Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11804 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof. Dr. Nabi Avcı”Enformatik Cehalet”i anlattı

13 Şubat 2020 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Prof. Dr. Nabi Avcı”Enformatik Cehalet”i anlattı
Prof. Dr. Nabi Avcı”Enformatik Cehalet”i anlattı

Prof. Dr. Nabi Avcı Adapazarı Kültür Sanatta

HABER-FEHMİ DUMAN-FOTOĞRAF-NECLA BAKAN

Adapazarı Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri, Prof. Dr. Nabi Avcı’nın söyleşisi ile devam etti. Kitaplarını da imzalayan Avcı’nın programı, Adapazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

Prof. Dr. Nabi AvcıEnformatik Cehalet’in ilk baskısı ile bu yeni baskısı arasında, ‘twitter’ları, ‘Facebook’ları, ‘instagram’ları ve benzerleri/benzemezleri ile durmadan yayılan, yayıldıkça sığlaşan, sığlaştıkça yayılan uçsuz bucaksız bir sanal âlem uzanıyor.”

Her gün, her saat, her dakika daha da hızlanarak yayılan bu sığlık, gündelik hayatın bütün bileşenlerine, eski dünyanın bütün referans çerçevelerine, insanoğlunun içine doğduğu dünyayı anlamlandırmasını, o dünyada kendini şöyle ya da böyle emniyette hissetmesini sağlayan bütün tutamaklara, sığınaklara, korunaklara bulaşıyor. Bulaşmakla da kalmıyor; bulaştığı herşeyi ve her yeri ifsad ediyor.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Yunus Tever ve Mehmet Şahin dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Şubat ayı kültür sanat etkinlikleri seçkin programlarla devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Nabi Avcı, sevenleriyle buluştu. Aynı zamanda eserlerini de imzalayacak olan Avcı’nın “Enformatik Cehaletten Enformatik Zır Cehalete” söyleşisi, büyük ilgi, gördü.

“Bedenin hazlarından başka bir amaç tanımayan, bu amaca ulaşmak için de, en gelişmiş “bilimsel” yöntemlerle insanın gelişimine daha embriyonik aşamada müdahale ederek onun bütün insanca ilgilerini ve kaygılarını körelten zorba bir yönetici azınlığın kurduğu “düzen leri, Nabi Avcı nın “Enformatik Cehaleti”ni okuyunca daha iyi hatırlıyorsunuz.”

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, Yunus Tever, Faruk Kır ve Aydın Sarı dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Berdyaev’inEnformatik Cehalet’in ilk baskı Sunuş’unda yer alanuyarısı, bugün maalesef çok daha yakıcı bir çığlığa dönüşmüş durumda:“Ütopyalar şimdi eskiden sanıldığından daha çok gerçekleşebilir görünüyor. Biz ise, bugün insanı bambaşka kaygılara düşüren bir sorunla karşı karşıyayız: Bu ütopyaların kesin olarak gerçekleşmesini nasıl önleyebiliriz? Ütopyalar gerçekleşebilir şeylerdir. Belki de yeni bir çağın; aydınların ve bilgelerin ‘ütopyaları nasıl önleyebiliriz; ütopik olmayan, daha az mükemmel, ama daha özgür bir topluma nasıl geri dönebiliriz’ diye düşünmeye başlayacakları bir çağın başındayız bugün…”

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, Mehmet Kilic ve Aydın Sarı dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar

Şu anda bu kitabı elinde tutan okuyucular, Gutenberg Galaksisi’nin belki de son sâkinleri,Cesur Yeni Dünya’nın Shakespeare okuyan Vahşi’sinin akrabaları, şimdi tıpkı Berdyaev gibi, o Galaksi’de hepimizin aklını kurcalayan o kaçınılmaz soruyu soracaklardır: “Ütopik olmayan, daha az mükemmel, ama daha özgür bir toplummümkün müdür?”

Nabi Avcı Kimdir?

Nabi Avcı,08 Ekim 1953’te Bilecik’te doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi ve doktorasını Anadolu Üniversitesi’nde iletişim bilimleri alanında yaptı. Başbakan Baş Müşavirliği görevine getirildi. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yaptı. 24,25 ve 26. Dönemde Eskişehir Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu. 61.,62.,63. ve 64. Hükümetlerde Milli Eğitim Bakanı, 65. Hükümette Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Suat Albostan dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Fehmi Tantan dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, Yunus Tever dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, Mehmet Kilic ve Aydın Sarı dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Fehmi Duman dahil, ayakta duran insanlar
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Fehmi Duman ve Kemal Din dahil, ayakta duran insanlar ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Adapazarı Belediyesi tarafından düzenlenen “Erformatik Cehaletten Enformatik Zır Cehalete” söyleşisine konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Nabi Avcı, bilişim teknolojilerinin hızla yenilendiğini ve değişiklik gösterdiğini belirterek bu değişimin dünyayı etkilemeye devam edeceğinin altını çizdi.

Adapazarı Kültür Sanat

Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Şubat ayı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında,Milli Eğitim ve Kültür Eski Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı’nın katılımı ile düzenlenen “Enformatik Cehaletten Enformatik Zır Cehalete”adlı söyleşiye,Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Metin Kurtuluş, AK Parti Adapazarı İlçe Gençlik Kolları Başkanı Fahrettin Alemdar, Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcıları Hilmi Kızılcık, Fatih Çelikel ve Yusuf Özden,İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Hülya Korkut, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Mehmet Topaloğlu, Sakarya Amatör Futbolcular Derneği Başkanı Ömer Bektaş, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, okul müdürleri ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Hızla Gelişen Teknoloji

Bilişim, enformasyon, bilgisayar teknolojileri ve bunların uyarlamalarında çok hızlı değişimler olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Nabi Avcı, “En hızlı değişen teknolojiler enformasyon, askeri, medikal ve tıp teknolojileridir. Zaten bunlar da iç içe geçmiş durumdalar. Bugün askeri alanda yapılan bir teknolojik araştırma, daha sonra tıp teknolojisinde de uygulanabiliyor. İnternet dediğimiz şey, askeri teknolojinin bir sonucudur ve kökü Arpanettir. Arpanet, Pentagon’un bir nükleer savaş sırasında Amerika’nın haberleşme sistemlerinin tahrip olması göz önüne alınarak kullanılması planlanan bir altyapıdır, bilgisayarlar arası bir bilişim ağı kurulmuştur. Önceden bu gizli tutuluyordu sonra karşımıza internet olarak çıktı.”dedi.

Teknolojik Değişimlerin Hayatımızdaki Rolü

1800’li yıllarda hayatımıza giren daktilonun, kadın parfümlerinden erkeklerin ses tonuna kadar her alanda insanın değişimine yol açtığını ifade eden Prof. Avcı, “Daktilo zamanla edebi olarak da bizi değiştirmiştir. Zamanla bu değişimler farklılık göstererek televizyon, bilgisayar, internet olarak karşımıza çıkmıştır. Teknolojik bağımlılık, sosyal medya bağımlılığına dönüşmüştür. Bu gelişmeler zaman ve mekân kavramını ortadan kaldırmıştır. Zaruri haller dışında çok kullanmamamız gerekmektedir. ”diye konuştu.

Eğitimdeki Raporların Miadı Doluyor

Milli Eğitim Bakanlığı döneminde zaman zaman eleştiri de aldıkları konuların başında gelen eğitimdeki değişim süreciyle ilgili örnek de veren Prof.Dr. Nabi Avcı, “Her ülkenin katıldığı ve rapor sunduğu Enformasyon Teknolojileri ve Etkileri” konulu bir konferans için yurt dışına çıkmıştık. Her ülke resmi ve şahsi görüşlerini sunmuştu. Biz resmi raporumuzu dile getirdik. İngilizlerin hazırladığı raporda ‘Bu rapor 3 yıl plan için geçerlidir’ yazıyordu. Yanı tıpkı ilaçlardaki gibi hazırlanan raporun miadı 3 yıl sonra kullanılmaz duruma gelecekti. Biz de bunu raporumuzda dolaylı cümlelerle vurgu yapıyorduk ama resmiyette yazmamıştık. Çünkü bilişimde çok hızlı değişimler oluyor.” dedi. Avcı, son olarak çocukların toplumsal değerlere paylaşımlara önem vermesi ve birlikte vakit geçirmeleri açısından belediyelerin boş buldukları alanlara minik de olsa voleybol ve basketbol sahaları gibi spor alanları kurmaları önerisinde bulundu.

Kitabın Çıkışı

Yaklaşık 31 yıl önce ilk baskısı gerçekleşen ‘Enformatik Cehalet’ isimli kitabın nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Avcı, “1986 senesinde Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları Konferansı İstanbul’da toplanacaktı. Ben de o zamanlar Milli Eğitim Müşaviriydim. Bilgisayarlı eğitim gibi kavramlar yeni yeni tartışılmaya başlanmıştı. Her ülke rapor hazırladı. Biz de Türkiye’de neler yapılıp yapılmayacağına dair objektif ifadelerle bir rapor hazırladık. Rapor olarak yazdığımız konular birikti ve daha sonra makaleler halinde değerlendirildi. Daha sonra da makalelerin toplamından bu kitap ortaya çıktı.” bilgisini paylaştı.

Kitaplarını İmzaladı

Söyleşi sonrası soruları cevaplayan Prof. Dr. Avcı, sevenleri için kitaplarını da imzaladı. Vali Nayir, İl Başkanı Tever, İlçe Başkanı Kurtuluş ve Başkan Işıksu,program sonrası Prof.Dr. Nabi Avcı’ya teşekkür ederek günün anısına hediye takdim etti.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar