Seferi” isimli, günümüzün 50 tanınmış yazar ve sanatçının gezi yazı ve anılarını içeren kitapların editörlüğünü yaptı.
 • Aralarında tanınmış şairlerin de bulunduğu 50’ye yakın şairin çevre duyarlı şiirlerini “Çevre Şiirleri Antolojisi” adlı kitabında topladı. Bu eser de dört kez basıldı.
 • Yaşantısı Hilal Mahmudoğlu tarafından Türkiyeli Don Kişot başlığı ile tiyatro eseri olup dört kez basıldı. İTÜ Müzikal Kulübü, bu eserin iki bölümünü 2010 yılında oyunlaştırıldı. Orhan Kural’ı oynayan İTÜ Makine öğrencisi Hasan Akça, onun kıyafetlerini giydi ve Orhan Kural’ı önceden tanımaya çalıştı.
 • “Dünya İçin Bir Şey Yap” başlıklı kitapçık her duyarlı vatandaşın günlük yaşantısında uygulayacağı pratik kaideleri içermekte. Sadece 1, 2, veya 3 TL’ye (maliyeti 1,5 TL’dir) satılan bu eser 7 yıl içinde 30 baskı yaptı. Ayrıca Bugün Gazetesi, Bursa Belediyeler Birliği ve İDO tarafından özel olarak bastırıldı. Kitap İngilizce, Fransızca, Arapça ve İspanyolca dillerinde basıldı.
 • Yurtdışında hakkında yayınlanan basın kupürlerini yurt dışı konferanslarını içeren “Orhan Kural in World Media” isimli kitabı 2011 yılında İngilizce olarak yayınlandı ve 2012 yılında ikinci, 2013 yılında üçüncü baskısı gerçekleşti.
 • Doç. Dr. Mahmut Babacan’ın “Yazılı ve Sözlü Anlatım” kitabında gezi yazısı örneği olarak “Valetta” makalesi yayınlandı.
 • Çok sayıda kitabın bazı bölümlerini ve ön sözlerini kaleme almıştır. Ayrıca elliye yakın eserde farklı nedenlerle kendisinden bahsedilmiş veya kaynakça gösterilmiştir.
 • Milli Eğitim, Dil ve Anlatım 11. sınıf ders kitabında gezi edebiyatına örnek olarak Orhan Kural’ın “Japonya” adlı parçasına yer verilmiştir. (Sayfa 65)

      Çin Yüz Okuma Sanatı Uzmanı Sevgi Karaca'nın

Matematik Kitabı

Lisenin ilk iki yılının sınıf konularını içeren bir Matematik Kitabının yazarıdır. Bu kitap Özel Okullar Birliği tarafından 2005 yılının en iyi Matematik Kitabı olarak tavsiye edildi. Bu eser farklı bir anlayışla öncelikle de gençlere matematiği sevdirmek amacı ile hazırlandı. Matematik aslında yaşamın tam kendisidir.

   

Üniversitede Verdiği Dersler

İTÜ’de İstatistik ve Olasılık başlıklı havuz dersini tüm İTÜ öğrencilerine yönelik olarak on beş yıldır hem Türkçe hem İngilizce olarak vermektedir. Ayrıca Yeraltı İşletme Metotları, “Mining and Environment”, “Madencilik ve Çevre” ile “Kömür Teknolojisi” derslerini bir süre üstlenmiştir. 2002 kış yarıyılında İstatistik dersini Yeditepe Üniversite’nde İngilizce olarak sunmuştur. Maden Mühendisliğine Giriş (İngilizce ve Türkçe), Madencilikte Özel Konular I ve II, Mühendislik Etiği ve Çevre ve Toplum (ITB) derslerine İTÜ’de hâlen girmektedir.

Çevre Konferansları

5000’e yaklaşan sayısı ile dünyada en fazla “konferans verme” rekoruna sahiptir. Türkiye’nin seksen bir il, yüzlerce ilçe ve 62 ülkede “ekolojiye saygı” bilincini yaymak amacıyla verdiği konferansların dağılımı altta verilmiştir. Konferanslar hem güldüren, hem hüzünlendiren, hem de düşündüren, herkesin bilip de belki de unuttuğu gerçekleri bir “stand-up” havasında dile getiriyor. Zaman zaman sahnede kendisine Esin Afşar, Nasuh Mahruki, Leyla Tekül, Haluk Levent ve Füsun Önal eşlik etmiştir. Fatih (3), Üsküdar (2), Bursa Belediyeler Birliği, Beyoğlu (2), Esenler, Sultangazi, Bahçelievler, Zeytinburnu (2), Kağıthane (3), Şişli (2), Küçükçekmece, Beykoz, Ümraniye (2), Tuzla, Sancaktepe, Bağcılar, Sarıyer (2), Ataşehir, Belediyelerle işbirliği ile bu ilçelerdeki okullarda konferans verdi.

     
 • (910) İlköğretim Okulu
 • (2003) Lise ve Teknik Lise
 • (285) Meslek Lisesi
 • (55) İmam Hatip Lisesi
 • (165) Anadolu Lisesi
 • (26) Çıraklık Eğitim Merkezi
 • (45) Polis Eğitim Merkezi
 • (128) Askeri Lise – Askeri Birimler
 • (58) Öğrenci Yurdu
 • (198) Üniversite – Yüksekokul
 • (78) Hastane
 • (68) Sanayi Kuruluşu
 • (58) Yaz Okulu
 • (18) Huzurevi
 • (43) Islahevi’nde
 • (51) Halk Eğitim Merkezi
 • (35) Müftülük ve Kur’an Kursu

Türkiye Gezginler Kulübü (Derneği) ve Etkinlikleri

On beş sene içinde büyük bir aşama gösteren, ortalama 350 üyeli Türkiye Gezginler Kulübü’nün kurucusu ve hâlen başkanıdır. 235 farklı ülke gezerek bu konuda Türkiye Rekoruna sahiptir. Bu geziler sırasında 130 farklı havayolu ile 1700 uçuş yaparak dünyanın etrafında ortalama 19 tur atıp 960 bin kilometre yol almıştır. Orhan Kural bu gezileri sırasında altmışa yakın ülkenin televizyon, radyo ve basınına konu olmuştur. Bu gazete makaleleri “Orhan Kural In World Media” adlı kitapta yayınlanmıştır. Sri Lanka televizyonunda gezilerini konu alan bir belgesel yayınlandı. All’ Italia, Air Portugal, Slovenya Hava Yolları, Sea-Song Gemi Acentası, Malta Turizm Bakanlığı, Eman Turizm tarafından basın mensubu olarak farklı ülkelere davet edildi. Bu çok yönlü dernek hakkında geniş bilgiye (www.gezginler.org.tr) web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Sergileri

Türkiye’nin çeşitli coğrafyalarında 41 adet kişisel fotoğraf sergisi açmıştır. Ayrıca birçok karma sergide eserleri sergilenmiştir. Türkiye Gezginler Kulübü’nün 6 adet karma sergisini organize edip kendisi de üç fotoğrafı ile katılmıştır. (Sirkeci Garı, İTÜ Maslak Yerleşkesi, Olivium AVM, Star AVM, Kuyumcukent AVM, İstinye Park, Yeşilköy Havalimanı, İzmir Çiğli Havalimanı, Dolmabahçe Sarayı Galerisi, Starcity AVM, Ankara Esenboğa Havalimanı) Fotoğrafların ana teması manzara değil, farklı “İnsan Portreleri”dir. Hepsinin ortak yönü ise “Masumiyettir”.

Yüz Kumbarası (kırk fotoğrafçı, 1600 portre) projesi kapsamında Orhan Kural portresi, İstanbul Beyoğlu Fransız Kültür Merkez’inde sergilendi. (13-19 Şubat 2015)

     

Televizyon ve Radyo Programları

On dört sene boyunca KMP Anadolu, Kanal 9, HBB, ETV, İstanbul Televizyonu, Kanal 6, Star TV, Kanaltürk, Ulusal Kanal, Expochannel, Kanal T, Bugün, TRT Çocuk Kanalı,  Bloomberg ve Kanal 34’te televizyon programları hazırlayıp sunmuştur (Bazıları halen devam etmektedir.)  Aynı zamanda Açık Radyo, Kent Radyo, Yapı Radyo, Radyo Çağ, TRT İstanbul Radyosu,  Radyo Kozmos, Radyo 92,3, TRT FM, Yön Radyo canlı olarak gezi programları yirmi yıl kadar sürmüştür. Ayrıca 150 Radyo ile 280 farklı televizyon programına konuk olmuştur. Orhan Kural hazırlayıp sunduğu “Yeraltı Zenginliklerimiz, Madenlerimiz” başlıklı bir belgesel çekimi iki yıl içinde Türkiye’nin 17 değişik maden ocağında gerçekleşti. Halen Bloomber HT’de Lütfen +1 isimli programı hazırlayıp, sunmaktadır.

   

 

Gezi Yazıları

Aralarında Milliyet, Hürriyet, Hülya Magazin, Nilüfer Gezgin, Aktüel Life, Emmaname, Serg-i İstanbul, İTÜ Mezunlar Derneği, İdealist, Art Decor, Çepeçevre, Ekonomik Bülten, Small Report, Der-Ki, Üsküdar-Tercüman, Yeşilay Dergisi, Has Seyahat, Bora Jet, Sırt Çantası, Yeşil Dünya, Köşe Bucak Dünya, İTO Dergisi, Beşiktaş Gazetesi, ve Aktüel’inde bulunduğu gazete ve Klaket gibi internet ortamında sitelerde köşe yazarlığı yapmış, çok sayıda dergide gezi yazıları yayınlanmış ve bazıları devam etmektedir. Say Yayınları tarafından hazırlanan “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” ve bir çok kitaba ön söz yazdı.

Konsolosluk Görevleri

Altı yıl İstanbul Gana Fahri Baş Konsolos Yardımcılığı görevini başarı ile sürdürdü (Temmuz 2002 – Aralık 2008).
22 Eylül 2003’te Benin Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu’na atanmıştır. Ayrıca Mayıs 2013’te de Vanuatu Fahri Konsolos Yardımcılığı’na atanmıştır. Elli dört Afrika ülkesinin tamamını ziyaret etmiştir.

Verdiği Özel Dersler

Otuz yıl boyunca aralarında Sertap Erener, Oylum Talu, Saba Abacı, Ali Kibar, Nuri Özsüer, Pınar Afşar, Umut Oran, Vuslat Doğan’ın da bulunduğu 3 bine yakın öğrenciye özel Matematik dersi vermiştir. Bazı öğrencileri matematik dalında dünya şampiyonu olmuştur. Gönüllü olarak Kabataş ve Fındıklı liselerinde birer dönem lise öğretmenliği de yapmıştır.

Davetler

Orhan Kural Slovenya, Malta, Suudi Arabistan, Küba Havayolları ve Turizm Bakanlıkları, Irak Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Alitalia Hava Yolları (Palermo ve Floransa), ve “Seasong” Gemi Acentesi (Yunan adalarına) davet edildi ve bu yöreleri gezi makaleleri ve kitapları kanalı ile tanıttı.

Guiness ve Dünya Çocuk Rekorları

Guinness Dünya rekorlarında Türkiye’nin daha fazla yer alması ve ülkemizin bu amaçla tanıtılması için büyük çaba harcamıştır. Yirmi sekiz farklı rekorun Türkiye adına tescil edilmesine, Londra’ya gidecek dosyaların hazırlanmasına “kolaylaştırıcı” olmuştur. Halen de toplumsal sorumluluk içeren rekor denemelerinde danışmanlık yapmaktadır. Zeytinburnu Olivium’da altı ay süre ile her salı “Türkiye Rekorları” ile ilgili bir program hazırlayıp sundu. Çocuklara yönelik “Dünya Çocuk Rekorları” başlığında 53 adet rekor denemesinde hakem komitesi başkanı olarak görev yaptı. (http://orhankural.net/trt-dunya-cocuk-rekorlari/)

Juri ile Dernek Üyelikleri, Danışmanlıkları, Ödülleri, Devlet Nişanı ve Diğerleri

Ekoloji ile ilgili değişik proje yarışmalarında başta INEPO olmak üzere jüri üyelikleri yapmış ve değişik kurum ve kuruluşlardan 925 adet plaket ve çevre ödülü almıştır. Dünya Madencilik Kongresi Türk Millî Komitesi, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı, Vejetaryenler Derneği, Fahri Müfettişler Derneği üyelikleri vardır. Yedikule Hayvan Bakım Merkezi’nin onur üyesidir. Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği, ardından Sarıay Derneği Başkanlığı, Bisikletliler Derneği Kurucu Üyesi, İTÜ Sigara Bırakma, İTÜ Ekoloji ve Basın Yayın kulüplerinin uzun bir dönem danışmanlığını yaptı. İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu üyesi idi. Ağır vasıta ve deniz ehliyetleri sahibi, Fahri Trafik Müfettişi ve profesyonel bir rehberdir. Geyve Boğazı Akıncı Köyü Sarp Deresi’ndeki 700 yaşındaki anıt ağaca ve Karabük Üniversitesi’nde bir çama “Orhan Kural” adı verildi. Müdek (akreditasyon) program değerlendiricisi olarak görev yaptı.

     

Oynadığı Filmler, Diziler, Kamu Spotları ve Stand-Up Gösterileri

“Hicran Sokağı” ve “Bayrampaşa Sende Fazla Kalmayacağım”, “Adabı Muaşeret” ve “Sır Çocukları” isimli filmlerde kısa roller aldı. Gene rol aldığı kısa film Fırtına Çocuklar Limbo 2007 yılı en iyi çevre filmi seçildi.

TRT-1’de yayınlanan “6 Mantı” ve “Eski Hikâye” adlı dizilerde Orhan Kural sıfatı ile misafir oyuncu olarak rol almıştır. (2012 Aralık, 2013 Aralık)

Beyoğlu’nda uyuşturucu müptelası gençlerin saldırısı, Da Mario’da hesaba itiraz yüzünden tartaklama olayı, Kadir İnanır ve Teoman’nın sigara dolayısıyla mahkemeye vermesi, Tarkan’ın konserinde bir avukat hanımla sigara münakaşası, Hülya Avşar ile yaşadığı polemik Türkiye’de büyük ses getirdi.

Aşkımın Son Durağı Oyununda Ferhan Şensoy, ayrıca Levent Kırca, Gazanfer Özcan, Ata Demirel, Ali Poyrazoğlu, Cem Yılmaz, Yavuz Seçkin ve Yılmaz Erdoğan kendisini oyun ve gösterilerinde sık sık konu etmiştir. Ayrıca Lüküs Hayat Opereti’nde ve ayrıca birçok şarkıda adı geçmektedir.

Modacı Şinası Günaydın’ın Taksim Rixos Oteli’nde gerçekleştirdiği defilede çuvaldan yapılan smokinle podyumda yürüdü. (Haziran 2014)

Şebnem Özinal, Merve Sevi, Barbaros Uzunöner, Volkan Kantoğlu ve Merve Erdoğan ile “Akla Ziyan İşler” adlı komedi dalında bir tiyatro oyununda  rol aldı. (2014-2015)

Çok sayıda kamu spotunda ve tanıtım filmlerinde yer aldı.

Ayrıca, “Dünya İçin Bir Şey Yap” adlı müzikli söyleşide Serap Yenici ile birlikte rol aldı. (2015)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İngilizce, Almanca, İtalyanca bilen Orhan Kural hakkında Google ve benzeri arama motorlarında yaklaşık 100 bin haber bulunmaktadır. Bu güne değin 9,5 milyon kişi web sitesini ziyaret etmiştir.

Ödülleri

Çevre Beratı – Çevre Bakanlığı Tarafından, 15 Mart 1993

Çevre Beratı – Samsun Valiliği Il Çevre Müdürlüğü Tarafından, 25 Şubat 1994

Çevre Beratı – Tüketici Sorunları Haber Merkezi Tarafından, 15 Mart 1994

Çevre Konusundaki Bilimsel Çalışmalardan Dolayı Çevre Ödülü, Ödülü veren: Dönemin Çevre Bakanı Rıza Akçalı eli ile, The Marmara Oteli, 1 Nisan 1994

Şükran Belgesi – Doğu Türkistan Vakfı Tarafından, 26 Şubat 1996

Onursal Üyelik – Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı, Mayıs 1997

Çevre Ödülü – Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından, Nisan 1999

Başarı Ödülü – Gesiad 1998 Yılı Başarı Ödülü, Yılın Çevre Dostu, 1998

Çevre Ödülü Adayı – Nokta Dergisi’nin düzenlediği, Doruktakiler 1998 ve 1999 yılları Anketi, Çevre Ödülü adayı (Diğer adaylar : Çekül Vakfı, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Ediz Hun, Tema Vakfı)                       

TUYED (Profesyonel Turizm Yazarları, Gazetecileri ve Editörleri Derneği) tarafından düzenlenen Turizme Hizmet Ödülleri kapsamında Gezi Edebiyatı dalında aday (1999)

Sigarayla Savaşanlar Vakfı “İnsanlığın Gerçek Dostları” Ödülü, Nisan 2000

Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı Çevre Basın Ödülü, Haziran 2000

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Platin Rozet Ödülü, Şubat 2000

Çerkezköy İlçesi Fahri Hemşehrilik Beraatı, Şubat 2001

Sigarayla Savaşanlar Vakfı “İnsanlığın Gerçek Dostları” Ödülü, Nisan 2001

Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı Çevre Basın Ödülü, Mayıs 2001

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Özel Ödülü, Kadıköy, Ekim 2001

Pera Kültür ve Sanat Kurumu, Kültür ve Sanat Ödülü, Aralık 2001

Kadıköy Sanat Gönüllüleri Platformu, “Yeşil Bir Dünya” Programına Çevre Ödülü, Mart 2002

X. INEPO 2002 Çevre Basın Ödülü, Haziran 2002

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi 2002 yılı Çevre Ödülü, Ekim 2002

Akdeniz Üniversitesi, “Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülü” – 2002

İstanbul Televizyonu “Çevre Platformu” Programına “Sefertası Hareketi” Basın Ödülü, Nisan 2004

İlk On Yılın İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülü, Sigara ile Savaşanlar Vakfı, Nisan 2004  

Yılın En İyi Eğitimcisi Ödülü, Özel Eğitim Kurumları Derneği, Haziran 2004

Kadıköy Maarif Koleji (Kadıköy Anadolu Lisesi), Kristal Martı Ödülü, 2005

INEPO 2005, Çevre Basın Ödülü, 2005

Çağın Ölüm Tuzaklarına Karşı Yaptığı Mücadeleden Dolayı, Altınburç Ödülü, 27 Ocak 2007 (Ödülü, Dönemin İçişleri Bakanı Sn. Abdülkadir Aksu takdim etti.)

VIII. TDAK Altın Kalite Onur Ödülü, Tüketici Raporu Dergisi, Mart 2007

2007 yılı Çevre Ödülü, XV. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyadı, Fırat Kültür Merkezi, Beyazıt, 13 Haziran 2007

2007 Mevlana Yılı Barış ve Dostluk Ödülü, Akyol Sanatevi Sanatçıları, Beyoğlu

2007 yılı Doğa ve İnsanlık Ödülü, Merterspor, Bahçelievler, 7 Aralık 2008

Çevre Konusundaki Çalışmalarından Dolayı “En İyi Çevreci Ödülü”, İstanbul Çevre Konseyi, 19 Ocak 2008

Türk Sineması Sevgi Gününde Onur Ödülü, (Beykent Üniversitesi’nde Hicran Sokağı Filmi Galasında) Mart 2008

Türk Kızılay Dostu Ödülü, Mayıs 2008  

Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Ödülü, Kasım 2008

Çevre ve Tüketici Derneği Ödülü, ÇETKODER, Ocak 2009

Özel Burç Anadolu İletişim Meslek Lisesi, Toplumsal Değerlere Hizmet Onur Ödülü, Nisan 2009

Çayırova Belediye Başkanlığı Çevreye Hizmet Ödülü, Haziran 2009

En Gizemli Gezgin Oscarı – Küçükçekmece Belediyesi, 2009 

Uluslararası Unicef Help Yourself Ödülü, Maden Fakültesi, İTÜ Ayazağa, Nisan 2010

Bugün Kanalında yayınlanan “Lütfen + 1” programı ile INEPO Uluslar arası Çevre Ödülü, 2010

Dünya Feta Günü, 41 Değer Bilim Feta Ödülü, Adapazarı Kültür Merkezi, 6 Haziran 2010

2010 Yılı Mareşal Mannenheim Madalyası, Finlandiya’nın Avrupa Birliği Temsilcisi Timo Ihamaki tarafından, Cankurtaran, 23 Eylül 2010

Yurt Madenciliğinin Geliştirme Vakfı, Madencilik Özel Ödülü, 15 Nisan 2011

Adapazarı Geyve Boğazı Akıncı Köyü’ndeki 700 yaşındaki ulu ağaca yörede gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı “Orhan Kural” adı verildi, 2010

“İTÜ’lü Olmak” başlığı ile 35 adet İTÜ’lünün yer aldığı sergide Orhan Kural’a da yer verildi, 2010

XXI. INEPO Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatları Yılın Çevre Eğitimcisi, Haliç Kültür Merkezi (2013)

Yılın Akademik Ödülü (İTÜ), Süleyman Demirel Kültür Merkezi, 27 Aralık 2013

Benin Cumhuriyeti Devlet Nişanı (Légion Donneur), Cotonou, Benin, 24 Haziran 2014 

Karabük Üniversitesi bir çam ağacına “Orhan Kural” adını verdi, Mayıs 2015

 

Orhan Kural Hâlen Aktif Olarak Şu Görevleri Yürütmektedir:

 • İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm ve Ana Bilim Dalı Başkanı.
 • Türkiye Gezginler Kulübü Derneği Kurucu Başkanı.
 • Benin Cumhuriyeti Fahri Konsolosu
 • Vanuatu Fahri Konsolos Yardımcısı
 • Sarıay Derneği Başkanı
 • Fahri Trafik Müfettişi
 • Dünya Çocuk Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı
 • Yerel Hayvan Koruma Görevlisi

Özelliklerim (Kendi Değerlendirmem):

 • Sıkılmaktan sıkılırım,
 • İdealistim, hedeflerim vardır,
 • Mükemmelciyim,
 • Az uyurum (gecede sadece 3-4 saat),
 • Akılcı, dengeciyim,
 • Aynı anda çok iş yapabilirim,
 • Takipçiyim, iletişimim iyidir,
 • Her şeyi anında not eder, işlerimi sonraya bırakmam, (Hayat bir gündür, o gün bugündür)
 • Profesyonel futboldan seyirci ve taraftar olarak hiç hoşlanmam ve seyretmem! Profesyonel futbol tehlikeli bir bağımlılıktır.
 • Dizi, kutu aç-kutu kap, izdivaç programları katiyen izlemem
 • İşlerimi ertelemem
 • Azla yaşamayı benimsedim
 • Pahalı ve markalı bir mağazadan bir iğne bile almam, ikinci el giyinirim. AVM’leri sevmem.
 • Matematiğim iyi olduğundan zamanlamam ve iş organizasyonum başarılıdır.

728x90

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar